مجله سایت مجله سایت .

مجله سایت

گنبد جبلیه کرمان ، مهمانی کتیبه ها

در سفرتان به گنبد جبلیه آثار مهمی را در موزه‌اش می توانید ببینید. بیش از 100 قطعه سنگ حجاری شده متعلق به دوره های مختلف تاریخی. میهمانی کتیبه ها همینجا برپاست.

گنبد جبلیه کرمان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که به نوعی نماد این شهر هم به حساب می‌آید، بنایی مرموز و اسرار آمیز. این بنا از جاذبه‌های تاریخی استان کرمان محسوب می‌شود که به قدری برای مردم این دیار اهمیت دارد که در محوطه اطراف آن گاهی مراسم نوروزی و … هم برگزار می‌شود. امروز می‌خواهیم در مجله گردشگری مان شما را به دیدن این بنای تاریخی که تنها بنای سنگی شهر کرمان نیز است ببریم. با مجله دلتا همراه باشید.

 

گنبد جبلیه کرمان
یک بنای هشت ضلعی با گنبدی آجری، از جاهای دیدنی کرمان که توجه هر گردشگر را در این شهر به خود جلب می‌کند، سازه‌ای سنگی است که با نام‌های گنبد گبری و گنبد زیگ و گنبد گنج هم شناخته می‌شود؛ اما نام ثبت شده آن در فهرست آثار ملی همان گنبد جبلیه است. از سال ۱۳۸۳، موزه سنگ کرمان را هم در دل خود جای داده و اطراف آن را هم پارک جبلیه فرا گرفته است. از مهم‌ترین جذابیت‌های آن سنگی بودنش است که باعث شده به جبل‌ سنگی یا جبل‌ سنگ هم مشهور شود.

به این خاطر می‌گوییم سازه‌ای مرموز است که کسی راجع به زمان ساخت آن و چگونگی‌اش هیچ اطلاعی ندارد و فقط نام آن در تذکره‌ الاولیاء یا مزارات کرمان محرابی کرمانی به سال ۹۲۵ تا ۹۳۹ هجری قمری آمده است. بنایی که معلوم نیست به چه دلیلی و در چه زمانی سر و کله‌اش این‌جا پیدا شده است. دلایل احتمالی بنا شدن آن را به این شرح می‌دانند:

مقبره یکی از زرتشتیان که مورد توجه پیروان زرتشت بوده و در سیل کرمان در سال ۱۳۳۳ خورشیدی تخریب شده است.
آتشکده
مزار سید محمد تباشیری
مزار دانیال حکیم مشهور به پیر مراد
پرستشگاهی بودایی (استوپا) که در زمان مغولان ساخته شده است.

مختصری راجع به گنبد جبلیه
تاریخ دقیقی برای زمان ساخت گنبد جبلیه نداریم ولی برخی از پژوهشگران اروپایی معتقدند در زمان سلجوقیان ساخته شده و عده‌ای دیگر اما آن را از بناهای زرتشتی و گبری و متعلق به دوره پیش از اسلام می‌دانند؛ چرا که می‌گویند که «جبلی» شکل تحریف شده کلمه «گبری» است.

یک ژنرال، نویسنده و جغرافی دان انگلیسی به نام سر پرسی سایکس در حدود سال ۱۹۰۰ میلادی، نوشته است:

از قبرستان که رد می‌شوید یک ساختمان هشت ضلعی سنگی خواهید دید که گنبدی به شکل دو هلال بر آن قرار گرفته و قطر داخل آن ۱۸ فوت و هر طرفی نیز ۱۸ فوت و نوک آن اجری و منتهی‌الیه آن دایره می‌باشد. این محل را جبلیه می‌نامند و تنها ساختمان سنگی کرمان همین گنبد جبلیه است.
از سویی دیگر اما سبک و سیاق ساخت گنبد جبلیه شبیه به آتشکده‌ها نیست و اگر تصور کنیم آتشکده بوده است پس شاید در اوایل ورود اسلام تعمیر شده و یا در همان اوایل دوره اسلامی با الهام از معماری ساسانی ساخته شده است.

 

در گنبد جبلیه چه خبر است؟

ارتفاع بنا به ۱۸ تا ۲۰ متر می‌رسد. هشت در ورود و خروج، در هشت ضلع آن وجود داشته که هفت تا از آن‌ها برای جلوگیری از تخریب، با سنگ مسدود شده‌اند. خود ساختمان سنگی است و گنبد آن با آجر ساخته شده است. بخش بیرونی دیوارها را از سنگ لاشه و گچ ساخته‌اند. می‌گویند در ساخت گنبد جبلیه از خاکستر، تخم مرغ و شیر شتر به جای آب استفاده کرده‌اند و همین باعث شده استحکامش تا به امروز حفظ شود.

بخش پایینی
قسمت هشت ضلعی دیوارهای ضخیمی دارد. در هر ضلع، یک طاق نمای بزرگ قوسدار ساخته شده و برای کاهش بار بنا در داخل قوس ها، از نُغول استفاده شده است. (نغول یک لوحی تزیینی با شکل مربع یا مستطیل است که در بالای سردرها و حاشیه زیر گنبد به کار می رود.)
بخش میانی
بخش میانی، به قسمت بالای بخش پایینی تا زیر گنبد بنا می‌گویند. این بخش قطری کمتر از قطر اصلی بنا دارد و پس از یک حلقه به عرض ۱.۵ متر، بر یک قاعده شانزده ضلعی شکل داده شده است. نورگیر های مستطیل شکل دارد و طاقنماهای با قوس تیز دار، نمای این بخش هستند که در وسط اضلاع هم، هشت نورگیر را خواهید دید.
بخش بالایی
در بخش بالایی گنبد یک عقب نشینی در نمای بنا دارد. به عرض یک متر از قسمت دوم که باعث شده پاگرد یا حلقه ای به وجود آورد.
گنبد
گنبد تک لایه این بنا، از آجر سفید و به قطر ۱۲ متر ساخته شده است. در وسط آن یک نورگیر وجود دارد. احتمالاً قرار بوده این گنبد دو پوش یا دو لایه باشد؛ اما یا پوش بیرونی در طی سالیان تخریب و یا ساخت بنا نیمه کاره رها شده است.
فضای داخلی
داخل بنا را بسیار ساده و بدون تزیینات خاص خواهید دید. طاق نماها یا قوس ها، نغول ها و نورگیرها تقریباً تنها تزیین این بنا به شمار می روند.

موزه سنگ کرمان
مجموعه ای از بیش از ۱۰۰ قطعه سنگ حجاری شده متعلق به دوره های مختلف تاریخی در این موزه قرار دارد. میهمانی کتیبه ها همین جا برپاست. ابتدا هم با عنوان «گنجینه جبلیه» (کتیبه‌های تاریخی) مشهور بود. در سفرتان به این بنا آثار مهمی را در موزه‌اش می توانید ببینید.

سنگ مقبره خواجه اتابک
این سنگ مربوط به دوره سلجوقی است.
کتیبه مسجد آبدر اشکان رابر که به “سنگ هزار ساله رابر” شهرت دارد.
یکی از قدیمی ترین کتیبه های موجود در موزه است. به بنای یادبود یک مسجد در ارتفاعات شمال شهر رابر کرمان تعلق داشته و بر روی قطعه سنگی طبیعی و به خط کوفی نقش شده است.
کوچکترین سنگ قبر کشف شده در استان کرمان.
در سال ۱۳۷۷ این سنگ قبر توسط یک کشاورز کشف شد. ۲۶ در ۲۲ سانتی متر است. کتیبه ای با دو بخش: نوار حاشیه شامل آیات قرآنی و بخشی از سوره آل عمران و نوشتار وسط شامل نام متوفی و سال وفات او است.
سنگ قبر میرزا آقاخان، پسر میرزا احمد علی خان وزیری نویسنده تاریخ کرمان
وقف نامه آتشکده روستای قناتغستان کرمان
قدمت این سنگ نامه به سال ۱۲۸۲ هجری قمری باز می گردد و بعد از تخریب آتشکده بر جای مانده است.
پیشنهاد مطالعه: اگر دوست دارید به کرمان مهاجرت کنید می‌توانید مطلب “خرید خانه در کرمان” را در همین مجله مطالعه نمایید.


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۰:۱۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

موزه رضا عباسی ، ایران باستان کوچک

گنجینه ای ارزشمند در قلب پایتخت را در موزه رضا عباسی، می توانید ببینید. از دو هزار سال قبل از میلاد مسیح تا چیزی در حدود دو هزار سال بعد از آن. با بازدید از این موزه، شما به سفری در تاریخ می روید.

موزه گردی همیشه نتایج خوبی در پی دارد. گذشته از آنکه ساعاتی خاطره انگیز را در آنجا می گذرانیم، می‌توانیم راجع به گذشتگان‌مان، اطلاعات کسب کنیم و بسیاری نشانه ها را از ساکنان کهن این کره خاکی ببینیم. در جای جای جهان، ایران و پایتخت می‌توان به این تفریح دوست داشتنی پرداخت. بیایید با مجله گردشگری مان سری به موزه رضا عباسی تهران بزنیم که اتفاقاً گنجینه ای ارزشمند از همین گذشتگان را در خود دارد.

نمی دانم موزه ایران باستان را دیده اید یا نه؟ موزه رضا عباسی نمونه کوچک آنجاست، تا جایی که به موزه ایران باستان کوچک هم مشهور شده. از موزه های مهم و معروف تهران است و آثاری از هزاره دوم پیش از میلاد تا پایان دوره قاجار را در دل خود دارد، همچنین آثاری ارزشمند از هنر خطاطی و نگارگری، که می‌توانید با مجله دلتا بمانید تا بیشتر با آنها آشنا شوید.

 

موزه رضا عباسی
گنجینه ای ارزشمند در قلب پایتخت را در موزه رضا عباسی، می‌توانید ببینید. از دو هزار سال قبل از میلاد مسیح تا چیزی در حدود دو هزار سال بعد از آن. با بازدید از این موزه، شما به سفری در تاریخ می‌روید سیری جذاب در تونلی که نامش را به یاد نقاش مشهور دوره صفوی، رضا عباسی کاشانی گذاشته اند. از سویی به دلیل وجود اشیایی متنوع از دوران پیش و پس از اسلام، آنجا را ایران باستان کوچک هم می‌خوانند و از این نظر هم اهمیت زیادی دارد.

ایران باستان نام یکی از دو ساختمان موزه ملی ایران، مهم ترین موزه وَ موزه مادر ایران است که در تهران قرار گرفته است.
اینجا قبلاً یک نمایشگاه مبل و دکوراسیون بود که در سال ۱۳۵۶ پس از خریداری ساختمان، موزه ای در این مکان دایر و به  طور رسمی در مهرماه سال ۱۳۵۶ با حضور فرح پهلوی افتتاح شد. مدیریت آن را به آیدین آغداشلو -نقاش و نویسنده مشهور-  سپردند. در ۱۵ بهمن سال ۱۳۷۹ موزه رضا عباسی، پس از یک دوره بازسازی برای پنجمین بار، باز شد و تا کنون پذیرای بازدیدکنندگان بوده است. این موزه زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد.

 

آثار موزه رضا عباسی
آثاری که در این موزه نگهداری می‌شوند مربوط به دوره پیش از تاریخ و تا قرن سیزده هجری یعنی پایان سلسله قاجار را در بر می‌گیرند. گفتیم وقتی شما به دیدن این موزه می‌روید در واقع به یک تونل زمان وارد شده‌اید. این به آن دلیل است که در آنجا یک چیدمان منحصر به فرد و با دقت در گنجینه ها صورت گرفته و کاملاً به ترتیب زمانی در جای جای موزه پراکنده شده‌اند. در این صورت بازدید کنندگان سیر تکامل هنر، تمدن و فرهنگ کهن را در توالی زمانی خود می‌توانند ببینند. بنابر این توصیه می‌کنیم شما هم آثار را به ترتیب تاریخ مشاهده کنید. یعنی از طبقه سوم.

 

طبقه سوم ، آثار پیش از اسلام
اشیایی که از دوره های پیش از اسلام به جای مانده اند در این طبقه نگهداری می‌شوند. یعنی  هخامنشی، اشکانی و ساسانی که بیشتر با طرح هایی از حیوانات و طبیعت مزین شده‌اند. یکی از دیدنی ترین آثار این بخش تکوک ها هستند که با نام های مرغان‌ صُراحی یا ریتون هم شناخته می‌شوند. ظرف هایی کهن به شکل جانوران. مفرغ‌ های لرستان هم از آثار دیدنی و مهم این موزه هستند.

تکوک ها ظرف هایی بودند که در دوران کهن به شکل جانوران ساخته می‌شدند. تکوک معمولاً آوندی بود زرین یا آهنین به صورت گاو یا ماهی.
تکوک زرین بُز، مادها، قرن هفتم تا ششم پیش از میلاد
گردنبند طلا و فیروزه اشکانیان، قرن دوم تا سوم میلادی
جام زرین با نقش برجسته گاو هخامنشیان، قرن پنجم تا چهارم پیش از میلاد
گردنبند طلا و لاجورد ساسانی، قرن پنجم تا ششم میلادی
تکوک زرین اسب ساسانی، قرن ششم تا هفتم پیش از میلاد
بازوبند زرین دوشیر هخامنشیان، قرن پنجم تا چهارم پیش از میلاد
تکوک به جای مانده از دوره هخامنشی
طبقه دوم ، تالار های آثار اسلامی
وقتی به طبقه دوم موزه وارد شوید، ۲ تالار خواهید دید که به نمایش آثار اسلامی اختصاص داده شده اند.

تالار اول: آثاری از ابتدای دوره‌ اسلامی تا سلجوقی
تالاردوم: آثاری از سلجوقی، تیموری، صفوی تا قاجار
می‌توانید ظروف سفالی، وسایل فلزی، جواهرات و لباس دوره های سلجوقی، صفوی و تیموری، قلمدان ها و جعبه های روغنی باقی مانده از دوره قاجار را در این تالار ها ببینید.

سفالینه رنگارنگ نیشابور، قرن چهارم هجری قمری
قدح سفالین با کتیبه به خط تعلیق، قرن هفتم هجری قمری
ماکت سفالین گروه نوازندگان با لعاب فیروزه ای، قرن هفتم هجری قمری
پایه شمعدان برنجی نقره کوب با کتیبه خط کوفی که متن کتیبه دعای خیر برای صاحب ظرف است، قرن ششم هجری قمری
مجموعه آثار لاکی شامل قلمدان ها، جعبه ابزار، صندوقچه، آینه و …، دوره قاجار
مجموعه ابزارآلات جنگ شامل سپر، قلاف شمشیر، ساعد بند، زره، اسلحه، چاقو و …، دوره قاجار


طبقه اول، تالار نگارگری
تابلوهای متعلق به مکتب شیراز، نیشابور، اصفهان، قزوین، تبریز و هرات، در تالار نگارگری جای گرفته‌اند و می‌توانید شاهد روند رشد هنر تا سده‌ چهاردهم هجری قمری باشید.

صحنه به دار آویختن مانی نقاش. صفحه ای از شاهنامه دموت (کهن ترین نسخه مصور شاهنامه)، قرن هشتم هجری قمری
مجلس شاهان، صفحه ای از مجمع التواریخ اثر حافظ ابرو، قرن نهم هجری قمری
نقاشی های قاجاری، قرن های ۱۲ و ۱۳ هجری قمری
شاهنامه فردوسی، مذهب و مصور به خط نستعلیق، سال ۱۰۰۰ هجری قمری
وداع یاران، صفحه ای از بوستان سعدی، قرن دهم هجری قمری


طبقه اول ، تالار خوشنویسی
گفتیم که آثار حرفه‌ای و قدیمی از خط های ثلث، نسخ، محقق و نستعلیق را هم در موزه رضا عباسی خواهید دید که بر روی کاغذ، پوست حیوانات و … نقش بسته اند. همه این آثار هم در طبقه اول می‌توانید بیابید.

انشای خواجه اختیارالدین منشی، به خط تعلیق، قلم زر، سفید آب و مرکب، ۹۶۲ هجری قمری
مجموعه خوشنویسی شامل خط نسخ، تعلیق، ثلث و نستعلیق شکسته، قرن ۱۳ هجری قمری
خط – نقاشی مرغ بسمله، از گرایش های نوین در خوشنویسی قاجار، ۱۲۷۹ هجری قمری
رساله الصوفی فی الکواکب (کتابی در مورد نجوم به خط نسخ) ۵۵۴ هجری قمری
امکانات و خدمات موزه رضا عباسی
بخش مرمت و نگهداری موزه، از پیشرفته ترین کارگاه‌های مرمت در کشور

کتابخانه  با بیش از ده هزار جلد کتاب به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی، در طبقه سوم
انتشارات با کتاب‌هایی با موضوع هنر و تاریخ ایران
نمایشگاه های موقت (برگزاری نمایشگاه ها در طبقه‌ همکف قرار می گیرد)
سرویس بهداشتی
راهنما


چطور به موزه رضا عباسی برویم ؟
آدرس: خیابان دکتر شریعتی، نرسیده به پل سید خندان، پلاک ۹۷۲

مترو: ایستگاه شهید قدوسی در خط ۳ مترو پیاده شوید که حدود ۱.۲ کیلومتر با موزه فاصله دارید. با یک تاکسی عبوری از خیابان شریعتی می‌توانید خود را به موزه برسانید و اگر اهل پیاده روی هستید، این مسیر را می توانید پیاده طی کنید.

اتوبوس: ایستگاه اتوبوس سید خندان در ۹۰۰ متری موزه قرار دارد و می توانید از آنجا پیاده به موزه برسید.

قیمت بلیط موزه رضا عباسی
هزینه بازدید: ۴۵۰۰ تومان برای گردشگران ایرانی و ۳۰۰۰۰ تومان برای گردشگران خارجی

ساعات کار موزه رضا عباسی: همه روزه از ۰۹:۰۰ تا ۱۶:۰۰


برچسب: موزه، تهرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۲:۴۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

گردشگری مجازی چیست ؟

فناوری جدید تور مجازی امکان گردشگری مجازی در یک محیط واقعی را با استفاده از قابلیتی مابین عکس و فیلم فراهم کرده و شما کارگردان این فیلم هستید به عبارتی دوربین (چشمانتان) در اختیار خودتان است.

بارها و بارها برایتان پیش آمده، سایتی گردشگری را باز کرده اید و یا در حال جستجو در اینترنت هستید و یا نه اصلاً از رادیو و تلوزیون می شنوید که: «در گردشگری مجازی امروز می‌خواهیم به دیدن …برویم» و یا جملاتی از این دست. در مورد رسانه نمی توانم بگویم دانسته و یا نادانسته است. اما می توانم بگویم: بله، برخی از مقالات اینترنتی نمی‌دانند درباره مقوله ای صحبت می کنند که اتفاقاً یکی از شاخه های مهم صنعت گردشگری است.

گردشگری مجازی که چیزی نزدیک به دو دهه است باب شده و خیلی ها فقط اسم آن را می‌دانند و یا فقط آنقدر اطلاع دارند که: این رشته گردشگری یعنی: ما به عنوان مسافر به مقصد گردشگری نرویم و فقط در خانه هایمان بنشینیم و راجع به آن مقصد، بخوانیم، ببینیم و بشنویم! اگر برهمراه شوید با شما خواهیم گفت که تا چه حد این تصور درست و تا چه حد غلط است.

 

 

گردشگری مجازی (virtual-tourism)
گردشگری مجازی مقوله جالبی است که شاید آرزوی بر آورده شده‌ی کسانی است که نمی توانستند به سفر واقعی بروند. پولش را نداشتند، اطلاعاتش را نداشتند، وقت نداشتند و چه و چه و چه که امروزه می‌توانند با یک کلیک به دور دنیا سفر کنند. حدود دو دهه از پدید آمدن آن نمی گذرد، از حضور در سرزمین دیجیتالی وب و مشاهده اطلاعات نوشتاری، تصویری و صوتی از دنیای اطراف و همه نقاط جهان، هر جایی که شما نمی‌توانید یا نمی‌خواستید به آن سفر کنید.

چیزی شبیه با کاری که شاید شما هر روز در مجلات اینترنتی می‌کنید. در همین مجله دلتا شما به صفحه گردشگری مان مراجعه و از جای جای کره زمین دیدن می‌کنید. جاذبه های گردشگری تمام جهان را می‌بینید، به کویرها سرک می کشید و حتی در سفرتان می توانید همراه نوشته، به آب و هوای آن منطقه هم دست پیدا کنید.

شما در این گردشگری مجازی کاخ موزه ها ، اماکن باستانی جهان، از اولین نقطه شرق کره زمین تا آخرین نقطه غرب کره زمین را می گردید و در هر سفرتان شاید فقط ۴یا ۵ دقیقه وقت سپری می کنید.

 

صنعت گردشگری، مدیون فناوری
آنچه گردشگری مجازی را کامل می‌کند و با دنیای اطلاعات متنی و تصویری شما را مثلاً به تاریخ باستان پیوند می‌دهد، کمک گرفتن از تصاویر ویدیویی و عکس‌ های سه‌ بعدی از چشم‌ اندازهای زیبای محل سفر است.

گردشگری مجازی در یک جمله یعنی سفر به دور دنیا با یک “کلیک”
صفحات گردشگری که من آن ها را در این مطلب، مجریان تورهای مجازی می نامم معمولاً عکس‌ های اینترنتی محل انتخابی را بسیار باکیفیت و با تمام جزییات به نمایش می‌گذارند. به این صورت که چندین عکس را از قسمت‌ های مختلف فضای مورد نظر تهیه می‌کنند و آن‌ ها را به صورت خلاقانه و کاملاً حرفه ای در کنار یکدیگر قرار می‌دهند که به عکاسی پانوراما معروف است.

ترکیبی از تصاویر، نماهای سه بعدی، تصاویر پانوراما (۳۶۰ درجه)، ویدئو، صوت و … که یک فضای حقیقی را مدل سازی کرده و به کاربر، امکان می‌دهد که در این فضا به صورت مجازی به گشت و گذار بپردازد و از محیط مجازی اطلاعات مورد نظر خود را کسب کند.

 

تور مجازی
فناوری جدید تور مجازی امکان بازدید مجازی از یک محیط واقعی را با استفاده از قابلیتی مابین عکس و فیلم فراهم کرده و وسعت دید در پانورامای ۳۶۰ را همچون یک فیلم به شما می‌دهد با این تفاوت که کنترل دوربین (چشمانتان) در اختیار خودتان است. می‌توانید تصور کنید در فضایی ایستاده  و به هر طرف که می‌خواهید می‌چرخید و به هر جا که دلتان بخواهد وارد می‌شوید.

مثلا اگر شما با مجریان تور مجازی به تخت جمشید بروید، با استفاده از قابلیت های آن می‌توانید این امکان را بدون نیاز به صرف زمان، هزینه و حضور در مجموعه تخت جمشید در دنیای مجازی به بازدید از آنجا رفته و نقطه نقطه آن را بگردید.

 

اما آنچه شما از گردشگری مجازی نمی دانید
آنچه شما از گردشگری مجازی نمی دانید این است که همیشه هم این طور نیست که کاربر یا گردشگر حضور فیزیکی در مقصد گردشگری نداشته باشد. بلکه در بسیاری کشورهایی که محدودیت های تحریمی، اینترنتی و فیلترینگ ندارند، مجریان تورهای گردشگری مجازی با همین امکانات نیمی از درآمد صنعت گردشگری را از بازدید کنندگان کسب می‌کنند.

زمانی که شما به صورت فیزیکی هم در یک بنای تاریخی، مثل کولوسئوم رم که سالیان است از آن می گذرد، دیوارهایش فرو ریخته و دیگر شکل اولیه خود را ندارد، وارد می‌شوید، می‌توانید از طریق همین قابلیت های مابین عکس و فیلم و تصاویر پانوراما بدون وجود محدودیت ها همه جای بنا را بخوبی ببینید.

آنها عینک هایی مجهز (VR) را به بازدید کنندگان می‌دهند که زمان ورود به این بنا تا زمان خروج بتوانند به هر سو که نگاه می کنند، واقعیت اولیه این بنا را ببینند. با این تفاوت که آن ها به صورت فیزیکی هم در بنا حاضرند و با دست خودشان درهای ورودی را هل می دهند و با پاهای خودشان وارد جای جای مقصد مورد نظر خود می شوند. در تخت جمشید خودمان هم چیزی شبیه به این اما با ظرفیت کمتری را انجام می دهند.

 

ویژگی های گردشگری مجازی
در واقع تعریف مرز در گردشگری مجازی معنا ندارد، از همین روست که برخی سایت های گردشگری و مجلات و ابرقدرت های مجری صنعت توریسم در هر لحظه به فکر شاخص شدن در فضای مجازی می افتند و قاعدتا این بازی سرمایه داری را کسی برده که بتواند صنعت توریسم مجازی را حسابی رهبری کند.

عدم محدودیت زمانی
می توانید به جای خریدن بلیط مثلاً یک ساعته موزه ای، ساعت ها در نقاط مختلف آن بگردید و همه سالن ها و راه رو ها و بخش های پر از آثار عتیقه و دیدنی اش را ببینید.
عدم محدودیت ورود و خروج
اینجا از هر در که بخواهید داخل شده و از هر جا که بخواهید می‌توانید خارج شوید، به عبارتی کارگردانی دست خودتان است. هرجا را خودتان بخواهید می توانید دوربین را همانجا برده و نماهای مختلفی با آن بگیرید.
عدم محدودیت مکانی
شما هر نقطه از جهان را که بخواهید می توانید بگردید و جای جای آن را ببینید.
عدم محدودیت فضا
شما می‌توانید با تور مجازی، حتی وارد اتاق هایی از یک خانه تاریخی شوید، که به صورت حقیقی نگهبان دارد و اگر خودتان آنجا بودید اجازه داخل شدن به آن را نداشتید.
عدم مواجه با موارد غیرقابل پیش بینی
شما در ترافیک نمی مانید، دیر نمی رسید، شرایط آب و هوا خراب نمی شود، نگران گیر نیامدن بلیط ورودی نیستید و …


لزوم گردشگری مجازی
امروزه خیلی از مقاصد گردشگری دنیا، توسط پرتال‌ های وب یا کلیپ‌ های ویدئویی در فضای مجازی، دیده شده اند و صنعت توریسم مجازی یکی از پایه های اساسی مجلات اینترنتی است. امروزه کمتر کسی به صورت سنتی هتل رزرو می‌کند یا بلیط هواپیما می‌خرد و به تک تک جزایر مثلاً یونان یا جزایر کارائیب سفر می‌کند.

بلکه به لطف گردشگری مجازی در صفحات گردشگری مجلات اینترنتی و یا سایت گردشگری ، کاربر می تواند سواحل زیبای جزیره سانتورینی را ببیند و یا در جشن های کریسمس ۲۰۲۰ و سال نو میلادی شرکت کند.

از سویی زمانی به لزوم گردشگری مجازی پی می بریم که مثلاً با استفاده از این نوع تور شما کاربر را ترغیب و اقناع کنید که به نقطه ای سفر کرده و دیدنی هایش را ببیند؛ و در بهترین حالت جایی او را بفرستید که تصمیم به رفتنش را گرفته بوده اما هنوز مصر نشده بوده است. پس با مقاله گردشگری مجازی شما بار سفرش را می‌بندد و برای رفتن اقدام می کند.

در این صورت است که شما به هدف زده اید و می‌توانیم بگوییم که شما یک قلم موجز و شم نوشتن مطالب گردشگری مجازی را دارید و خوب است مجری تورهای مجازی (Virtual-Tourism) هم بشوید، مکان های گردشگری در سراسر جهان را معرفی کنید و در رقابت تنگاتنگ کار آفرینی دیجیتالی، بیش از ۲ میلیارد کاربر اینترنت و چیزی بالغ بر ۳۰ میلیون پرتال اینترنت فعال را از آن خود کنید.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۲:۲۸ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

جنگل ناهارخوران ، گشتی در دنیای ۴۰ میلیون ساله

جنگلی در جنوب شهر گرگان با حدود 300 هکتار وسعت پدید آمده که با طبیعت دلنشین و زیبای خود دل از هر گردشگر را می‌رباید. البته اهمیت جنگل ناهارخوران تنها به این خلاصه نمی‌شود، این جنگل قدمتی 40 میلیون ساله دارد.

در مجله گردشگری مان قبلاً به استان گلستان سر زده‌ایم. به شهر زیبای گرگان هم همینطور، جنگل و جاده توسکستان را هم گشته بودیم. امروز می‌خواهیم اما، به سراغ مهمترین جاذبه گردشگری شهر گرگان، جنگل ناهارخوران برویم. به گوشه و کنار این پدیده طبیعی زیبا سرک بکشیم و منطقه جنگلی ناهارخوران را بگردیم، در مورد نحوه دسترسی به این جنگل هم برایتان می‌گوییم تا بتوانید بهترین مناظر چشم نواز جنگلی را از نظر بگذرانید، با مجله دلتا همراه شوید.

جنگل ناهارخوران ۴۰ میلیون ساله

جنگلی در جنوب شهر گرگان با حدود ۳۰۰ هکتار وسعت پدید آمده که به عنوان تفرجگاه اصلی شهر شناخته می‌شود و با طبیعت دلنشین و زیبای خود دل از هر گردشگر را می‌رباید. البته اهمیت جنگل ناهارخوران در این خلاصه نمی شود، این جنگل قدمتی ۴۰ میلیون ساله دارد! بخشی از جنگل های با ارزش هیرکانی‌است و با نام پارک جنگلی ناهارخوران هم شناخته می‌شود. جذابیت های بسیاری را در خود جای داده که سر زدن به آن را بر هر گردشگر واجب می‌کند.

 

تفریحات جنگل ناهارخوران
در روزگاران قدیم، کاروان‌ های حجاج یا زایران حرم امام رضا (ع) معمولا از کوه های جنوب گرگان به منطقه زیارت می‌رسیدند و در اینجا اطراق می کردند. آشنایان و بستگان آنان نیز به استقبال آن ها می آمدند و در منطقه فعلی که پارک ناهارخوران در آن واقع است، برای ناهار توقف می کردند. به همین دلیل این منطقه به ناهارخوران معروف شد این نام بر روی آن باقی ماند.
بازدید از رودخانه و چشمه ها
رودخانه زیارت: رودخانه پارک جنگلی ناهارخوران، فقط رودخانه زیارت است. از ارتفاعات روستای زیارت جاری شده و با طولی در حدود ۴۰ کیلومتر یکی از منابع تامین آب شهر گرگان هم هست.
چشمه ها: پارک جنگلی ناهارخوران چشمه های فراوانی دارد. سفید چشمه معروف ترین آنهااست. در ارتفاعات ناهارخوران قرار گرفته است و برای استفاده راحت تر از آب آن، در تیر ماه سال ۱۳۷۷ اطراف سفید چشمه را سنگ چینی کردند.

تپه باباطاهر
در کنار بلوار ناهارخوران گرگان تپه ای به نام باباطاهر قرار دارد که گردشگران و اهالی منطقه با بالا رفتن از آن به تماشای زیبایی های منطقه می نشینند. اگر می خواهید نگاهی به شهر و زیبایی های اطراف بیندازید، جنگل های میلیون ساله را ببنید و عکس های عالی بیندازدی حتماً سری به آنجا بزنید.
ناحیه پارادایز
ناحیه پارادایز که معنای بهشت می دهد بخشی از پارک جنگلی ناهارخوران است که تمام امکانات برای گذران یک روز دلچسب را داراست. در آنجا، می توانید به انواع رستوران ها، هتل ها و شهربازی بچه ها، بازارچه خرید و دیگر امکانات دسترسی پیدا کنید، کمپ بزنید و از زیبایی های جنگل در فصل زمستان بهره ببرید.
جنگل نوردی و کوه نوردی
جنگل نوردی: باورتان نمی‌شود که پیاده روی و جنگل نوردی در انبوه درختان بلند قامت، چه قدر لذت بخش و مفرح است. دیدن درختانی که در زمستان با این فصل هم قدم شده اند و زیبایی ها را به بهترین نحو به نمایش گذاشته اند، به شدت جذاب است. می توانید در جنگل نوردی خود با دوستانتان هم شریک شوید و یا بخش مناسبی را برای کمپ زدن یافته و شبی را هم بین این همه زیبایی بگذرانید.

کوه نوردی: در ناهارخوران ارتفاعاتی هست که می‌توانید در آن ساعاتی را به کوهپیمایی اختصاص دهید. سفید چشمه هم سر راهتان است و با عبور از جنگل و گشت و گذار در روستاهای اطراف از همه این ها لذت ببرید.
بلندی ها در غرب و جنوب غربی میدان ناهارخوران قرار دارند و به طور میانگین ۴۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند ولی در نقاط مرتفع تر به ۷۰۰-۹۰۰ متر هم می‌رسند. دارای راه پله های سنگی قدیمی و زیبایی است که دسترسی را آسان تر کند.
پیک نیک و عکاسی
اصلاً اگر قرار است به ناهارخوران بروید و بدون پیک نیک کردن برگردید، حیف است که حتی به آنجا سر بزنید! این منطقه با مناظر جذاب و چشم اندازهای فوق العاده بی نظیر یکی از بهترین مکان ها برای کمپ زدن است. به علاوه، آلاچیق ها و امکانات مناسبی هم برای این کار در ناهارخوران فراهم شده است.
دیگر راجع به عکاسی نگویم که حتماً می‌دانید جنگل در هرجا و هر سن و سال که باشد یک رَم خالی گوشی می‌خواهد تا صدها ژست زیبا برایتان بگیرد.
پیاده روی و استفاده از امکانات تفریحی
اگر همراهانتان از آن دسته علاقمندان به پیاده روی سبک هستند، و به دنبال سطحی هموار و مناسب برای آنها می گردید، خبر خوش اینکه بلوار ناهارخوران مکانی ایده آل برای اینگونه فعالیت هااست. به علاوه، زمین های بازی مخصوص کودکان و وسایل ورزشی متعددی هم در این نقطه وجود دارد که می توانید از تفریح با آن ها حسابی لذت ببرید.

دیدنی های اطراف جنگل ناهارخوران
روستای زیارت

پارک جنگلی النگدره

جنگل و جاده توسکستان
در دامنه های شمالی کوهستان البرز و حدود ۲۰ کیلومتر از جنوب شرقیِ گرگان، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و تفریحی شهر گرگان، یک منطقه گردشگری بکر، در دامنه های شمال شرقی البرز واقع شده و در ۱۳ کیلومتری شهر گرگان است. جنگل و جاده توسکستان که بسیار پر پیج و خم اما بسیار هم مهیج است. در هر فصل از سال زیبایی خاص آن فصل را به عالی ترین شکل به شما هدیه می‌دهد.
پیشنهاد مطالعه: اگر علاقمند هستید زیبایی های این جاده جنگل زیبا را ببینید مطلب ” توسکستان کجاست ؟ ” را مطالعه کنید.

 

 

اقامت در جنگل ناهارخوران
در ناهارخوران می توانید از هتل ها، مهمانسراها، خانه های محلی، آلاچیق ها و کلبه های درون جنگل استفاده کنید. به علاوه می توانید لذت کمپینگ را هم در طبیعت بچشید. خانه‌های مردم محلی و همچنین هتل‌ های متعدد هم از مکان‌ هایی هستند که می‌توانید برای اقامت روی آن ها حساب کنید.

جالب است به شما بگویم هتل جهانگردی در اقدامی برای دوستداران طبیعت کلبه‌ هایی را در جنگل تعبیه کرده و در اختیارتان قرار می‌دهند.

امکانات جنگل ناهارخوران
گذشته از امکانات اقامتی، از جمله تجهیزات پارک جنگلی ناهارخوران می توان به میز، نیمکت، آب آشامیدنی، نماز‌خانه، فروشگاه و سرویس بهداشتی اشاره کرد. بازارچه خرید، شهربازی بچه‌ها، چندین قهوه‌خانه، نمازخانه، فروشگاه، آب آشامیدنی، و … از دیگر امکانات موجود در این پارک جنگلی هستند.

چگونه به جنگل نهارخوران برسیم؟

آدرس: استان گلستان، شهر گرگان، ۸ کیلومتری مرکز شهر گرگان به سمت جنوب

برای آنکه به ناهارخوران برسید ابتدا باید به استان گلستان، شهر گرگان بروید و سپس از طریق بلوار ناهارخوران به این منطقه درسترسی خواهید یافت.


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۵:۱۰ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

هتل توچال ، خانه سفید برفی

هتل توچال تهران، 2 طبقه و در مجموع ۳۰ واحد اقامتی متنوع دارد که به بهترین شکل با دکوراسیونی زیبا مبله شده اند. مجهز به امکانات اقامتی مناسب است و یک رستوران عالی، لابی با منظره ای رو به پیست، امکانات ورزشی تفریحی و... هم دارد.

در ارتفاع ۳۵۴۵ متری از سطح دریا  در انتهای خیابان ولنجک هتل ۳ ستاره ای بنا شده که نام قله ای را بر آن نهادند که در همان نزدیکی‌است. قله توچال. در پیست اسکی قرار گرفته که آن هم به همین نام است. تله کابینی کنارش برای تردد به ایستگاه های دامنه کوه وجود دارد که آن نیز با همین نام خوانده می شود؛ و در نهایت آنجا تفرجگاهی عمومی و بسیار دل انگیز است که باز هم، به همین نام. هتل توچال از این لحاظ که مرتفع‌ ترین هتل کوهستانی کشور از سطح دریا است، بی‌نظیر است. در صفحه هتل های مجله دلتا به این هتل زیبای نشسته در برف، هتل توچال خانه سفید برفی، سر می‌زنیم تا هم از امکاناتش مطلع شویم هم گشتی در تفرجگاه توچال زده باشیم.

 

هتل توچال خانه سفید برفی
خانه سفید برفی به قول بعضی ها شاید یک عبارت من در آوردی باشد اما برای هتلی بس زیبا و سراسر چوب که اگر در زمستان برای اقامت به آنجا بروید، نه تنها چهار گوشه اش را برف گرفته، بلکه تا کمرش نیز بالا آمده، بسیار هم برازنده است. از دور که به هتل توچال نگاه کنید مانند خانه های انیمیشن های والت دیزنی است، با آن سقف شیروانی اش و پنجره های چهار گوش که نمی توانی برای اقامت در آنجا بروی اما بدون هیچ عکسی از آن باز گردی.

 

هتل توچال تهران
هتل توچال در سال ۱۳۸۰و در زمینی به وسعت ۲۴۳۰ متر مربع ساخته شد. ۲ طبقه و در مجموع ۳۰ واحد اقامتی متنوع دارد که به بهترین شکل با دکوراسیونی زیبا مبله شده‌اند. همچنین مجهز به امکانات اقامتی مناسب است و یک رستوران عالی، لابی با منظره ای رو به پیست، امکانات ورزشی تفریحی نظیر پینگ پنگ، بیلیارد و سیستم نمایش فیلم داخلی هم دارد.

واحد اقامتی آن در طبقات اول و دوم پراکنده شده اند و دسترسی آسان این مجموعه به پیست اسکی توچال، موجب افزایش محبوبیت این هتل در بین مهمانان شده، هتل سه ستاره ای که امکانات رفاهی در واحدهای اقامتی و از پرسنل حرفه ای خوبی برخوردار است. اینترنت، روم سرویس، لابی زیبا، کافی‌شاپ، بلیت رایگان تله کابین توچال و … از دیگر امکانات آن است.

 

اقامت در هتل توچال
هتل سه ستاره توچال امکانات رفاهی عالی دارد و منظره ای زیبا در پیست اسکی توچال که بیشتر ماه های سال پوشیده از برف است و همواره میزبان گردشگران از سراسر ایران است، بنا براین وجود این هتل بی نظیر در این نقطه می تواند یک امتیاز منحصر به فرد هم برای پیست و هم برای گردشگران و در نهایت برای مجموعه تفریحی توچال باشد.

به دلیل قرار گرفتن هتل توچال در منطقه کوهستانی و الزام به استفاده از تله کابین جهت رفت و آمد، شرایط خاصی برای اقامت در این هتل وجود دارد. افراد زیر ۷ سال و بالای ۵۵ سال پذیرش نمی‌گردند. و شما برای اقامت باید قبل از ساعت ۱۱ صبح با شناسنامه و مدارک مورد نیاز به ایستگاه اول تله کابین و دفتر رزرواسیون مراجعه کنید، در غیر این صورت به دلیل عدم تردد تله کابین به هتل نخواهید رسید. به دلیل فشار هوای زیاد در ارتفاعات مسافرانی که بیماری‌ هایی مانند بیماری قلبی عروقی، تنفسی و فشار خون داشته باشند، همچنین معلولین جسمی و بانوان باردار در این هتل پذیرش نمی‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با تله کابین توچال می‌توانید مطلب “تله کابین توچال ، تفریح در دل زمستان” را در همین مجله مطالعه نمایید.

 

امکانات هتل توچال
هتل توچال تهران همه امکاناتی را که یک هتل سه ستاره باید داشته باشد دارد. بیشتر مصالح به کار رفته در این هتل از چوب و سنگ است. اتاق ها معمولاً پنجره هایی رو به طبیعت زیبای کوهستان برف گرفته دارند و چیدمان آن ها هم درست شبیه خانه هایی در کشور های سرد سیر است.

سیستم گرمایشی و سرمایشی آن جواب گوی کل مجموعه بوده و توانایی گرم نگه داشتن هتل را در سرمای چندین درجه زیر سفر نیز دارد. رستوران و کافی شاپ این هتل معمولاً پر تردد است و شاگردان کلاس های اسکی معمولاً برِک های خود را در این قسمت می‌گذرانند. بنابر این از لحاظ خدمات و سرویس پذیرایی مفصل و ترو تازه، خیالتان کاملاً راحت باشد.

آن دسته از کوهنوردان و کوه پیمایان که علاقمند کمپ زنی در کوهستان برفی هستند این نقطه را برای اقامت اول خود انتخاب می‌کنند. همچنین عکاسانی که برای گرفتن مناظر طبیعی برف و زیبایی های مکان های سردسیر دنبال شکار ابرهای دم صبح هستند معمولاً مسافران پر و پا قرص این هتل هستند، اسکی بازان و ورزشکاران هم که جای خود دارند.


قانون کنسلی هتل
قوانین کنسلی در همه هتل ها بسته به شرایط و زمان لغو رزرو، کاملاً متفاوت است. در نتیجه شرایط و مبلغ جریمه در همان زمان کنسلی اعلام و از مبلغ واریزی کسر خواهد شد. مابقی پرداختی مسافر نیز، به حساب وی واریز خواهد گشت.
قوانین هتل توچال
این قوانین مستقیم در سایت رزرو اقامت در هتل توچال نوشته شده و خوب است قبل از مراجعه این بخش را حتماً مطالعه کنید. همچنین پذیرش مهمان منوط بر چک پزشکی و تاییدیه پزشک هتل است.
مهمانان عزیز جهت عزیمت به هتل می بایست بین ساعت ۸:۰۰ صبح الی ۱۲:۰۰ ظهر (به علت وابسته بودن به خطوط تله کابین) در دفتر رزرواسیون در ایستگاه اول حضور یابند.
شرط محرمیت برای اقامت در هر اتاق الزامی است.
پذیرش خانم تنها، فقط با ارائه مدارک شناسایی معتبر امکان پذیر است.
پذیرش با صیغه نامه معتبر و مهر برجسته امکان پذیر است.
افراد زیر ۷ سال و بالای ۵۵ سال نمی توانند در هتل اقامت داشته باشند.
هتل از پذیرش بانوان باردار و بیماران قلبی و عروقی، ریوی ، فشارخون ، دیابت و معلولیت های جسمی معذور است.
قیمت کل با احتساب بلیط رفت و برگشت تله کابین و صبحانه و مالیات بر ارزش افزوده محاسبه می گردد.
همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر (شناسنامه برای زوجین) برای خود و همراهان هنگام ورود به هتل الزامی است.
از مهمانان عزیز خواهشمند است، قبل و بعد از قطعی شدن رزرو خود از وضعیت جاده از طریق راهداری یا هتل مطلع شوید.
مهمانان هتل توچال با همراه داشتن واچر هتل می‌توانند بدون انتظار در صف و بدون پرداخت هزینه از تله کابین استفاده نمایند.


برچسب: هتل، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۶:۱۴ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

جاهای دیدنی مسجد سلیمان

نام مسجد سلیمان بیشتر چاه نفت را به یادمان می‌آورد. اولین چاه نفت خاور میانه در این شهر بود. از سویی اولین مسابقه فوتبال کشور، اولین استخر شنا، زمین تنیس، زمین گلف ایران وَ اولین فرودگاه و ده ها اولین دیگر هم در همین شهر بوده است.

رفتن به شهر های تاریخی همیشه جذاب بوده و هست. مثل مسجد سلیمان، شهری تاریخی که در دل کوه های زاگرس در استان خوزستان جا خوش کرده است. با قدمتی که به ایران باستان می رسد. تمدن ایلامی‌ ها. مسجد سلیمان قسمتی از گنجِ مان، که همان ذخایر نفتی‌است را در دل خود دارد. علاوه بر این جاهای دیدنی مسجد سلیمان هم در زمره بهترین مقاصد گردشگری قرار می گیرند و کمتر شناخته شده، بکر، تاریخی و طبیعی هستند. نمی‌دانم به همه آن ها واقفید یا نه؟ اما خوب است همراه این مجله گردشگری شوید تا سری به جاذبه های دیدنی این شهر بزنیم. با مجله دلتا بمانید.

 

جاهای دیدنی مسجد سلیمان
نام مسجد سلیمان بیشتر چاه نفت را به یادمان می‌آورد. عملیات استخراج نفت، نخستین بار در خاورمیانه در سال ۱۹۰۸ میلادی توسط کنسرسیوم دارسی از این شهر و با چاه شماره یک، در میدان نفتی مسجد سلیمان آغاز شد.

از سویی اولین مسابقه فوتبال کشور، اولین استخر شنا، زمین تنیس، زمین گلف ایران وَ اولین فرودگاه و ده ها اولین دیگر هم در همین شهر بوده است. اما از سویی فکرش را بکنید زیبایی های مسجد سلیمان با آن تاریخ قدیمیِ نهم یا هفتم قبل از میلاد مسیحَش می‌تواند چه قدر مکان دیدنی و کهن را در خود جای داده باشد.

جزیره کوشک
پشت یکی از بزرگ‌ ترین سد های استان خوزستان، یعنی سد شهید عباسپور جزیره کوچکی قرار گرفته به نام جزیره کوشک.  ۱۲ ویلا در این جزیره و در فضایی بسیار زیبا برای پذیرایی از مسافران و گردشگران ساخته شده است. با امکانات تفریحی و اقامتی مناسبی که سر زدن به آنها در سفر به جاهای دیدنی مسجد سلیمان خالی از لطف نیست.

به خاطر داشتن طبیعتی بکر و زیبا، با آن درختان و چمنزار های منحصر به فرد و مناظر زیبای دریاچه در اطراف سد، گردشگران زیادی را مجذوب و کرده به سوی خود می کشاند.

 

سد شهید عباسپور
پر آب‌ ترین و بزرگ‌ ترین رودخانه کشور، کارون است و سد شهید عباسپور روی آن احداث شده است. در فاصله ۵۵ کیلومتری از شمال مسجد سلیمان که یکی از بزرگ‌ ترین سد های ایران هم هست. به صورت دو قوسی به‌منظور تولید انرژی برق آبی، تامین آب شرب، صنعت کشاورزی و کنترل سیلاب آن را ساختند، پشت این سد مناظر بی نظیری به وجود آمد و چشم‌ اندازهای فوق‌ العاده ای پیش چشم همگان قرار داده است.

آتشکده جاویدا (سر مسجد)
از مهم‌ ترین اماکن تاریخی و باستانی استان خوزستان آتشکده یا معبد جاویدا یا سر مسجد است که در شمال‌ شرقی مسجد سلیمان واقع شده. اینجا یکی از همان بناهایی‌است که قدمتش به قرن هفتم قبل از میلاد می‌رسد.اغلب باستان شناسان معتقدند در ساخت تخت جمشید هم از معماری بی ‌نظیر این بنا الهام گرفته شده است. به علاوه اینکه به دستور یکی از پادشاهان بزرگ هخامنشی هم بنا شده است. جالب است به شما بگویم وزن هر کدام از سنگ‌ های به کار رفته در آتشکده جاوید، به ۴ یا ۵ تن هم می رسد.

 

پارک جنگلی تمبی
یکی دیگر از جاهای دیدنی مسجد سلیمان در شش کیلومتری این شهر و در کنار نیروگاه برق تمبی پارک جنگلی زیبایی در جنوب آن قرار گرفته است. دارای مناظری بسیار زیبا و طبیعی است. آلاچیق‌ ها و امکانات مناسب گردشگری این پارک باعث شده بسیاری مسافران و خانواده ها در روز های تعطیل به اینجا سر زده و در کنار یکدیگر خاطره سازی کنند.

دشت گلگیر
یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی مسجد سلیمان در ۳۸ کیلومتری شمال‌ شرقی این شهر قرار گرفته است. پر از گُل و دشت‌ های سرسبز و زیبا که یک پای گردشگری این شهر هم محسوب می‌شود. دشتی که نه تنها خودش یکی از جاهای دیدنی مسجد سلیمان است بلکه در دل خودش یک جاذبه دیدنی دیگر هم دارد. چشمه‌ای که آب گوگردی دارد و از اعماق زمین می‌جوشد. در فصل زمستان و پاییز آب گرم دارد و در بهار و تابستان   آب آن خنک است. با خواص بسیاری برای درمان بیماری های مفصلی.

آبشار نگین
در روستایی به نام نگین و در محلی کمتر شناخته‌ شده آبشاری به همین نام، بسیار زیبا و بکر قرار دارد. در شمال دریاچه سد شهید عباسپور، قرار دارد و نقش نگینی بر پهنای این دیار بکر را ایفا می‌کند. آبشاری مرتفع و سرسره مانند است که روی کوه جاری شده و می‌توان ساعت ها به زیبایی آن خیره شد و از آن عکس های متعدد ثبت کرد.

 

منطقه شکار ممنوع شو ولندر
در زاگرس جنوبی منطقه شکار ممنوعه ای وجود دارد به نام شو ولندر. در شهر مسجد سلیمان است و دارای تنوع گیاهی و جانوری بسیار خاصی‌است. از جمله مناطق ارزشمند استان خوزستان و کشور، بوده و از جمله جاهای دیدنی مسجد سلیمان است. از نظر حیات وحش جانوری بی نظیر است و می‌تواند سوژه خوبی برای عکاسی هم باشد.

معبد بردنشانده مسجد سلیمان
معبد بردنشانده، مکانی برای انجام مراسم مذهبی هخامنشیان در فضای باز بوده است. به‌ جای مانده از دوران حکومت آنان که در ۱۶ کیلومتری شهر مسجد سلیمان در جاده سد شهید عباسپور قرار گرفته است. برای قرن‌ ها این تشریفات مذهبی، در این معبد انجام می‌شده و نقوش برجسته روی سنگ‌ های آن رد پایی از عهد اشکانیان را نیز نشان می دهد. یکی دیگر از جاهای دیدنی مسجد سلیمان که در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

 

تپه باستانی کلگه زری (زرین)
در جنوب شهر مسجد سلیمان در منطقه کلگه تپه باستانی کلگه زری قرار دارد و به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. عجیب است اگر تا به حال به آنجا سر نزده باشید. آثار کنده‌ کاری شده از انقلاب حضرت ابراهیم روی صخره‌ای در این تپه، وجود دارد و تاریخ نگاران و کارشناسان معتقدند نشان از پذیرفتن دین آن حضرت از سوی مردم مسجد سلیمان فعلی بوده است.

آثاری از سلسله های  ساسانی و اشکانی نیز به دست آمده و می‌گویند این تپه باستانی در دوران حکومت هخامنشیان هم از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

دشت شیمبار
یکی از پر جاذبه‌ ترین مقاصد گردشگری-تفریحی در ۷۵ کیلومتری مسجد سلیمان دشت شیمبار است. این دشت به نام شیرین بهار هم معروف است. در مرز استان خوزستان و چهار محال بختیاری جای گرفته و بسیار دیدنی است.


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۸:۰۰ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

روستای بیلقان کرج ، طبیعت گردی اطراف تهران

روستای بیلقان در مسیر کمربندی کرج به سمت چالوس واقع شده. پس از خارج شدن از تونل «شماره یک»، بعد از پل مرتفع و زیبای بیلقان که روی رودخانه کرج واقع‌ شده و در دامنه کوه و کنار آبشار قرار گرفته است.

معمولاً در روزهای آخر هفته عده ای برای استراحت و گرفتن انرژی دوباره شروع هفته بعد، به روستاها و طبیعت خارج از شهر می روند. تهرانی ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. اتفاقاً اطراف تهران جاهای دیدنی بسیاری هم دارد. یکی از این مناطق که مقصد عده زیادی از گردشگران است روستای بیلقان کرج در مسیر جاده چالوسی‌است که همه مان هزاران خاطره از آن داریم. امروز مجله گردشگری مان هم آغاز تعطیلاتش را با سفر به روستای بیلقان آغاز کرده و پیشنهاد می‌دهد همراه مجله دلتا بمانید و با تفریحات این روستای شگفت آشنا شوید.

 

روستای بیلقان کرج
بیلقان یکی از محله‌ های شهر کرج است و در شمال شرقی آن واقع شده. در اینجا درختان توت، بید و چنار، باغستان‌ های حصار، ‌کافه‌ های سنتی و هوای خنک و پاک کنار رودخانه همه و همه دست به دست یکدیگر داده اند تا این محله را تبدیل به مأمنی برای خانواده‌ ها، طبیعت گردان و مسافران جاده چالوس کنند.

قرار گرفتن بیلقان کنار جاده چالوس، نزدیکی‌اش به رودخانه، پل زیبا و مرتفعی که آنجا ساخته شده و فضاهای تفریحی اطراف آن، آثار تاریخی و… دلایل دیگری برای پر تردد بودن این منطقه از گردشگران است. در ۴ کیلومتری شهر کرج واقع شده و در نزدیک منطقه عظیمیه قرار گرفته است. حمام بیلقان و کوره آجر پزی آن یادگاری به ترتیب از دوره قاجار و صفویه وَ مقبره پیر (واقع در باغ پیر) مربوط به قرن هشتم هجری هستند.

تونل و پلی به ارتفاع حدود ۵۰ متر هم آنجا هست که جاده چالوس را به ابتدای اتوبان تهران – کرج متصل می‌کند. شرایط خوبی برای سکونت دارد.

 

چطور به روستای بیلقان کرج برویم؟

در مسیر کمربندی کرج به سمت چالوس، هنگامی‌که از محله حصار بگذرید و پس از خارج شدن از تونل «شماره یک» جاده کرج – چالوس، به پل مرتفع و زیبایی می‌رسید که روی رودخانه کرج واقع‌ شده و به دهانه تونل چسبیده است. انتهای پل هم به پارک و میدان امیرکبیر منتهی می‌شود که فضای سبزی مناسب برای تفرج عموم دارد از دامنه کوه کنار جاده و پارک، آبشاری زیبا به سمت پائین جاری‌است. سرویس بهداشتی، ‌سوپر، نانوایی و سایر مایحتاج در اطراف این پارک هم دیده می‌شود .منظره چشم‌ نواز رودخانه پر آب کرج را هم که در بین انبوه درختان زیبا روان است، می‌توانید از بالای پل ببینید.

بانجی جامپینگ پل بیلقان کرج
در اکثر روزها وَروزهای تعطیل به طور خاص، عده‌ای از جوانان ماهر و آموزش‌ دیده را خواهید دید که برای سقوط آزاد یا همان بانجی جامپینگ  روی پل بیلقان کرج آمده‌اند. یک تفریح هیجان انگیز اما خطرناک! در ارتفاع ۳۵ متری، که معتادین به آدرنالین نمی‌توانند به راحتی از کنار آن بگذرند.

 

مدتی است که گروه های مختلف به این پل آمده و بانجی جامپینگ را انجام می‌دهند. تفریحی که همان چند ثانیه اول لذتش را جوری به جای می‌گذارد که شاید مدت ها خاطره همان یک لحظه سقوط از ذهن نرود. با اینکه بانجی جامپینگ پل بیلقان کرج یکی از تجربه های ماندگار برای علاقه مندان به بانجی جامپینگ است اما بسیار متفاوت از آن چیزی‌است که شاید در دیگر سایت های بانجی جامپینگ تجربه کرده باشید.

 پل بیلقان عمومی است و گروه هایی که بر آن عملیات پرش با بانجی را انجام می‌دهند شخصی و خصوصی هستند و آنجا جایی برای ثبت نام، رزرو و پرداخت هزینه نیست. در صورت تمایل می‌بایست گروه های مربوطه را از طریق جستجوی گوگل شناسایی کرده و درخواست پرش نمایید.
در حال حاضر برج میلاد تهران، مجموعه تفریحی توچال، بام تهران و بوستان ولایت هم مکان های مناسبی برای این تفریح هستند.

آبشار بیلقان کرج
بعد از پل بیلقان و در ابتدای جاده کرج به چالوس آبشار بیلقان را خواهید دید. آبشاری مصنوعی به ارتفاع ۳۰ متر و عرض ۱۴ متر که در ابتدای محور کرج – چالوس واقع شده. آب آن از رودخانه کرج تامین شده و دارای نورپردازی خیره کننده (مولتی کالر) و تزئینات سنگی ویژه ای با سنگ های طبیعی است.

 

تجهیزات این آبشار به گونه ای است که می تواند در همه فصول جاری باشد. آبش به دلیل وجود دستگاه گرم کننده جهت جلوگیری از یخ زدگی، هرگز یخ نمی زند. مجهز به سیستم مه پاش است و کار ساخت مه مصنوعی و تلطیف محیط را انجام می‌دهد. چهره ورودی شهر کرج با وجود این آبشار بسیار زیبا تر شده و می تواند ارزش گردشگری این نقطه را چند برابر کند.

حمام بیلقان
قدمت حمام روستای بیلقان کرج به دوره قاجاریه می‌رسد. هنگامی که برای دیدن آن می‌روید در نگاه اول چیزی جز سه برآمدگی مخروطی شکل نخواهید دید. برآمدگی های مخروطی شکلی که بالای هر یک از آن ها سوراخی به شکل نورگیر ساخته شده که با تورهای سیمی پوشیده شده است.

ورودی حمام روبه شمال و تا سال ۱۳۵۰ هم دایر بوده است. از ۱۰ پله که عبور کنید و از یک پیچ که بگذرید وارد رختکن یا سربینه می‌شوید. راهرویی بین رختکن و گرمخانه  وجود داره که نظافتخانه ای هم داخل ان است.

سقف رختکن و گرمخانه، گنبدی شکل است و زمین حمام شیب دارد. شیب تندی که باعث شده است قسمت غرب و شمال حمام در دل زمین قرار بگیرد و ضلع جنوبی و شرقی آن دیوار سازی شده باشد.


برچسب: روستای بیلقان کرج ، طبیعت گردی اطراف تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۲:۰۹ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

آبشار آب پری ، طبیعت گردی در تمام فصول

آبشار آب پری یا پری رویان با نام اصلی پری او، یکی از زیبا ترین آبشارها در استان مازندران است. که به دلیل طبیعت بکر و آب و هوای مناسب به یکی از مناطق گردشگری و توریستی شمال کشور بدل شده است.

سفر قرار است همیشه از دغدغه هایمان کم کند پس باید مقصدی خاص را برگزینیم تا هم آرامش بگیریم و هم خستگی کار. برویم تمام همین دغدغه هایمان را پای آبشاری، دامنه کوهی؛ دشتی، دمنی؛ یک مکان تاریخی یا مقصدی تفریحی رها کنیم و با انرژی خوب به خانه برگردیم. جایی مثل مناطق جنگلی زیبا، دریاچه های چشم نواز، آبشار هایی تماشایی با مسیری پر از چشم انداز های ژرف. خیلی هم عالی‌است. مجله گردشگری مان هم امروز به یک آبشار سر زده است. آبشار آب پری یا پری رویان تا کنار این آبشار دمی بیاساید. با مجله دلتا همراه شوید.

 

آبشار آب پری کجاست ؟
آبشار آب ‎پری و جاده زیبای منتهی به آن یکی از مناطقِ چشم نواز و دیدنی در استان مازندران است. وقتی برای دیدنش می‌روید آنچه خواهید دید شاید با تصورات شما از آبشار کمی متفاوت باشد. آب پری از روی سنگ‌ هایی که در اثر رانش زمین، در شیب تند کوه گرد هم آمده اند عبود می‌کند و شما شاهد سقوط آب نخواهید بود. به دلیل همین منظره دل نواز است که بسیاری گردشگران آنجا را منحصر به فرد می‌دانند. یکی از مقاصد پرطرفدار که در فصول پر آب سال دیدنی تر هم می شود.

آب این آبشار از چشمه یکی از کوه های مازندران سرچشمه گرفته و مسیر خود را به آن سوی جاده و دره ای جنگلی ادامه می‌دهد. به حدی زلال است که برخی از آن به عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌کنند. در زبان محلی با نام “پری او” نیز شناخته می‌شود و نام آن را از یک افسانه کهن گرفته اند.

 

چطور به آبشار آب پری برویم ؟
آدرس: استان مازندران – ۱۳ کیلومتری شهر رویان – جاده رویان – بلده – منطقه آب پری

مسیری که به آبشار آب پری می‌رسد به قدری دوست داشتنی‌است که شاید رسیدن به آبشار برایتان جذاب تر از خود آن هم باشد. مسیری که با درختان احاطه شده و زیبایی آن در فصل زمستان بسیار چشم نواز است.

این منطقه در پنج کیلو متری شهر نور نزدیک شهر رویان واقع شده. اگر از این مسیر بیایید وارد جاده رویان-بلده شوید چیزی حدود ۱۲ کیلومتر که برانید، آبشار سمت چپتان مشخص است. اگر از سمت چالوس به جاده بزنید، باید به شرق رفته، و پس از نوشهر و گذشتن از جنگل سیسنگان به شهر رویان با نام قدیمیِ علمده برسید. وَ کمی بعد آبشار را خواهید دید. منطقه خوش آب و هوایی که گاهی اختلاف دمای آن با شهر رویان به ده درجه سانتی گراد می‌رسد.

آن ۱۲ کیلومتری که طی می‌کنید، همان بخش زیبای جاده آبشار آب پری است. خیلی ها این جاده را به همین نام آبشار می‌شناسند. یک مسیر پیچ در پیچ است که با نام گلندرورد و سوردار مشهور شده است. هم‎ سطح جاده چالوس است. اما به مراتب زیبا تر و بکر تر از آن.

 

 آبشار آب پری منطقه ای برای گردشگری
این آبشار در دل پارک جنگلی رویان قرار گرفته است و پارک امکانات خوبی هم برای گردشگران دارد. مانند منابع آب آشامیدنی، سرویس های بهداشتی، آلاچیق هایی برای استراحت و وسایل بازی کودکان که می‌تواند محل خوبی برای گذراندن یک روز خوب هم باشد. به علاوه شما با سفر به این آبشار گزینه های متعددی به عنوان یک گردشگر خواهید داشت.

طبیعت گردی کنید
طبیعت زیبای این آبشار در همه فصل ها عالی است. بهار و تابستانش آب و هوای مطبوع دارد و بسیاری آبشار آب پری و جنگل اطرافش را برای تفریح انتخاب می‌کنند. درختان و گیاهان در جای جای آن و صدای عبور آب، نسیم خنکی که می‌وزد و نور خورشید که از لا به لای شاخه ها به زمین می تابد می‌تواند تصویری بی نظیر در یک سفر طبیعت گردی برایتان به ارمغان بیاورد.
از سویی پاییز و زمستان این آبشار فصل پر آبیِ آبشار آب پری است و با اینکه ممکن است هوا کمی سرد باشد اما به قدری طبیعت اطراف آبشار زیبا خواهد بود که تبدیل به مأوای گردشگران می شود.
عکاسی کنید
غیر از طبیعت اطراف آبشار سوژه های بی نظیر عکاسی را در اطراف آبشار آب پری خواهید یافت. هموطن هایی که برای خوش گذرانی آمده اند، بازار روبروی آبشار و خود آبی که از روی سنگ ها جاری است می‌تواند تصاویر بی نظیری برای قاب خاطرات شما باشد.


خوشمزه گردی کنید
وقتی به این آبشار سفر می‌کنید در تمام طول سال در اطراف آب پری و همه جاده منتهی به آبشار آب پری رستوران های کوچکی ساخته شده که می‌توانید یک وعده غذای محلی، آش های خوش طعم آنجا و یا چای ذغالی و… را در آن ها امتحان کنید. همچنین زنان روستایی محصولاتی را برای فروش می آورد که خرید آن ها به عنوان سوغاتی خوشمزه هم خالی از لطف نیست.
کمپ بزنید
با اینکه آبشار آب پری در منطقه ای دست نخورده و زیبای قرار گرفته و در همه فصول یکی از مقاصد بی نظیر گردشگری است، شما به راحتی می توانید با اینهمه شلوغی جایی مناسب و دنج برای خودتان پیدا کرده و اتراق کنید. با رعایت نکات ایمنی و حفاظت از طبیعت زیبای این منطقه می توانید آتش کوچکی به پا کنید، غذایی پخته  و از منظر عالی و هوای خوب لذت ببرید. اگر تصمیم به ماندن هم دارید، کمی آنطرف تر از آبشار، کمپ زدن با رعایت سلامت محیط زیست می‌تواند یک ایده خوب در این منطقه باشد.


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۲:۳۸ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

فرودگاه امام خمینی ، معرفی فرودگاه های ایران

در زمینی به مساحت 14 هکتار فرودگاهی بین المللی به نام امام خمینی ساخته شده است. فضاهای بسیار بزرگ اطراف فرودگاه، باند فرودگاهی بسیار وسیع و پارکینگ‌ های با ظرفیت بالای این فرودگاه، آن را منحصر به فرد کرده است.

فرودگاه امام خمینی تهران اصلی‌ترین فرودگاه بین‌ المللی کشور است. در جنوب غرب پایتخت واقع شده و امکانات بسیار مناسبی برای مسافران ایرانی و خارجی دارد و در اردیبهشت سال ۱۳۸۴ افتتاح شده است. ممکن است شما فکر کنید همه فرودگاه ها یک امکانات را ارائه می‌دهند اما باورتان نمی‌شود که برخی از امکانات در این فرودگاه هست که در هیچ فرودگاه داخلی دیگری آن ها را نخواهید دید، مانند سالن اختصاصی و بسیار مجهز خدمات cip که در ادامه توضیح آن را خواهید دید.

در این مطلب از مجله گردشگری می‌توانید بسیاری چیزها را راجع به فرودگاه بین المللی امام خمینی بخوانید و در سفرهایتان از آن ها بهره مند شوید. با مجله دلتا بمانید.

فرودگاه امام خمینی
در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار فرودگاهی به نام امام خمینی ساخته شده است. فضاهای بسیار بزرگ اطراف فرودگاه، باند فرودگاهی بسیار وسیع و پارکینگ‌ های با ظرفیت بالای این فرودگاه آن را منحصر به فرد کرده است. با به پایان رسیدن ساخت فاز یک، فاز دو فرودگاه نیز در دست احداث است. ترمینال سلام و ترمینال ایرانشهر  نیز در حال ساخت هستند.

مساحت ترمینال فرودگاه امام خمینی هم مانند باند های آن بسیار زیاد و مناسب است. به بیش از ۷۸۰۰۰ مترمربع می‌رسد و هم برای پروازهای ورودی و هم پروازهای خروجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 پارکینگ فرودگاه امام خمینی
فرودگاه امام خمینی دارای ۵ پارکینگ است.

پارکینگ طبقاتی
پارکینگ طبقاتی یا پارکینگ مسقف ظرفیت بیش از ۱۵۰۰ ماشین دارد. البته هزینه اش چندان کم نیست و بهتر است اگر برای استقبال یا بدرقه به فرودگاه می‌روید، از این پارکینگ استفاده کنید. این پارکینگ زیر ترمینال فرودگاه واقع شده و با آسانسور می‌توانید به ترمینال برسید.
پارکینگ روباز شماره ۳ و ۴
دو پارکینگ شماره ۳ و ۴ روباز هستند و ظرفیت بیش از ۱۰۰۰۰ سواری را دارند. اما این پارکینگ ها با فاصله‌ از فرودگاه احداث شده است و می‌توانید با اتوبوس‌های شاتل (اتوبوس‌های رایگان داخل فرودگاه) به ترمینال مسافران بروید.
پارکینگ روباز شماره ۲
این پارکینگ به طور کلی در اختیار مسافران و همراهان آن ها قرار نمی‌گیرد، دورتر از پارکینگ‌ های شماره ۳ و ۴ ساخته شده و ۸۴۰ سواری ظرفیت دارد. برای توقف خودرو های توقیفی است ولی در زمان‌ های شلوغی فرودگاه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای رفت و آمد هم باز باید اتوبوس‌ های شاتل فرودگاه را استفاده کنید.
پارکینگ روباز شماره ۵
در نزدیکی ساختمان گمرک و برای ماشین‌ های این بخش پارکینگ روباز شماره ۵ ساخته شده است و به مسافران و مراجعان فرودگاه اختصاص ندارد.


فروشگاه فرودگاه امام خمینی
اگر برای دیدار کسی می‌روید و فرصت تهیه سوغات و یا خرید برای سفرتان را نداشتید و یا چیزی را فراموش کرده‌اید، در فرودگاه امام می‌توانید این نیازها را برطرف کنید. تعداد زیادی فروشگاه در این فرودگاه وجود دارد که انواع اجناس لوکس و برند، سوغات شهرهای مختلف ایران و خوراکی و …را عرضه می‌کنند.

سالن خدمات CIP فرودگاه امام خمینی
مجهز‌ ترین سالن تشریفات اختصاصی کشور در فرودگاه امام قرار گرفته است. در سه طبقه ساخته شده و مسافرین ورودی و خروجی که مایل هستند می‌توانند از سالن تشریفات و امکانات موجود در آن استفاده نمایند. به‌ عنوان یک ترمینال اختصاصی برای افراد ویژه طراحی شده و مسافرین محترم در فضایی آرام و بدون نیاز به اجرای فرایند های عادی عملیات فرودگاهی مثل دریافت کارت پرواز و تحویل بار استراحت کند و از پذیرایی شایسته این خدمات استفاده کنند.

CIP مجموعه‌ ای از خدمات است که افراد پر مشغله‌ می‌توانند مدارک خود را تحویل دهند و به جای حضور در صف‌ های چک‌ این، تحویل بار و… در سالن CIP استراحت کنند. پذیرایی این سالن ها با با انواع خوراکی‌ ها و نوشیدنی‌ های لذیذ، استراحت در اتاق‌های راحت، استفاده از اینترنت رایگان و… است و با پرداخت هزینه نه چندان کم می‌توانند از آن بهره مند شوند. مسافرین علاقمند به استفاده از این خدمات می‌توانند از قبل آن‌را از آژانس‌های گردشگری تحت قرار داد فرودگاهی خریداری کنند.
خدمات CIP فرودگاه امام خمینی
انتقال مسافر از مبدا به فرودگاه و بالعکس بوسیله خودرو های تشریفات
ترانسفر تا پای پلکان پرواز و بالعکس توسط راهنمای مخصوص CIP
سرو انواع نوشیدنی گرم و سرد و انواع شیرینی، سالاد و دسر جهت مسافرین CIP
امکان استفاده از میز اردور جهت مسافرین، مستقبلین و مشایعت کنندگان
دریافت کارت پرواز توسط مسئولین مربوط CIP برای مسافران
انجام کلیه امور مربوط به بار و ویزا توسط مسئولین مربوط CIP (اخذ ویزا فرودگاهی با هماهنگی قبلی)
استفاده و تردد گیت‌های اختصاصی سپاه، پلیس، گمرک و پذیرش بار
استفاده از فروشگاه‌های لوکس با برندهای خارجی و داخلی معتبر
استفاده از اینترنت وایرلس و اتاق مخصوص کامپیوتر و اینترنت
باجه بانک اختصاصی به منظور انجام امور بانکی اعم از ارزی (غیر از ارز مسافرتی) و ریالی مسافرین
اتاق اختصاصی سیگار با تهویه استاندارد
فروشگاه خشکبار، چرم، صنایع دستی و خاویار
سالن کنفرانس و ملاقات‌های خصوصی جهت مذاکرات تجاری
سوئیت‌های ویژه برای اقامت‌های موقت و استراحت‌های کوتاه


رستوران و کافی ‌شاپ فرودگاه امام خمینی
 گاهی ممکن است قبل از سفر وقت غذا خوردن نداشته باشید یا باید ۳ ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید، در نتیجه ممکن است گرسنه یا تشنه شوید. اما امکانات زیادی در فرودگاه بین المللی امام خمینی مثل تعداد زیادی رستوران، فست‌ فود و کافی‌ شاپ با انواع غذاها، میان‌ وعده، کیک و شیرینی و نوشیدنی‌ های لذیذ و خوش‌ طعم در دسترس شماست.

نکته: البته  پیش از سفر هوایی از خوردن غذا های سنگین و چرب اجتناب کنید خصوصاً اگر از آن دسته افرادی هستید که در پرواز دچار حالت تهوع می‌شوید.

بانک و صرافی در فرودگاه امام خمینی
در فرودگاه امام چندین شعبه بانک و صرافی وجود دارد؛ هم در سالن ورودی و هم در سالن خروجی. علاوه بر این دستگاه‌ های خود پرداز نیز در محوطه فرودگاه وجود دارد و برای کسانی که پول ایران با خود به همراه ندارند، عالی است چون می‌توانند با کارت‌ های بانکی‌ شان از این خود پرداز ها پول ایرانی بگیرند.

هتل فرودگاه امام خمینی
در نزدیکی فرودگاه امام، دو هتل بزرگ و لوکس فرودگاهی به نام های نووتل و ایبیس ساخته شده اند. مسافران به جای آنکه به داخل شهر بروند، می‌توانند در یکی از این دو هتل اقامت کنند.

هتل نووتل هتلی ۵ ستاره و بسیار شیک است؛ اتاق‌های راحت با امکانات رفاهی کامل دارد و شما در هتل نووتل به غیر از اقامت کامل، می‌توانید اقامت ۶ ساعته هم داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: برای آنکه همه چیز را راجع به هتل نووتل بدانید مطلب “هتل نووتل ، اولین هتل فرودگاهی ایران” را در همین مجله مطالعه کنید.

هتل ۴ ستاره ایبیس هم چیزی کم از نووتل ندارد. ضمن اینکه علاوه بر اقامت روزانه و ۶ ساعته، امکان اقامت ۳ ساعته هم در این هتل پیش‌ بینی شده است.

نکته: در این دو هتل، هنگام رزرو، می‌توانید گزینه‌ای را انتخاب کنید که بر اساس آن، علاوه بر اقامت، تمام امور فرودگاهی نظیر، تحویل بار، دریافت کارت پرواز و… توسط هتل برای شما انجام ‌شود.

 

آدرس فرودگاه امام خمینی
فرودگاه بین المللی امام خمینی در جنوب غربی تهران واقع شده و با مرکز شهر یک ساعت فاصله دارد که البته به میزان ترافیک هم بستگی دارد.

آدرس: تهران- بزرگراه خلیج فارس- کیلومتر ۳۰- فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)

شماره تلفن فرودگاه امام خمینی
فرودگاه امام خمینی شماره تلفن های متعددی دارد که هر یک پاسخگوی بخشی از نیازهای مردم هستند.

شماره تلفن فرودگاه امام خمینی: ۵۱۰۰۱۱۱و ۵۱۰۰۱۱۴و ۵۱۰۰۱۱۸- ۰۲۱

شماره تلفن اطلاعات پرواز: ۰۹۶۳۳۰

شماره تلفن پارکینگ فرودگاه خمینی:۵۱۰۰۷۱۹۹-۰۲۱

چطور به فرودگاه امام خمینی برویم؟

تاکسی فرودگاه: باید به سایت تاکسی فرودگاه امام مراجعه کنید، اطلاعات لازم را وارد کنید و درخواست تاکسی بدهید. این تاکسی‌ها آماده رساندن مسافران از شهرستان‌ های کشور به فرودگاه امام نیز هستند.

مترو فرودگاه امام خمینی: اگر از تهران عازم فرودگاه هستید، باید سوار خط ۸ مترو تهران شوید. در ایستگاه سوم یعنی بین واوان و پرند باید از مترو پیاده شوید؛ چند دقیقه بعد در فرودگاه خواهید بود.

اتوبوس: مبدأ اتوبوس فرودگاه امام، مقابل ترمینال ۴ فرودگاه مهرآباد است. این اتوبوس‌ ها در مسیر در میدان آزادی و حرم امام خمینی هم توقف دارند.


برچسب: جهانگردی، مجله دلتا، فرودگاه، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۱:۵۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

اصفهان ، تفریح در شهر رویاها

این شهر بازی در کنار جاذبه ‌های مدرن دیگری مانند مجتمع تجاری سیتی سنتر واقع شده و شما پس از کلی تفریح و شادی می‌توانید سری هم به این مکان جادویی برای خرید و گشت و گذار بزنید.

شهربازی مجهزی در اصفهان است که آن را بزرگ‌ ترین شهربازی خاورمیانه می‌دانند، به نام دریم‌ لند یا شهر رویاها اصفهان که یکی از مکان های تفریحی ساخته شده در ۱۷۰ هزار متر مربع است. شهر واژگون، دنیای زیر آب، سفر به فضا، سالن بازی‌ های کامپیوتری و سالن جلوه‌ های ویژه فقط بخشی از تفریحاتی‌است که می‌توانید در آنجا به سراغش بروید. ما هم در صفحه گردشگری مان امروز می‌خواهیم سری به این شهر رویاها بزنیم. با مجله دلتا همراه شوید.

شهر بازی کجاست؟
شهربازی را نمی‌توان در یک جمله توصیف کرد. فقط می‌شود توضیح داد که شهر بازی کجاست. مکانی‌است که می‌تواند نه تنها جایی برای شادی کودکان باشد، بلکه جایی برای لذت جوانان و بزرگسالان بوده و هزاران لحظه خاطره خوش را برایشان به وجود می‌آورد. می‌توان چند ساعتی را فارغ از مشکلات و دغدغه ها در خنده و شادی بچه ها غرق شد و لبخند زد؛ لذت بازی های بچه‌گی را بار دیگر تجربه کرد و به تفریحات هیجان انگیز پرداخت.

 

حالا فکرش را بکنید این شهر بازی که توضیحش دادیم، یک شهر بین المللی مجهز به انواع ماشین های مکانیکی برای ایجاد این سُرور باشد، و اتفاقاً در سفر باشید و این نقطه یکی از مقاصد گردشگری که می خواهید به آن سر بزنید. شگفت انگیز است نه؟

شهربازی شهر رویاها
شهر رویاها در سال ۱۳۹۳ افتتاح شد. با وسایلی کاملاً مدرن و استاندارد که نظیرش را شاید در کمتر کشوری در خاورمیانه دیده باشید. شهر رویاها اصفهان نخستین شهربازی کشور در کلاس بین‌المللی است، نزدیک به ۹۰ جاذبه متنوع برای سرگرمی دارد و ممکن است زمانی که به آنجا سر می‌زنید حتی یک روز کامل شما را هم پر کند. نگران هم نباشید که بخواهید خیلی در صف بلیط و بازی ها منتظر بمانید، چرا که ظرفیت پذیرش آن، روزانه ۶۰۰ نفر است.

 

این شهر بازی در کنار  جاذبه ‌های مدرن دیگری مانند مجتمع تجاری سیتی سنتر واقع شده و شما پس از کلی تفریح و شادی می‌توانید سری هم به این مکان جادویی برای خرید و گشت و گذار بزنید.

امکانات تفریحی شهر رویاها اصفهان
این شهر بازی در دو قسمت ساخته شده، اول بخش روباز آن است با وسایلی هیجان انگیز و دوم بخش سر پوشیده که هر کدام بازی های مخصوص به خود را دارد.

بخش روباز شهر رویاها اصفهان
یازده بازی مختلف برای کودکان و بزرگسالان در بخش روباز قرار دارند. شامل:

کاروسل (وسیله‌ای مخصوص کودکان که صندلی‌های آن شبیه به اسب طراحی شده است و با بالا و پایین شدن حول یک محور می‌چرخند)
ترن هوایی بزرگ
ترن هوایی کوچک
رالی کودک
موتور فضایی
 قورباغه
 تاب چرخان
 تاب چرخان بزرگ
 کرم کوچولو
 بازوی چرخان
 زنبور کوچولو

بخش سرپوشیده
این بخش نیز از پنج قسمت مختلف تشکیل شده و زمانی که شما وارد هرکدام از آن ها بشوید گویی وارد یک فضای سینمایی شده‌اید. این تجربه ای‌است که فقط از یک شهر بازی بین المللی می‌توان انتظار داشت، شامل:

سالن بازی‌های کامپیوتری
 سالن جلوه‌های ویژه
 سفر  به فضا
 دنیای زیر آب
شهر واژگون
خوب است کمی راجع به بخش سر پوشیده شهر رویاها بدانید.

سالن بازی‌های کامپیوتری
این سالن دارای ۷۰ دستگاه برای بازی‌ های کامپیوتری‌ است. هشت قسمت دارد و در ژانرهای مختلف از جمله ورزشی، هیجانی، ماجراجویی، و… که ظرفیت آن‌ ها در مجموع ۱۰۰ نفر است می توان به تفریح پرداخت.

سالن‌ جلوه‌های ویژه
فضای این سالن حدود ۲۲۱۸ متر مربع و ظرفیت آن ۶۰۰ نفر است و به شکل یک استودیو در دو بخش پیش‌ نمایش وَ نمایش اصلی طراحی شده. شما ابتدا وارد اتاق پیش‌ نمایش می‌شوید و از چند نفر خواسته می‌شود تا برای خلق ترفند های سینمایی به بازیگران کمک کنند.
پس از آن، نمایش فیلم در بخش نمایش اصلی در ژانرهای مختلف مصری، غربی، قلعه‌‌ های باستانی و شهر های مدرن آغاز می‌شود و افراد داوطلب با استفاده از تکنیک‌ های جلوه‌ های ویژه مانند پرده سبز، تصاویر مصنوعی و سایر تکنیک‌ها، در صحنه‌های جنگی و هیجانی به ایفای نقش ‌می‌پردازند. چه هیجان انگیز!
ترکیب این جلوه‌ های ویژه با صحنه‌ های واقعی، باعث می‌شود تماشاگران برای ۳۰ دقیقه نمایش های فوق‌ العاده جذابی را تماشا کنند. به علاوه اینکه ظرفیت سالن اصلی نمایش هم ۳۰۰ نفر است.

سفر به فضا
پنج کابین با ظرفیت هر کدام ۲۰ نفر در این بخش قرار گرفته است. بازدید کنندگان با نشستن در هر یک از این کابین‌ ها، سفر مجازی به فضا را تجربه می‌کنند.
کابین‌ ها به سمت چپ و راست، بالا و پایین حرکت می‌کنند و تجربه جالبی برای مسافران خود به وجود می‌آورند. حتی در حین حرکت ممکن است با اجرام آسمانی هم برخورد کنند. مدت زمان سفر هیجان‌ انگیزتان، ۶ دقیقه و بیست ثانیه است.
دنیای زیر آب شهر رویاها اصفهان
در هر سانس یک ساعته ۳۰۸ نفر می‌توانند به سالن دنیای زیر آب مراجعه کنند. در این بخش شما وارد دنیای شگفت‌ انگیز زیر آب می‌شوید و با استفاده از فناوری سینمای چهار بعدی، افکت‌ های آب و باد و افکت‌ های حرکتی و همچنین دو ربات جالب (میگو و خرچنگ)، تجربه هیجان‌انگیزی از دنیای زیر آب در قالب یک فیلم سینمایی را خواهید داشت.
شهر واژگون شهر رویاها اصفهان
هیجان‌ انگیزترین بخش شهر رویاها همینجااست و در هر سانس ظرفیت ۴۰ نفر را دارد؛ پنج واگن در خط و پنج واگن برای رزرو که ظرفیت هر یک از آن‌ ها هشت نفر است. در آن شما وارد دنیای خطرناک داینا سورها می‌شوید و به نوعی با آن‌ها مبارزه می‌‌کنید. واگن‌ ها یک فضای چهار بعدی را طی کرده و بازدید کنندگان در طول مسیر ۱۹ افکت مختلف را تجربه می‌کنند.

سایر امکانات شهر رویاها اصفهان
۵۴ تفنگ آب‌‌پاش و چندین پمپ خودکار آب در یک ساختمان دو طبقه نصب شده است و شما می توانید در یک فضای شاد همراه با موسیقی، در یک مدت مشخص با هم بازی کرده و حسابی یکدیگر را خیس کنید!

همچنین یک ترن هوایی معلق هم در این مجموعه وجود دارد، با کابین‌ هایی شبیه به واگن قطار و یک قایق در رودخانه‌ای مواج که در مسیر گردابی می‌چرخد و بالا و پایین می‌رود.

امکانات رفاهی
این شهربازی از امکاناتی رفاهی خوبی هم برخوردار است. مانند کافی‌شاپ و رستوران، هتل چهار ستاره، سالن‌‌های ورزشی، رستوران گردان و استخر در فضایی به وسعت ۵۰ هزار متر مربع و…

قیمت بلیط شهر رویاها اصفهان
بازدیدکنندگان به دو روش می‌توانند هزینه استفاده از این مجموعه را بپردازند. در روش اول میزان پرداختی به ازای هر فرد با قد بالای ۱۴۰ سانتی‌ متر، و به ازای هر فرد با قد بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ سانتی‌متر که قیمتی بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان دارد. افراد می‌توانند در این روش از تمام بازی‌ های مجموعه یک بار به‌صورت رایگان استفاده کنند.

در روش دوم میزان پرداختی به ازای هر  نفر و با شارژ اصفهان کارت است و پس از ورود به مجموعه، هزینه هر بازی از کارت کسر می‌شود. هزینه استفاده از هر بازی متغیر است.

 

ساعت کاری شهر رویاها اصفهان
ساعات کار در فصل گرم ۱۷ تا ۲۴ (روزهای تعطیل از ۸ تا ۱۳:۳۰ و از ۱۷ تا ۲۴) و در فصل سرد ۹ تا ۱۹ است.

آدرس: بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، پس از روشن دشت، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۱:۲۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)