Array ( [type] => 8192 [message] => mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead [file] => /home/blognama/domains/blognama.ir/public_html/blog/tag.php [line] => 43 )  مجله دلتا مجله دلتا

مجله سایت

بندر لافت قشم ؛ مهماني بادگيرها

به كارگيري بادگيرهاي فراوان در ساخت خانه‌ها، باعث شده تا اين روستا به بندر بادگيرها مشهور شود. تزيينات كمي از جمله اشكال اسليمي (طرح‌هاي گياهان و ساقه‌هاي مارپيچ) نيز در آن‌ها مشاهده مي‌شود.

مقاصد ديدني بسياري در آب‌هاي خليج فارس وجود دارد كه بندر لافت قشم يكي از آن‌هاست. روستاي زيباي لافت در يكي از تماشايي‌ترين جزاير ايران قرار دارد و جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي بسياري را در خود جاي داده است. يكي از قديمي‌ترين روستاهاي ايران. معماري كويري و استفاده از بادگير در معماري آن يكي از جلوه‌هاي بي‌نظير عكاسي است و امكان بازديد از جنگل‌هاي حرا را هم دارد. گشت و گذار در روستا، قايق سواري و عكاسي در روستاي لافت هميشه براي گردشگران لذت بخش بوده و خواهد بود.

 

جاذبه هاي گردشگري بندر لافت
بادگيرهاي روستا
به كارگيري بادگيرهاي فراوان در ساخت خانه‌ها، باعث شده تا اين روستا به بندر بادگيرها مشهور شود. تزيينات كمي از جمله اشكال اسليمي (طرح‌هاي گياهان و ساقه‌هاي مارپيچ) نيز در آن‌ها مشاهده مي‌شود.
بام بندر لافت
يكي از ديدني‌ترين قسمت‌هاي روستاي لافت، محلي موسوم به بام لافت است كه در ميان دو بافت قديمي و جديد روستا قرار گرفته است و امكان تماشاي چهره ديروز و امروز لافت را برايتان فراهم مي‌كند.


جنگل هاي حفاظت شده حرا
جنگل هاي حفاظت شده حرا يكي از شاهكارهاي طبيعت در جزيره قشم هستند كه شهرت جهاني دارند و درختان مانگرو كه با آب شور و شرايط نامناسب به راحتي كنار مي‌آيند در آنجا مي‌رويند. براي رفتن به حرا بايد سوار قايق شويد و به همراه يك راهنماي محلي مسير كوتاهي را طي كنيد.
قلعه نادري لافت
قلعه مخروبه‌اي نزد اهالي با عنوان قلعه نادري يا نادرشاهي شناخته مي‌شود. آثاري از باروي قلعه، ۳۰ حلقه آب شيرين، ۳ بركه آب، ۲ آب انبار قديمي و باقيمانده ۴ برج، از آن بر جاي مانده است.
قلعه پرتغالي هاي بندر لافت
يكي ديگر از ديدني‌هاي بندر لافت، قلعه پرتغالي‌هاست كه در كنار گورستان قديمي روستا قرار دارد. اين قلعه به دستور آلفونسو آلبركرك، دريانورد پرتغالي در سال ۱۵۰۷ ميلادي ساخته شد. پرتغال به مدت ۱۱۰ سال بر راه بازرگاني دريايي بين هند و اروپا تسلط داشت و در اين مدت سازه‌هاي زيادي در جنوب ايران ساخته شد.

آب انبارهايي با سقف گنبدي
آب انبارها نقش مهمي در تامين آب شيرين سواحل جنوبي ايران دارند. مردم آن را با عنوان بركه، به معناي محل ذخيره آب باران، مي‌شناسند. حدود ۳۴ بركه با سقف‌هاي گنبدي شكل و سفيد رنگ در آنجا وجود دارد. بركه سنگي لافت يكي از ديدني‌ترين آن‌هاست كه در كنار چاه‌هاي تلا و قلعه نادري قرار دارد و تاريخ ساخت آن به ۴۰۰ سال پيش باز مي‌گردد.
اسكله باستاني
در بندر لافت آثاري از يك اسكله‌ وجود دارد كه ساخت آن به دوران مادها، هخامنشيان و ساسانيان برمي‌گردد و با سنگ‌هاي لبه‌دار ساخته شده است.
اكوموزه بندر لافت
درست رو به روي بندرگاه، موزه‌اي وجود دارد به نام اكوموزه لافت كه زندگي مردم لافت و معماري سنتي خانه آن‌ها را به نمايش گذاشته است. اتاقي به نام بادگير در موزه وجود دارد كه با رفتن درون آن با كاركرد بادگير و هواي مطبوعي كه ايجاد مي‌كند آشنا مي‌شويد.
براي ديدن ديگر مقاصد گردشگري به صفحه گردشگري مجله دلتا مراجعه كنيد.
 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/7 ساعت: ۱۵ توسط:deltatravel :

پل طبيعت تهران ؛ بزرگترين پل پياده روي ايران

پل طبيعت، پل ارتباطي بين پارك‌هاي طالقاني و بوستان آب و آتش است. سازه‌اي عظيم كه به همت معماران ايراني ساخته شده است.


پل طبيعت تهران، يكي از نماد‎هاي شهر تهران است. سازه‌اي عظيم و بي‌نظير كه دو پارك شاخص پايتخت، يعني بوستان آب و آتش و بوستان طالقاني را به هم متصل مي‌كند. بزرگ‌ترين پل پياده‌روي ايران است و امكانات تفريحي بسيار عالي و مدرني دارد. اين گذرگاه مدرن مي‌تواند يك مقصد شب‌گردي خوبي براي خانواده‌ها باشد.

پل طبيعت تهران
پل طبيعت يك پل سه طبقه است كه به عنوان بزرگ‌ترين پل عابر پياده و يا به قولي غير‎خودرويي معروف شده است. با شهرتي جهاني كه جاذبه‌هاي زيباي آن به خصوص در شب، جزء يكي از مقاصد گردشگران و بازديدكنندگان است. اين پل سازه‌اي مدرن روي عرض بزرگراه مدرس در ارتفاع ۴۰ متري با نورپردازي‌هاي بي‌نظير و جلوه‌هاي ديدنيِ ويژه‎ ساخته شده است و تعدادي از شاهراه‌هاي اصلي تهران مانند بزرگراه مدرس، همت، رسالت و حقاني درست در برابر چشمان شما قرار مي‌گيرد.

 

بليط پل طبيعت تهران
ابتدا بايد بگويم شما هيچ هزينه‌اي براي بازديد از اين سازه نمي‌پردازيد و در واقع هزينه ديدن آن رايگان است و فقط كافي است براي رفتن به اين پل تصميم بگيريد.
ساعت بازديد پل طبيعت تهران
ساعت بازديد هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب است.

تفريحات و خوشمزه گردي
طبقه اول از هر دو پارك آب و آتش و پارك طالقاني، مي‌توانيد به سطح اول پل بياييد. فضايي ۱۴۵۰ متري كه كافي شاپ، گالري، رستوران، كافه و… در آن ايجاد شده است.
طبقه دوم، با فضاي سبز و گياهان چشم‌نواز، داراي سكوهايي در بخش شمالي و جنوبي است و به شكل يك  مسير حركتي براي پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و كالسكه طراحي شده است.
طبقه سوم يا بالاترين سطح، بعداً به پل اضافه شد و نيمكت‌ها و مكان‌هاي متعددي دارد كه فقط براي نشستن و ديدن مناظر روح نواز از ارتفاعي بلند است.
براي خوشمزه گردي مي‌توانيد از رستوران پل طبيعت استفاده كنيد و به كافه‌ها و فودكورت‌‌هاي مختلف و متنوع آن سر بزنيد و چشم‌انداز بي‌نظيري از شهر را تماشا كنيد.

 

چطور برويم؟
آدرس پل طبيعت تهران كجاست: تهران، ميدان ونك، بزرگراه حقاني، بعد از چهارراه جهان كودك، پارك آب و آتش

مسير دسترسي به پل طبيعت

از طريق بوستان آب و آتش: بايد از معابر فرعي ضلع شرقي خيابان آفريقا و بعد از عبور از چهارراه جهان كودك به خيابان ديدار جنوبي وارد شويد و به پارك آب و آتش برسيد.
از مسير بوستان جنگلي طالقاني: مي‌توانيد از مسير غرب به شرق بزرگراه حقاني و يا ايستگاه مترو حقاني وارد بوستان طالقاني شويد.
دسترسي به پل طبيعت با مترو: ايستگاه مترو حقاني به اين جاذبه گردشگري نزديك است و مي‌توانيد از آن با كمي پياده‌روي به مقصد برسيد.
از طريق اتوبوس: از پل سيد خندان يا ميدان ونك يا ميدان رسالت مي‌توانيد سوار اتوبوس‌هاي خط ونك – رسالت بشويد. در ايستگاه آب و آتش از اتوبوس خارج شده و به صورت پياده مسير را ادامه بدهيد.
دسترسي به پل طبيعت با تاكسي: از بسياري از مناطق تهران مي‌توانيد با تاكسي به اين پل برويد. ميدان رسالت، سيد خندان، ميدان ونك به صورت مستقيم به مقصد متروي حقاني مي‌روند و از آنجا پياده مي‌توانيد خود را به پل برسانيد.
براي مطالعه مطالب مشابه به مجله گردشگري ، مجله دلتا مراجعه نماييد.
 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/7 ساعت: ۱۵ توسط:deltatravel :

پارك آبي دبي ، شهر موج هاي هيجان انگيز

 بيشترين سرگرمي مخصوص كودكان و خانواده‌ها در بخش درياچه يوها قرار دارد. بيش از 100 بازي مختلف كه والدين هم مي‌توانند در كنار فرزندان خود تفريح كنند.

پارك‌هاي آبي و شهربازي‌هاي شاخص دنيا براي گردشگراني كه با فرزندانشان سفر مي‌كنند يكي از شاخص‌ترين مقاصد گردشگري است، طرفداران زيادي دارد و از بهترين انتخاب‌هاست. يكي از مشهورترين اماكن تفريحي، پارك آبي دبي با نام وايلد وادي است. وسايل بازي آبي متعددي دارد كه هر يك از آن‌ها در نوع خود بي‌نظير است.

پارك آبي دبي
پارك وايلد وادي، هفتمين پارك آبي برتر دنياست و بزرگترين استخر موج خاورميانه را دارد. يكي از مهم‌ترين جاهاي ديدني دبي است و امكانات رفاهي و تفريحي قابل توجهي در اين پارك فراهم شده است. جزء ده پارك آبي برتر دنيا است كه در يكي از بهترين مناطق دبي، در ساحل جميرا، مقابل هتل برج العرب قرار دارد و گردشگران را به شور و هيجان وامي‌دارد. در سال ۱۹۹۹ ميلادي و در فضايي باز ساخته شده است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با ديگر مقاصد تفريحي دبي “مكان هاي تفريحي دبي را بشناسيد” را مطالعه كنيد.

 

اين پارك حدود ۳۰ نوع سرگرمي دارد كه سرسره ۳۳ متري، استخر موج و ساحل حمام آفتاب آن جزء شناخته‌شده‌ترين‌ها است. به علاوه گواهينامه ايزو (ISO) را از آن خود كرده كه نشان مي‌دهد اين مجموعه تفريحي به صورت كاملاً استاندارد ساخته شده‌است.

وسايل بازي پارك آبي وايلد وادي دبي
سرسره سقوط آزاد جميرا سكيرا | Jumeirah Sceirah
جميرا سكيرا، محبوب‌ترين سرسره وايلد وادي است. دو محفظه دارد و وقتي وارد آن شويد شمارش معكوس اعلام مي‌شود و قبل از آن كه آمادگي كامل را پيدا كنيد، زير پاي‌تان خالي شده و به معناي واقعي سقوط مي‌كنيد، سپس درون سرسره‌اي بزرگ و سرپوشيده سر مي‌خوريد. جالب است به شما بگويم سرعت اين بازي به ۸۰ كيلومتر در ساعت هم مي‌رسد!

قايق و درياچه يوها | Juha’s dhow and lagoon
سرگرمي‌هاي مخصوص كودكان و خانواده‌ها در اين بخش قرار دارد. بيش از ۱۰۰ بازي مختلف شامل ۵ سرسره، تفنگ‌هاي آبپاش، دوش‌هاي آبپاش و استخرهاي كودك كه والدين هم مي‌توانند در كنار فرزندان تفريح كنند.

سفر يوها | Juha’s journey
قسمت سفر يوها، بخش تفريحات آرام و لذتبخش پارك آب دوبي است. يكي از پرطرفدارترين بخش‌هاي وايلد وادي است با نام رودخانه آرام. در مجموع ۳۶۰ متر طول دارد و آب با شدت كمي در جريان است. مي‌توانيد با تيوپ‌هاي يك يا دو نفره در اين رودخانه حركت كنيد و از مناظر اطراف لذت ببريد. تونل‌هاي كوچك، بزرگ و آبشارهايي در اين رودخانه هستند كه مسير را جذاب‌تر مي‌كنند.
رودخانه خروشان | Action River
در رودخانه خروشان، جريان‌هاي ۱۰۰،۰۰۰ ليتري آب، وضعيت متلاطمي را درون رودخانه به وجود مي‌آورد و با موج‌هاي يك متري غافلگير خواهيد شد. عمق كمي دارد اما بهتر است جليقه نجات بپوشيد.

استخر موج | Wave pool
اين استخر بزرگ‌ترين استخر موج در خاورميانه و با كيفيتي قابل قبول ساخته شده است. با موج‌هاي بزرگ و كوچك كه گاه بلندي موج‌ها به ۱.۵ متر هم مي‌رسد. تمام افراد با هر سني مي‌توانند براي تفريح و آب بازي به اين استخر بروند، البته كودكان بايد همراه والدين خود باشند و كساني كه شنا بلد نيستند بايد جليقه بپوشند.
براي خواندن مطالب مرتبط با گردشگري به مجله دلتا و مجله گردشگري آن مراجعه كنيد.
 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/7 ساعت: ۱۵ توسط:deltatravel :

روستاي برغان ؛ جاهاي ديدني كرج

از برغان آلو و الك بخريد! هر دو در آشپزي به كارتان مي‌آيد. عكاسي كنيد و از جاذبه‌ها و زيبايي‌هاي روستاي برغان حسابي ديدن كنيد.

روستايي چهارفصل با طبيعتي بسيار زيبا در نزديكي شهر كرج در دامنه جنوبي روستاي البرز قرار گرفته است. روستاي برغان يكي از جلوه‌هاي بي‌نظير طبيعت است و براي ساكنان پايتخت و استان البرز به عنوان يكي از مقاصد تعطيلات آخر هفته شناخته مي‌شود. به سبب داشتن باغات و مزارع و رودخانه‌هاي خروشان يكي از مقاصد تماشايي براي گردشگران شناخته شده است و به همين سبب به عنوان روستاي توريستي ديدني محسوب مي شود.‌

پل تاريخي روستاي برغان
مسير رفتن به روستاي برغان
كمي قبل تر روستاي برغان يكي از جاهاي ديدني تهران به شمار مي‌رفت. حالا اما در استان البرز قرار دارد و يكي از روستاهاي نزديك كرج محسوب مي‌شود. برغان بين كرج و هشتگرد قرار گرفته و فاصله تهران تا برغان هم چندان زياد نيست، در محدوده ساوجبلاغ استان البرز قرار دارد و براي رفتن به برغان كافيست ۱۳ كيلومتر از كرج دورشويد. براي رسيدن به برغان، دو مسير وجود دارد. از كرج – گوهردشت، جاده آتشگاه به سمت اين روستا برويد و يا از اتوبان كرج- قزوين تابلوي كردان را كه ديديد به سمت راست رفته و پس از كردان به سمت برغان برويد.

 

جاهاي ديدني برغان
برغان فقط يك روستا نيست! مجموعه كاملي از ديدني‌هاي تاريخي و طبيعي را يكجا در خود جمع كرده است. به داشتن باغ‌هاي ميوه به ويژه آلو شهرت دارد، بنابراين بخش بزرگي از روستا و اطرافش زمين‌هايي با كاربري كشت است. كوچه باغ‌هاي باصفايي هم دارد كه جان مي‌دهد براي عكاسي.

افزون بر آن تكيه‌هاي برغان شهرت تاريخي دارند. درِ يكي از اين تكيه‌ها سوژه‌اي منحصربه‌فرد براي عكاسان است. به اين در به اندازه‌اي قفل و دخيل بسته‌اند كه چيزي از بافت اصلي آن ديده نمي‌شود. يك درخت سيب قديمي در مركز روستا قرار دارد. از گذشته‌هاي دور تا كنون، مردم روستا شب‌هاي جمعه دور اين درخت جمع مي‌شدند و براي حاجت روايي شمع روشن مي‌كردند. ديدنش خالي از لطف نيست.

 

بقاياي يك كاروانسراي عباسي از ديگر ديدني‌هاي روستاست. كاروانسرا هنوز بازسازي نشده است. مسجد جامع ۸۰۰ ساله روستا نيز با آن چنار قديمي‌اش از ديگر ديدني‌هايي است كه نظر شما را به خودش جلب مي‌كند. پل قديمي برغان كه ابتداي روستا قرار دارد، از ديگر جاذبه‌هايي است كه مي‌توانيد ببينيد. اين پل تاريخي مربوط به دوران صفويان است. رودخانه زير پل هم از زيبايي‌هاي روستا به شمار مي‌رود.

 

بهترين فصل سفر
هر وقت فرصت داشتيد مي‌توانيد اين روستا را ببينيد! اين روستا در همه فصول سال زيباست. بهار و تابستان، پاييز و زمستان منتظر ورود گردشگران است. از آنجا كه به كلان شهرها نزديك است و جاده استانداردي دارد، در هيچ موقع از سال براي رفتن به آنجا با مشكل روبه‌رو نمي‌شويد. زمستانش هم بسيار ديدني است، اگر از آن دسته از برف پيماها هستيد. اين روستا برايتان شگفتي آفرين خواهد بود.

 

نكات مهم در بازديد از روستاي برغان
در فصل ميوه‌دهي باغ‌ها، ميوه تازه بخريد. وقتي فصل ميوه تمام شد، از خشكبار روستا بخريد و با خودتان به منزل بياوريد. آلوهاي خورشتي برغان شهرت جهاني دارند. چرا شما از اين محصول لذيذ مصرف نكنيد؟ شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد مردم برغان به الك سازي شهرت دارند و الك، صنايع دستي اين روستا محسوب مي‌شود. هر خانه و آشپزخانه‌اي به الك نياز دارد. الك برغاني بخريد.

 

نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي ويژه
از نگاه مجله گردشگري مجله دلتا افرادي كه معلوليت حركتي دارند هم، مي‌توانند از روستا بازديد كنند. روستا تقريبا مسطح است و حركت ويلچر بدون مشكل خاصي انجام مي‌شود. به جز بعضي مناطق مثل قسمت‌هايي از رودخانه، بقيه جاهاي روستا براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي ويژه مناسب به نظر مي‌رسد. همچنين اين روستا مي‌تواند مقصد سفري خوب براي خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم باشد. طبيعت روستا و چشم‌اندازهاي محيطي اطرافش مي‌تواند در درك محيطي به اين كودكان كمك كند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/7 ساعت: ۱۴ توسط:deltatravel :

سفرهاي داغ در سرماي زمستان

دزفول يكي از قديمي‌ترين شهرهاي ايران است. درجنوب غربي استان خوزستان قرار گرفته و قدمت آن به زمان ساسانيان مي‌رسد. يكي از مقاصد گردشگري براي زمستان 2020 كه جاذبه‌هاي گردشگري متعددي هم دارد.

اگر دنبال منطقه‌اي گرم در زمستان سرد هستيد، چند پيشنهاد براي شما داريم. قيمت‌ها در فصل زمستان معمولاً پايين‌تر است و اگر علاقمند به سفر با خودروي شخصي هستيد، جاده‌ها و خيابان‌هاي شهرهاي توريستي هم خلوت‌تر هستند. اما اگر از سوز سرما و هواي ابري و بارش‌هاي مكرر زمستان دل خوشي نداريد مي‌توانيد اين مطلب را تا انتها مطالعه كرده و يك مقصد گرم براي سفر زمستان ۲۰۲۰ خود بيابيد.

 

 مقاصد سفر در زمستان
چابهار – سيستان و بلوچستان
هواي بندر چابهار در زمستان شبيه به بهار است. از رطوبت هوا كاسته مي‌شود و هواي شرجي ساحل جاي خود را به نسيم و بادهاي خنك مي‌دهد. شهر چابهار پر است از جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي. مردم باصفايي هم دارد كه مسافران را راهنمايي مي‌كنند. شما مي‌توانيد از پديده گلفشان، كوه‌هاي مينياتوري و به خصوص ساحل درك هم ديدن كنيد. جاهاي ديدني چابهار را در زمستان ۲۰۲۰ از دست ندهيد.
پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با ساحل روستاي دَرَك “ساحل درك ؛ پيوند كوير و دريا” را مطالعه كنيد.

دزفول – خوزستان
دزفول يكي از قديمي‌ترين شهرهاي ايران است. در جنوب غربي استان خوزستان قرار گرفته و قدمت آن به زمان ساسانيان مي‌رسد. يكي از آثار ديدني آن پل جهان است كه روي رود خروشاني بسته شده و يكي از بهترين‌ها در سبك خودش شناخته مي‌شود.
آثار باستاني بي‌نظيري مثل خانه تيزنو، آسياب رعنا و مسجد جامع و بازار قديمي دزفول و طبيعت بكر و منحصربه‌فردي مثل دشت لاله‌هاي واژگون از جاهاي ديدني خوزستان است. يك دره هيجان‌انگيز هم در اطراف شهر وجود دارد به نام ” دره توبيرون ” كه در نتيجه هزاران سال فرسايش آبي در كوه و تپه‌ها به وجود آمده و مي‌تواند يك مقصد هيجان‌انگيز براي گردشگران باشد.

بندرعباس – هرمزگان
بندرعباس شهر ساحل و آفتاب است. به جزيره‌هاي اطراف به راحتي دسترسي دارد و محلي است براي بازارهاي هيجان‌انگيز. مركز خريدهايش قيمت‌هاي مناسبي هم دارد. مجتمع‌هاي تجاري سيتي سنتر، زيتون، سرو و رويال مي‌توانند مقصدي عالي براي پاساژگردي باشند. چندين بازار محلي هم وجود دارد كه مي‌توانيد با مراجعه به آن‌ها سوغاتي‌هاي خانگي و محصولات دست‌ساز تهيه كنيد.
طبيعت و مكان‌هاي تاريخي نيز مانند چشمه آب گرم گنو، حمام گله‌داري و عمارت كلاه فرنگي از معروف‌ترين ديدني‌هاي اين شهر هستند. فراموش نكنيد حتماً در سفر به اين شهر قليه ماهي و قوزي گوشت را امتحان كنيد.

مشهد – خراسان
خيلي از ما فقط به قصد زيارت امام رضا (ع) به مشهد سفر مي‌كنيم. اما قضيه از اين قرار است كه اين شهر زيارتي جاذبه‌هاي توريستي بسياري هم دارد كه آبشار آبگرم يكي از آن‌هاست. خيلي از گردشگران براي سفرهاي زمستان ۲۰۲۰ مقصد آبشار آبگرم مشهد را انتخاب كرده‌اند. تنها آبشار ايران كه آب گرمي دارد و دماي آن به حدود ۴۰ درجه هم مي‌رسد! اين آبشار در حدود ۵ كيلومتري جاده مشهد به كلات نادري قرار دارد و در نزديكي روستاي آبگرم مي‌توانيد سراغ آن برويد.

تفت – يزد
تفت به خاطر قرار گرفتن در دامنه شيركوه، آب‌و‌هواي خنك اما نه خيلي سرد دارد. بافت كلي شهر از باغ و خانه‌هاي قديمي تشكيل شده و اگر كمي به برف علاقمند باشيد در اطراف شهر محلي براي اسكي و برف بازي هم وجود دارد.
باغ صدري، آتشكده چم و روستاي سخويد از جاهاي ديدني در شهر تفت است و حال و هواي تاريخي دارد. آبشار و تفرجگاه درگهان نيز به دليل داشتن محيطي بكر و طبيعي و همچنين يك آبشار زيبا در دسته مكان‌هاي ديدني براي سفر در زمستان ۲۰۲۰ قرار دارد.
براي آشنايي با ساير جاهاي ديدني در مجله دلتا به مجله گردشگري مراجعه كنيد
 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/7 ساعت: ۱۴ توسط:deltatravel :

هتل كوروش كيش ، نخستين هتل سبز ايران

هتل كوروش در نزديكي مراكز تجاري بنا شده و با وجود پله هاي ورود به هتل، براي تردد معلولان، رمپ مناسب و ويلچر در نظر گرفته شده است.

هتل كوروش كيش در سال ۱۳۹۷ در اين جزيره زيبا افتتاح شده است. امكاناتي منطبق بر استانداردهاي روز دنيا و پرسنلي مجرب و خوش‌برخورد دارد. لابي هتل ۵ ستاره كوروش با نورپردازي‌ها و دكوراسيون چشم‌نواز فضاي مناسبي را براي مهمانان هتل ايجاد و مكاني آرامش‌بخش براي دورهمي‌هاي دوستانه، استراحت بعد از يك خريد طولاني و بازگشت از تفريحات متعدد كيش فراهم است.

اين هتل به سيستم استفاده از انرژي خورشيدي مجهز است و در بسياري از قسمت‌ها از آن بهره مي‌برد، به همين دليل عنوان نخستين هتل سبز ايران را از آن خود كرده است. همچنين رعايت استانداردهاي زيست محيطي در تمام مراحل ساخت آن از ديگر ويژگي‌هاي بارز هتل كوروش است.

 

هتل كوروش كيش كجاست ؟
هتل كوروش در ميدان پرديس كيش بنا شده‌است. دسترسي آسان به جاذبه‌هاي گردشگري جزيره و تفريحات آبي كيش دارد. براي علاقمندان به خريد و پاساژگردي هم تا مجتمع خريد پرديس ۱ و ۲ فاصله چنداني ندارد. به علاوه اينكه تور گردشگري جزيره آماده راهنمايي مسافران است و هميشه تاكسي جلوي ورودي هتل براي بردن مسافران به نقاط دلخواه آماده است. با وجود پله هاي ورود به هتل، براي تردد معلولان  “رمپ” مناسب و ويلچر در نظر گرفته شده است.

 

اتاق ها و امكانات هتل كوروش
هتل كوروش كيش ۱۶ طبقه و ۱۹۸ واحد اقامتي دارد. داراي اتاق‌هاي دو تخته استاندارد‌، دو تخته رو به دريا، سه تخته استاندارد، سه تخته رو به دريا، سوئيت رويال يك خوابه رو به جزيره، سوئيت رويال دو خوابه رو به جزيره و سوئيت رويال دو خوابه رو به دريا است. امكانات اتاق‌ها نيز شامل تهويه مطبوع ، حمام‌، كانال‌هاي تلويزيوني‌، امكان دسترسي به اينترنت از داخل اتاق، خدمات ۲۴ ساعته روم سرويس، سيستم پيشرفته كنترلي سرتختي، سالن ورزشي و استخر و ماساژ، فروشگاه‌ها و… است.


پذيرش ۲۴ ساعته، خدمات خشكشويي و اتو ، خدمات بيدار باش، دستگاه واكس كفش، فكس ، فتوكپي، خدمات CIP (تشريفات ويژه) و خدمات ترانسفر فرودگاهي رايگان نيز از ديگر امكانات هتل كوروش كيش است.

رستوران هتل كوروش كيش با سرو غذاهاي خوشمزه و تنوع غذايي بالا اعم از غذاهاي ايراني، فرنگي، دريايي و… به علاوه صبحانه‌هاي بي‌نظير با ساعت سرو مناسب از امتيازات هتل محسوب مي‌شود. همچنين اين رستوران ۳۵۰ نفر ظرفيت دارد و براي برگزاري مهماني‌ها در جزيره نيز آماده سرويس‌دهي است.

 

نكاتي درباره هتل
ورود اتباع خارجي بلامانع است.
استخر هتل رايگان است. ( براي كودكان زير ۵ سال استفاده از استخر مجاز نيست)
ترانسفر فرودگاهي دارد.
صبحانه بوفه رايگان است.
تحويل اتاق ساعت ۱۴ و تخليه اتاق ساعت ۱۲ است.
هزينه هتل براي كودكان زير ۵ سال، رايگان است.
اگر دو كودك زير ۵ سال داشته باشيد، هزينه يك كودك دريافت مي‌شود.
سرويس بهداشتي موجود در اتاق‌ها فرنگي است.
چايخانه دارد و در آن قليان سرو مي‌شود.
استعمال سيگار و قليان در داخل اتاق ممنوع است.
پذيرش خانم تنها فقط با ارائه مدارك شناسايي معتبر امكان‌پذير است.
چاي ساز در اتاق دارد.
براي آشنايي با بهترين هتل ها به صفحه هتل هاي مجله دلتا مراجعه كنيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/7 ساعت: ۱۴ توسط:deltatravel :

قلعه ماركوه رامسر با چشم انداز دشت ، كوه و دريا

قلعه ماركوه در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است و به دوران پس از اسلام تعلق دارد. از اين قلعه وسيع فقط سه برج باقي مانده كه يكي از آن‌ها امروز براي نگهباني اين قلعه استفاده مي‌شود.

قلعه ماركوه رامسر بر روي كوهي به همين نام واقع شده است و قدمت بالايي دارد. اين بنا در گذشته كاربرد نظامي و ۶۰۰ مترمربع مساحت داشته است. محلي‌ها آن را مَركو مي‌گويند. سفر به قلعه ماركوه رامسر يك طبيعت‌گردي بي‌نظير است و هنگامي كه روي بلندي قلعه قرار بگيريد، مناظر بي‌نظيري از طبيعت را خواهيد ديد. چشم‌انداز اين قلعه گردشگران خارجي و داخلي بسياري را به سوي خود مي‌كشد و يكي از جاهاي ديدني رامسر است.

 

قلعه ماركوه در آثار ملي ايران ثبت شده است و به دوران پس از اسلام تعلق دارد. از اين قلعه وسيع فقط سه برج نگهباني باقي مانده كه يكي از آن‌ها امروز براي نگهباني اين قلعه شگفت‌انگيز استفاده مي‌شود. هواي بسيار خوبي دارد و چشم‌انداز بي‌مانندي از درياي خزر، ارتفاعات سرسبز البرز، دشت‌ها و مزارع برنج و همچنين روستاهاي اطراف كه براي عكاسي بسيار مناسب است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با فرودگاه رامسر “فرودگاه رامسر ،معرفي فرودگاه‌هاي ايران” را مطالعه كنيد.

گردشگري
عكاسي و پياده روي كنيد
مناظر و مسير، چشم‌انداز بي‌نظير ماركوه، گردشگران و توريست‌هاي خارجي همه مي‌تواند سوژه خوبي براي عكاسي باشد.
كوهپيمايي كنيد
پله‌هاي قلعه ماركوه به تنهايي خود يك كوهپيمايي سبك است؛ اما دامنه‌هاي كوه هم مي‌تواند براي يك كوهپيمايي عالي باشد.

در رامسر به گشت و گذار بپردازيد
رامسر عروس شهرهاي شمالي است. ساحلي بسيار ديدني دارد و مي‌تواند مقصد مناسبي براي خريد سوغات و غذاهاي محلي باشد. همچنين مي‌توانيد از تفريحات آنجا مانند تله كابين رامسر هم لذت ببريد.
به تنكابن و شهسوار سر بزنيد
شهسوار از شهرهاي زيبايي است كه در مسير ماركوه قرار دارد. همچنين رفتن به ساحل باروژ تنكابن هم خالي از لطف نخواهد بود.
در ييلاقات اطراف ماركوه بگرديد
روستاي جواهرده، جنت رودبار، درياسر و حاشيه جنگل‌هاي دالخاني، دوهزار و سه هزار از مناطق سرسبز در غرب مازندران است كه گردشگران را براي ديدن اين همه زيبايي به سوي خود مي‌كشانند.
پله هاي قلعه ماركوه
براي بازديد از اين قلعه بايد ۳۱۱ پله سيماني را بالا برويد. مسيري هموار كه از بين باغ‌ها، درختان و مناطق بسيار سرسبز مي‌گذرد. گذر از پله‌هاي قلعه ماركوه بسيار آسان است و زمان كوتاهي مي‌برد. ابتدا منظره برج بلند سنگي را خواهيد ديد كه با دور زدن آن از سمت جنوب شرقي وارد قلعه خواهيد شد.

قلعه ماركوه كجاست؟
آدرس قلعه ماركوه: مازندران، شهرستان رامسر، بخش كتالم، محدوده ميان نياسته و كرد محله، جاده ماركوه

از سمت جاده چالوس و استان مازندران
حدود ۱۵ كيلومتر بعد از تنكابن در سمت چپ‌تان جاده ميرزاكوچك‌خان جنگلي قرار دارد. وارد جاده كه شديد پس از حدود ۳ كيلومتر در دومين تقاطع تابلوي ماركوه را خواهيد ديد كه شما را به چپ و جاده تلار راهنمايي مي‌كند. پس از ۲ كيلومتر، به ابتداي مسير اختصاصي ماركوه مي‌رسيد كه ۷۰۰ متر بعد به شما امكان پارك خودرو و ورود به قلعه را مي‌دهد.

از جاده قزوين رشت و سمت رامسر
از ميدان معلم رامسر، مسير بلوار باهنر و سپس كاشاني را در پيش بگيريد، در ادامه به سمت كرد محله برويد و وارد جاده تلار شويد و به ابتداي مسير اختصاصي ماركوه برسيد.
ساعت بازديد قلعه ماركوه
در طول روز و روشنايي هوا مي‌توانيد در هر زمان از قلعه بازديد كنيد. پس از غروب، مسير و خود قلعه تاريك است، شما ممكن است بتوانيد مسير قلعه را تا بالاي كوه در شب هم بپيماييد؛ اما براي بازديد از خود قلعه اجازه ورود شما با نگهبان خواهد بود.

براي آشنايي بيشتر با ساير مطالب گردشگري به مجله دلتا و مجله گردشگري مراجعه كنيد.
 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/7 ساعت: ۱۴ توسط:deltatravel :

جاهاي ديدني تفليس، عروس زيباي قفقاز (+ويدئو)

چشمه‌هاي آب گرم، يكي از جاهاي ديدني تفليس است كه در محله حمام‌ها قرار دارند. بخشي از بافت تاريخي تفليس كه تعداد زيادي ساختمان قديمي روي تعداد زيادي چشمه آب گرم معدني ساخته شده‌اند.

جاهاي ديدني تفليس هر سال هزاران ايراني را به سوي خود مي‌كشاند. به تفليس عروس قفقاز مي‌گويند و پايتخت گرجستان است. در واقع تفليس يك پارك‌رود بزرگ و زيباست. يعني يك رودخانه بزرگ دارد كه از وسط شهر مي‌گذرد و به شهرهايي كه رودخانه از ميان‌شان مي‌گذرد، پارك‌رود مي‌گويند. ۳۶ كيلومتر از رودخانه از وسط شهر تفليس مي‌گذرد و در طول رودخانه هم پارك‌هاي زيبايي ساخته‌ شده كه براي گردشگران جذاب و سرگرم كننده است.

تفليس
تفليس شهري زيبا و كهنسال است. بيش از ۱۵۵۰ سال از عمر آن مي‌گذرد و فقط ۱/۵ ميليون نفر جمعيت دارد. هرچند براي يك كشور پايتخت خلوتي‌ است اما شهري كه نه ترافيك داشته باشد و نه آلودگي هوا، حتماً جاي خوبي براي ديدن، سفر و زندگي است. به داشتن چشمه‌هاي آب گرم معدني شهرت دارد و مي‌توان براي يك تور چند روزه روي آن حساب كرد.

 

 

جاهاي ديدني تفليس
تفليس در موقعيت جغرافيايي ويژه‌اي قرار دارد و رودخانه زيبايي كه از ميان شهر مي‌گذرد هم بيش از پيش به جذابيت آن افزوده است. تاريخي طولاني دارد. همين‌ها سبب مي‌شود ديدني‌هاي زيادي داشته باشد. با ما بمانيد تا به جاهاي ديدني تفليس سر بزنيم.

ميدان آزادي و خيابان روستاولي
تقريباً هر شهر ميدان آزادي دارد و تفليس هم از داشتن ميدان آزادي محروم نيست. مي‌توانيد گشتي در اين ميدان بزنيد. ضمن اينكه خيابان‌گردي در خيابان‌هاي مهم هر شهر هم يكي از اركان مهم گردشگري است. در مهم‌ترين خيابان تفليس قدم بزنيد و زيبايي‌هايش را به چشم ببينيد. پارلمان گرجستان، سالن اپرا و باله، موزه مردمي گرجستان، آكادمي علوم گرجستان و بسياري از ساختمان‌هاي مهم دولتي و غيردولتي تفليس در اين خيابان قرار دارند.

درياچه ليسي
درياچه ليسي آب شور دارد. در شمال شهر قرار گرفته و جان مي‌دهد براي ماهيگيري و پرنده نگري. چندان بزرگ نيست؛ اما براي گردشگران اغواكننده به نظر مي‌رسد. همچنين پيدا كردن سوژه‌هاي عكاسي در كنار اين درياچه مي‌تواند بسيار راحت باشد.
محله حمام ها
محله حمام‌ها يكي از باشكوه‌ترين جاهاي ديدني تفليس است و از مناطق بافت تاريخي تفليس به شمار مي‌رود. به اين صورت است كه تعداد زيادي ساختمان قديمي روي تعداد زيادي چشمه آب گرم معدني ساخته شده‌اند و در گذشته، صرفاً كاربري نظافتي نداشته است بلكه جشن‌هاي بزرگي كه ريشه در فرهنگ مردم محلي تفليس دارد، در اين حمام‌ها برگزار مي‌شده‌اند.
جالب است به شما بگويم داستان تولد تفليس اينگونه بود كه يكي از پادشاهان گرجستان زماني كه به قصد شكار در دشت و دمن تفريح مي‌كرد، متوجه اين چشمه‌ها شد و اينقدر خوشش آمد كه دستور داد همين جا شهري بنا كنند.

پل صلح
پل صلح يك سازه تازه تاسيس است، مثل پل طبيعت براي تهران. پل صلح ساخته شد تا قسمت‌هاي قديم و جديد شهر را به هم متصل كند. پل صلح روي رودخانه كورا ساخته شده و نورپردازي منحصربه‌فردي دارد.
شهر تاريخي سيقناقي
يكي از شهرهاي تفليس شهر هرتي است كه بعدها به سيقناقي شهرت يافت، به عصر حجر برمي‌گردد. شهر باستاني سيقناقي يكي از زيباترين جاهاي ديدني تفليس محسوب مي‌شود. در دنيا نيز يكي از زيباترين شهرهاي تاريخي جهان است. ديدنش را از دست ندهيد. اين شهر ۱۲۰ كيلومتر دورتر از تفليس است. با اين حال ارزش ديدن و وقت گذاشتن دارد.

شهر سنگي اوپليستيخه
اوپليستيخه حيرت‌انگيز است! تنها شهر سنگي دنيا. اين شهر يكي از منحصربه‌فردترين جاهاي ديدني تفليس به شمار مي‌رود. اوپليستيخه شهري غار مانند است كه سه طبقه دارد. هر سه هم در زير زمين. روي شهر هم يك قصر سلطنتي ساخته‌اند. گفته مي‌شود اين قصر مربوط به قرن ۱۰ ميلادي است.
نكات مهم در سفر به تفليس
مجسمه مادر گرجستان بر فراز بلندي‌هاي تفليس قرار دارد. سر بگردانيد تا نماد گرجستان جديد را پيدا كنيد. تقريباً از همه جاي شهر قابل ديدن است. در تفليس ۵ درياچه قابل قايقراني وجود دارد. خودتان را به ديدن آنها دعوت كنيد. يكي از آنها به حدي بزرگ است كه گرجي‌ها به آن دريا مي‌گويند. تفليس تقريباً در تمام روزهاي سال بارندگي دارد. از باران‌ها نترسيد. شهر را پر از نور و زيبايي و رنگ مي‌كنند. خوش مي‌گذرد. شايد داشتن ژاكت و چتر، فكر بدي نباشد.
مي‌توانيد زيبايي هاي جاهاي ديدني تفليس را در ويدئو تهيه شده در مجله گردشگري مجله دلتا مشاهده كنيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/1 ساعت: ۱۴ توسط:deltatravel :

كوير دق سرخ ، جاهاي ديدني اصفهان

كويرها خود به خود آنچنان پديده‌هاي شگفت‌انگيزي هستند كه به تنهايي يكي از قطب‌هاي گردشگري به حساب مي‌آيند. تورهاي گردشگري كوير دق سرخ آسمان تاريك آنجا و رصد ستارگانش، سكوت و آرامش بي‌نظيرش، حيات وحش بكرش و پديده‌هاي جذاب زمين شناسي آن را به عنوان جاذبه‌هاي تماشايي آنجا مثال مي‌زنند.

شهر زواره از توابع  شهرستان اردستان است. در شمال استان اصفهان و در جنوب كوير نمك قرار گرفته. برخي تاريخ‌دانان مي‌گويند زادگاه كاوه آهنگر است. قدمتي كهن و باستاني دارد و نامش را از زواره برادر رستم گرفته‌اند. از قرن چهارم با عنوان مدينه السادات ناميده شد و در طي قرون گذشته تاريخ‌دانان بسياري در آثار خود به نام زواره و شخصيت‌هاي برجسته آن پرداخته‌اند. ساختار گلي زواره و معماري ايراني اصيل آن هميشه اين‌جا را به يك مقصد عالي براي توريست‌هاي خارجي تبديل كرده است. اما آنچه جالب توجه است اينكه اين روزها و در فصل سفر به كوير، كوير دق سرخ زواره بسيار مورد توجه قرار گرفته است.

 

دق سرخ
كوير دق سرخ وسعتي به طول تقريبي ۵۰ كيلومتر و عرض ۲۰ كيلومتر را در شمال شرقي شهر زواره از آن خود كرده است. با كوه‌هايي كم ارتفاع در كنار جنگل‌هاي تاغ كه از كوير مركزي ايران جدا شده است. يكي از جاذبه‌هاي اين كوير هم تپه شني بزرگي است كه تقريباً در مركز اين كوير قرار دارد و آشيانه عقاب‌هاي منطقه است. جايي كه در ميان بيشتر كويرنوردان به آشيانه عقاب معروف شده است. جالب است به شما بگويم در اين كوير معادن نمك، طلا و سرب وجود دارد و احتمالاً نفت نيز در آن پيدا مي‌شود.

يك لايه نمك با ضخامت متغير سطح كوير را پوشانده است. شب‌ها روشنايي مهتاب بر اين دشت نمك مي‌تابد و بلورهاي نمك نور را بازتاب مي‌دهند. اين عارضه سطح كوير را به شكل چشم‌نوازي درخشان مي‌كند و مانند آينه‌اي خرد شده در هر گوشه كوير پراكنده است. از اين روست كه كوير دق سرخ مأواي كمپ زنان و علاقمندان به كمپينگ در كوير است.

علاوه بر اين زمين‌ها، چندضلعي‌هاي نمكي حاشيه كوير شكل ديگري است كه چشم‌اندازي ديدني دارد و گاهي ارتفاع آن‌ها تا ۱۵ سانتي‌متر هم مي‌رسد. در محدوده مياني كوير به دليل نمك فوق‌العاده‌ زيادي كه دارد، حتي گياهان نمك‌دوست نيز به چشم نمي‌خورند.

 

دق سرخ جاذبه گردشگري
كوير نوردي
كويرها خود به خود آنچنان پديده‌هاي شگفت انگيزي هستند كه به تنهايي يكي از قطب‌هاي گردشگري به حساب مي‌آيند. تورهاي گردشگري كوير دق سرخ آسمان تاريك آنجا و رصد ستارگانش، سكوت و آرامش بي‌نظيرش، حيات وحش بكرش و پديده‌هاي جذاب زمين شناسي آن را به عنوان جاذبه‌هاي تماشايي آنجا مثال مي‌زنند. همانجا كه تا چشم كار مي‌كند كوير است. تا دلت بخواهد و بزرگي و عظمت پروردگار تنها چيزي است كه با ديدن آن از خاطر هر بيننده‌اي عبور مي‌كند.
عكاسي در كوير دق سرخ
جنگل‌هاي تاغ زواره يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري هستند. عامل مهم تثبيت شن‌هاي روان منطقه كه زمين‌شناسان معتقدند اگر اين جنگل‌ها نبود، سال‌ها پيش زواره و روستاهايش در ميان انبوه ماسه‌هاي كوير مدفون شده بودند. مكان مناسبي براي عكاسان حيات وحش است و شغال، روباه، پايكا، چكاوك كاكلي، جغد و باز در آنجا زندگي مي‌كنند.
تپه‌هاي ماسه‌اي
تپه‌هاي ماسه‌اي مهم‌ترين اشكال اين منطقه را تشكيل مي‌دهند و به‌ صورت آشكاري جهت حركت باد را نشان مي‌دهد و چند ضلعي‌هاي نمكي كاسه‌اي و گنبدي شكل آن از ديگر شگفتي‌هاي اين منطقه است كه ارتفاع آن گاهي تا ۱۵ سانتي‌متر مي‌رسد. در جايي هم سطح كوير شبيه زمين شخم زده و يا به اصطلاح گل كلمي است و آن زماني است كه كوير تا حدودي رطوبت خود را از دست مي‌دهد.
بازديد از باقيمانده شهر ليلاز
اين شهر از نزديكي بادرود تا انتهاي زواره در امتداد درياي سيلك ادامه داشته و آثار فراواني از بقاياي اين شهر شناسايي شده است، سفال‌هاي رنگين شده و خرده شيشه‌هاي بلورين و نادر تا خشت‌هاي ۴۰ در۲۰ و ۲۰ در ۲۰ و خرابه‌ها و  قنات‌ها هر يك گوياي وجود شهري با قدمت ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال است كه روزگاري در دل اين كوير وجود داشته است.
زماني كه به دق سرخ سفر مي‌كنيد بايد سواري‌ها را در يكي از روستاهاي مهاباد، موغار، حسن آباد، جعفرآباد، اميران، علي آباد و كچورستاق گذاشته و به كوير برويد. بيشترين آثار و بقاياي اين شهر را در حوالي همين روستاها خواهيد يافت.

تل شيطان
در قسمت‌هاي مركزي كوير تپه‌هاي ماسه‌اي جزيره مانندي به چشم مي‌خورند كه به تل شيطان شهرت دارد. فرم كلي تل شيطان به شكلي است كه جهت حركت مسير باد را به خوبي نمايش مي‌دهند و عكس‌هاي فوق‌العاده‌اي را مي‌توانيد هنگامي كه نور مهتاب روي آن‌ها افتاده و سايه‌شان بر زمين نقش بسته است، از آن‌ها ثبت كنيد.
آدرس كوير دق سرخ
ابتدا به اردستان برويد و سپس به زواره برسيد، مي‌توانيد به روستاي علي آباد يا روستاي جهان آباد برسيد. روستاي جهان آباد روستاي بسيار كوچكي است و بسياري از ساكنانش آنجا را ترك نموده‌اند. از روستا به سمت شمال شرقي حركت كنيد و راه را درون جاده‌اي خاكي ادامه دهيد. مسير بياباني است و هيچ شباهتي به كوير ندارد اما پس از يك ساعت و نيم با سواري‌ها به حاشيه نمكزار مي‌رسيد.

نكات مهم سفر به كوير دق سرخ
حتماً و قطعاً براي رفتن به كوير از راهنماها كمك بگيريد.
سواري‌هاي آفرودي در روستاها هستند كه مي‌توانيد از آن‌ها بخواهيد تا شما را به كوير برسانند.
بهترين انتخاب مي‌تواند تور زواره باشد كه شما را به كوير دق سرخ هم مي‌برد.
در روستاي علي آباد اقامتگاه بوم گردي هم هست كه اگر نمي‌دانيد چطور در كوير كمپ بزنيد مي‌توانيد در اين روستا اقامت كنيد.
بقاياي شهر ليلاز در جاي‌جاي كوير پراكنده‌اند مانند كوزه‌هاي شكسته و يا سكه‌هاي مسي كه نبايد هرگز آن‌ها را به همراه خود بياوريد.
بخشي از كوير هست كه وسايل الكترونيك و فرستنده راديويي سواري‌ها خوب كار نمي‌كند و موبايل آنتن نمي‌دهد؛ پس حتماً قبل از سفر به عزيزانتان بگوييد كجا مي‌رويد.

هفت شهر ليلاز
بناي هفت شهر ليلاج يا ليلاز كه مركز آن شهر لاسون بوده، در اثر زلزله و يا هجوم ريگ روان و يا بوسيله افراسياب ترك به كلي از بين رفته و فقط آثاري از آن باقي است به‌طوري كه در محل شايع است از بناهاي ليلاز پدر كيخسرو كياني (تخت وتاج كيخسرو به پسر عمويش اروند شاه منتقل شده) بوده كه شهر مركزي بنام پسرش لاسون ناميده شده است.

حدود اين شهرها از موغار شروع و تا نزديكي يزد امتداد داشته و با اين ترتيب قطعي است كه زواره هم جزء اين هفت شهر بوده است .در موقع حفاري و يا بارندگي خرده طلا و چيزهاي ديگري در خرابه‌هاي اين هفت شهر بدست مي‌آيد.

براي آشنايي بيشتر با جاذبه‌هاي گردشگري به مجله گردشگري مجله دلتا مراجعه كنيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/1 ساعت: ۱۴ توسط:deltatravel :

ساحل درك ؛ پيوند كوير و دريا

ساحل درك بسيار تميز است. هيچ نشانه‌اي از زباله ديده نمي‌شود. درك به پاك‌ترين ساحل ايران مشهور است. زيباست و حيف است آن را نبينيم.

نمي‌دانم تركيب عجيب كوير، نخل و دريا را ديده‌ايد؟ وقتي كه دريا از دور نمايان مي‌شود، صحنه بسيار زيبايي براي گردشگران خواهد بود كه ده‌ها، حتي بيشتر تصوير را براي عكاسي مقابل چشمانتان قرار مي‌دهد. درست شبيه عكس‌هاي رويايي كه قبلاً از اين منطقه ديده بوديد، نخل‌هاي بلند قد كه شاخصه كوير است و ساحل زيبا و آن درياي شگفت‌انگيز كه همه به يكديگر دوخته شده‌اند. امروز به ساحل درك مي‌رويم. فقط اينجاست كه مي‌توانيد اين همه زيبايي را كنار هم ببينيد. درست خوانديد. ساحلِ دَرَك چابهار، در جنوب شرقي استان سيستان و بلوچستان و در روستايي به همين نام قرار گرفته است. با ما همراه باشيد.

 

روستاي درك
براي آن كه به اين ساحل زيبا برسيد بايد به ۱۷۰ كيلومتري شهر چابهار و در امتداد مسير سواحل مكران و در فاصله ۱۰ كيلومتري از روستاي زرآباد برويد. روستاي درك همان‌جاست. جايي كه كوير و دريا به يكديگر دوخته شده‌اند. يك زمين پوشيده از نخل كه به كازابلانكاي ايران معروف است. مي‌توان گفت ديدن ساحل درك براي همه گردشگران از واجبات است.

مردهاي درك بلوچ هستند. پيراهن‌هاي سفيد بلند بر تن دارند. لباس زنان‌شان رنگارنگ است. پر از سوزن دوزي‌هاي ديدني است و پر نقش و نگار. درك ۱۰۴خانواده دارد. همگي مهمان‌نواز و خونگرم هستند. گردشگري بخشي از درآمد روستايي‌ها به شمار مي‌رود. پس خوب است غذاهاي محلي‌شان را سفارش دهيد كه زنان روستا آن‌ها را مي‌پزند. قيمت گراني هم ندارند.

 

ساحل درك
گفتيم در ساحل درك ، كوير و دريا به هم پيوند مي‌خورند. فكرش را بكنيد! سواحل مرجاني، ماسه‌اي و صخره‌اي. همه با هم يك جا. يك تركيب فوق‌العاده. اين ساحل نزديك اقيانوس هند است. ممكن است با اين تفاصيل فكر كنيد درك در محدوده‌اي خشك و بياباني است. اما اشتباه نكنيد. درك منابع آب شيرين دارد. زمين را دو متر بكنيد هم به آب مي‌رسيد. همين موضوع باعث شده كشاورزي آن‌جا هم رونق بگيرد.

اتفاقاً جالب است به شما بگويم اين‌جا، بهشت طبيعت‌گردان است. اين ساحل بكر خيلي اتفاقي به عنوان يك پديده گردشگري كشف شد. يكي از كاربران توييتر اين كار را كرده است. او از بوميان محدوده درك بود. عكس‌هاي غروب و طلوع خورشيد درك را منتشر كرد. بعد از آن گردشگران زيادي عاشق درك شدند.

ساحل درك بسيار تميز است. هيچ نشانه‌اي از زباله ديده نمي‌شود. درك به پاك‌ترين ساحل ايران هم مشهور است. غروب اين ساحل بسيار زيباست، درختان نخل در پس‌زمينه نارنجي آسمان و انعكاسي كه خورشيد در آب انداخته است بسيار لذت بخش است. ستارگان بي‌شمار هم كه دست كمي از آسمان كوير ندارند، كنار تركيب ماه و نخل‌ و دريا به شكل ديوانه كننده‌اي مي‌درخشند.

 

روستاي درك كجاست؟
بايد به استان سيستان و بلوچستان برويد و به چابهار برسيد. خط ساحل را در كنار درياي عمان پيش بگيريد و به سمت شهر كنارك برانيد. دهستان زرآباد شرقي را پيدا كنيد. بهشت گمشده ايران همان‌جاست. روستاي درك. بار و بنديل‌تان را ببنديد. به سيستان و بلوچستان سفر كنيد. شگفت‌انگيزترين چشم‌انداز دنيا منتظر شماست. ساحل درك ۱۷۰ كيلومتر با چابهار فاصله دارد. از روستاي درك نيز ۱۰ كيلومتر دورتر است.

اقامت در روستاي درك
ساحل درك تازه كشف شده است. هنوز امكانات گردشگري زيادي آن‌جا نيست. مي‎توانيد روي سكوهاي ساحل چادر بزنيد. همچنين مي‌توانيد به خود روستاي درك برويد. در خانه‌هاي روستايي با هزينه‌اي معقول اقامت كنيد. به نفع روستاييان هم هست. فروشگاه و پمپ بنزين دور است. حواستان به نيازهاي فوري خودتان باشد.

 

تور روستاي درك
چابهار و آن حوالي، از خنك‌ترين بنادر دنيا است. بنابراين خيلي از تورهاي گردشگري برنامه سفر خود را به روستاي درك از اوايل زمستان تا اواخر بهار مي‌چينند. براي اين كه از همه جذابيت‌هاي اين روستا و ساحل زيباي آن بهره ببريد مي‌توانيد در تور روستاي درك و يا تور چابهار نام‌نويسي كرده و با كلي خاطره خوب بازگرديد. درك از نيمه زمستان تا نيمه‌هاي بهار عالي است. اوايل پاييز تا نيمه‌هاي آن هم زمان خوبي است. هوا و چشم‌اندازهاي منحصربه‌فردي خواهيد ديد.

حرف آخر
سيستان و بلوچستان و ساحل درك ديدني و لذت‌بخش است. پس خوب است سعي كنيم به طبيعتش آسيب نزنيم. زيبايي‌هاي زمين براي همه نسل‌هاست. در ساحل درك غريق نجات وجود ندارد. امكانات پزشكي و كمك‌هاي اوليه دور است. حتي اگر شناگر حرفه‌اي هستيد باز هم لطفاً به آب نزنيد. خودتان را به دردسر نيندازيد. به ريسكش نمي‌ارزد. به علاوه خبر خوب اين كه كلنگ احداث كمپ گردشگري در روستاي درك به زمين خورده است. با احداث يك كمپ، رفاه عمومي گردشگران منطقه بالاتر مي‌رود و امكان اقامت و شب‌ماني راحت‌تر هم مهيا مي‌شود.

براي خواندن مطالب بيشتر گردشگري به مجله دلتا مراجعه كنيد و مجله گردشگري آن را حسابي بگرديد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/1 ساعت: ۱۴ توسط:deltatravel :

هتل ديزين ، لذت اقامت در كوه هاي البرز

سوئيت رويال هتل ديزين بين مسافران بسيار مشهور است و اقامتگاه بي نظيري در اين هتل برفي به شمار مي آيد. معمولاً چهار نفره است اما ظرفيت تا دو نفر اضافه را هم دارد.

مگر چند بار ممكن است فرصتي دست دهد تا در بين كوه‌هاي البرز ساكن شويم يا مثلاً بخواهيم صبح زود براي يك كوهنوردي جانانه از هميشه به مسير كوهنوردي‌مان نزديك‌تر باشيم، و يا نه بعد از يك اسكي جانانه بخواهيم يك استراحت جانانه هم داشته باشيم؟ همه اين‌ها ممكن است يك بار براي همه ما پيش بيايد. امروز در صفحه معرفي هتل‌هاي‌مان در مجله دلتا به سراغ يك هتل برفي مي‌رويم. حتماً برايمان لذت بخش خواهد بود كه در پاتوق كوه‌پيمايان و اسكي‌بازان بمانيم. يك تجربه يگانه است. بياييد سري به هتل ديزين بزنيم، از آن با خبر شويم و امكاناتش را بدانيم.

هتل ديزين كجاست ؟
در مسير جاده‌ چالوس و بعد از دوراهي گچسر، هتل زيباي ديزين درست وسط رشته كوه‌هاي البرز قرار دارد. تجربه‌ ماندن در جايي كه كوه‌ها محصورش كرده‌اند، هوايش خنك و سبك است و منظره‌اي چشم‌نواز از چشم‌انداز سپيد برف دارد، حتماً بي‌نظير خواهد بود. هتل ۴ ستاره ديزين پاتوق كوهپيماها و اسكي بازهاست. شامل دو مجموعه گردشگري ۱ و ۲ و همچنين يك مجموعه اقامتي، معروف به شله ديزين (كلبه) است كه از جمله با كيفيت‌ترين مجموعه‌هاي جهانگردي ايران به شمار مي‌آيد.

آدرس هتل ديزين: كيلومتر ۷۵ جاده چالوس – بعد از گچسر – دوراهي سمت راست – ۱۳ كيلومتر به سمت ديزين – هتل جهانگردي ديزين

 

هتل ديزين استان البرز
اين هتل را مي‌توانيم هتل ديزين استان البرز هم بناميم چرا كه در فاصله‌ هفتاد و پنج كيلومتري كرج واقع شده و براي برنامه‌ريزي يك سفر كوتاه جان مي‌دهد. طراحي فوق‌العاده‌اي هم دارد كه از دوره پهلوي به جا مانده در سال ۱۳۹۱ بازسازي شده و داراي ويژگي‌هاي منحصر به فردي است. مثلاً اينكه شما با دماي هواي چندين درجه زير صفر هم مي‌توانيد به راحتي در هتل اقامت داشته باشيد. نزديكي به پايتخت، آب و هواي خاص اين منطقه و همجواري آن با پيست اسكي ديزين، همه از نكات مثبت مجموعه‌ گردشگري و جهانگردي ديزين هستند.

برخي از سايت‌هاي معرفي هتل‌ها، راجع به هتل ديزين و طبق نظر مسافران هتل نوشته‌اند: رتبه ۱ از بين ۴ اقامتگاه در كرج و اطراف تهران
اگر به اسكي و بازي‌هاي زمستانه علاقه‌منديد و دنبال پيستي خوب و با امكانات براي اقامت، اسكي و تفريح مي‌گرديد، هتل جهانگردي ديزين، يك انتخاب ايده‌آل برايتان خواهد بود. در شمال استان تهران قرار دارد و مي‌تواند در كنار پيست بين المللي ديزين براي شما خاطرات زيادي را از اقامت‌تان باقي بگذارد. شله‌هاي ديزين هم جاي خوبي براي اقامت خواهد بود و مي‌توانيد خودتان تصميم بگيريد كه در كداميك اقامت كنيد.

 

امكانات هتل
اين هتل امكانات زيادي دارد كه شامل رستوران و كافه، لاندري، لابي، تهويه مطبوع، آسانسور، خدمات اداري، مسير كوهپيمايي، زمين تنيس، فوتسال، واليبال و همين‌طور سونا خشك و سالن بيليارد مي‌شود. يعني حتي اگر نخواهيد براي اسكي و كوهپيمايي هم از محوطه‌ هتل خارج شويد، وسايل تفريح و ورزش به اندازه‌ كافي شما را سرگرم خواهد كرد.

اين هتل داراي دو مجموعه ديزين ۱ و ديزين ۲ است، در مجموع  ۱۳۹ باب اتاق دارد. هر ساله پذيراي گردشگران داخلي وخارجي زيادي است كه اقامت در منطقه‌اي بكر و زيبا در ميان رشته كوه‌هاي البرز را انتخاب كرده‌اند. عضو گروه هتل‌هاي جهانگردي است و به علت قرارگيري در پيست اسكي و برخورداري از شرايط آب‌وهوايي مناسب در فصول گرم سال، فاقد سيستم سرمايشي‌است.

نكته: اگر وسايل اسكي نداريد مي‌توانيد از هتل اين وسايل را كرايه كنيد هم از نظر كيفيت مناسبند و هم از نظر هزينه و كرايه نسبت به وسايلي كه در پيست ارائه مي‌شوند مقرون به صرفه‌ترند.

 

نكات مهم در مورد هتل
اتاق‌هاي سه تخته هتل داراي ۲ تخت سينگل و يك كاناپه تخت شو است.
هزينه تشك اضافه در اتاق‌ها و سوئيت‌هاي هتل محاسبه مي‌گردد.
خدمات هتل صرفا اقامتي بوده و هتل هيچ مسئوليتي در قبال باز يا بسته بودن جاده يا پيست اسكي را نمي‌پذيرد.
پذيرش خانم فقط با ارائه مدارك شناسايي معتبر امكان‌پذير است.
پذيرش صيغه نامه معتبر با مهر برجسته و ارائه شناسنامه و كارت ملي طرفين امكان پذير است.
از مهرماه تا پايان خرداد ماه فقط از مسير كرج ، جاده باز است.
لطفاً قبل و بعد از قطعي شدن رزرو خود از وضعيت جاده از طريق راهداري يا هتل مطلع شويد.
در هنگام تعطيلي پيست اسكي ، اگر مسافرين قصد كنسل نمودن رزرو خود را داشته باشند، كنسلي طبق قوانين هتل‌ها امكان پذير است و هزينه كنسلي به طور معمول كسر مي‌گردد.

اتاق هاي هتل ديزين
اين هتل داراي ۴۷ اتاق ۲ تخته ، ۲۴ باب اتاق ۳ تخته ،۳باب اتاق ۵ تخته ، ۲باب اتاق ۶ تخته،۳ باب سوئيت ۳ نفره و يك باب اتاق ۱۰ تخته است. در فصل تابستان استراحتگاهي خنك و خوش آب‌وهوا و در فصل زمستان گرماي مطبوعي دارد. پنجره‌هاي اتاق‌ها مشرف به پيست است. بعضي از اتاق‌هاي هتل هم بالكن دارند و مسافران مي‌توانند از بالكن نماي زيباي پيست ديزين و اسكي‌بازان را تماشا كنند.

سوئيت رويال هتل ديزين بين مسافران بسيار مشهور است و اقامتگاه بي‌نظيري در اين هتل برفي به شمار مي‌آيد. معمولاً چهار نفره است اما ظرفيت تا دو نفر اضافه را هم دارد.

حتماً هم لازم نيست اهل اسكي و برف‌بازي باشيد، در هر شرايط براي رفتن به اين هتل مي‌توانيد برنامه‌ريزي و اقامتي فراموش‌نشدني را در هتل ۴ ستاره ديزين تجربه كنيد. جالب است به شما بگويم توريست‌هاي ورزشي اجاره كلبه‌هاي چوبي مجموعه ديزين را به اقامت داخل هتل ترجيح مي‌دهند. همان‌ها كه شبيه به كلبه‌هاي سوئيسي هستند. از زمان رونق گرفتن مجموعه ديزين اين شله‌ها هم به مجموعه اقامتي پيست ديزين افزوده شدند.

 

رستوران هاي هتل ديزين
معماري و ديزاين داخلي كافي شاپ و رستوران هتل فضاي مدرني را به وجود آورده كه مسافران جوان را بيشتر جذب مي‌كند.

رستوران هتل ديزين يك و ديزين دو واقع در طبقه همكف با ظرفيت ۱۰۰ نفر است.

ساعت كاري رستوران هتل ديزين: صبحانه ۷:۳۰ الي ۱۰:۳۰ ، نهار ۱۲:۳۰ الي ۱۶:۳۰ ، شام ۲۰:۰۰ الي ۲۲:۰۰
كافي شاپ هتل ديزين ۱ و ديزين ۲ واقع در طبقه همكف با ظرفيت ۲۰ نفر است.

ساعت كاري كافي شاپ: ۸:۰۰ الي ۲۳:۰۰


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/1 ساعت: ۱۳ توسط:deltatravel :

موزه زمان، تماشاگه ساعت هاي جهان

اگر از آن دسته از افرادي هستيد كه اشياي عتيقه براي‎تان جالب است و يا دوست داريد اطلاعاتي راجع به چگونگي محاسبه ساعت و روز و ماه و سال بدانيد، حتماً به موزه ساعت «تماشاگه زمان» سري بزنيد.

موزه تماشاگه زمان يكي از آن موزه‌هايي‌است كه به يك موضوع خاص از همه زندگي دوار مي‌پردازد. آن هم زمان است. نام نخستين موزه ساعت ايران را به خود اختصاص داده و ساختماني بسيار زيبا دارد. تزئينات آن ديدني و رستوران موزه زمان هم بسيار مشهور است. مي‌توانيد در ميان درختان و صداي پرندگان بنشينيد و يك كافي يا چاي گرم در يك هواي زمستانه نوش جان كنيد. البته صبحانه‌هاي موزه زمان بيشتر باعث شهرتش شده است. فكر مي‌كنم همه اين‌ها گزينه خوبي است تا مجله گردشگري‌مان را امروز همراهي كنيد كه به اين موزه زيبا سري بزنيم. با مجله دلتا بمانيد.

موزه زمان
تماشاگه زمان، موزه‌اي در تهران بزرگ است كه شما حتي تصورش را هم نمي‌توانيد بكنيد كه هزاران ساعت، هزاران ساعت را منتظر مانده‌اند تا شما براي ديدار از آن‌ها برويد و از خود بپرسيد آيا واقعاً با چند تكه چوب زير نور خورشيد بود كه بشر توانست زمان را تشخيص و روز و ماه و سال را از هم تميز دهد؟

هنگامي كه به باغِ تماشاگه زمان قدم مي‌گذاريد وارد بهشت كوچكي شده‌ايد كه در دوره‌اي، بخشي از باغ فردوس بوده است. با ساختماني قاجاري و آبي رنگ كه شما را به ياد خانه‌هاي عروسكي مي‌اندازد. خانه حسين خداداد، تماشاگهِ زمان. مزين به گچ‎بري‌هايي از گره‌هاي چيني، آينه‌كاري و مقرنس كاري. جايي كه اگر دوستدار هنر معماري باشيد، قطعاً زماني را به عكاسي دور تا دور اين ساختمان اختصاص خواهيد داد.

همچنين در جاي جاي باغ مي‌توانيد انواع ساعت‌هايي را ببينيد كه برخي ۵۵۰۰ سال پيش اختراع شده‌اند؛ مانند يك ساعت آفتابي كه فقط از يك چوب شاخص روي سطحي صاف تشكيل شده است، ساعت آبي، ساعت آبي مكانيكي، ساعت روغني، ساعت طنابي، ساعت شمعي، ساعت شني و …

 

ساختمان عروسكي موزه زمان
طبقه اول را ساعت‌هاي قديميِ اروپايي از كشورهايي مثل سوئيس، فرانسه، انگليس، آلمان؛ ساعت‌هايي مخصوص شيفت نگهباني، ساعت‌هاي مچي، ساعت كِشتي و… فرا گرفته. ساعت‌هايي مربوط به ناپلئون سوم و لويي شانزدهم. شما حتي ساعتي را خواهيد ديد از قرن ۱۹ ميلادي با پيكره‌اي از هومر شاعر يوناني.

در همين طبقه با اتاقِ بي‌نظير اصفهاني‌ها روبه‌رو خواهيد شد كه به شكلي چشم‌نواز و زيبا طراحي شده است. اتاقي متفاوت از كل بنا كه حسين خداداد خواست اين‌گونه طراحي شود. مملو از تنگ‌بر‌‎هاي (گونه‌اي از آذين‌هاي گچي) استادانه با الهام از اتاق موسيقيِ كاخ عالي قاپوي اصفهان، طراحي تذهيب و تشعير، مينياتور، با سقفي از طرح‌هاي خشتي كه ۹۹ درصد از مس و ۱ درصد از طلاست. همراه تابلويي گچ‌بري در قسمت محراب كه نمادي از آفرينش آدم و حوا وَ هابيل و قابيل در باغ عدن است.

 

نمايشگاهي در دل تماشاگه
طبقه دوم مكاني براي نمايش آثار هوشنگ فروتن است كه با استفاده از ساعت، كلاژ شده است و برخي از آن‌ها در سال‌هاي ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در شهرهايي از آمريكا به نمايش گذاشته شده‌اند.

همچنين در همين طبقه شاهد ويتريني مدور هستيم از ابزار تعمير ساعت مانند سمبه و سمبه‌دان، سوزن روغن‌زني، چفت، چكش،  فرچه، چاقو و آچار ساعت‌سازي، انبردست و دم‌باريك و …

قسمتي از همين طبقه در موزه تماشاگه زمان به ابزار‎هايي براي سنجش روز و ماه و سال اختصاص داده شده است. اسطرلاب و كرهِ سماوي يكي از آن‌هاست. همچنين شخصيت‌هاي مختلفي از تقويم نويسي و ماكت كتيبه بيستون (قديمي ترين سند تاريخ‌دار ايراني) و در نهايت ساعت‌هاي افراد مشهور را همراه با نام و عكس ايشان خواهيد يافت.

 

رستوران موزه زمان ( كافه ريبار )
وارد محوطه موزه زمان كه بشويد، درست سمت چپتان كافه رستوراني را خواهيد ديد كه شايد بيشتر به صبحانه‌هايش معروف است. چرا كه در منطقه زعفرانيه كمتر جايي پيدا مي‌كنيد كه صبحانه‌ منو باز به كيفيت ريبار داشته باشد، شايد هم در كل تهران نيافتيد.

هر چه بخواهيد هست. در نظر داشته باشيد كه براي هر وعده هم دو ساعت تايم استفاده از بوفه داريد. فضاي باز و دل‌انگيزي دارد. منوي آن كامل است و براي كساني كه به موزه زمان سر نمي‌زنند هم سرويس مي‌دهد. فراموش نكنيد اگر قصد داريد صبح جمعه آن‌جا باشيد حتماً از قبل ميزتان را رزرو كنيد.

 

موزه زمان كجاست ؟
آدرس موزه زمان : تهران، خيابان وليعصر، نبش چهار راه پرزين بغدادي، پلاك ۱۲

روزهاي بازديد موزه زمان : تمامي روزهاي هفته به جز ايام سوگواري.

ساعت كاري موزه زمان : صبح‌ها ۹:۳۰ تا ۱۳ و عصرها ۱۴:۰۰ تا ۲۱:۳۰ (جمعه‌ها ۱۰:۰۰ صبح تا ۱۶:۰۰ عصر)

قيمت ورودي موزه زمان : بازديدكنندگان داخلي ۴٫۰۰۰ تومان و بازديدكنندگان خارجي ۳۰٫۰۰۰ تومان

حرف آخر
اغلب موزه‌ها ديگر فقط جايي براي ديدن آثار عتيقه نيستند، بلكه مي‌توانيد به عنوان تفريح‌گاه به اين قبيل مكان‌ها نگاه كرده و اوقات خوشي را در آن‌ها سپري كنيد. براي رسيدن به اين مكان كافي است به خيابان ولي‌عصر، ابتداي خيابان سرلشگر فلاحي (زعفرانيه)، نبش چهارراه پرزين بغدادي، پلاك ۱۲ مراجعه و خاطره‌هاي خوبي را براي خود رقم بزنيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/11/1 ساعت: ۱۳ توسط:deltatravel :

دشت ميشان كجاست ؟

هرچند كه برخي، بهار تا اواسط تابستان را بهترين زمان براي سفر به دشت ميشان مي‌دانند اما بيشتر خانواده ها در بهار، عكاسان در پاييز و همه كوهنوردان معمولاً زمستان را براي سفر به دشت ميشان انتخاب مي كنند. از سويي زمستان‌هاي اين دشت به شدت ديدني است.

همدان تاريخ دور و طولاني‌اي دارد و جاذبه‌هاي تاريخي و فرهنگي زياد. اما علاوه بر جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعت بي‌نظيري هم دارد كه اگر از علاقمندان به ايران بكر هستيد، دشت ميشان در استان همدان را حتما در ليست سفرهاي خود داشته باشيد. يكي از دشت‌هاي رويايي و بهشتي ايران، در دامنه‌هاي كوه الوند كه از جاذبه‌هاي گردشگري استان همدان حساب شده و مجله گردشگري امروز شما را به ديدن دشتي از زيبايي‌ها دعوت مي‌‌كند. با مجله دلتا بمانيد.

 

دشت ميشان همدان
در انتهاي يك جاده زيبا، دشتي سرسبز با نام دشت ميشان قرار گرفته كه در بهار و پاييز شكوه نقاشي خداي خالق را به نمايش مي‌گذارد. تابستانش سبز سبز است و زمستانش سپيد سپيد. اصلا جلوه‌اي خاص دارد. اين دشت يك زيبايي چهار فصل است. زيبايي زمستانه آن مديون برف و يخ، و بهار و تابستانش با چمنزار و گل‌هاي كوچك زرد پر شده است. منظره‌ چشم‌نواز و ديدني پاييزش را هم كه ديگر برايتان نگويم. در مسير صعود به قله‌ زيباي الوند است و يكي از زيباترين جاهاي ديدني همدان.

دشت ميشان كجاست ؟
دشت ميشان ۱ هكتار مساحت دارد. گفتيم كه در مسير صعود به كوه الوند است و براي رسيدن به آن  بايد از جاده‌اي بگذريد كه در انتهاي آن آبشار گنجنامه و كتيبه تاريخي هخامنشي قرار دارد، آبشار و كتيبه‌اي كه هر كدام زيبايي‌هاي خاص خودشان را دارند. مسير كوهنوردي به الوند هم از همين‌جا شروع مي‌شود تا به دشت ميشان برسيد. علاوه بر كوهنوردي و كوهپيمايي در اين منطقه ديدن زندگي عشاير هم در دامنه‌هاي شمالي الوند بايد برايتان جالب باشد.

اين دشت يكي از جاذبه‌هايي در همدان است كه هر روزه طبيعت‌گردان و كوه‌پيمايان بي‌شماري به آن‌جا سر مي‌زنند. جايي در طول دره زيبا و خرمِ عباس آباد كه پر است از منظره باغ‌ها و درختان بلند كه پاييزش بسيار شكوهمند است.

 

 

مسير دشت ميشان
البته مسير رسيدن به دشت ميشان فقط كوهپيمايي نيست و براي رسيدن به آن دو راه وجود دارد و يكي از آن‌ها كوهپيمايي است. ديگري استفاده از تله كابين است.

اگر از كوهنوردان هستيد، هرچه به سمت قله الوند بالاتر برويد، منظره‌ پشت سرتان زيباتر و چشم‌نواز‌تر مي‌شود. در اين مسير دو پناهگاه كوهنوردي هم وجود دارد كه مدت‌ها پيش ساخته شده‌اند و استراحت كردن در اين ايستگاه‌ها، خالي از لطف نيست. به علاوه مي‌توانيد عكس‌هاي بي‌نظيري را هم براي خود ثبت كنيد.

پناهگاه اول يك بالكن با نماي بسيار زيباي دره است كه اگر در روزهاي ابري روي آن بايستيد، شاهد منظره خارق‌العاده اقيانوس ابر خواهيد بود.

اگر انتخابتان هم تله‌كابين باشد، گنج‌نامه در ايستگاه دوم آن قرار گرفته و منظره‌اي فراموش نشدني را از آن بالا خواهيد ديد. منظره‌اي شبيه به يك كارت پستال كه شما برفراز آن در حال حركت هستيد.

 

جاذبه هاي گردشگري دشت ميشان
خود دشت ميشان همدان يك مقصد گردشگري است. عبور كردن از مسيري كه برايتان گفتيم هم براي گردشگران و كوهنوردان جاذبه خاصي است. اما اگر دنبال يك مكان خاص به عنوان جاذبه گردشگري دشت ميشان مي‌گرديد، مسير كاروان‌روي هخامنشيان، كه پادشاهان و همراهانشان از آن عبور مي‌كردند، بايد برايتان جالب باشد.

از سويي اين مسير شما را به كتيبه باستاني گنج نامه خواهد رساند. كتيبه‌اي متعلق به عصر داريوش و خشايار شاه، دو پادشاه بزرگ هخامنشي است.

در نزديكي آبشاري به ارتفاع ۱۲ متر قرار دارد قدمتي چندين هزار ساله دارد.

پيشنهاد مطالعه: مي‌توانيد براي آشنايي بيشتر با گنجنامه مطلب “دهكده گنجنامه همدان” را مطالعه كنيد.

از سويي گاهي آبشار گنجنامه هم مانند آبشار يخي هملون يخ مي‌زند و اگر علاقمند به يخ نوردي باشيد مي‌توانيد به آن هم صعود كنيد.

 

دهكده كول ميشان كجاست؟
بارها شده كه به جاي دشت ميشان همدان عبارت دهكدهكول ميشان را شنيده باشيد. كول روستايي از توابع بخش ميانكوهِ شهرستان اردلاست. در استان چهارمحال و بختياري واقع است، در ۷۰كيلومتري جنوب غربي مركز استان (شهركرد) واقع شده و با دشت ميشان همدان هم نسبتي ندارد.

فصل سفر
هرچند كه برخي، اوايل بهار تا اواسط تابستان و اواسط مهرماه تا اواخر ابان را بهترين زمان براي سفر به دشت ميشان ميدانند اما بيشتر خانواده ها در بهار، عكاسان در پاييز و همه كوهنوردان معمولاً زمستان را براي سفر به دشت ميشان انتخاب مي كنند. از سويي اين دشت در زمستان به قدري ديدني است كه، تماشاي دشت سپيد‌پوش ميشان در زمستان، يكي از فراموش نشدني ترين تجربه سفر هاي آن‌هاست.

 

آدرس دشت ميشان همدان
از تهران به سمت همدان را طي چهار ساعت رانندگي كنيد. آنجا از ميدان امام به سمت ميدان قائم حركت كنيد و پس از رسيدن به ميدان قايم سمت راست برويد. كمي بالاتر يك دوراهي است كه يكي به سمت عباس آباد و ديگري به سمت گنج نامه مي‌رود.

مسير گنج نامه را كه ادامه دهيد به ابتداي مسير كوهپيمايي خواهيد رسيد. حالا يا مي توانيد تا دشت را به كوهنوردي بپردازيد و جايزه تان دشت خواهد بود؛ ويا با تله كابين به دشت ميشان مي رويد و از تصاوير لذت مي بريد. عكس هاي زيادي را از عشاير بين راه هم مي توانيد براي آلبوم خاطراتتان به همراه بياوريد.

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/10/28 ساعت: ۱۷ توسط:deltatravel :

آرامگاه فردوسي ؛ جاهاي ديدني مشهد

در باغي زيبا، مشابه جايگاه ابدي كوروش، آرامگاه فردوسي ساخته شده است. بنايي با الهام از معماري دوره هخامنشي و المان هاي شاخص آن دوره.

مشهد از آن شهرهايي است كه به هر سويش نگاه كني جاذبه‌هاي تاريخي و مذهبي ديدني خواهي يافت. در شهر مشهد، كم نيست مكان‌هايي كه بازديد از آن بر هر توريست و به طور خاص گردشگر ايراني واجب است. يكي از اين مكان‌ها آرامگاه فردوسي در توس است. تاريخچه جالب و طولاني آرامگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي سبب شده تا بازديد از اين آرامگاه بدون شك از آن كارهايي باشد كه بايد در سفر به مشهد انجام دهيم. مجله گردشگري امروز مي‌خواهد اندكي از زواياي اين مقصد تاريخ گردي برايتان بگويد. پس با مجله دلتا همراه شويد.

 

آرامگاه فردوسي
در فاصله ۲۰ كيلومتري شهر مشهد و در شهر توس، در باغي زيبا، مشابه جايگاه ابدي كوروش، آرامگاه فردوسي ساخته شده است. بنايي با الهام از معماري دوره هخامنشي. ۹۰۰ متري است و از ستون، سنگ و كاشي با استفاده از عناصر تزييني هخامنشي در ستون‌ها و سر ستون‌ها بنا شده است و بر روي ۴ ضلع اين آرامگاه نيز اشعاري از اين شاعر حكيم نگاشته شده.

بناي اوليه اين آرامگاه در روزگار فرمانروايي غازان خان، پادشاه ايلخاني ساخته شد. ساختماني در محل دفن فردوسي. اما ساخت و ساز به پايان نرسيد و بنا تا حدود نيمه سده هشتم هجري قمري به همان صورت رها شد.

عبيدالله خان ازبك در جريان يورش‌ها به خراسان به خاطر مخالفت با مذهب شيعه، دستور ويراني آرامگاه فردوسي را صادر كرد. بارها اين آرامگاه مورد مرمت و باز سازي قرار گرفت تا در نهايت با طرحي از كريم طاهرزاده بهزاد، با سقفي پلكاني و يك سنگ مرمر نفيس بر روي مقبره يك ايوان ۴۰ متري كه بنا را احاطه مي‌كرد و سقف آن مزين به كاشي‌هاي معرق و مقرنس بود، بنا گشت. پس از ۱۸ ماه تلاش براي افتتاح در جشن هزاره فردوسي در سال ۱۳۱۳ آماده شد.

هوشنگ سيحون بر پايه طرحي از كريم طاهرزاده اين بنا را طراحي و بازسازي كرد. ساخت اين آرامگاه در سال ۱۳۴۳ به دستور انجمن آثار ملي آغاز شد و در سال ۱۳۴۷ پايان يافت.

 

داخل آرامگاه فردوسي
با الهام از معماري اشكاني داخل آرامگاه فردوسي را ساختند.  ۲۰ ستون مرمري در پايين بنا و ۸ ستون در بخش فوقاني قرار رفته است. درواقع آنجا همه چيز را از آرامگاه كوروش بزرگ در پاسارگاد را در ذهنتداعي مي‌كند.

سنگ قبر فردوسي
سنگ قبر آرامگاه از جنس مرمر به ابعاد ۱ در ۱.۵ متر و ارتفاع ۰.۵ متر در مركز يك سكوي مرمري قرار داده شده و حاشيه تزييني دارد. متني با خط نستعليق روي آن نوشته شده است.
به نام خداوند جان و خرد. اين مكان فرخنده، آرامگاه استاد گويندگان فارسي‌زبان و سراينده‌ داستان‌هاي ملي ايران، حكيم ابوالقاسم فردوسي توسي است كه سخنان او زنده‌كننده‌ كشور ايران و مزار او در دل مردم اين سرزمين جاويدان است. تاريخ تولد: ۳۲۹ق – تاريخ وفات: ۴۱۱ق – بناي آرامگاه : ۱۳۵۳ق
تالار
يك تالار مربع شكل از جنس سنگ مرمر با تزيينات داخلي كاشي و گچ بري با چهار ستون بلند و دو سرستون بزرگ در چهارگوشه آن براي ارامگاه ساخته شده است. هر ديوار با يك جفت ستون مشابه ولي كوتاه تر دارد و تصوير مردي بالدار (فروهر) در بالاي ضلع جنوبي بناي اصلي نيز به چشم مي خورد.
محوطه پلكاني
اين قسمت فضايي پلكاني و پوشيده از سنگ مرمر دارد كه اتاقي روي آن قرار گرفته و تعداد زيادي از اشعار فردوسي روي ديوار آن حك شده است.

كتابخانه و موزه فردوسي
در واقع اين آرامگاه مجموعه‌ايست به همراه كتابخانه و يك موزه به نام موزه توس يا فردوسي.  ۴ بخش دارد كه در آن ها آثاري از كاوش هاي باستان شناسي، وسايل رزمي و حماسي كه در شاهنامه بسيار به آن ها اشاره شده است، اشياي باستاني متعلق به زمان فردوسي در قرن ۴ و ۵ هجري و برخي اشياء اهدايي و آثار نقاشي به نمايش در آمده است.

كتابخانه فردوسي، در ابتدا بيشتر كاربري تشريفاتي داشت و اتاق ضلع شرقي آن به تالار پذيرايي آرامگاه اختصاص يافته بود.  فرش نفيسي به مساحت ۳۷ متر مربع از كارخانه صابر مشهد هم آنجا پهن شده بود. در كنار اتاق كتابخانه اي با ۹۰۰۰ جلد كتاب قرار داشت كه پس از بازسازي آرامگاه، به دليل محدوديت فضاي ساختمان، فضايي دو طبقه به آن افزوده شد.

در سال ۱۳۹۲ با اهداي حدود ۵۰۰۰ جلد كتاب به اين كتابخانه، شرايط براي ايجاد كتابخانه اي با محوريت شخصيت حكيم ابوالقاسم فردوسي، شاهنامه و منطقه تاريخي طوس همزمان با ۲۵ ارديبهشت ماه ۱۳۹۳ در روز بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسي افتتاح شد.

 

مهدي اخوان ثالث
در محوطه آرامگاه فردوسي، مهدي اخوان ثالث، شاعر پرآوازه و موسيقي پژوه ايراني، در بخش غربي مجموعه آرامگاهي فردوسي و در ضلع جنوبي موزه قرار دارد. تنديس نيم تنه وي در كنار آن نصب شده و هرسال در روز چهارم شهريور خانواده و دوست دارانش براي برگزاري مراسم به اين مكان مي آيند.

مجسمه يادبود فردوسي
مجسمه مشهور فردوسي توسط ابوالحسن صديقي، هنرمند ايراني، در ايتاليا ساخته و به اين آرامگاه آورده شده است.امروزه در قسمت تالار آرامگاه هم مي‌توانيد تنديس هايي كه توسط فريدون صديقي، پسر ابولحسن صديقي از داستان هاي شاهنامه ساخت شدنده‌اند را ببينيد.

آرامگاه فردوسي ساعت بازديد
زمان بازديد: همه روزه نيمه اول از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰ و نيمه دوم از ۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰

قيمت بليط آرامگاه فردوسي
كمتر پيش مي آيد كه هزينه ورودي به آرامگاه فردوسي در فصول پر بازديد تغيير كند و معمولاً ثابت است.

هزينه ورودي: ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان براي اتباع ايراني و ۵۰۰۰۰ تومان براي اتباع خارجي است.

 

آرامگاه فردوسي كجاست؟
آدرس: توس، انتهاي بلوار بهارستان

سواري شخصي: از شهر مشهد به سمت قوچان برويد و در سه راهي فردوسي به سمت راست بپيچيد تا چند كيلومتر جلوتر به بلوار بهارستان برسيد. در انتهاي بلوار آرامگاه حكيم فردوسي واقع شده است.

وسايل نقليه عمومي: مي توانيد از وسايل نقليه عمومي هم استفاده كنيد. به پايانه فردوسي در مشهد برويد و سوار اتوبوس هاي خط ۲۰۲ شده و ظرف مدت ۴۵ دقيقه به آرامگاه برسيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/10/28 ساعت: ۱۷ توسط:deltatravel :

موزه خودرو تهران ؛ خانه تاريخي اتومبيل ها

موزه خودروهاي تاريخي ايران ، تعداي از بهترين،قديمي ترين وگرانترين اتومبيل هاي جهان را از عهد قاجار تاكنون را يكجا گرد هم آورده تا در برابر چشمان شما به نمايش بگذارد.

 بسياري از افراد هستندكه با ديدن ماشين هاي قديمي از خود بيخود مي‌شوند وبراي ديدنشان وقت مي‌گذارند ويا حتي سعي مي كنند يكي از آن‌ها را بخرند و به اصطلاح تميز كنند و سوارشوند. آن‌ها همه خودرو‌هاي جديد و قديمي را مي‌شناسند، به اين افراد مي گويند «عشق ماشين» اگر شما هم جزو آن‌ دسته از عشق ماشين‌ها هستيد. مجله گردشگري به شما پيشنهاد مي‌دهد حتماً سري به موزه خودرو تهران بزنيد. اصلاً بياييد با مجله دلتا همه با هم به ديدن اين خانه سالمندان اتومبيل ها برويم.

 

ورود خودرو به ايران
در دوره قاجار دستگاهي براي حمل‌ونقل پادشاه قجري و درباريان وارد ايران شد، هياهوي بسياري را  به دنبال داشت. در سال‌هاي نخست فقط مورد استفادۀ پادشاه، درباريان و اشخاص تراز اول كشور بود، اما پس از ۲۶ سال يعني از سال ۱۳۰۵ مورد توجه مردم هم قرار گرفت و آنها هم سراغ اين پديده رفتند.

موزه خودرو تهران
موزه خودرو تهران در زميني به مساحت ۲۲۰۰۰ متر مربع افتتاح شد و  ۱۰ هزار متر مربع آن فضاي مسقف است و سالن نمايش آن ۳۰۰۰ متر مربع. در حال حاضر ۴۵ دستگاه اتومبيل، ۲ ارابه كالسكه، ۳ دستگاه موتور سيكلت در سالن نمايش در معرض ديد عموم قرار داده شده كه هركدام از اين اتومبيل ها براي خود داستاني دارند.

 

كالسكه هاي موزه خودرو

كالسكه نادري يا ناصري
به محض ورود به موزه، سمت راست خود را نگاه كنيد، نخستين چيزي كه مي‌بينيد ارابۀ كالسكه‌اي با نام كالسكه «ناصري» يا نادري است كه در نوع خود قديمي‌ترين ايران است و ۱۲۰ سال پيش در وين پايتخت اتريش ساخته شد و پس از ترور ناصرالدين شاه در حرم شاه عبدالعظيم حسني او را در كالسكه گذاشتند و به كاخ منتقل كردند.
پس از ناصرالدين شاه هم از اين كالسكه براي انجام مراسم‌هاي تشريفاتي ساير شاهان استفاده شد كه حتي گفته مي‌شود اتاق اين كالسكه حالتي شناور دارد كه سبب مي‌شود سرنشين آن احساس ناهمواري نكند.
كالسكه تاجگذاري
كالسكه مخصوص تاجگذاري هم ساخت كارگاه‌هاي معروف كالسكه سازي در اتريش است. نمونه ديگري كه حداقل يكصد سال قدمت دارد. در آن دوران كالسكه به رنگ آبي لاجوردي بود. نماي بيروني آن از طلاست. حتي تا دوران پهلوي نيز كاربرد سلطنتي داشت.
در دوران پهلوي اما، اين كالسكه را به رنگ مشكي در آوردند و از آن در مراسم تاج‌گذاري استفاده كردند. كالسكه تاج‌گذاري نيز در موزه خودرو تهران كنار كالسكه نادري قرار دارد.

خودرو هاي موزه خودرو
در اين موزه ده ها اتومبيل قديمي از شركت ها و برندهاي درجه يك و لاكچري را خواهيد ديد. مجموعه اي از بهترين ها و در پاره اي موارد منحصر به فردترين هاي صنعت خودروسازي. اين ثروت ملي و نمايش آنها نمونه هايي نادر هستند مانند مجموعه غني از مدلهاي رولز-رويس از جمله رولز –رويس سيلور گوست احمد شاه قاجار، مدل افسانه اي فانتوم ۴ ضد گلوله، فانتوم ۳، مجموعه مرسدس بنزها، مدل استثنائي ۵۰۰ كا، ليموزين، ۱۹۰ SL كه همه اينها وتعداد ديگري از خودروهاي استثنايي را در اين موزه مي توان ديد. بازديد از اين موزه مي تواند روزي به ياد ماندني را براي همه گردشگران رقم بزند.

رولزرويس
يك اتومبيل رولزرويس فانتوم چهار در اين موزه وجود دارد. زمان توليد آن از ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶ ميلادي بود و فقط ۱۸ دستگاه از آن در كل دنيا داشت. جالب است به شما بگويم يك دستگاه آن ضدگلوله بود كه براي خانواده سلطنتي ساخته شده بود!
موريس آكسفورد
خودروي موريس آكسفورد در سال ۱۹۱۲ توليد شد. كه در موزه خودروهاي تهران يكي از آن‌ها را به رنگ قرمز خواهيد ديد. حجم موتور اين خودروي يكصد ساله هزار و ۱۸ سي سي است و تا ۱۰ اسب بخار قدرت توليد كند كه براي زمان خود بسيار مطلوب بوده است.
مرسدس بنز K500
مرسدس بنز K500، جزء با ارزش‌ترين اموال موزه به شمار مي‌آيد و مسئولين موزه خودرو  هم بر همين باورند. رنگ سبز دارد. در سال ۱۹۳۴ ساخته شده است و جزء اولين خودروهاي سوپر اسپرت جهان به شمار مي‌آمده. اين خودرو تنها ۳۵۴ دستگاه از آن در سطح جهاني توليد شد كه يكي از آن‌ها در ايران است.

لامبورگيني
لامبورگيني كانتاش، جزء خودروهاي سوپر اسپرت دهه هفتاد ميلادي و ساخت كشور ايتاليا است. موفق‌ترين نمونه‌هاي لامبورگيني در تمام طول تاريخ. كانتاش موزه خودرو تهران در سال ۱۹۷۴ ساخته شده و داراي يك پيشرانه ۱۲ سيلندر خطي‌است. تا سرعت ۳۱۰ كيلومتر در ساعت مي تازد و نمونه بي نظير و ديدني ميراث ارزشمند ايران است.
ليموزين
داخل سالن موزه خودرو، دو ليموزين قرار دارد. اولي يك دستگاه بنز ۶۰۰ است و در طرف ديگر سالن، يك ليموزين بزرگ شش سيلندر وجود دارد كه چراغ‌هاي جلوي آن روي سپر نصب شده و در ساخت آن ۶ كيلو طلا استفاده شده است.
پورشه بنز فلكس واگن !
شايد تعجب كنيد اين ديگر چه شتر گاو پلنگي بايد باشد. به شما ميگويم. در برهه‌اي از زمان، سه خودروساز آلماني، پورشه، بنز و فولكس واگن، تصميم به همكاري مشترك گرفتند. يك خودرو شد  هرچند در بازار عمومي از آن استقبال نكردند و اين همكاري اول و آخر سه خودروساز معروف آلماني بود اما اين شگفت انگيز است كه آخرين بازمانده از اين همكاري در موزه خودرو تهران قرار گرفته است.
موزه خودرو تهران كجاست؟
آدرس موزه خودرو تهران: بين كيلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص كرج -جنب بانك توسعه تعاون- داخل خيابان بيست و پنجم -موزه خودروهاي تاريخي ايران

 

وسيله نقليه شخصي: به كمربندي آزادگان برويد. با استفاده از تابلوهاي راهنما، وارد خروجي جاده مخصوص كرج شويد. توجه داشته باشيد كه سه خروجي ديگر هم به سمت كرج مي‌روند اما شما بايد وارد جاده مخصوص يا همان لشگري بشويد. بين كيلومتر ۱۰ و ۱۱، وارد لاين كندرو شويد و بعد از كارخانه مينو، وارد خيابان بيست و پنجم شويد.

مترو: در ايستگاه چيتگر پيادهشويد و با استفاده از اتوبوس‌هاي شهرك دانشگاه، دقيقاً جلوي در موزه پياده شويد.

اتوبوس: به ترمينال آزادي برويد و از آنجا اتوبوس‌هاي شهرك دانشگاه را سوار شويد و به موزه برويد.

تاكسي: در ضلع غربي ميدان آزادي، تاكسي‌هايي هستند كه شما را دقيقا جلوي موزه پياده مي‌كنند.

موزه خودرو تهران ساعت بازديد
ساعات بازديد از موزه خودرو ،همه روزه ۸صبح تا ۸ شب است.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/10/28 ساعت: ۱۷ توسط:deltatravel :

هتل عباسي اصفهان؛ زيباترين مهمانسراي نصف جهان

اتاق‌هاي طبقه بالاي هتل كاروانسراي عباسي اصفهان، بيشتر هوادار دارند. چشم‎اندازشان دلبرانه‌تر است و مسافران هتل، براي آن سر و دست مي‌شكنند. يك موزه تمام عيار با بهترين نمونه‌هاي مقرنس‎كاري، گچبري، نقاشي ديواري، آينه‎كاري و ...

در دوره صفـوي، شهر اصفهان از چنان شكوهي بهره مند شد كه آن را نصف جهان نامـيدند. در ميان آثار يادگار عصر صفوي، مجموعـه مدرسـه، بازارچه و كاروانسـرايـي مانـده كه در خيـابان چـهارباغ اصفهان مي‌درخشد. در صفحه معرفي هتل هاي‌ما امروز به يكي از كهن ترين مهمانسراهاي ۵ ستاره اصفهان مي‌رويم، از مجلل‌ترين هتل‌هاي ايران. همان جا كه خارجي‌ها به شوق يك شب خوابيدن در آن راهي ايران مي‌شوند و در رنكينگ‌هاي جهاني هم رتبه بالايي دارد. يكي از زيباترين اقامتگاه‌هاي خاورميانه. با مجله دلتا بمانيد تا به هتل عباسي اصفهان سر بزنيم.

هتل عباسي اصفهان
هتل كاروانسراي عباسي در اصفهان، خيابان آمادگاه قرار دارد يعني اين هتل در قلب بافت تاريخي اصفهان است. هتلي منحصربه‎فرد و افسونگر، در مركز نصف جهان. چشم‎انداز گنبد زيباي مدرسه علميه چهارباغ از داخل كاروانسرا معلوم است. در فضاي گرگ و ميش صبح و غروب، از فرط زيبايي، دل همه ميهمانان را مي ربايد.

به هتل عباسي اصفهان، “كاروانسراي مادر شاه” هم مي‌گويند. به دستور شاه سلطان حسين صفوي ساخته شد و او، كاروانسرا را به مادرش تقديم كرد. اين يعني اين هتل از همان اول به شكل يك كاروانسرا ساخته شده بود. ۳۰۰ سال پيش هم مهمان پذير بود تا به امروز كه يكي از زيباترين هتل‌هاي ۵ ستاره شده است. مجهز و بزرگ است. دو طبقه دارد و در زماني كه كاروان‌هاي تجاري به اين هتل-كه البته آن روزها هتل نبود- مي‌آمدند، تجار قدرتمند ترجيح مي‌دادند اتاق‌شان در طبقه پايين باشد. اتاق‌هاي پايين در تابستان خنك‌تر و در زمستان گرم‌تر بودند.

امروز اما، اتاق‌هاي طبقه بالا بيشتر هوادار دارند. چشم‎اندازشان دلبرانه‌تر است و مسافران هتل، براي آن سر و دست مي‌شكنند. هتل عباسي اصفهان را بايد يك موزه تمام عيار از دنياي زيبايي ها ناميد. ده ها عكس بي نظير در اينتر نت و شبكه هاي اجتماعي و صفحه هاي گردشگري از آن خواهيد ديد.

 

اتاق ها و سوئيت هاي هتل عباسي اصفهان
بهترين نمونه‌هاي مقرنس‎كاري، گچبري، نقاشي ديواري، آينه‎كاري و … را مي‌توانيد در فضاهاي داخلي هتل ببينيد. هر اتاق و هر فضا در اين هتل به يك شكل خاص است. يعني هيچ دو اتاقي را پيدا نمي‌كنيد كه كاملاً شبيه به هم باشند. همين آن را جذاب‌تر و خواستني‌تر كرده است.

 ۲۲۵ باب اتاق، سوئيت و آپارتمان دارد. اتاق هاي معمولي يك تخته و دو تخته، چشم انداز و پرديس، سوئيت هاي معمولي، سوئيت قاجار، سوئيت صفوي، سبز و نيز آپارتمان دو و سه خوابه بوده و همه اتاق ها مجهز به سيستم ايمني و استاندارد روز دنيا هستند. نماي استثنائي و زيباي باغ و گنبد فيروزه اي مدرسه چهارباغ منظره اي بي بديل را براي اتاق هاي مشرف به باغ به ارمغان آورده است. سبك معماري قاجار و صفوي در برخي از سوئيت ها از جمله امكاناتي محسوب مي‌شود كه كمتر هتلي در جهان نظير آن را دارد.

 

سوئيت قاجار هتل عباسي
سوئيت هايي دو نفره با سبك معماري قاجار و فضايي رويائي و خيال انگيز، مقرنس هاي زيبا و در و ديوار نگارين همراه با چشم انداز باغ يكي از معروف ترين و خواستني ترين بخش هاي اين هتل است كه معمولاً مورد توجه توريست هاي خارجي است.
سوئيت صفوي هتل عباسي
سوئيت هايي رو به باغ داراي دو اتاق خواب دو نفره؛ كه معماري آن متعلق به دوران صفوي است. به قدري اين سوئيت ها زيبا هستند كه نمي‌توانيد شب موقع خواب هم چشمانتان را ببنديد. تلفيق گچ بري، تشعير، تذهيب و مقرنس، فضايي منحصر به فرد را براي اين سوئيت ها خلق كرده كه مشابه آن به سختي يافت مي شود.

رستوران هاي هتل
تالار چهلستون
رستوران اصلي اين كاروانسراست. در زيبايي و ظرافت بي نظير است. سبك معماري صفوي و قاجار، صندلي هايش الهام گرفته از صندلي داريوش كبير در نقوش سنگي تخت جمشيد است، تزئينات ديوارها و سقف، ستون ها، نرده ها، كفپوش ها، درها و شيشه ها و حتي چراغ ها و آويزهاي سقف، زيبايي را در ميانه اين تالار فوران مي‌كند.
در دو طبقه و با ظرفيت ۴۰۰ نفر،ساخته شده. انواع اشتهاآورها، غذاهاي ايراني، فرنگي، دريايي و دسر سرو مي گردد.
ساعات كاري رستوران چهل ستون هتل عباسي ظهرها از ساعت ۱۲ الي ۱۵ و شب ها از ساعت ۱۹ الي ۲۳  مي‌باشد.
سالن صبحانه
يكي از بي نظير ترين زيبايي هاي محض را در اين تالار خواهيد ديد. نقش ها و آئينه كاري هاي اين تالار به سبك قاجار است. طرح هاي گل و مرغ و تك چهره دارد. نماي زيباي گنبد فيروزه اي مدرسه چهارباغ كه از پنجره هاي كوچك چوبي اين تالار لذت صرف صبحانه اي كامل و متنوع را دوچندان مي‌كند.
كافه ترياي نقش جهان
كافي شاپ نقش جهان پر است از نقش هاي زيبا و طرح هاي ماندگار. فضايي دلنشين دارد و ديدارهاي رسمي و دوستانه تان را پشتيباني خواهد كرد. از ساعت ۸ الي ۲۳ با سرو انواع قهوه، كيك و دسر، گلاسه، بستني و همچنين انواع پيتزا و فست فود از شما پذيرايي خواهد كرد.

سفره خانه سنتي
در انتهاي محوطه باغ و در ضلع شرقي آن ۲۰ سال پيش بازسازي شد و اكنون در دو بخش سرپوشيده و فضاي باز، مشغول به كار است. در بخش سرپوشيده، طراحي دارد كه شما را به گذشته هاي ناب و خاطره انگيز مي برد. شب هاي بي نظير اقامت در هتل عباسي اصفهان را از ساعت ۱۹ الي ۲۳ مي توانيد براي خود بسازيد.
چايخانه سنتي
در ضلع شمالي مهمانسرا و رو به روي دري كه به سرسراي اصلي، غرفه اي با ديوارها و سقف بلند كاشي كاري شده و دو ايوان دو طبقه در دو طرف آن قرار دارد كه اكنون به عنوان چايخانه از آن استفاده مي شود. با سرو انواع چاي و دمنوش و آش رشته مخصوص عباسي از ساعت ۱۶:۳۰ الي ۲۲:۳۰ ميزباني شما را به عهده دارد.
رستوران چشم انداز
واي كه اينجا يكي از بي نظير ترين بخش هاي مورد علاقه همه مهمانان هتل است. ازبلنداي اين نقطه، تمام شهر زير پاي شما خواهد بود و مي توانيد نمايي ۳۶۰ درجه از شهر اصفهان را ببينيد. تصويري كه نه تنها براي گردشگران داخلي و خارجي كه براي بسياري از شهروندان اصفهاني نيز جالب و هيجان انگيز است. ۲۵۰ نفر ظرفيت دارد و گزينه اي بسيار مناسب براي مهماني هاي خانوادگي، جمع هاي دوستانه و يا گردهمايي شغلي صميمانه است. بي اغراق بگويم كه صدها عكس از همين خنقطه براي خود ثبت خواهيد كرد.

حياط هتل عباسي اصفهان
و اما حياط بي رحمانه زيباي هتل. از زيبايي و دلفريبي‌اش هرچه بگوييم كم است. حياط داخلي هتل نمونه بارز يك باغ ايراني است. حوض دارد. نهري روان و باغچه و فضاي سبز دارد و روح  را نوازش مي‌دهد. در تابستان و بهار، در همين حياط افسونگر ميز و صندلي مي‌گذارند. مي‌توانيد آنجا شام و ناهار نوش جان كنيد و لذت ببريد. براي همين بهترين زمان رفتن به هتل عباسي، بهار و تابستان است. هرچند حيف است قدم زدن در يك روز برفي در اين در حياط باصفاي هتل عباسي اصفهان را از دست بدهيد.

رويدادهاي مهم، مهماني‌هاي خاص و جشن‌هاي ازدواج در حياط اين هتل برگزار مي‌شود. راستش مي خواهو بگويم اگر حتي قصد اقامت نداريد، خودتان را به يك شام يا حتي قهوه در يكي از اين كافه‌ها و رستوران‌ها دعوت كنيد. در واقع اين كاري است كه مي توانيد براي يك سفر فراموش نشدني در قلب تپنده تاريخ اصفهان براي خودتان انجام دهيد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/10/28 ساعت: ۱۶ توسط:deltatravel :

ميگون كه ميگن كجاست ؟

ميگون، خودش به تنهايي يك جاي ديدني است. خوش آب‌و‌هواست و خيلي‌ها آخر هفته‌هاشان را در اين منطقه با آن طبيعت بهشتي‌اش مي‌گذرانند.

نمي‌دانم چند بار گذرتان به شهر رودبار قصران افتاده است. همان كه اوشان، فشم و ميگون است. يكي از شهرهاي شهرستان شميرانات و مركز بخش رودبار قصران در استان تهران خودمان. در گفتار عاميانه بيشتر ميگون را با نام اوشون فشم مي‌شناسند اما اين هر سه، اوشان، فشم، ميگون باغ‌شهري در ۲۵ كيلومتري شمال شرقي شهر تهران و در ميان رشته كوه البرز قرار گرفته است.

مجلهه گردشگري مان قبلاً راجع به هملون و آبشار يخ زده‌اش برايتان گفته است. امروز هم به ميگون سر زده. به يك نقطه كوهپايه‌اي و سردسير كه هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان و پائيز سرد و برفي است. با مجله دلتا در اين سفر زمستاني بمانيد.

 

جاهاي ديدني ميگون
ميگون، خودش به تنهايي يك جاي ديدني است. خوش آب‌و‌هواست و خيلي‌ها آخر هفته‌هاشان را در اين منطقه با آن طبيعت بهشتي‌اش مي‌گذرانند. زمستان هايش پر برف است. حتماً هنگامي كه به پيست اسكي شمشك مي‌رويد متوجه شده باشيد.

دره هملون
در مسير بعد از غذاخوري دره هملون و در سمت چپ جاده هم مسيري براي كوه‌پيمايي سبك هست كه به دره هلمون، آبشار يخي و غارهاي منحصر به فردش مي‌رسد. چند غار ديگر هم دارد. به خاطر همين غارها هم نامش را همِلون گذاشته اند.
پيشنهاد مطالعه: مي‌توانيد براي آشنايي كامل با هملون مطلب “آبشار يخي دره هملون ، يخ نوردي در پايتخت” را مطالعه نماييد.

بعد از پياده گردي و عكس گرفتن با غارها به آبشار هملون هم سر بزنيد. همچنين چشمه‌هاي آهنگرك، باغ بالا، پس‌بند، جوزدار، خربزدره و غار چاه زنجير هم در اطراف شهر ميگون قرار دارند كه ديدن آن‌ها خالي از لطف نيست.

بناها و آثار تاريخي در اطراف و در طول مسير هم هستند مثل آتشگاه قصر دختر (معبد ناهيد) در اطراف شكرآب، كاخ انيس‌الدوله از دورهٔ‌ ناصرالدين ‌شاه در اوشان.

مجموعه بناهاي شهري و خانه‌هاي اهالي شهر ميگون هم در بدنه دره‌هاي چهارگانه احداث شده‌اند و آن‌ها هم مي‌توانند سوژه‌هاي عكاسي خوبي براي شما باشند. همچنين ويلاهاي زيبايي آنجا ساخته شده كه شايد باورتان نشود اينجا هم ايران است!

هفت چشمه
هفت چشمه يكي از چشمه‌هاي پرآبي‌است كه در تالارسر ميگون قرار دارد. اگر روزهاي تعطيل به آن سر بزنيد حتماً تعداد قابل توجهي از گردشگران را خواهيد ديد. از گذشته هم همينطور بوده و هفت چشمه مورد استقبال گردشگران ييلاقي و محلي محسوب مي‌شده است، آب گوارايي دارد و در سال‌هاي اخير لايروبي شده. تعداد كمتري چشمه دارد اما همه به هم وصل مي‌شوند و  به يك حوضچه مي‌ريزند.
مدرسه بين المللي يخ نوردي
يك مدرسه يخ نوردي بين المللي حدود ۱۰ سال است كه در ورودي دره هملون ميگون با ظرفيت چند هزار نفري مشغول به كار است. هر سال ميزبان جمعي از ورزشكاران ايران و كشورهاي مختلف شده و زمستان‌ها هم مسابقات جهاني يخ نوردي در اين مجموعه برگزار مي‌شود.
كلاس‌هاي آموزشي مقدماتي تا پيشرفته و با بهره‌گيري از امكانات مناسب و مدرن برگزار مي‌شود. ورزشكاران از ۸ ساله به بالا مي‌توانند آنجا ثبت نام كنند و اين مجموعه هم آمادگي دارد در رده هاي سني مختلف جذب ورزشكار داشته باشد.

جاذبه‌هاي نزديك ميگون
غارهاي اطراف
در اطراف ميگون، كيقباد در روستاي ايگل، غار چاه زنجير نزديك ميگون
آثار طبيعي ارزشمند
كوه خاتون بارگاه، گونه‌هاي گياهي متنوع در لالان
روستاها و نقاط تفريحي
شكرآب، آهار، ميگون، ايگل، شمشك، اوشان، رودك، مسير رودخانهٔ جاجرود
مكان‌هاي زيارتي
امام‌زاده طاهر و زاهد در شكرآب، محمدباقر رودك، مقابري در شمشك، لالان، ميگون، دربندسر

ميگون كجاست؟
آدرس : جاده لشكرك، كيلومتر ۲۳، شهر ميگون

گفتيم سه شهر اوشان، فشم و ميگون، در كنار هم منطقه «قصران» را مي‌سازند و از توابع شميرانات هستند. فقط ۵۳ كيلومتر با تهران فاصله دارد و مي‌توان براي سفري يك روزه رويش حساب كرد.

سواري شخصي: به بزرگراه شهيد بابايي برويد و به سمت شرق برانيد. از پل استخر به طرف شمال بپيچيد و از يك بلوار سربالايي، به سوي سه راه گردنه قوچك برانيد.

اگر از تجريش و بزرگراه ارتش به سمت شرق بياييد در آخر بزرگراه ارتش، كنار پارك جنگلي سوهانك، بايد مستقيم ادامه دهيد تا به همين سه راهي برسيد.

 

گردنه قوچك را به طرف پايين برويد تا به ميدان لشگرك رسيده، مسير سمت چپ را كه به طرف اوشان و فشم مي‌رود انتخاب كنيد و در ميدان اصلي فشم دوباره سمت چپ تا به ميگون برسيد.

تاكسي: در فلكه چهارم تهرانپارس بايد سوار تاكسي‌هاي فشم و ميگون شويم.

اتوبوس: از ايستگاه مترو حقاني، براي اينجا اتوبوس هست.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/10/26 ساعت: ۱۳ توسط:deltatravel :

سفر به كشورهاي بدون ويزا براي ايرانيان

گاهي بعضي كشورها با هم توافق‌ مي‌كنند كه در آن‌ها «لغو رواديد» اتفاق بيفتد. يعني شهروندان مي‌توانند بدون دريافت ويزا به دو كشور رفت و آمد كنند.

هرگاه فكر سفرهاي خارجي به سرتان مي‌زند يا در صفحات گردشگري مجلات اينترنتي يك مقصد عالي براي سفرتان مي‌يابيد اولين جمله‌اي كه بي برو برگرد از ذهنتان مي‌گذرد اين است كه: «نه بابا ويزا نمي‌دن!» چرا بارها به دليل همين يك جمله قيد سفر را زده‌ايد. اصلا مي‌دانستيد خيلي كشورها هستند كه به كشورهاي بدون ويزا براي ايرانيان معروفند؟ پس ذهنتان را به  سوالات: مراحل اخذ ويزا چيست؟ از كجا بايد شروع كنم؟ هزينه اخذ ويزا چقدر است؟ مشغول نكنيد. فقط با مجله دلتا بمانيد تا به شما بگوييم چطور مي‌توانيد به كشورهاي بدون ويزا با پاسپورت سفر كنيد.

 

چطور بدون ويزا سفر كنيم؟
گاهي بعضي كشورها با هم توافق‌ مي‌كنند كه در آن‌ها «لغو رواديد» اتفاق بيفتد. يعني شهروندان مي‌توانند بدون دريافت ويزا به دو كشور رفت و آمد كنند. اساسا كشورها سه دسته هستند.

كشورهايي كه براي ورود به آن‌ها حتما بايد ويزا تهيه كنيد.
كشورهايي كه بدون هيچ ويزايي مي‌توانيد واردشان شويد.
كشورهايي كه با ويزاي فرودگاهي مي‌توانيد به آن‌جا برويد. زماني كه وارد كشور مقصد شديد، با پر كردن يك فرم و پرداخت هزينه‌اي، همان لحظه به شما ويزا مي‌دهند.

كشورهاي بدون ويزا با پاسپورت ايران
رتبه پاسپورت ايران براي ورود به كشورهاي جهان ۹۷ است و با داشتن آن مي‌توان به ۴۱ كشور بدون ويزا و يا با ويزاي فرودگاهي سفر كرد. چه خبر مسرت‌بخشي.

كشورهاي بدون ويزا براي ايرانيان
ليست كشورهايي كه بدون ويزا مي‌توانيد به آن‌ها سفر كنيد به شرح زير است. همچنين اينكه حتي چند روز بدون ويزا مي‌توانيد در آن كشورها بمانيد.

كشورهاي بدون ويزا در آسيا

ارمنستان (۹۰ روز)
مالزي (۱۴ روز)
تركيه (۹۰ روز)
گرجستان (۴۵ روز)
قطر
كشورهاي بدون ويزا در اقيانوسيه

ايالات فدرال ميكرونزي (۳۰ روز)
جزاير كوك
نيووي
كشورهاي بدون ويزا در كارائيب

دومينيكا (۲۱ روز)
هائيتي (۹۰ روز)
كشورهاي بدون ويزا در قاره آمريكا

اكوادور (۹۰ روز)
ونزوئلا (۱۵ روز)

كشورهاي بدون ويزا با صدور ويزاي فرودگاهي
اين كشورها كه برايتان مي‌گوييم بعد از ورود براي شما ويزاي فرودگاهي صادر مي‌كنند و در همان فرودگاه و يا اگر به صورت زميني رفته باشيد در ترمينال براي شما ويزا صادر مي‌كنند.

ويزاي فرودگاهي كشورهاي آسيا

كامبوج (۳۰ روز)
ماكائو
مالديو (۳۰ روز)
نپال (۹۰ روز)
سري‌لانكا (۳۰ روز)
تيمور شرقي (۳۰ روز)
جمهوري آذربايجان (۳۰ روز)
لبنان (۳۰ روز)
سوريه (۹۰ روز)
ويزاي فرودگاهي كشورهاي آفريقا

جمهوري بنين
كيپ ورد
مجمع‌الجزاير قُمُر
جيبوتي
گينه بيسائو (۹۰ روز)
كنيا (۹۰ روز)
ماداگاسكار (۹۰ روز)
موريتاني
موزامبيك (۳۰ روز)
رواندا
سيشل (۹۰ روز)
سومالي
تانزانيا (۹۰ روز)
توگو (۷ روز)
اوگاندا
زيمباوه
ويزاي فرودگاهي كشورهاي اقيانوسيه

پالائو (۳۰ روز)
ساموآ (۶۰ روز)
تووالو (۳۰ روز)
كشورهاي با ويزاي فرودگاهي در قاره آمريكا

بوليوي (۳۰ روز)

صدور ويزا در سفارت
اگر مقصدي را كه انتخاب كرده‌ايد در ليست كشورهاي بدون ويزا براي ايرانيان نيست پس به ناچار بايد براي اخذ ويزا به سفارت آن كشور مراجعه كنيد و مدارك لازم را ارائه كرده و در مصاحبه با مسئول سفارت شركت كنيد. مدارك لازم براي اخذ ويزا، مدارك شناسايي مثل گذرنامه و مدارك شغلي و مالي، بليط هواپيما و رزرو هتل است.

نكته: اگر براي ديدن كسي مي‌رويد و نزد وي اقامت داريد مي‌توانيد به جاي رزرو هتل، آدرس محل اقامت‌ ايشان را در كشور مقصد به سفارت بدهيد.

مصاحبه در سفارت هيچ چيز وحشتناكي نيست و فقط براي اين است كه سفارت را مطمئن كنيد به يك سفر توريستي يا كاري مي‌رويد و بعد از اتمام مدت سفرتان به ايران بازخواهيد گشت.
مداركي كه بايد به سفارت ارائه كنيد، به كشور مقصدتان بستگي دارد. مثلا براي دريافت ويزاي روسيه يا ويزاي دبي كافي است بليط هواپيما به مقصد روسيه و رزرو هتل را به سفارت ارائه كنيد سپس ويزا صادر مي‌شود. اما اخذ ويزاي شينگن سخت‌تر است و بايد مدارك مالي و شغلي نيز ارائه كنيد.

 

ويزاي شينگن چيست؟
ويزاي شينگن براي گرفتن مجوز سفر به ۲۶ كشور اروپايي است. در سال ۱۹۸۵ پنج كشور اروپايي در شهر كوچك شينگن كه در كشور لوكزامبورگ قرار دارد، تصميم گرفتند مرزهاي بين خود را بردارند. پس از چندي تعدادي از كشورهاي ديگر اروپا هم به آن‌ها اضافه شدند و تا امروز ۲۶ كشور قاره‌ اروپا به معاهده‌ شينگن پيوسته‌اند.

براي اخذ ويزاي شينگن بايد به سفارتخانه‌ يكي از اين كشورها در ايران يا كشورهاي ديگر مراجعه كنيد و مدارك لازم را ارائه كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با ويزاي شينگن، كشورها و مدارك آن براي سفر به اروپا مطلب “ ويزاي شينگن و شرايط تور اروپا “را مطالعه كنيد.

صدور ويزا در كشور ثاني
بعضي از كشورها هستند كه هيچ روابط كنسولي با ايران نداشته و به همين دليل، سفارت هم ندارند. در فهرست كشورهاي بدون ويزا هم نيستند مثل كشور آمريكا كه يكي از اين نمونه‌هاست.

براي سفر به آن‌ها بايد به سفارت‌شان در يك كشور خارجي كه بيشتر كشورهاي همسايه هم هستند مراجعه كنيد. معمولاً ايراني‌ها براي اخذ ويزا اين كشورها به سفارت آن‌ها در تركيه، دبي، ارمنستان و… مراجعه مي‌كنند.

مي‌توانيد در مجله گردشگري مجله دلتا ابتدا مقصد خود را انتخاب كنيد و  از جاهاي ديدني آن‌جا هم با خبر شويد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/10/26 ساعت: ۱۳ توسط:deltatravel :

طاق بستان كرمانشاه ؛ ناگفته‌ هاي سنگ‌ هاي خاموش

طاق بستان يكي از بي‌نظيرترين يادگارهاي اين ديار است كه از دوره ساسانيان مانده و مي‌توان ساعت‌ها به آن خيره شد و از نقش نقش آن ناگفته‌ها شنيد.

شايد طاق بستان كرمانشاه را مجموعه‌اي از سنگ نگاره‌ها و سنگ نوشته‌هاي مربوط به دوره ساساني بشناسيد كه در محله طاق بستان در شمال غربي شهر كرمانشاه قرار دارد. اما اين همه ماجرا نيست. مجله گردشگري مان به اين يادگار كهن ديارمان سر زده تا ببيند چه چيزي براي گفتن دارد. با مجله دلتا همراه شويد.

اهميت طاق بستان
محوطه طاق بستان به قرن سوم ميلادي مي‌رسد. يكي از ارزشمندترين آثار تاريخي ايران و حتي جهان. تاج‌گذاري خسرو پرويز، تاج‌گذاري اردشير دوم، تاج‌گذاري شاهپور دوم و سوم و چند سنگ نوشته يا كتيبه به خط پهلوي، مراسم شكار گراز توسط سواركاران و نواختن موسيقي با آلات موسيقي چنگ و … همان نقوشي هستند كه در دل سنگ‌هاي خاموش نهفته‌اند.

 

از سويي اينجا به دليل وجود كوه و چشمه از ديرباز، تفرجگاه و محل شكار و نمايش قدرت شاهان بوده و امروزه هم با حال و هواي جذابش، بسياري گردشگران را به سوي خود مي‌كشاند. مردم محلي مي‌گويند اينجا خنك‌ترين جاي شهر و مكاني براي فرار از گرماي تابستان است.

اهميت طاق بستان هنوز با شبهاتي مواجه است. اما پلكاني سنگي و دستكند در پشت طاق بستان وجود دارد كه مي‌گويند اين پلكان كاربرد مذهبي داشته و بالا رفتن از آن براي انجام نيايش بوده است. اما از سوي ديگر برخي معتقدند كه اين پلكان را فرهاد كوه كن كنده است، هرچند آن‌ها از دوره پيش از ساساني و مربوط به دوره مهرپرستي هستند.

ديدني‌هاي طاق بستان كرمانشاه
 ۱. طاق بزرگ
طاق بزرگ، ۹ متر ارتفاع و ۷.۵ متر عرض و ۶.۵ متر عمق دارد و مهم‌ترين اثر مجموعه است. ديواره‌هاي داخلي ايوان تزيينات زيبايي دارند. قدمت آن به دوره خسرو دوم باز مي‌گردد و به دليل آن كه نقش و نگارهاي آن، نوع لباس‌ها و طلا و جواهرات دوره ساساني را نمايش مي‌دهد، اهميت بسياري دارد. نقوشي را در اين طاق مي‌توانيم ببينيم.

 

نقش تاج گذاري خسرو پرويز
اين نقش در بخش بالايي ديوار قرار دارد و به طور كلي سه تنديس در آن ديده مي‌شود:

شاه در وسط
فروهر يا موبد موبدان در سمت راست شاه در حالي كه حلقه فر ايزدي (حلقه قدرت) را به شاه مي‌دهد.
آناهيتا – ايزدبانوي آب‌ها و نماد سرسبزي- در سمت چپ شاه آب و حلقه قدرت در دست دارد.
نقش سوار
در زير نقش تاج گذاري، فردي سوار بر اسب حكاكي شده كه هنوز كسي نمي‌داند دقيقا كيست! برخي مورخان اسلامي نيز اين فرد را خسرو پرويز مي‌دانند كه سوار بر اسب خود «شبديز» است. اسب در اين نقش برجسته، كاملا زره پوشيده و قمقمه آبي بر بدنه‌اش آويزان است.

صحنه‌هاي شكارگاه سلطنتي
در ديواره‌هاي جانبي ايوان بزرگ شكارگاه سلطنتي را خواهيد ديد. آن‌ها نخستين تابلوي سنگي با رعايت قاعده و اصول نقاشي در جهان هستند و با ظرافت خاصي حك شده‌اند.

 

صحنه شكار گوزن ها
در سمت راست، قابي به ابعاد ۵.۸۰ در ۳.۹۰ متر است و  فيل‌باناني را مي‌بينيم كه در سه رديف، گله گوزن‌ها را به طرف شكارگاه هدايت مي‌كنند. شاه سوار بر اسبش به نام شبديز، در سه قسمت به نمايش درآمده.
صحنه شكار گراز
در اين صحنه ۱۲ فيل با دو سوار در ۵ رديف عمودي در حال رَم دادن گرازها از مخفيگاه باتلاقي به سوي نيزار هستند. قايقي با دو قايق ران و ۵ نفر كه در حال كف زدن ديده مي‌شود. شاه در قايقي ايستاده و در اطراف او نوازندگان زن حضور دارند. در جايي ۵ فيل سوار، گرازهاي شكار شده را با استفاده از خرطوم فيل‌ها جمع آوري مي‌كنند.
نقش برجسته محمد علي ميرزا
محمد علي ميرزا دولتشاه، پسر فتحعلي شاه بود كه در قرن ۱۹ يادگاري از خود در طاق بستان به جاي گذارد. به دستور او در كنار نقوش ارزشمند دوره ساساني، تصويري از وي حكاكي شد. جالب آنكه اين حكاكي آن قدرها هم جذاب از آب در نيامد. در اين نقش صورتي چاق، ريشي بلند و سبيلي تاب‌دار دارد و بر تخت تكيه زده است.

نقش پسران محمدعلي ميرزا
امام قلي ميرزا معروف به عمادالدوله -پسر محمدعلي ميرزا- در سمت راست محمدعلي ميرزا، ايستاده است؛ در سمت چپ او محمد حسين ميرزا ايستاده كه جزييات صورتش از بين رفته است.

نقش خواجه باشي
در جلوي محمد علي ميرزا، غلام او، «آغا غني»، ايستاده و  تاج مخروطي بر سر دارد.

 

كتيبه هاي موجود در كنار نقش برجسته
شعري از «بسمل» شاعر كرمانشاهي به خط نستعليق ديده مي‌شود كه محمد علي ميرزا، خسرو پرويز را دربان خود خطاب كرده و خودش را شبيه موسي (ع) و طاق بستان را چيزي شبيه به كوه طور.

كوه طور جايي بوده كه حضرت موسي به آنجا مي‌رفته تا عبادت كند.
كتيبه‌اي به مضمون : اختصاصِ درآمد سه دانگ از مزارع «كبودخاني»، براي انجام مراسم عزاداري امام حسين (ع) ديده مي‌شود كه به دستور آقا غني و توسط ميرزا جعفر سنگ تراش خلق شده است.

۲. ايوان يا طاق كوچك
در ميان نقش برجسته تاجگذاري اردشير دوم و طاق بزرگ، فضايي مستطيل شكل قرار دارد كه به ايوان كوچك مشهور است. در آن پيكره‌هاي شاپور سوم و پدرش شاپور دوم (دهمين و يازدهمين پادشاه ساساني) به چشم مي‌خورند. عرض آن ۵.۸، ارتفاع ۵.۳ و عمقش ۳.۵ متر است. در دو طرف ورودي اين ايوان، دو ستون چهارگوش و بالاي آن‌ها طاقي با قوس نيم دايره وجود دارد.

دو كتيبه به خط پهلوي هم ديده مي‌شود كه به نام شاه، نام پدر و پدربزرگ وي اشاره مي‌كند.

۳. تاج‌گذاري اردشير دوم
سومين بخش طاق بستان كرمانشاه تاج‌گذاري اردشير دوم – نهمين شاه ساساني- است كه از دل آخرين كنده كاري سمت راست بيرون آمده. قديمي‌ترين نقش برجسته طاق بستان است. قدمت اين سنگ نگاره به سال‌هاي ۳۷۹ م تا ۳۸۳ م باز مي‌گردد. نقوش زير بر آن حك شده.

اردشير دوم -شاه ساساني- در وسط
اهورا مزدا در سمت راست
ميترا يا زرتشت در سمت چپ
اسيري در پايين

درياچه طاق بستان كرمانشاه
در پايين نقش‌ها، پاي طاق بستان درياچه كوچكي است كه آبش از چشمه تامين مي‌شود. به آن سراب طاق بستان مي‌گويند كه از هزاران سال پيش در اينجا جاري است. در تامين آب اهالي روستاي طاق بستان نقش مهمي دارد و پس از سرريز شدن به رودخانه چم بشير مي‌ريزد. چندي پيش در درياچه طاق بستان، قايق سواري هم امكان داشت اما امروز ديگر اين امكان وجود ندارد.

ساعت بازديد طاق بستان
از ۹ صبح تا ۱۰.۳۰ شب مي‌توانيد براي بازديد از اين مجموعه شگفت انگيز برويد.

 

آدرس طاق بستان كرمانشاه
كرمانشاه، بلوار طاق بستان

براي دسترسي با وسايل نقليه عمومي مي‌توانيد از اتوبوس‌هايي استفاده كنيد كه در بلوار طاق بستان توقف دارند. اگر با وسيله شخصي هستيد مي‌توانيد از اپليكيشن‌هاي مسيرياب به بلوار طاق بستان برسيد و يا مي توانيد از مردمان كرمانشاهي كمك بگيريد. از هركس بپرسيد راه را به شما نشان خواهد داد.

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/10/26 ساعت: ۱۳ توسط:deltatravel :

هتل لاله تهران ، همان كه مي شناسيدش

هتل لاله تهران در قلب پايتخت و در كنار پارك بزرگ لاله، با هوايي پر از خاطره قرار گرفته است. به مراكز تجاري نزديك است و به بزرگراه‌ها هم دسترسي خوبي دارد.

امروز در صفحه معرفي هتل هايمان به سراغ هتلي ۵ ستاره در تهران رفته‌ايم كه بارها و بارها از مقابل آن رد شده‌ايد. برخي از شما آنجا را به خوبي مي‌شناسيد و ممكن است جشن عروسي‌تان را حتي، آنجا گرفته باشيد. سال‌هاست سر جايش نشسته و به رفت و آمدها خيره شده است. هتل لاله تهران كه حتي اسمش را هم بارها شنيده‌ايد. خوب با مجله دلتا همراه شويد تا سري به اين مشهور خاموش بزنيم.

 

هتل لاله تهران ، معرفي كلي
در قلب شهر تهران و در كنار پارك بزرگ لاله، با هوايي پر از خاطره، هتل لاله تهران قرار گرفته است. به مراكز تجاري نزديك است و به بزرگراه‌ها هم دسترسي خوبي دارد. مهمان هتل كه باشي چشم‌اندازي بسيار زيبا از سلسله جبال البرز و دماوند و پهنه گسترده‌اي از پايتخت را خواهي ديد.
سيزده طبقه دارد و ۵ ستاره است. با ۳۸۰ باب اتاق دبل، توئين و كانكت و انواع سوئيت‌هاي معمولي، رويال و امپريال كه به امكانات رفاهي خوبي مجهز است. اين هتل در محدوده طرح ترافيك دائمي و طرح زوج و فرد تهران قرار دارد.

 

سالن‌هاي مجلل برگزاري همايش‌ها و مراسم مختلف هم دارد به علاوه رستوران‌هاي لوكس ايراني، فرانسوي و چيني با محيطي گرم و صميمي. دكوراسيون آن با هنر و زيبايي آميخته و همراه موسيقي زنده از شما پذيرايي مي‌كند. متنوع‌ترين غذاهاي ايراني، اروپايي و شرق آسيا را ارائه مي‌كند و مزه آن تا اقامت بعدي زير دندانتان خواهد ماند.
مراكز تجاري متنوع و امكانات مختلف تفريحي و ورزشي هم در اين هتل وجود دارد مانند استخر روباز، سوناي خشك و بخار همراه با ماساژور، سالن بدنسازي و سالن بيليارد، كافي شاپ، آرايشگاه و ساير خدمات رفاهي همراه پرسنلي مجرب و كارآزموده كه حتماً اقامت منحصر به فردي را برايتان به ارمغان خواهد آورد.

 

اتاق‌هاي هتل لاله تهران
هتل بين المللي لاله، يك هتل لوكس و با سابقه است. تمام اتاق‌ها مجهز به امكانات رفاهي عالي هستند. به دليل همجواري هتل با بوستان لاله، آب و هواي مطبوعي هم دارد. اتاق‌هايش چشم‌انداز زيبايي از سلسله جبال البرز و دماوند و همچنين شهر تهران دارند. مطابق با استانداردهاي بين المللي است و آرامش و آسايش را همراه با مدرن‌ترين و به‌روزترين امكانات و خدمات پيشرفته به مهمانان ارائه مي‌دهد.

 اتاق‌ها همگي مبله شده هستند، تلويزيون، يخچال، صندوق امانات، سيستم تهويه مطبوع، كمد، دراور و … در همه آن‌ها وجود دارد. سوئيت آن يك خواب است و همه اتاق‌ها روم سرويس ۲۴ ساعته دارند. برخي از اتاق‌ها فقط به سرويس بهداشتي فرنگي مجهز هستند و در صورت تمايل مي‌توانيد اتاق‌هايي را انتخاب كنيد كه به سرويس ايراني درون اتاق مجهز باشد.

 

سالن‌هاي هتل لاله
سالن سنبل هتل لاله تهران
يك سالن‌ شيك در هتل لاله هست كه براي برگزاري عروسي، حنابندان و مراسمي مشابه، مجهز به اتاق عقد، سفره عقد و كليه لوازم مورد نياز براي خاص‌ترين و به ياد ماندني‌ترين شب زندگي‌تان است.
امكانات هتل براي پذيرايي از مهمانان اين سالن، منحصر به فرد است. خوب است به شما بگويم كه هتل لاله تهران هميشه يك سورپرايز براي مهمانان عروسي خواهد داشت.
سالن گلزار هتل لاله تهران
مراسم رسمي، سخنراني‌ها، مراسم مربوط به اختتاميه و افتتاحيه، گردهمايي‌ها و… را مي‌توان در سالن گلزار برگزار كرد. امكان تغيير چيدمان صندلي‌ها وجود دارد. صندلي‌هاي سالن به صورت صندلي مبلي كلاسيك با روكش مخمل درجه يك است.
به صورت سلف سرويس است و پذيرايي توسط مهماندار در ظروف نقره انجام مي‌شود. طراحي نور به گونه‌اي است كه نور نقطه‌اي و پراكنده را مي‌توان همزمان استفاده كرد.

رستوران‌هاي هتل لاله تهران
كافي شاپ هتل لاله تهران
اگر به كافي شاپ هتل لاله رفته باشيد، يك بخش را با صندلي‌هاي حصير مانند و ديگري را با صندلي‌هاي مبله سلطنتي خواهيد ديد. اين كافي شاپ براي هر سليقه‌اي امكانات رفاهي در سطح عالي را فراهم كرده است. ستون‌هاي آن، منقوش است و آينه كاري‌هاي زيبا دارند و به حس آرامش سالن كمك شاياني مي‌كنند.
رستوران نمكدون
طراح و ديزاينر اين رستوران بيننده را به گذشته مي‌برد. طرح‌هاي قجري در سرتاسر سالن وجود دارند و به زيبايي آن افزوده‌اند. نقوش روي درها هم بسيار ظريف طراحي و اجرا شده‌اند و معماري منحصر به فرد آن بين مهمانان زبانزد است.

روتيسري
روتيسري هتل لاله براي عاشقان كباب عالي است. انواع كباب ايراني و تركي، در اين رستوران ارائه مي‌شود. كيفيت كباب‌ها بسيار عالي است و مي‌تواند طعم غذاهاي سنتي را زير دندانتان بياورد.
سلف سرويس تياره
چيدمان اين سالن چند كاره است يعني براي انواع مراسم از جمله عروسي، نامزدي، مراسم اداري، رسمي و همايش‌ها مي‌توان از آنجا بهره برد.
تفريحات هتل لاله تهران
سالن بيليارد هتل لاله شايد خيلي بهتر از سالن‌هاي بيليارد بيرون از هتل نباشد اما حداقل چيزي هم كم از آن‌ها ندارد.
استخر روباز هتل بخش جذاب آن است و در كامنت‌هاي هتل آمده است كه اتفاقاً براي كودكان بسيار هم دوست داشتني است.
فروشگاه ها در اين هتل براي خريد سوغات مناسبند. مسافران خارجي از آن استقبال مي‌كنند. فروشگاه البسه خارجي اورجينالي هم در هتل جود دارد كه مي‌توان به آن هم سر زد.

قوانين هتل

ساعت تحويل دادن اتاق: ۱۵
ساعت تحويل گرفتن اتاق: ۱۲
اعلام كنسلي طبق قوانين هتل بر مبناي قيمت شب اول محاسبه خواهد گرديد.
پذيرش خانم‌هاي تنها بلامانع است.
همراه داشتن كارت ملي و شناسنامه (مسافرين خارجي فقط پاسپورت) هنگام پذيرش الزامي است.
پذيرش با صيغه‌نامه امكان‌پذير نيست.
هزينه اقامت براي كودكان زير ۷ سال رايگان و بالاي ۷ سال نفر اضافه محاسبه مي‌گردد.
آدرس هتل لاله تهران
همان طور كه اشاره شد، هتل لاله در خيابان دكتر فاطمي واقع شده و  با وجود تاكسي و اتوبوس‌ هاي فراوان اطراف، مي‌توانيد خود را به آنجا برسانيد. براي كسب ديگر اطلاعات به سايت هتل لاله مراجعه كنيد.

 

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: <~PostViwe~>

+ نوشته شده: 1398/10/26 ساعت: ۱۲ توسط:deltatravel :