مجله سایت مجله سایت .

مجله سایت

دوچرخه سواری ؛ مسیرهای دوچرخه تهران

مدت هاست که ورزش دوچرخه سواری در تهران انجام می شود و می توان این رشته ورزشی را به عالی ترین شکل تجربه کرد. پیست ها و مسیر هایی برای دوچرخه رانی هم در برخی مناطق ایجاد شده که کاملاً مجهز است.

از بس در تهران برف نیامده و هوای برفی نداشتیم، به محض آنکه به یک روز برفی می رسیم دلمان می خواهد به خیابان بزنیم و زیر دانه های ریز برف کلی پیاده روی کنیم و از این هوا لذت ببریم. اما می‌دانید که غیر از پیاده روی در یک روز برفی می توانید تفریح دیگری را هم تجربه کنید که کلی هم لذت بخش است؟ مثلاً دوچرخه سواری کنید. امروز در مجله گردشگری مان به مسیر های دوچرخه در تهران سر زده ایم تا مکان‌ های مناسب آن را هم به شما معرفی کنیم. در واقع این مطلبی است فقط برای روز برفی به دردتان نمی خورد بلکه می‌تواند برای همیشه راهنمای خوبی برایتان باشد. به علاوه با رفتن به این پیست های دوچرخه سواری کم کم دستتان راه خواهد افتاد و حتی می‌توانید فردا روز، از دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه در تهران استفاده کنید.

 

دوچرخه سواری برای بانوان
یکی از نکات شایان توجهی که آشنایی با پیست های دوچرخه سواری در تهران را برایتان مهم می‌کند این است که، این مکان ها برای بانوان یک امتیاز است. شاید دوستان دوچرخه رانی را داشته باشید، اما نتوانید مثل آنها در خیابان از دوچرخه استفاده کنید و یا خود را به آن اندازه حرفه ای ندانید. پس خیلی خوب است که با این مناطق آشنا شوید تا بتوانید به راحتی در آن ها از این تفریح هیجان انگیز لذت ببرید.

بوستان‌ ها و پارک‌ های زیادی وجود دارد که با توجه به وسعت خود معمولاً مسیر عبور دوچرخه یا پیست دوچرخه‌ سواری مناسب و مطلوبی را در دل خود جای داده اند. به خصوص که این ورزش یکی از ورزش‌ های محبوب و مفرح بین کودکان و نوجوانان است و وجود آن در هر بوستانی تقریباً یک امتیاز است. با مجله دلتا بمانید که به برخی از مجهز ترین این پیست ها سر بزنیم.

 

پیست دوچرخه سواری سرخه حصار
یکی از قدیمی‌ ترین اما کامل‌ ترین پیست‌ های تهران پیست دوچرخه سواری سرخه حصار است. با طولی حدود ۸ کیلومتر که در یک پارک جنگلی خوش آب و هوا قرار گرفته است. می توانید با وسیله نقلیه خود تا آنجا رفته و تا کنار در ورودی پیست هم بروید. در این پیست می‌توانید دوچرخه‌ های با کیفیتی هم اجاره کنید. از دیگر از ویژگی‌های این پیست هم منظره رو به شهر تهران آن است که هنگام دوچرخه سواری نمایی از همه شهر را به شما هدیه می دهد.

نکته: در این پیست امکانات برای افرادی با هوش میانه، کم توان ذهنی، اوتیسم، سندروم دان و …  نیز وجود دارد. ( این افراد نمی‌توانند از دوچرخه‌های معمولی استفاده کنند و شهرداری تهران سه‌ چرخه‌ هایی مخصوص را در اختیار آنان قرار می‌دهد تا بتواننداز این تفریح لذت ببرند)

 

پیست دوچرخه سواری بوستان فدک

اگر ساکن شرق تهران هستید و یا دوست دارید این منطقه را هم امتحان کنید، پیست پارک فدک هم برای شما انتخاب خوبی است. در منطقه هشت تهران قرار دارد که معروف به بهشت دوچرخه سواران در تهران است. (چون منطقه هشت بیشترین پیست‌ های دوچرخه سواری را دارد). فدک یک بوستان بزرگ است و در این پارک وسیع مسیر مخصوصی دور تا دور پارک ساخته شده تا برای دوچرخه رانان آسان باشد.

پیست دوچرخه سواری بوستان تمدن
پارک تمدن یا پارک مینیاتوری یکی دیگر از پیست‌ های محبوب دوچرخه سواری در شرق تهران است. علاوه بر داشتن مسیر مناسب دوچرخه امتیازات دیگری هم دارد و باعث می شود خاطره خوبی را از آن ثبت کنید. مثلاً این پارک طوری طراحی شده که انسان را به گذشته ها ببرد، به طوری که فضای پارک با مجسمه‌ ها و مینیاتور هایی با معماری تمدن‌ های گذشته‌ ایران پر شده و تزیینات آنها را به نمایش گذاشته است. شاید نام پارک را هم به همین دلیل است که تمدن گذاشته اند. شما با دوچرخه سواری در این پیست علاوه بر لذت بردن از این ورزش مفرح می توانید از ماکت های شبیه سازی شده آثار تاریخی تمدن‌ های گذشته ایران هم لذت ببرید.

 

دوچرخه سواری در پارک جنگلی چیتگر
پارک جنگلی چیتگر
پارک چیتگر طبیعتی دلنشین و آب و هوایی عالی دارد و بسیاری گردشگران و پیاده گردها را هم به سوی خود جذب می‌کند. برخی افرادی که به این پارک جنگلی می‌روند، مقصدشان پیست دو‌چرخه سواری مناسب چیتگر است.

پیست دوچرخه سواری چیتگر یکی از حرفه ای‌ ترین پیست‌ های تهران است. مسیر دوچرخه سواری این پارک با گذر از کنار درختان جنگل، این پیست را به یکی از محبوب‌ ترین پیست‌ های پایتخت تبدیل کرده است. جالب اینکه دوچرخه سواران در این پیست بیمه می‌شوند و آمبولانس و کمک‌ های اولیه در فضای پارک در دسترس است. همچنین دوچرخه هایی برای کرایه هم آنجا قرار گرفته اند.

فضای عمومی دریاچه چیتگر
دور محوطه دریاچه چیتگر هم یک پیست دوچرخه سواری تقریباً حرفه ای است. محل اجاره‌ دوچرخه هم در ضلع شمال غربی قرار دارد. با اینکه زمان مناسب برای دوچرخه سواری هم صبح زود یا عصر است، اما شب‌ ها هم نور کافی برای دوچرخه رانی وجود دارد. البته آخر هفته‌ ها به علت رفت و آمد جمعیت شاید نتوان به راحتی دوچرخه سواری کرد.

دوچرخه سواری در پارک الهام
اگر می‌‌خواهید شادابی و نشاط دوچرخه سواری را به خوبی احساس کنید پارک الهام را به شما پیشنهاد می‌کنیم. از امکانات ورزشی و تفریحی قابل توجهی برخوردار است و افراد می‌توانند از پیست دوچرخه‌ سواری نهایت استفاده را ببرند. چندین دستگاه دوچرخه دارد و علاقه مندان این ورزش می‌توانند با کرایه این دوچرخه‌ ها از این ورزش لذت ببرند. مسیر پیاده‌ روی این پارک هم بسیار مطلوب و طولانی است و می توانید از آب و هوای سرد زمستان به خوبی لذت ببرید.

باغ راه فدک ایران زمین
با رفتن به این پارک تجربه دلچسب و خاطره انگیز خواهید داشت. یک فضای طبیعی منحصر به فرد با امکانات متنوع. وسایل ورزشی دیگری هم غیر از پیست دوچرخه سواری در این پارم می‌توانید بیابید. مانند  زمین‌ های فوتبال و والیبال، بدمینتون و … آلاچیق و نیمکت‌ هایی هم برای گذراندن یک تایم طولانی در این پارک برایتان فراهم است.  بوفه و رستوران هم دارد. هرچند دوچرخه اجاره ای با کارت شناسایی هم آنجا هست اما شما بهتر است با دوچرخه خودتان به این پیست بروید. چرا که ممکن است در زمان مراجعه شما، ایستگاه دوچرخه بسته باشد.

 

پیست دوچرخه سواری بانوان بهشت مادران
این پارک تنها پارکی‌است که برای بانوان احداث شده و به رفع نیازهای آموزشی، فرهنگی، هنری، ورزشی، تفریحی و … آنها می پردازد. غیر از پیست دوچرخه سواری در محوطه آنجا می‌توانید به امکانات زیادی مانند کلاس‌های هنر، موسیقی، قرآن و… که در دسترس بانوان است، دسترسی داشته باشید. افراد بیرون از آن نمی‌توانند به داخل دید داشته باشند و این ویژگی احساس امنیت و آرامش را برای ورزش کردن به بانوان می‌دهد. شما می‌توانید با دوچرخه‌ های شخصی یا با اجاره کردن آن ها از پیست این پارک لذت ببرید.

 پارک نهج البلاغه
پارک یا بوستان نهج‌ البلاغه یکی از مکان‌ های تفریحی و گرشگری بزرگ شهر تهران است. حالت شیب دارد و مسیر دوچرخه سواری خوبی هم در این پارک ایجاد شده است. پیستی به مساحت نه هزار متر مربع دارد و علاقمندان به این ورزش مفرح همه روزه به این پارک می‌روند. می‌توانید با کرایه کردن دوچرخه‌ های موجود و یا دوچرخه های شخصی از این ورزش لذت ببرید.


برچسب: تهران، تهرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۶:۳۶ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

توسکستان کجاست ؟

در پاییز چشم انداز های بی نظیری را در مسیر جنگل و جاده توسکستان خواهید دید. رنگین کمانی چشم نواز از رنگ ها که در همسایگی جنگل های جهان نما قرار دارد و جزو جنگل های هیرکانی به حساب می آید.

استان گلستان مناطق گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. جاذبه های طبیعی بسیاری که بدون دخالت دست انسان، به یک مقصد گردشگری تبدیل شده و مأوای گردشگران است. مانند چشمه ساران، دشت ها، آبشار ها، کوهستان ها، جنگل ، مراتع و… امروز مقصد مجله گردشگری مان هم جنگلی است در گلستان. همه فصول زیباست. پاییز و زمستانش زبانزد است. و بهار و تابساتانش دیدنی. به جنگل و جاده و روستایی که بخشی از منطقه گردشگری توسکستان به شمار می رود. در دامنه های شمالی کوهستان البرز واقع شده و حدود ۲۰ کیلومتر از جنوب شرقیِ گرگان، فاصله دارد. با مجله دلتا همراه شوید.

 

توسکستان کجاست؟
همانطور که گفته شد توسکستان یکی از جاذبه های طبیعی و تفریحی شهر گرگان در استان گلستان است. یک منطقه گردشگری بکر که در دامنه های شمال شرقی البرز واقع شده و در ۱۳ کیلومتری شهر گرگان است. جاده منتهی به این جنگل بسیار پر پیج و خم اما بسیار مهیج است. در هر فصل از سال زیبایی خاص آن فصل را به عالی ترین شکل به شما هدیه می‌دهد. اگر در زمستان تصمیم گرفتید که به این جنگل بروید. فقط کمی آهسته برانید تا رانندگی تان ایمن باشد. هر چند زیبایی های زمستانه این جاده هم به قدری است که برای دیدن مناظر بی نظیر طبیعت قطعاً آهسته رانندگی خواهید کرد تا از آن  ها بهره مند شوید.

نام توسکستان از آنجا آمد که بیشتر درخت ‌های اینجا، توسکاست و به همین دلیل هم به توسکستان معروف شده است.
در پاییز چشم انداز های بی نظیری را در مسیر جنگل و جاده توسکستان خواهید دید. رنگین کمانی چشم نواز از رنگ ها که در همسایگی جنگل های جهان نما قرار دارد و جزو جنگل های هیرکانی به حساب می آید. منطقه ای چهار فصل که می توانید همیشه از زیبایی هایش لذت ببرید. بیشتر درختان این جنگل را درختان توسکا، اورس و بلوط تشکیل می دهند. هنگامی که هوا ابریست فضای این جنگل ها بسیار رویایی و بی نظیر است.

 

چطور به توسکستان برویم؟
از تهران باید وارد جاده هراز یا فیروزکوه شوید و تا گرگان برانید. جنگل توسکستان در فاصله ۱۳ کیلومتری بعد از گرگان، است. پس گرگان را که ۱۳ کیلومتر رد کردید، در سمت راست، تابلوی جاده فرعی جنگل توسکستان را خواهید دید. به روستای «توسکستان» که رسیدید اولِ جنگل است.

اگر از مشهد می‌خواهید به به این سمت بروید، اول باید وارد جاده آسیایی شوید و در ۱۳ کیلومتری گرگان به چپ بپیچید.

دسترسی به جنگل توسکستان کار دشواری نیست فقط باید خودتان را به جاده آسفالته توسکستان برسانید که از میان این جنگل تماشایی می‌گذرد. جاده ای که در لیست زیباترین جاده های جنگلی ایران قرار می‌گیرد. نکته ای که باید به شما بگویم اینکه درست است که شما می‌توانید در جنگل توسکستان جنگل نوردی و پیمایش در طبیعت انجام دهید اما!

اما توجه داشته باشید که برای انجام این کارها حتماً از یک راهنمای جنگل کمک بگیرید، تجهیزات مناسب همراه ببرید و حتماً به منتظرانتان بگویید کجا هستید.  همچنین می‌توانید برای اقامت از امکانات رفاهی روستای توسکستان در ابتدای جاده، و روستای چهارباغ در انتهای جاده استفاده کنید.

 

جاده توسکستان کجاست
برخی ها تصورشان بر این است که جاده‌ها فقط پلی برای رسیدن از یک جا به جای دیگر است ، اما گردشگران و طبیعت گردان معتقدند خود این جاده ها  می توانند مقصدی برای سفر باشند و مثلاً رانندگی در آن ها با مناظر دیدنی و آب و هوای مطبوع می‌تواند روح انسان را سر ذوق بیاورند.

جاده توسکستان هم از همین دست است. از ابتدایش زیباست تا انتهایش. ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی گرگان، از روستای توسکستان شروع می شود و تا دشت سرعلی ‌آباد امتداد می یابد. ۲۵ کیلومتر طول دارد و هر دو طرف آن را همان جنگل توسکستان در برگرفته است.


چرا توسکستان؟
جاده توسکستان می تواند یک مقصد ایده آل برای سفر هایی باشد که می‌خواهیم فقط خودمان باشیم و خودمان. خوش‌ آب ‌و ‌هواست و جنگل آن جزو جنگل ‌های هیرکانی‌است و در همسایگی منطقه جهان‌ نما قرار گرفته است. منطقه ای دیدنی که در مطلبی جداً راجع به آن صحبت خواهیم کرد.
جنگل توسکستان چهار فصل است و زیبایی های بی نظیری دارد. اگر اهل کمپ زدن هستید خوب است لوازم کمپینگ خود را هم در سفر با خود ببرید. البته اگر از آن دسته گردشگران سرد پیما هستید که حسابی برایتان لذت بخش خواهد بود. می گویند اگر در شبی زمستانی کمپینگ به راه بیندازیذ امکان ندارد که سال ها بعد این کار را ادامه ندهید. حالا تصورش را بکنید این کمپ در جنگل بسیار بی نظیر توسکستان با آن مناظر برفی باشد
چشمه باغ سرهنگ ۴ کیلومتر بعد از روستای توسکستان قرار دارد و ۵ کیلومتر بعد تر به آبشاری همنام با روستا می رسیم که که از جاذبه های منطقه گردشگری توسکستان حساب می شود.
دشت سرعلی آباد آن بالا قرار گرفته، و وقتی پیچ‌ ها را پشت سرگذاشتید و درختان اورس و انواع بلوط و سرخدار را رد کردید به این منطقه زیبا می رسید.
پارک جنگلی النگدردر مسیر پارک جنگلی ناهار خوران قرار گرفته و یکی از اصلی ‌ترین مقاصد در سفر به گرگان است می توانید قبل از سفر به توسکستان، به این پارک جنگلی هم سر بزنید که بسیار نزدیک گرگان است.

 


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۵:۳۴ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

تعطیلات کریسمس به کدام کشور ها سفر کنیم؟

کشورهایی که برای سفر در تعطیلات کریسمس مناسبند کم نیستند. اما برخی از آن ها آغاز سال نو میلادی را متفاوت تر با سایر کشور ها جشن می گیرند.

سفر کردن در فصل سرد زمستان بسیار فرح بخش است. گذشته از آنکه تصاویر دیدنی این فصل سال را، بهتر از دیگران خواهید دید، تجربیاتی عالی از این نوع سفر های زمستانه می‌یابید که باز هم شما را یک قدم از بقیه گردشگران و طبیعت گردان جلو تر می‌برد. به علاوه اینکه آغاز سال نو میلادی هم با شروع فصل زمستان است، با تولد عیسی مسیح ادغام شده و جشن های سال نو را با این اتفاق پر شور تر می‌کند. اگر علاقمند به سفر به کشورهایی هستید که بتوانید جشن های کریسمس را ببینید با مجله دلتا همراه شوید. چرا که می‌خواهیم همراه با صفحه گردشگری مان تعطیلات کریسمس را  در این کشور ها بگذرانیم.

کریسمس در فرانسه
در همه شهر های فرانسه جشن کریسمس با شکوه فراوان بر پا می‌شود اما در پاریس بسیار پر شور تر است. هرچند شما در تعطیلات کریسمس به هر کجای فرانسه سفر کنید رویایی است. از بیست نوامبر، خیابان شانزلیزه را با چراغ‌ های خیره‌ کننده‌ تزیین می‌کنند که تا ۳۱ نوامبر باقی خواهد ماند بین ساعت ۵ بعد از ظهر تا ۲ بامداد گردشگران زیادی را خواهید دید که در گوشه و کنار شهر با چراغ‌ های درخشان این خیابان و درختان درخشان کریسمس سلفی‌ می‌گیرند. اگر هم در تعطیلات کریسمس پاریس را انتخاب کردید به برج ایفل که برسید گویا به یک سیاره دیگر رفته اید.

کریسمس در اتریش
اگر اتریش را برای تعطیلات کریسمس انتخاب کردید خوب است به سالزبورگ هم سر بزنید. شهر سالزبورگ خیابان‌ های رمانتیک و سنگ‌ فرشی دارد، کوچه‌ هایش با چراغ‌ها و شاخه‌ های درخت راج (holly) پر می شود و کافه هایش بهترین شیرینی‌ های کریسمس را سرو می‌کنند؛ در نتیجه یکی از بهترین مقاصد سفر برای گذراندن تعطیلات کریسمس است.

در کنار این جشن ها کشور اتریش برنامه های دیگری را نیز برای جشن کریسمس برپا می کند. مثلاً اگر در همین سالزبورگ بودید و فیلم اشک‌ ها و لبخند ها را به خوبی به یاد دارید می توانید در تور موسیقی اورجینال ساوند (Original Sound) ثبت‌نام کنید و همراه آن از لوکیشن‌ های این فیلم مانند عمارت خانواده‌ کاپیتان فون تراپ، صومعه‌ ماریا و باغ‌ هایی که صحنه‌ موزیک “دو- دو شب نخوابیدم… ر- روی ماهت دیدم” را در آن فیلم‌ برداری کرده‌اند، از نزدیک ببینید.

 

کریسمس در سوئیس
اگر دوست دارید تعطیلات کریسمس را در مناطقی شبیه به انیمیشن های والت دیزنی بگذرانید، حتماً و قطعاً به سوئیس سفر کنید. در هیچ کجا، این سرزمین عجایب برفی را نخواهید دید. جشن کریسمس در زمستان سوئیس، در فضای رمانتیک شهر قدیمی و قرون‌ وسطایی “برن” با آن همه چراغ‌ های پر زرق و برق، بازار هایی پر از درخت کریسمس و کافه‌ هایی با آن شکلات های داغ خوشمزه، همه و همه برایتان جذابیتی فراموش نشدنی به همراه خواهد داشت.

همه چیز هایی که گفته شد به کنار، فکر یک پیاده‌ روی در شهری ۸۰۰ ساله‌ را بکنید که همه مسیر هایش چراغانی است و بابا نوئل در هر گوشه اش با لبخند بچه ها را در آغوش گرفته و با آنها عکس می اندازد. همچنین که تفریح سورتمه‌ سواری به معنای واقعی اش (یک سورتمه چوبی که روی زمین برفی حرکت می‌کند و ریل ندارد) بر روی دامنه‌ های تپه‌ گورتن است. مطمئنم هیچوقت چنان تجربه هیجان انگیزی را در هیچ وقت سال، غیر از تعطیلات کریسمس تجربه نخواهید کرد.

 

کریسمس در اسپانیا
وقتی در تعطیلات کریسمس به یک کشور کاتولیک سفر کنید، باید مطمئن باشید که جشن‌ کریسمس را باشکوه تر از هر کشور دیگری شاهد خواهید بود. مثلا در سرتاسر شهر مادرید مجسمه هایی از داستان تولد عیسی مسیح، مریم مقدس و فرشته ها را خواهید دید. جالب است بدانید فقط در کاخ سیبلز (Cibeles)، مرکز خدمات پستی بیش از ۲۰۰ مجسمه از بیت لحم ( مکان تولد مسیح ) را به نمایش می گذارند که تک تک آنها دیدنی است و سوژه عکاسی بسیاری گردشگران خارجی و حتی داخلی این کشور است.

رژه نمایشی سه پادشاه در پنجم ژانویه برپا می شود. به این صورت که آن ها برای کودکانی که در روز ششم ژانویه مصادف با عید ظهور مسیح به دنیا بیایند، هدایایی می‌آورند. به رژه مادرید معروف است و با نمایشی فوق‌ العاده از آتش‌ بازی خاتمه می‌یابد.

 

کریسمس در ایتالیا
به نظرم در تعطیلات کریسمس نباید کشور ایتالیا را از قلم انداخت. یکی از بهترین مکان‌ های دنیا برای سفر در این ایام، شهر رم و واتیکان است. باورتان نمی شود آنجا چه قدر شلوغ خواهد بود. معتقدان مذهب کاتولیک همه شان آرزو دارند پاپ را هنگام اجرای مراسم عشای ربانی در کلیسای سنت پیتر باسیلیکا ببینند. این مراسم به قدری برای گردشگران هم جالب است که حتماً مدت ها قبل برای رسیدن به این مراسم دیدنی، بارِ سفر خود را می بندند.

گذشته از این مراسم روحانی، می توانید در نزدیکی قلعه‌ سنت آنجلو به اسکی بپردازید و در بازار پرجنب‌ و جوش میدان ناوونا یا بازار پله‌ های اسپانیایی به گشت و گذار و خرید بروید، شهر چراغانی را ببینید و هر چند قدم یک بار برای دیدن صحنه‌ هایی از داستان تولد عیسی مسیح، بایستید. دیدن کولوسئوم رم، در زمستان به شدت دیدنی خواهد بود. جشنهایی هم که کنار برج پیزا ، مشهور ترین کج دنیا گرفته می شود، بی نظیر است.

 

کریسمس در آلمان
در پایتخت آلمان، برلین، حدوداً ۷۰ بازار کریسمس برپا می‌شود که برای خرید بسیاری از سوغاتی های مخصوص این ایام مناسب است. این بازار ها با شور فراوان از بیست و پنجم نوامبر تا بیست و ششم دسامبر بر پا می شوند. یکی از جاذبه های دیدنی که می توان کلی با آن وقت صرف کرد، یک سرسره سورتمه‌ سواری به طول ۱۲ متر است که در “وینتر ورد” قرار دارد.

به علاوه اگر تعطیلات کریسمس را در برلین هستید، جشن‌ های بزرگ در اطراف دروازه‌ براندنبورگ (Brandbenurg Gate)  با آن آتش‌ بازی‌ های تماشایی در نیمه‌ شب و برنامه‌ های سرگرم‌ کننده در اطراف این میدان، صد درصد برایتان جذاب خواهد بود.

 

کریسمس در انگلیس
لندن یکی از بهترین مقاصد برای گذراندن تعطیلات کریسمس است. بازار های  پر جنب‌ وجوش زمستانی ای در کلبه‌ های چوبی نزدیک رودخانه تیمز برپا می شود که حتی خرید نکردن و فقط دیدن آنها جذاب خواهد بود؛ کلبه هایی پر از انواع مواد غذایی و هدایای دیدنی و پر زرق و برق.

آتش‌ بازی‌ های شب سال نوی لندن در کنار چرخ‌ و فلک مرتفع چشم لندن همیشه برای گردشگران بی نظیر بوده، هست و خواهد بود. اما اگر امسال سال اولی است که برای تعطیلات کریسمس به لندن می روید خوب است بدانید جمعیت زیادی آنجا خواهد بود، پس باید ساعت ها زود تر خود را به آنجا برسانید. هر چند این مراسم به قدری با شکوه و گسترده است که می توانید آتش بازی ها را از سراسر شهر تماشا کنید.

کریسمس در فنلاند
اگر تعطیلات کریسمس به فنلاند می روید ممکن است با یک بابا نوئل واقعی روبرو شوید. بنابراین اگر تصمیم دارید در تعطیلات کریسمس فقط به یک کشور سفر کنید خوب است آنجا فنلاند باشد با یک تصویر از یخبندان های زیبا.

بابانوئل واقعا از اهالی شهر رووانیمی (ROVANIEMI) در منطقه لاپلند فنلاند است
در شهر رووانیمی می‌توانید یک خانه‌ اسکیمویی را برای خواب انتخاب کنید، به یخ نوردی و برف پیمایی بروید، به اسکی بپردازید و در نهایت در دفتر کار بابانوئل او را ملاقات کنید. یک بابانوئل پیر اما سرزنده که گوزن‌ هایش را از نزدیک خود دور نمی کند.


برچسب: دانستنی های سفر، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۸:۴۷ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

مجموعه هتل های اسپیناس

تمام شعب مجموعه هتل های اسپیناس با زیبایی های خیره کننده و امکانات منحصر به فرد تمام آنچه را یک مسافر و گردشگر از اقامت انتظار داشته باشد برآورده می کند، رستوران ها و سالن های متعددی دارند و اتاق هایشان مجلل است.

امروز در صفحه معرفی هتل مجله مان درباره مجموعه هتل های اسپیناس با شما سخن می‌گوییم. اولین هتل این مجموعه در سال ۱۳۸۰ در  استان گیلان و شهر آستارا افتتاح شد. پس از آن دو شعبه دیگر آن در تهران دایر شد که همه امکانات رفاهی و اقامتی که شما از یک هتل انتظار دارید را برایتان فراهم کرده است. راجع به هتل مجلل اسپیناس پالاس هم از همین مجموعه در مجله مان به طور مفصل نوشتیم. با مجله دلتا همراه باشید تا سری به شعب مختلف این مجموعه بزنیم.

مجموعه هتل های اسپیناس
شکوه هنر و معماری ایرانی را در کنار امکانات اقامتی درجه یک  مجموعه هتل های اسپیناس می‌توانید به وضوح ببینید. ادب و نزاکت و برخورد مثال زدنی کارمندان شعب مختلف اسپیناس زبانزد است و همکاری های مداوم صاحبان هتل ها در رشد و گسترش این مجموعه نقش مهمی را ایفا کرده است.

گذشته از امکانات رفاهی مجموعه هتل های اسپیناس و امکانات اقامتی بی نظیر آن ها، مجموعه های تفریحی بی نظیری مانند مجموعه های آبی، استخر، مجموعه های سلامت، کاردیو، ماساژ و… را برای مسافران فراهم کرده است. علاوه بر این رستوران ها و سالن های مجلل هر یک از این هتل ها می‌توانند پذیرای جشن ها و میهمانی های شما باشند.

هتل اسپیناس پالاس تهران
هتل اسپیناس پالاس در منطقه شمالی تهران واقع شده و خدماتی لوکس و عالی را به مسافران و گردشگران داخلی و خارجی ارائه می‌دهد. در شب مانند جواهری می‌درخشد و در طراحی آن از اِلِمان های معماری معاصر استفاده شده و از تزئینات حیرت انگیز گذشته نیز متاثر است.
خوب است بدانید این هتل به نام لوکس ترین و گران ترین هتل تهران شناخته می‌شود و در هر نقطه ای از مناطق شمال غربی پایتخت باشید می‌توانید این هتل را ببینید. همانطور هم که گفتیم آنقدر با شکوه است که لقب کاخ را به آن داده اند.

این هتل ۵ ستاره یک لابی باشکوه دارد، دارای فضاهای عمومی شگرف و اتاق های مجهز و استاندارد است و به پاسخگویی مناسب و نحوه برخورد پرسنل خود، بین همه مسافران شناخته می شود. این ویژگی ها سبب شده همه مهمانان اقامت راحت و دلچسبی را در این هتل تجربه کنند و برای سفر بعدی هم این مکان را در نظر داشته باشند.
هتل اسپیناس پالاس ۱۵ سالن اجتماعات دارد که یکی از مهمترین آن ها سالن کنسرت رویال هال است. با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر، که بزرگ‌ ترین سالن تخصصی کنسرت کشور است. در طبقه همکف هتل قرار گرفته و ویژگی‌ های ساختاری و زیبایی‌ های بصری‌اش هم بسیار چشم نواز است.
آدرس:سعادت آباد، میدان بهرود، خیابان عابدی، خیابان ۳۳، شماره ۲۱، هتل اسپیناس پالاس


هتل اسپیناس خلیج فارس تهران
در مرکز تهران در قسمتی از خاطره انگیز ترین آن، بلوار کشاورز، هتل اسپیناس خلیج فارس از مجموعه هتل های اسپیناس قرار دارد. بسیار لوکس و مدرن است و امکانات رفاهی، تفریحی و ورزشی آن مثال زدنی‌است. رستوران های آن فرانسوی، تایلندی و مدیترانه‌ای به همراه رستورانی سنتی است که از معماری یزد الهام گرفته و مجموعه بدن‌ سازی و ماساژ آن بسیار پیشرفته است.
هتل اسپیناس خلیج فارس به پارک لاله و موزه‌ی هنرهای معاصر، موزه‌ی فرش، میدان ولیعصر و مرکزهای خریدش، خیابان‌های کریم‌خان و انقلاب و کتاب‌ فروشی‌ ها و کافه‌ ها بسیار نزدیک است و می توانید در یک عصر زمستانه عالی به پیاده روی بروید و قدم زنان از دیدنی های پایتخت لذت ببرید.
تلفیق عناصر معماری مدرن را در اتاق های این مجموعه خواهید دید. سوئیت های دلباز و با چیدمان عالی و روم سرویس ۲۴ ساعته دارد و همچنین اینکه اتاق جلساتش می تواند یک محیط لاکچری برای میز گردها و همایش های شما باشد.
آدرس:میدان ولیعصر، بلوار کشاورز، شماره ۱۲۶،هتل اسپیناس خلیج فارس


هتل اسپیناس آستارا
همین که شما می‌دانید به یک هتل منحصر به فرد در آستارا می‌روید، خودش خارق العاده است. چه رسد به اینکه بخواهید به یکی از مجموعه هتل های اسپیناس هم بروید. آن هم در یک منطقه بی نظیر با چشم انداز هایی ژرف.
هتل اسپیناس آستارا حدود ۱۱۶ اتاق و سوئیت دارد. مرکز سلامتی، رستوران های مدرن، سالن کنفرانس، اتاق بیلیارد، زمین تنیس و… دارد و در نزدیکی تالاب استیل واقع شده.
هتل اسپیناس آستارا با امکانات و سرویس دهی های بی نظیر به علاوه ادب و متانت تمامی پرسنل در همه بخش ها می‌تواند تمام نیاز های شما مسافر و گردشگر را بر آورده کند. اتاق هایش بسیار مدرن، شیک و دیدنی است و با یک بار اقامت در این هتل حتماً در سفر بعد هم هتل اسپیناس آستارا به عنوان میزبان انتخاب خواهید کرد.

آدرس:هتل اسپیناسدر ۵ کیلومتری بندر آستارا و درجاده رشت-آستارا واقع شده است.


یک اتفاق شیرین
اگر به سایت مجموعه هتل های اسپیناس سر بزنید خواهید دید که در بخشی از آن آمده است که در زمان اقامتتان در این مجموعه هتل ها، خاطرات دل انگیز و لحظات فراموش نشدنی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. می‌توانید عکس هایی را با عنوان “خاطره ی من” و هشتگ #اسپیناس یا #هتل_اسپیناس در صفحات مجازی منتشر کنید تا لذت یک اقامت شیرین را در این مجموعه به اشتراک بگذارید.

 


برچسب: هتل، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۱:۰۵ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

کاخ صاحبقرانیه کجاست ؟

تالار آینه یکی از زیبا ترین بخش های راست. این کاخ به مناسبت سی و یکمین سال سلطنت ناصرالدین شاه قاجار تاسیس شد و وقایع تاریخی بسیاری را به خود دیده است.

امروز یک تهرانگردی شاهانه خواهیم داشت. می‌خواهیم به دهکده نیاوران با آب و هوای بی نظیرش برویم؛ جایی در دامنه کوه های البرز که دوران قاجار هم شاهان قاجاری به آن توجه ویژه‌ای داشتند. به طوری که در سال ۱۲۲۹ شمسی ناصرالدین شاه در سی و یکمین سال سلطنتش دستور داد تا کاخ صاحبقرانیه را در همین مکان بسازند.
این عمارت در مجموعه کاخ نیاوران قرار دارند و مطمئنم در گشت و گذارتان حتماً از جلوی این عمارت رد شده اید اما بعید نیست چون شکل ظاهر آن چنگی به دل نمی زند، داخل کاخ را ندیده باشید. مجله گردشگری مجله دلتا به شما می گوید که اتفاقاً زیبایی های درونی این عمارت به قدری است که ممکن است در هر مراجعه به کاخ نیاوران عمارت صاحبقرانیه را هم ببینید.

کاخ نیاوران
باغی بزرگ در حدود ۱۱ هکتار، در شمال تهران در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) وجود دارد. مجموعه کاخ نیاوران در این باغ شکل گرفته. بناهایی در کنار یکدیگر که یادرگار دوران قاجار و پهلوی است. از آنجا که دهکده نیاوران آب و هوای خوبی داشت ییلاقی برای شاهان قاجار بود. فتحعلی‌ شاه قاجار برای تفریحات تابستانی، دستور داد در نیزاری خارج از شهر تهران باغی بسازند از آنجا که این باغ به جای نیزار ایجاد شد، آن را «نی‌آوران» نامیدند که بعداً به نام باغ «نیاوران» مشهور شد.

محمد شاه نیز در همین باغ بنای کوچکی بنا کرد و پس از وی، ناصرالدین شاه «کاخ صاحبقرانیه» را در باغ نیاوران ساخت؛ و در نهایت آخرین بنایی که شاهان قاجار در باغ نیاوران ساخته شد، مشهور به کوشک احمدشاهی است.

در زمان حکومت پهلوی دوم، کاخ نیاوران با سبکی مدرن برای سکونت وی و خانواده‌اش تغییر کرد؛ اکنون در محوطه نیاوران، کاخ اختصاصی نیاوران و موزه‌ پارچه و لباس‌های سلطنتی، کاخ صاحبقرانیه و موزه‌ حوضخانه، کوشک احمدشاهی، موزه‌ جهان‌ نما، کتابخانه اختصاصی، موزه‌ خودرو های اختصاصی کاخ نیاوران، باغ کتیبه‌ ها و گلخانه‌ قرار دارند.

معنی صاحبقرانیه
در زمان ناصرالدین شاه، هر ۳۰ سال را یک قرن می‌نامیدند. از آنجا که او در سی و یکمین سال سلطنتش دستور ساخت این کاخ را صادر کرد، به افتخار آنکه بیش از ۳۰ سال حکومت کرده است، به خود لقب صاحبقران داد و این کاخ را عمارت صاحبقرانیه نامید. یکی از زیباترین کاخ‌ های تهران که معماری بی نظیری دارد و اشیایی که در آن نگهداری می‌شود بسیار دیدنی است.
تاریخچه کاخ صاحبقرانه
حاج علیخان حاجب الدوله مامور ساخت عمارت صاحبقرانیه در باغ نیاوران بود. او این عمارت را با خوابگاه، اندرون و حرمسرا بنا کرد. جالب است بدانید خود مجموعه حرمسرا دارای چهل تا پنجاه ساختمان بود که باز هر یک از این ساختمان ها دارای چهار اتاق و یک ایوان که ویژه یک یا دو تن از همسران شاه بود. در زمان مظفرالدین شاه و احمدشاه تعداد حرمسرا ها کمتر شد و با آمدن رضاخان، کلاً صاحبقرانیه مدتی به دست فراموشی سپرده شد.

رضاخان کاخ های متعددی در سعدآباد ساخت اما در زمان ازدواج محمدرضا پهلوی با فوزیه، صاحبقرانیه را برای پذیرایی از میهمانان آماده کرد. دیوار میان دیوانخانه و حرمسرا و عمارت های دور کاخ خراب و مبلمان کاخ عوض شد. فرش های گران بهای کاخ گلستان را به این مکان آوردند و برای تزیین دیوارها، کاغذ مخصوص اروپایی استفاده کردند پارچه پرده ها و مبل ها را یک طراح خارجی تعویض کرد و خلاصه اینکه هشت ماه زمان برد تا گروهی از طراحان و نقاشان و مهندسان این کاخ را برای میهمانان آماده کنند. اما جالب است بدانید در زمان پهلوی دوم، تمام این تزئینات داخلی یک بار دیگر تغییر کرد.

 

بنای کاخ صاحبقرانیه
تالار آینه یکی از زیباترین بخش‌ های این کاخ است و درست وسط آن قرار دارد. آیینه کاری‌ های بسیار با شکوهی دارد. در زمان محمدرضا پهلوی با تغییرات اساسی که داخل بنای صاحبقرانیه انجام شد، طبقه اول یعنی حوضخانه برای پذیرایی از میهمانان و طبقه دوم به عنوان دفتر کار شاه مورد استفاده قرار گرفت.

سرای غربی
این فضا قسمت های اداری و اتاق ها را در خود جای داده است. دو تابلوی بزرگ طرفین، شاهزادگان قاجار را به تصویر کشیده اند و عکس امیر کبیر که در تابلویی جدا و مینیاتوری، کار شده است. چندین تابلو نقاشی دیگر را هم آنجا خواهید دید. همچنین گلدان هایی که آنها هم مربوط به دوره قاجار و پهلوی هستند. عکاسخانه و اتاق مذاکرات هم در این قسمت قرار دارند.

تالار آینه کاخ صاحبقرانیه
در این تالار، هنر آینه کاری ایرانی با شکوه فراوان در برابر دیدگان همه قرار داده شده است؛ از سویی آن را تالار جهان نما نیز می‌نامند چرا که در آن زمان می‌شد از پنجره های این قسمت، کل تهران را در یک قاب دید. آینه کاری های ظریف و دیدنی این تالار از زمان ناصر الدین شاه آغاز شد و در زمان مظفرالدین شاه به پایان رسید، آینه کاری های ظریف با گچبری های هنرمندانه و ارسی های چشم نواز که این تالار را بسیار با شکوه جلوه می‌دهد. در شاه نشین شمالی این تالار هم میز کار محمدرضا پهلوی قرار دارد. امضای فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه هم در همین تالار به انجام رسید.
در چهار طرف این تالار چهار اتاق وجود دارد که هر کدام کاربرد مخصوص خود را داشتند. اتاق منشی، دندانپزشکی، حمام و سرویس بهداشتی، اتاق هدایا.

سرای شرقی
در این بخش هم مانند سرای غربی اتاق هایی وجود دارد و راه پله ای با طراحی زیبا که به در خروجی کاخ می‌رسد. تابلو های متعددی در آن آویخته شده مربوط به نقاشانی به نام هستند. اتاق مذاکرات خصوصی، اتاق نشان ها و مدال ها، اتاق انتظار سفرا، اتاق استراحت نیم روزی هم در این قسمت واقع شده است.
حوضخانه
طبقه زیرین کاخ صاحبقرانیه حوضخانه است. در اتاق های این بخش نیز انواع تزئینات چشم نواز به کار رفته است. گچ بری ها، ارسی های منحصر به فرد و آثار بی نظیری که این بخش را بعد از تالار جهان نما به زیباترین قسمت های کاخ صاحبقرانیه تبدیل کرده است. حوض، در وسط بنا قرار دارد مبلمان، اطراف آن قرار داده شده. تابلوی حوضخانه صاحبقرانیه اثر کمال الملک هم در این فضا به نمایش در آمده است.

همچنین در بخشی از دیوار شاه نشین روایت عطار از مجلس شیخ صنعان  روی سنگ کنده کاری شده است. سقف های چوبی این بخش کاملاً منقوش هستند و متعلق به قرن ۱۲ هجری قمری که گویا برای تزئین از شیراز آورده شده اند.

چطور به کاخ صاحبقرانیه برویم؟
این کاخ در میدان شهید باهنر (نیاوران) تهران قرار گرفته، در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران اولین کاخی است که با آن روبرو خواهید شد.

*نکته: اگر داخل این کاخ عملیات مرمت در حال انجام باشد، کاخ باز نیست. می‌توانید با مجموعه کاخ نیاوران تماس بگیرید و از بازدید های آن مطلع شوید.

برای دسترسی باید به تجریش بروید و سپس می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به نیاوران برسید.

مترو: با استفاده از مترو می‌توانید ابتدا به تجریش  و از آنجا با تاکسی و اتوبوس به نیاوران بروید.

اتوبوس: خط بی آر تی راه آهن – تجریش را سوار شوید و باز از تجریش با وسایل نقلیه عمومی به نیاوران بروید.


برچسب: تهران، تهرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۵:۱۶ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

جاهای دیدنی کردستان

غیر از طبیعت چهار فصل کردستان که بسیار منحصر به فرد است، در سفر گردشگری به این استان، غاری شگفت‌ انگیز را خواهید دید که زیستگاه بشر اولیه بوده است.

سفر به کردستان کوهستانی همیشه لذت بخش است. زمستانش که مأوای سرد گردها و برف پیماهاست، تابستانش با آن همه زیبایی بی نظیر برای سفر های خانوادگی جان می‌دهد و بهار و پاییزش هم که تابلوی نقاشی است. آب و هوای فرح بخش و مطلوب کردستان همه وقت سال شما را برای رفتن به این استان دیدنی ترغیب می‌کند. همانطور که جاهای دیدنی کردستان هم شما را اقناع می‌کند تا همه این سرزمین خوش آب و هوا را بگردید.

از این روست که امروز با مجله گردشگری مان سفری داریم به این استان تا ببینیم در جای جای آن چه خبر است. به غیر از شهر سنندج که مرکز استان است و پر است از جاذبه های گردشگری، دیگر مناطق کردستان را هم سر میزنیم تا سفر گردشگری مان را کامل کنیم. با مجله دلتا همراه شوید.

 

بازار سنندج
دو بازار بزرگ در شهر سنندج و جود دارد. به نام‌ های بازار قدیمی و بازار سرتپوله. بازار قدیمی را تقریباً شبیه میدان نقش جهان اصفهان ساخته‌اند که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. چهار دروازه داشته که اکنون فقط سه تا از آن ها باقی است. تاریخ ساخت بازار سنندج به سال ۱۰۴۶ می رسد زمانی که شاهان صفوی، سلیمان خان اردلان را والی کردستان کرده بودند.
این بازار بسیار دیدنی است و اگر دلتان می‌خواهد آن لباس‌های رنگارنگ و محلی کردستان را که شاید بارها  دیده باشید خریداری کنید، حتماً به این بازار سر بزنید. می‌توانید کلی گیوه، روسری های رنگارنگ، کلاه، شال، قالی و گلیم و سقز بخرید و به عنوان سوغاتی با خود بیاورید
مسجد جامع سنندج
مسجد جامع سنندج به مسجد دارالاحسان معروف است. یکی از یادگار های دوره قاجار که به دستور امان الله خان در سال ۱۲۲۸ ساخته شده است . شبستانی بزرگ با ۱۲ ستون دارد. حجره‌ هایی در اطراف حیاط این مسجد وجود دارند که با آن کاشی‌ های هفت رنگ دیوار ها، جلوه ای زیبا به این مسجد بخشیده‌اند. یکی از جاهای دیدنی کردستان و سنندج است که همیشه در بازدید از این مسجد، گردشگران خارجی دوربین به دست را در حیاط آن خواهید دید.

عمارت آصف
در سه دوره تاریخی عمارت آصف را در سنندج ساخته اند. سنگ اول بنا را در دوره صفویه گذاشتند و به عبارتی دوره اول احداث بنا در زمان صفویان بود. در دوره قاجار و پهلوی قسمت‌ های دیگری نیز به آن اضافه شد و بنایی بسیار دیدنی را با حوض بزرگی وسط آن، به وجود آورد. این عمارت برای دید عموم آزاد است و بخشی از آن موزه مردم شناسی است.
عمارت آصف جذابیت‌ های دیگری نیز دارد که حمام یکی از آن هاست. نقش و نگارهایی بی نظیر هم سراسر عمارت را پر کرده و ممکن است ساعت ها سرگرم تماشای آن شوید.
عمارت خسرو آباد
یک عمارت فوق العاده زیبا و با هیبت در بلوار خسرو آباد (شبلی) سنندج قرار گرفته که به نام عمارت خسرو آباد هم معروف است. ستون های بسیار دیدنی در ایوانش دیده می شوند که رنگ غالب آن سفید است. در دروره ای مرکز حکومت خسرو اردلان، والی منصوب در زمان قاجار بوده و از دو قسمت اصلی قصر سلطنتی با ورودی ستون دار وَ باغ خسروآباد که اطراف ۴ خیابان را گرفته، تشکیل شده است. از وسط آن جوی آبی می‌گذرد و مقابل آن هم حوض آب بزرگی قرار گرفته است.

دریاچه زریوار
شهر مریوان در شمال غربی کردستان است و به خاطر سرسبزی دشت‌ ها و آب و هوای معتدلش بسیار معروف است. بازار معروفی هم دارد که قیمت هایش مناسب است. یکی از جاهای دیدنی کرستان هم در همین مریوان قرار دارد.
دریاچه زریوار، یا زریبار که قبلاً هم مطلبی با عنوان “مریوان ، یک مشت آب شیرین از دریاچه زریوار” را درباره آن منتشر کردیم و از زیبایی هایش برایتان گفتیم. همچنین راجع به تفریحات منحصر به فرد و آدرس آن هم می توانید از این مطلب کمک بگیرید.
بزرگترین و زیبا ترین دریاچه آب شیرین غرب ایران است، بیش از ۳۱ نوع پرنده بومی و مهاجر دارد و اطرافش را انواع پیچک‌ ها، درختان سرو و بلوط و نیلوفر آبی پر کرده اند.

اورامانات
روستای اورامانات در ۶۵ کیلومتری مریوان قرار گرفته و با دره‌ های پر پیچ و خم و رود های متعدد و آن خانه‌ های پلکانی و سنگی به یکی از روستا های شبه ماسوله کردستان تبدیل شده است. چرا که تصاویری که به شما می‌دهد دقیقاً ماسوله گیلان را برایتان تداعی می‌کند.
در این روستا غیر از زیبایی های طبیعی، زیبایی های بومی و ملی هم به چشم می‌خورد مثل انجام مراسم پیرشالیار که دو بار در سال یکی ۱۵ فرودین ماه و دیگری در اواسط اردیبهشت برگزار می‌شود. یک آیین تاریخی که همراه رقص محلی و دف‌ نوازی است و گردشگران زیادی را به این نقطه می‌کشاند.

پالنگان
یکی دیگر از جاهای دیدنی کردستان روستای پالنگان است. این روستا هم از ساختار پلکانی بهره برده و زیبایی اش را به رخ گردشگران می‌کشد. از سنندج که به سمت کرمانشاه بروید، به شهر کامیاران می‌رسید و از آنجا باید وارد جاده روستای توبره ریز شوید تا به پالنگان برسید. در منطقه ژاورود واقع شده و باغ ها، چشمه‌ ها و آب گوارای رودخانه تنگی‌ ور آنجا را زیبا تر کرده است.
سوغاتی بی نظیر هم از این روستا می‌توانید برای خود بخرید. مانند گیوه‌، جاجیم، عسل و انواع میوه های خوش طعم. به علاوه اینجا مراسمی برگزار می‌شود که حضور در آن برایتان جالب خواهد بود. می‌توانید در مطلب “روستای پالنگان کردستان” در همین مجله اطلاعات دیگری نیز راجع به آن کسب کنید.

غار کرفتو
غاری شگفت‌ انگیز در ۷۰ کیلومتری شهر دیواندره وجود دارد که بسیار بسیار گردشگر پذیر و دیدنی‌است، “غار کرفتو” نام دارد و زیستگاه بشر اولیه بوده است. کرفتو به معنای خورشید است؛ غاری آهکی که گویی به معبد هراکلس نیز معروف است.
یکی از بزرگترین غار های دست کن و طولانی ترین غار تاریخی ایران است که در ۴ طبقه ساخته شده است. زمین شناسان معتقدند این غار در دوره ای بین  ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون سال قبل، زیر آب ها پنهان بوده و در اثر بروز خشکسالی، از میان آب سربر آورده است. به علاوه اینکه هنوز هم آب در همه جای غار جریان دارد.
تماشای دشت‌ های وسیع اطراف از آن بالا، یکی از لذت‌ های وصف‌ نشدنی است. باور نمی‌کنید اگر بگویم این غار پنجره دارد. در ورودی و اتاق و … ! می‌توانید برای آنکه همه چیز را راجع به این غار منحصر به فرد بدانید به مطلب “غار کرفتو ، معبد هراکلس” در همین مجله مراجعه کنید.

 


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۶:۰۷ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

جاهای دیدنی چابهار

آب و هوای خاص و معتدل چابهار، باعث شده است تا اصطلاح "چهار بهار" را به آن بدهند و در زمان های مختلف سال می‌توان به آنجا سفر کرد.

شهری در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده، که لقب بندر اقیانوسی ایران را دارد. بندر چابهار، که به دلیل آب و هوای بهاری‌ اش به این نام معروف شد. مکانی شگفت‌ انگیز که در گذشته بیشتر برای خرید مورد استقبال قرار می‌گرفت، ولی این روزها بیشتر طبیعت گردان و گردشگران، زیبایی های این منطقه را شناخته و با برگزاری تورهای متعدد جاهای دیدنی چابهار را برای همه دوستداران ایران عیان کرده‌اند. به دلیل محبوبیت زیادی که چابهار پیدا کرده و دیدنی‌های زیادی که دارد، با مجله گردشگری مان امروز سری به این شهر دوست داشتنی و جاذبه های اطراف آن زده ایم و دعوت می کنیم با مجله دلتا همراه باشید.

 

سواحل چابهار در پاییز و زمستان
 

چابهار
از غروب‌ های دل‌ انگیزی که در چابهار است بگذرید، صخره‌ های تراش خورده آن را که نادیده بگیرید و نمای اقیانوسش را که فراموش کنید، خوب است بدانید با سفر به این شهر زیبا می‌توانید بسیاری از زیبایی های دیگر را ببینید که شاید در هیچ کجای تهران نتوانید نظیرش را بیابید. تنها شهر بندری کشور که می‌توانید نمای اقیانوس هند را از آن تماشا کنید. در کنار دریای عمان و اقیانوس هند واقع شده و از نظر اقتصادی موقعیت خاصی دارد.

چابهار در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده و جاذبه های طبیعی و بناهای تاریخی متعددی دارد. آب و هوای خاص و معتدل آن، باعث شده است تا اصطلاح “چهار بهار” را به آن بدهند و در زمان های مختلف سال می توان به آنجا سفر کرد.

 

جاهای دیدنی چابهار
پدیده گل افشان چابهار
بین دشت کهیر و تنگ، در ۱۰ کیلومتری چابهار سه تپه کوچک گل افشان به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متر پدید آمده و یکی از جاهای دیدنی چابهار است. مثل آتشفشانی می‌جوشد و از آن گل سرد طوسی رنگی خارج می‌شود. قبلاً مطلب “چابهار و پدیده گل فشان کنارک“ را در همین مجله برایتان به طور مفصل شهر دادیم و می‌توانید با این جاذبه بی نظیر به طور کامل آشنا شوید.  پدیده ای عجیب که در غرب بندر کنارک در شعاعِ ۹۰ کیلو متری، نزدیکیِ روستای کهیر، نرسیده به بندر تنگ واقع شده و وقتی به آن نزدیک می‌شوید صدایی مانند ترکیدن حباب را به وضوح خواهید شنید.

کوه های مینیاتوری چابهار
کوه های مینیاتوری را در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر چابهار به سمت بندر گواتر  یکی دیگر از جاهای دیدنی چابهار خواهید یافت. از شگفتی‌های طبیعت ایران که افراد محلی به آنها کالانی یا آریا می‌گویند. در حوزه شهرستان ساحلی کنارک و روستایی کهیر قرار گرفته و دقیقاً سمت چپ جاده شهر چابهار به بندر گواتر است. کاملاً حس بودن در یک سیاره دیگر را برایتان ممکن می سازد. به رنگ سفید و طوسی است اما اگر در زمان های مختلف روز از آن ها عکس بگیرید متوجه می شوید که تغییر میزان نور، جلوه رنگی آن را نیز تغییر می‌دهد.
ارتفاع این کوه ها متغیر است. جنس این کوه‌ ها رسوبی است و شکل مخروطی شکل دارند. ترکیب رنگ قرمز و شکل ظاهر آن باعث شده به کوه‌های مریخی معروف شوند. در نزدیکی این کوه‌ها یک کمپ گردشگری وجود دارد و از امکانات مناسبی برخوردار است.

تالاب نیپار
کوه‌های مینیاتوری را که دیدیم  به دیدن تالاب لیپار می‌رویم. تالاب شگفت‌ انگیز لیپار که به تالاب صورتی چابهار معروف است. در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر واقع شده و طول آن ۱۴ کیلومتر است. پرندگانی همچون فلامینگو، حواصیل، طاووسکن، تیهو و عقاب دشتی هم در آن زندگی می‌کنند. نزدیک روستای رمین است.
دلیل صورتی بودن آب این تالاب وجود فیتوپلانکتون های خاص است. یکی دیگر از جذابیت های این دریاچه، درختچه های گزنه و انواع بلوط در آب آن است.

درخت مکرزن یا انجیر معابد
ممکن است تا به حال نشنیده باشید که شهر های جنوبی درختی دارند به نام درخت انجیر معابد یا درخت مکرزن. چابهار هم از این قاعده دیدنی مستثنی نیست. نوعی درخت بسیار بزرگ که اصل آن متعلق به هند شرقی است و برگ‌ های پهنی دارد. عکاسی کردن از این بخش از جاذبه های دیدنی چابهار بسیار لذت بخش است.

محلی‌ها به درخت مکرزن یا همان انجیر معابد، کرگ هم می‌گویند. داخلش شیره سفید رنگی جریان دارد و میوه آن هم قابل خوردن است. می‌توانید برای دیدن آن ها به روستاهای رمین، تیس کوپان، ماشی، لیپار و کوپان سر بروید و حسابی عکاسی کنید.

منطقه حفاظت شده گاندو
رودخانه ای در ۹۰ کیلومتری شرق چابهار جریان دارد که محل زندگی تمساح پوزه کوتاه “گاندو” یا تمساح ایرانی است. از نظرم در سفر به چابهار باید دیدن این منطقه حفاظت شده را در برنامه تان بگنجانید. رودخانه باهوکلات که طول برخی از تمساح هایش به ۴ متر هم می‌رسد. غیر از تمساح ها حیوانات کمیاب دیگری مثل گوزن کوهی هم در گاندو زندگی می‌کنند و قطعاً برایتان جذاب خواهد بود.

روستای درگ و بندر تنگ
در ۱۷۰ کیلومتری شهر چابهار و در امتداد مسیر سواحل مکران و در فاصله ۱۰ کیلومتری از روستای زرآباد روستای درک قرار گرفته است. از روستاهای  غرب چابهار که در نزدیکی دریا قرار دارند. کویر و دریا را می توان در این منطقه کنار هم دید. یک زمین پوشده از نخل که به کازابلانکای ایران معروف است و می توان گفت دیدن ساحل درک برای گردشگران از واجبات است.

مسجد جامع تیس
مسجد تیس است هم یکی دیگر از جاهای دیدنی چابهار است که مانند مساجدی که در پاکستان و هندوستان است فقط یک مناره دارد. صحن این مسجد هم بسیار زیباست و حتماً خاطره خوشی از آن همراه خود خواهید آورد به علاوه رنگ سبز و قرمز مناره و گنبدها که بسیار چشم نوازند. درهایی دارد که با شیشه‌ کاری‌ های رنگارنگ پوشانده شده و آن را زیبا تر کرده است.

ساحل بریس
در اسکله های چابهار می‌توان ماهیگیران را که برای صید به دریا می‌روند یا از آن برمی‌گردند را تماشا کرد. سه اسکله تپس، رمین و بریس از بقیه دیدنی‌ترند. سواحل بریس را با نام بندر صیادی بریس هم می‌شناسند و در ۶۰ کیلومتری چابهار است. از مکان های طبیعی بسیار زیبااست و از جاهای دیدنی چابهار که در امتداد ساحل دریای عمان واقع شده، دیواره های صخره ای دارد که می‌توان از بالای آن مناظر زیبای دریای عمان با آن قایق های ماهی گیری و مرغان دریایی درحال پرواز  را مشاهده کرد.

 


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۸:۰۸ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

پیست اسکی خور ، حوالی تهران اسکی کنیم

پیست اسکی خور در 65 کیلومتری تهران است. در مسیر جاده چالوس وَ در سی کیلومتری شهر کرج. کمی دور تر از سد امیر کبیر، آنجا که جلوه گاهی زیبا از طبیعت مقابل چشمانتان قرار خواهد گرفت.

خور یعنی خورشید. امروز می‌خواهیم به یکی از جاهای دیدنی کرج سر بزنیم و به پیست اسکی خور برویم که مانند همان خورشید هم درخشان است. برف های دست اولِ دست نخورده بی دست انداز دارد و به راحتی می‌توانیم خود را به یک اسکی عالی در حوالی تهران میهمان کنیم. کلی هم امکانات دارد و هر چه شما از یک پیست اسکی انتظار داشته باشید را برایتان برآورده خواهد کرد. به آبشار خور نزدیک است که حتماً با مجله گردشگری مان به آنجا هم در یک مقاله جدا سر خواهیم زد.

در فاصله دو کیلومتری پیست اسکی خور آبشاری بسیار دیدنی وجود دارد که در زمستان ها یخ می‌زند، تصویری بی بدیل می‌آفریند وَ مشتاقان یخ نوردی، سرد گردها و برف پیماها را هر سال با زیبایی اش سیراب می‌کند.
با مجله دلتا همراه باشید.

 

آبشار خور
 

خور کجاست ؟
یکی از قدیمی‌ ترین روستا های شهر کرج در استان البرز است. بسیار خوش آب‌ و هواست، حدود ۲۰۰۰ سال قدمت دارد و جاذبه های دیدنی بسیاری را در خود و مناطق اطرافش جای داده است. مانند بقعه امامزاده سلیمان با بنایی صفوی، چناری ۸۰۰ ساله در محوطه مسجد جامع، باقی مانده محوطه برج و باروی قلعه خور، گورستانی قدیمی با سنگ‌ های حدود ۷۰۰ ساله و در نهایت آبشار خور که جزو دیدنی ترین و بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری آن حساب می‌شود.

برای آنکه با دیگر مقاصد گردشگری کرج آشنا شوید مطلب “جاهای دیدنی کرج” را در همین مجله بخوانید.

 

پیست اسکی خور
اصل ماجرا اینجاست. این پیست اسکی در ۶۵ کیلومتری تهران است. در مسیر جاده چالوس و در سی کیلومتری شهر کرج. کمی دور تر از سد امیر کبیر واقع شده، آنجا که جلوه گاهی زیبا از طبیعت مقابل چشمانتان قرار خواهد گرفت. ظرفیت ۱۳۰۰ اسکی باز را در روز دارد. با امکاناتی کم نظیری و برای انجام بسیاری از ورزش ها و تفریحات زمستانه و کوهستانی مناسب است.

به دلیل موقعیت پیست‌ های اسکی خور و دیزین در استان البرز و فعالیت های ورزشی که در آن ها انجام می‌شود، نظارت بر این دو پیست هم اکنون زیر نظر تربیت بدنی استان تهران انجام می‌شود.
ارتفاع این پیست به بیش از ۲۸۰۰ متر از سطح دریا می‌رسد. در سال  ۱۳۵۲ به بهره برداری رسیده و امکانات مختلفی نظیر مدرسه اسکی، مسیر کابلی تله اسکی ، رستوران، کافی شاپ، اسنو موبیل، کمپ قله و… را داراست و یکی از مهمترین شاخصه هایش داشتن سیستم تله اسکی مربوط به شرکت پومای فرانسه است.

شلوغ‌ ترین و پر طرفدار ترین بخش مجموعه مخصوص تویوپ سواران است. اما از آنجا که این فعالیت خطراتی دارد، از سوی سازمان تربیت بدنی سر خوردن با تیوپ غیر ایمن و خطرناک اعلام شده و زیر نظر شورای روستای خور اداره می‌شود.

 

 امکانات پیست اسکی خور
گذشته از آنکه همه پیست های اسکی امکانات مشترکی دارند در برخی از آن ها می‌توان شاخصه هایی برای حضور ورزشکاران را دید؛ در پیست اسکی خور همه آن ها قابل مشاهده است و می‌توانید یک لذت فراموش نشدنی را در مراجعه به این پیست تجربه کنید.

فاصله کمی تا تهران و شهر کرج دارد.
دو مسیر ۱۸۵۰ متری و ۳۵۰ متری دار برای اسکی بازان حرفه ای و آماتور.
دستگاه بالابر آن تله‌اسکی‌ بشقابی‌است
به دستگاه برف کوب مجهز است.
رستوران و کافی شاپ دارد.
اسنومبیل سواری هم در آنجا انجام می‌شود.

دارای اقامتگاهی زیبااست.
مربی در پیست اسکی خور به صورت دائم حضور دارد.
آموزش اسنو برد و اسکی از مبتدی تا حرفه ای انجام می شود.
مکانی جدا با شیب کم برای تیوپ سواری دارد که در مسیر اسکی بازان نباشد.
مسیر هایی برای پیاده روی و برف بازی دارد.
امکان دوچرخه سواری در مسیر های مشخص در زمستان فراهم است.
مسیر کوهپیمایی برای کوهنوردان آماتور در نظر گرفته شده.
کمپ کوهستانی برای کوهنوردان حرفه ای و علاقمندان به کمپ زدن در ارتفاعات برگزار شده.
جاذبه های دیدنی بسیاری در اطراف پیست اسکی خور وجود دارد.

چطور برویم؟
مسیر دسترسی به پیست اسکی خور بسیار آسان است و علائم و نشانه ها راهنمای خوبی برای شماست. برای رسیدن به پیست اسکی خور باید تا کیلومتر ۱۵ جاده کرج-چالوس برانید. قبل از تأسیسات سد امیرکبیر (کرج)، تابلوی خوزنکلا را خواهید دید. حالا باید وارد مسیر فرعی شوید و به سمت شرق رانندگی کنید. تابلوی «پیست اسکی خور» با اسکی بازی که روی آن پریده مقابلتان ظاهر می‌شود.

رسیدن به این پیست راه دیگری هم دارد. به شما گفتم نشانه ها را دنبال کنید، خوب کافی است از پی سواری هایی بروید که چوب های اسکی و یا تیوپ هایشان را روی سقف خودرو بسته اند. شک نکنید که آن ها به پیست اسکی خور می‌رسند.

فقط فراموش نکنید ساعت کار پیست در ایام هفته: ۸:۳۰ تا ۱۳:۰۰ و در ایام تعطیل و پنج‌شنبه و جمعه ۸:۳۰ تا۱۴:۳۰ است.


برچسب: تهرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۰:۱۸ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

جاهای دیدنی کشور اتریش

پایتخت کشور اتریش شهر وین و نماد زندگی اروپایی است. با اینکه مکان های مدرنی را در خود جای داده اما نمی‌توان منکر بافت سنتی آن شد. تئاتر های خیابانی، باله، اپرا، نمایش های موزیکال، نگارخانه ها و ...نتوانستند جلوه های سنتی این شهر را از بین ببرند.

کشورهای اروپایی معمولاً چشم انداز های بی نظیری از طبیعت را ارائه می‌کنند. همه فصل هایشان عالی است و تابلو هایی از نقاشی های خالق زیبایی ها را می‌توانید در جای جای آن ببینید. یکی از کشور هایی که جاذبه های بسیار دیدنی و مجذوب کننده دارد کشور اتریش است. مقاصد گردشگری دیدنی این کشور هم بسیار متنوع است، به یک نقطه توریستی تبدیل شده و برای مسافرانش شگفت انگیز است. بسیاری از تورهایی که برای کریسمس برگزار شده اند هم، اتریش و چشم انداز ها و جاذبه های تاریخی اش را در سفر خود گنجانده اند.

در این مطلب ازمجله گردشگری مان به کشور اتریش می‌رویم تا تعدادی از جاذبه هایش که در تورها قرار داده شده اند را برایتان بشماریم. با مجله دلتا همراه شوید.

 

جاهای دیدنی اتریش

کشور اتریش با آب و هوای کوهستانی و مناظر بی نظیری که دارد مأوای گردشگران است. در کنار آن ها مکان های فرهنگی و موزه ها و نگارخانه های مدرن و معماری بسیار چشمگیری هم دارد که در جای جای این کشور پراکنده اند. کشور اتریش قطعاً یکی از مقاصد گردشگری برای تمام فصول است. بهاری زیبا و هوای فرح بخش، تابستان معتدل، پاییز خوش رنگ و زمستان هایی که علی رغم سرمایش به قدری زیباست که نمی‌شود از خیر سفر به آنجا گذشت. باورتان نمی‌شود که بگوییم جمعیت برخی شهر های اتریش کمتر است از جمعیت گردشگران آن.

شهر وین
پایتخت کشور اتریش شهر وین و نماد زندگی اروپایی است. با اینکه مکان های مدرنی را در خود جای داده اما نمی‌توان منکر بافت سنتی آن شد. تئاتر های خیابانی، باله، اپرا، نمایش های موزیکال، نگارخانه ها و …نتوانستند جلوه های سنتی این شهر را از بین ببرند. چندین قصر سلطنتی در خود جای داده و موزه های شگفت انگیزی هم دارد. منزل حاکمان هابزبورگ نیز در این شهر قرار دارد و معماری مکان های تاریخی اش بی نظیر است. شهری باشکوه و مهد موسیقی که از نظر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به خوبی رشد کرده است.

شهر سالزبرگ
چهارمین شهر بزرگ کشور اتریش سالزبرگ است. نزدیک مرز آلمان واقع شده و زادگاه موسیقیدان برجسته، ولفگانگ آمادئوس موتزارت، است. خیلی ها این شهر را با نام شهر موتزارت هم می‌شناسند. گردشگران بسیاری برای دیدن قلعه‌ای متعلق به دوران قرون وسطی بر فراز تپه ای با مناظر نفس‌ گیر کوه‌ های آلپ می‌آیند. دومین نقطه گردشگری مهم در اتریش است و از قرن هفدهم، این مکان با گونه‌های خاص جانوری، درختان مرکبات و فواره‌ های زیبا به بهشتی برای توریست ها تبدیل شده است.
شهر گراتز
در کشور اتریش یک شهر دانشجویی وجود دارد با ۶ دانشگاه معتبر و بیش از ۴۴ هزار دانشجو که بافت قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده و می‌توانید فرهنگ ایتالیایی را در این شهر به شکلی واضح مشاهده کنید. موزه‌ های متعددی دارد و غذا های بین‌ المللی آن فوق العاده است. یکی از محصولات محلی این شهر روغن دانه کدو تنبل است که می‌تواند یک سوغاتی بی نظیر از سفر به اتریش شما هم باشد.

دره واخائو
در کشور اتریش و در نزدیکی رود دانوب دره ای بسیار دیدنی وجود دارد که به دلیل چشم انداز بی نظیر و میوه های خوشمزه اش معروف است. دره واخائو که زردآلو های خوش طعمی دارد. این دره یکی از مقاصد مهم گردشگری برای برگزار کنندگان تور هاست. حدود ۵۰۰ اثر تاریخی را در خود جای داده و گردشگران زیادی را به این دره بی نظیر سرازیر می‌کند.
شهر اینسبروک
شهر اینسبروک اتریش مقصد بسیاری اسکی بازان است. تفریحی که در زمستان دوستدارانش را به آنجا می‌کشاند. مناظر این شهر هم در زمستان بسیار دیدنی است، جذابیت مخصوص به خود را دارد و می‌تواند برای گردشگران بسیار دیدنی باشد. کلیسایی هم در این شهر قرار گرفته که با معماری منحصر به فردش برای عکاسی عالی است.

سالزکامرگوت

اینجا یک منطقه تفریحی بسیار جذاب در کشور اتریش است. دریاچه های زلال و تپه های سرسبز دارد. دو منطقه هال استات و ولف گنگ هم در سالزکامرگوت هستند و دارای زیبایی های بی حد و حصر است. آب‌ های معدنی شفا بخش و اسپاهای عالی اش معروف است. از آن مناطق تفریحی است که در اکثر تورهای اتریش گنجانده شده و آرامش خاصی را به مسافران و بازدید کنندگان هدیه می‌کند.
زل آم سی
دریاچه و کوه هایی که در زل ام سی وجود دارد آنجا را به شدت مشهور کرده است. در این منطقه اسکی بازی بسیار لذت بخش است و هر سال رقابت های بین المللی اسکی نیز در آن برپا می‌شود. کلیسایی به سبک معماری رومی به نام هیپولیت (Hippolyte) هم آنجا ساخته شده که مربوط به اوایل قرن ۱۶ میلادی است.

روستای آنتون آم آلبرگ
نمی‌شود اسکی باز حرفه ای باشید و  این روستا را نشناسید. اینجا بی هیچ حرفی مأوای اسکی بازان است. روستای آنتون آم آلبرگ که مقصد گردشگری عالی برای سرد گردها و کسانی است که فصل گردشگری شان از زمستان آغاز می‌شود، در بین کوه های تیرول قرار گرفته و از پیست اسکی منحصر به فرد با شیب مناسب برای آماتورها و ارتفاعاتی عالی برای اسکی بازان حرفه ای بهره مند است، با چشم اندازهای بسیار دیدنی و سوژه هایی مناسب برای عکاسان حرفه ای.
دهکده هال اشتات
در کشور اتریش یک دهکده کوچک اما بسیار بسیار زیبا وجود دارد که با رنگ های گرم ساختمان هایش آمیخته است. خوش آب و هواست و دیدنی هایش برای گردشگران فوق العاده است. دهکده هالسات یا هال اشتات خودش به تنهایی دارای تورهای متعددی است و می‌توان فقط برای دیدن همین دهکده زیبا به اتریش سفر کرد. در مطلبی جدا به زیبایی های این دهکده کوچک که به دلیل صنعت نمک آن را روستای ثروتمند هم می‌خوانند خواهیم پرداخت.

دهکده آلپباخ
زیباترین دهکده در اتریش دهکده آلپباخ نامیده می‌شود چرا که در یک کوهستان برفی قرار دارد و پر از خانه های چوبی زیبا، با آن دود کش های ناشی از اجاق روشن است که در تمام کارت پستال های اتریش دیده اید. مزارع دام پروری و بومی های زیادی دارد و سنت اتریش قدیم را به خوبی حفظ کرده است. تفریحات زمستانه برای گردشگران زمستانی هم آنجا دایر است و می‌تواند یکی از مقاصد عالی سفر های کریسمس باشد.
 


برچسب: جهانگردی، دانستنی های سفر، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۲:۲۲ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

درخت کریسمس و آنچه راجع به آن نمی دانید

درخت کریسمس، در واقع باید درختی همیشه‌ سبز باشد، اغلب از نوع کاج یا صنوبر است، با چراغ‌ ها و تزئینات مختلف و به عنوان یکی از مهمترین بخش های جشن‌ کریسمس استفاده می شود؛ فرقی هم نمی‌کند درختِ تازه قطع‌ شده یا مصنوعی باشد.

این نوشته یکی از مطالب دانستنی های هیجان انگیز است که می‌خواهد راجع به رسمی با شما صحبت کند که سالیان سال است انجامش را می‌بینید، اما شاید اطلاعات چندانی از آن نداشته باشید. خوب مجله گردشگری مان امروز با شما خواهد گفت که چرا برای آغاز سال نو میلادی کشور هایی که سال جدید را از زمستان آغاز می‌کنند، درختان کاجی را در اندازه های مختلف می‌آورند و به بهترین و زیبا ترین شکل آن را تزئین می‌کنند. درخت کاجی که آن را درخت کریسمس می‌نامند و نمادی جدایی‌ ناپذیر از جشن‌ های  ایام سال نوی میلادی است همچنین آنکه چگونه وارد آیین مسیحیت شده است؟ با مجله دلتا بمانید تا ببنید دلیل اینهمه تزئینات زیبا و پر زرق و برق چیست؟

 

درخت کریسمس چیست؟
درخت کریسمس، در واقع باید درختی همیشه‌ سبز باشد، بنابراین اغلب هم از نوع کاج یا صنوبر است. با چراغ‌ ها و تزئینات مختلف، گوی های طلایی, عروسک ها و آویزهای کوچک، ستاره، فرشته و دیگر چیزها که به‌ عنوان یکی از مهمترین بخش های جشن‌ کریسمس آذین‌ بندی شده و فرقی هم نمی‌کند درخت تازه قطع‌ شده یا مصنوعی باشد.

درمیدان مدیسون (MADISON SQUARE) نیویورک از سال ۱۹۱۲ درخت بزرگی را تزیین می کنند و کریسمس را جشن می گیرند که همه گردشگران در این تاریخ خود را به آنجا می رسانند تا از نزدیک شاهد این مراسم باشند.
هر چند که معمولاً این درختان به‌ طور سنتی با آیین مسیحیت پیوند خورده اند، اما امروزه استفاده‌ مدرن از آن‌ ها عمدتاً فاقد جنبه‌ های مذهبی است. در بسیاری از خانواده‌ هایی که این سنت را اجرا می‌کنند هدایای خود را در اطراف درخت کریسمس می‌چینند و آن‌ ها را در عید کریسمس و یا صبح روز کریسمس باز می‌کنند و معمولاً جذاب ترین قسمت این جشن برای فرزندان خانواده است.

 

گاهی حلقه‌ های گل همیشه‌ سبز مزین شده را هم خواهید دید که آن نیز به نوعی همان کاربرد درخت کریسمس را دارد و در اندازه های مختلف روی در خانه ها و فروشگاه ها نصب می‌شود. استفاده از درختان و این حلقه ها نمادی از زندگی ابدی است. البته هنوز هم به صورت دقیق مشخص نیست که از چه تاریخی این سنت رواج یافت؛ اما منابع معتبر تاریخی می‌گویند که ۱۰۰۰ سال پیش اولین بار در بریتانیا از درخت کریسمس استفاده شده و  برخی هم آلمان را به عنوان زادگاه درخت کریسمس می‌شناسند.

در میان اروپاییان امری رایج بود که معتقد بودند درختان همیشه سبز حضور شیاطین و وجود جادوها را باطل می‌کنند و این امر در قالب رسم و رسومات مردم اسکاندیناوی (که با درختان همیشه‌ سبز خانه و انبار خود را در زمستان تزئین می‌‍کردند) به آیین مسیحیت راه یافت.

درخت کریسمس از کجا آمد
برخی تاریخ نگاران معتقدند آنچه امروز از رسم درختان کریسمس می‌بینیم از آلمان غربی آمده است چرا که در یک نمایش محبوب قرون وسطایی در مورد آدم و حوا، از اصلی‌ ترین وسایل صحنه یک «درخت بهشتی» بود. درخت را صنوبر انتخاب کرده بودند، با سیب‌ هایی آویزان از آن که نمادی از باغ عدن محسوب می‌شد. از آنجا به بعد بود که آلمانی‌ ها در ۲۴ دسامبر، روز جشن مذهبی آدم و حوا، یک درخت بهشتی در خانه‌ های خود نصب می‌کردند.

 

با اضافه شدن درخت کریسمس به آیین مسیحیت، آن‌ ها از این درخت شیرینی آویزان می‌کردند که نمادی از عشای ربانی بود و رفته رفته جای خود را به شمع‌ ها و یک ستاره داد که برایشان نمادی از روشنایی دنیا با تولد مسیح بود.

یوحنا، یکی از رسولان عیسی مسیح، او را در کتابش به «روشنایی جهان» تشبیه کرده‌است.
این رسم تا قرن شانزدهم میلادی، ادامه داشت که درخت همیشه سبز (برای دور کردن شیاطین) و درخت بهشتی با گوی های قرمز(نماد با سیبهای باغ عدن) و ستاره در بالای درخت (نمادی از تولد مسیح) با هم ادغام شدند و درخت کریسمس امروزی با همه این تزئینات به وجود آمد.

 

ملکه ویکتوریا و درخت کریسمس
تا قرن هجدهم میلادی در آلمان استفاده از درخت کریسمس به‌ طور گسترده ای با ریشه‌ های عمیق آلمانی رواج یافت، و اوایل قرن نوزدهم از سوی شاهزاده آلبرت انگلیسی که در آلمان متولد شده بود در انگلیس معرفی شد و در اواسط این قرن با ملکه ویکتوریا به شهرت رسید. اما درخت کریسمس انگلیسی با اسباب‌ بازی‌ ها و هدایای کوچک، شمع، آب‌نبات، ریسه‌ ها، کیک‌های کوچک  و حلقه‌ های کاغذی تزئین می‌شد.

چندی نگذشت که این درختان از سوی مهاجران آلمانی در اواخر قرن نوزدهم به آمریکای شمالی برده شده و در اوج محبوبیت قرار گرفتند، همچنین در اتریش، سوئیس، لهستان و هلند نیز محبوب شد و در چین و ژاپن توسط مبلغان مذهبی غربی هم معرفی شدند.

انواع درخت کریسمس
در سال ۱۹۳۱ یک کشیش ارتودوکس پیامی منتشر کرد که جایز نیست مسیحیان برای یک جشن جان درختان را بگیرند. پیش از این نظریه، درختان زیادی را داخل کلیساها هم قرار داده و تزئین می‌کردند. مثل کلیسای جامع استراسبورگ فرانسه که درخت بزرگ و معروفی وجود داشت.

 

همچنین از آنجا که ریشه این رسم را در ادیانی غیر از مسیحیت می‌دانستند و جلوه وجودی ستاره و فرشته بر فراز درخت را قبول نداشتند، سعی می‌کردند با انتشار این بیانیه ها این رسم را فقط به آغاز سال نو محدود کنند تا جِلوی مذهبی شدن آن را بگیرند. در نتیجه همیشه مخالفان و موافق هایی در رابطه با جشن کریسمس و نمادهای آن وجود داشتند مثل روس ها که اغلب با همه این سمبل ها به خصوص درخت کریسمس مخالف بودند.

همه این اختلاف نظرها به عقاید دینی باز می‌گشتند و در این بین عده ای سعی در مرتفع کردن آن را دشتند تا جلوی این جریان گرفته نشود. پس در دهه‌ی ۱۹۳۰، درختان مصنوعی از جنس موهای زبر فرچه‌ ها در ایالات متحده آمریکا ساخته شد و در دهه‌ی ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ تولید انبوه درختان کریسمس از جنس آلومینیوم و پلاستیک PVC به اوج خود رسید. هرچند این عمل باعث شد به‌ خصوص در کشور هایی که تهیه‌ درختان طبیعی بسیار دشوار بود، درختان مصنوعی به آن ها راه پیدا کند و اینگونه بود که تزئین درخت کریسمس در شب آغاز سال نو همه جهان را گرفت.

 

افسانه ای راجع به درخت کریسمس
مارتین لوتر کشیش آلمانی تبار قرن شانزدهم شبی قبل از آغاز سال نوی میلادی، از یک جنگل زمستانی می گذشت، از لا به لای درختانِ کاج، ستاره های آسمان پیدا بود و زیبایی ژرفی را به وجود آورده بود. این منظره او را بسیار تحت تاثیر قرار داد تا حدی که باعث شد به خانه برود و فرزندانش را هم بیاورد تا این صحنه را ببینند. سپس او خواست صحنه زیبایی که در جنگل دیده بودند را با یک کاج در خانه اش بیافریند. به همین خاطر برخی معتقدند که او پایه گذار اولین درخت کریسمس در دنیاست؛ اما این طرز فکر با مستندهای تاریخی هم خوانی ندارد.


برچسب: دانستنی های سفر، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۰:۳۱ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)