مجله سایت مجله سایت .

مجله سایت

تهران قدیم را بگردیم

عمارت مسعودیه یکی از زیباترین ساختمان‌های سلسله قاجار است که در طول تاریخ وقایعی جالب همچون  تشکیل نخستین وزارت آموزش‌وپرورش را شاهد بوده است.


برخی از مسافران و گردشگرانی که به تهران سفر می‌کنند بیشتر در پی دیدن مکان‌های قدیمی آن هستند. اگر ساکن تهران هستید و دوست یا آشنایی دارید که تازگی به تهران آمده و دوست دارد تهران قدیم را بگردد، بد هم نیست در این بخش گردشگری ببینیم چطور می‌توانیم گشت‌وگذاری در پایتخت داشته باشیم. تا شگفت‌انگیزترین جلوه‌های معماری تهران را از دست ندهیم. با مجله دلتا همراه باشید .

 

موزه سینما
اکثر تهرانی‌ها خیابان ولیعصر را یکی از دیدنی‌ترین خیابان‌های تهران می‌دانند. در گوشه‌ای از این خیابان خاطره‌انگیز، عمارتی بسیار بزرگ و زیبا وجود دارد که از دوران قاجار به یادگار مانده. این عمارت امروز به موزه سینما تبدیل‌شده و در میان باغی موسوم به باغ فردوس، خودنمایی می‌کند . با سر زدن به این باغ بی‌نظیر و وارد شدن به ساختمان، موزه‌ای  از صنعت  فیلم‌سازی  ایران را می‌بینید و سفری به گذشته‌ها خواهید کرد .

آدرس: خیابان ولیعصر، نرسیده به تجریش، باغ فردوس

سرای روشن
در خیابان ناصرخسرو، یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران، ساختمانی به نام سرای روشن وجود دارد که در سال ۱۳۱۱ به‌عنوان یکی از اولین مراکز تجاری ایران ساخته شده است .

این بنا، ظاهری بسیار متفاوت با بناهای ایرانی دارد و جلوه‌هایی از معماری اروپایی و سبک معماری گوتیک را به نمایش می‌گذارد.

آدرس ناصرخسرو. کوچه مروی بعد از مسجد ثامن الائمه.

موزه ساعت
تماشاگه زمان نام اصلی موزه ساعت است که  در شمال تهران( زعفرانیه ) قرار دارد. یک باغ لوکس که این شاهکار در معماری ایرانی را در خود حفظ کرده است . رنگ آبی ساختمان و پنجره‌هایی که با نقش‌های توری شکل تزیین شده‌اند شما را به تماشا  وا‌می‌دارند . و با قدم گذاشتن به درون آن محو شیشه‌های رنگی و گچ‌بری خارق‌العاده آن خواهید شد .

در این ساختمان ابزارهای اندازه‌گیری زمان از گذشته‌های دور به نمایش درآمده‌اند که بر جذابیت فضا می‌افزایند . همچنین بسیاری ساعت‌های آفتابی، مکانیکی و آبی را می‌توانید در این موزه ببینید و بشناسید.

آدرس: خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی

موزه آبگینه تهران
موزه آبگینه تهران ، در خیابان سی تیر یعنی درست بخشی از تهران قدیم قرار دارد. این موزه مربوط به ظروف و سرامیک است که در یک ساختمان زیبای قاجاری قرار دارد . این بنای باشکوه، سبک‌های معماری اروپایی و ایرانی را درهم‌آمیخته و با استفاده از یک پلکان روسی برای اتصال طبقات ، جلوه‌ای خاص از معماری را ایجاد کرده است .

آدرس خیابان جمهوری اسلامی، سی تیر، پلاک55

کاخ گلستان
مجموعه کاخ گلستان واقع در خیابان 15 خرداد به همراه گروهی از ساختمان‌های سلطنتی متعلق به دوره قاجار در گوشه‌ای از تهران قدیم خودنمایی می‌کند و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این مجموعه درهم آمیختگی خاصی را از معماری ایرانی و اروپایی به نمایش می‌گذارد.

معماری بی‌نظیر، سالن‌های باشکوه، آینه‌کاری‌های چشم‌نواز، باغ تماشایی و بسیاری جلوه‌های دیگر در این مجموعه، می‌توانند تجربه‌ای تکرارناشدنی برای شما باشند.

آدرس کاخ‌موزه گلستان: خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ

شمس العماره
اگر چه ساختمان شمس‌العماره بخشی از مجموعه‌ی کاخ گلستان است اما شاهکاری شایسته به شمار می‌رود و می‌توان آن را به تنهایی مورد بررسی قرارداد . ناصرالدین شاه برای آنکه به نمای پانوراما از تهران دست یابد ، دستور ساخت این بنا را داد . ساخت این بنا ۲ سال به درازا کشید  و به  عمارتی بی‌نظیر در تهران تبدیل شد . معمولاً یکی از گزینه‌های دیدن از تهران قدیم برای گردشگران عکس گرفتن از این عمارت است.

آدرس: خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان

عمارت مسعودیه
عمارت مسعودیه یکی از زیباترین ساختمان‌های با شکوه سلسله قاجار است که در طول تاریخ وقایعی جالب همچون  تشکیل نخستین وزارت آموزش‌وپرورش و ایجاد نخستین کتابخانه رسمی را شاهد بوده است. گچ کاری، موزاییک‌ها و باغی که این بنا در میان آن قرار دارد از دیدنی‌ترین جلوه‌های این عمارت هستند .

میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی، خیابان اکباتان

موزه مقدم
این خانه که ساخت آن به دوره قاجار تعلق دارد، ملک استاد مقدم، استاد ممتاز دانشگاه تهران، بوده است، که قدمتی تاریخی داشته و معماری قدیمی ایران را در بخش‌های مختلف ازجمله اتاق پیشخوان، اتاق گاه نگاری، حوض‌خانه، ایوان قاجار، گلخانه و… به نمایش می‌گذارد.

آدرس موزه مقدم: خیابان اما خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک251


همچنین بخوانید:
باغ کتاب تهران؛ بزرگ‌ترین کتابفروشی دنیا بیخ گوش‌مان

بام تهران کجاست ؟

نوروز در 365 روز سال

ماه عسل کجا برویم؟ (+ویدئو)

تورهای یک روزه در پاییز دل انگیز


برچسب: تهرانگردی سفر گردشگری،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۶:۵۲ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)