مجله سایت مجله سایت .

مجله سایت

رستوران کوتاه قامتان بلند همت

زدن یک همچین کافه رستورانی جرأت می‌خواهد و همتی بلند. و کوتاه قامتان این کار را کرده بودند.

اعتماد به‎ نفس و اطمینان به ‌این که “من آدم توانمندی هستم”، کلید بسیاری از موفقیت‌ ها در برخورد‌های اجتماعی است. این‎که آدم یاد بگیرد نقاط ضعف خود را تبدیل به نقاط قوت کند یک اصل مهم است. در واقع راز موفقیت در زندگی، داشتن امکانات نیست، بلکه استفاده از “بی‎امکانی” به عنوان نقطه قوت است، و من این را زمانی دریافتم که زیر گوش ولیعصر، در همین تهران خودمان رستوران کوتاه قامتان را دیدم. جایی که نه تنها یک نقطه بی نظیر گردشگری است، بلکه برای گذران وقت در یک عصر پاییزی بسیار هم خاطره انگیز است. با مجله دلتا همراه باشید.

رستوران کوتاه قامتان کجاست؟
خیابان شهید بهشتیِ پرخاطره این مکان منحصر به فرد را در دل خود جای داده است! یک آدرس سر راست. می‌دانستید پیاده روی در تهران، حتی اگر بی هدف باشد هم، انسان را نهایت به جایی خواهد برد که پر باشد از زیبایی‌ها، چه به لحاظ طبیعی و چه به لحاظ انسانی. تا روحش جلا یابد و حال دلش خوب شود. وَه که چه خواهد شد اگر همتی بلند آن را ساخته باشد حتی با قامتی کوتاه.

 

شنیده بودم کافه رستورانی سنتی در تهران افتتاح شده که همه‌اش را پرسنلی کوتاه قامت اداره می‌کنند و با برگزاری برنامه‌ هایی سرگرم کننده بسیاری هموطنان را به آنجا می‌کشانند. به فضایی صمیمی و دل‌انگیز از تلاشی طولانی مدت اما به نتیجه نشسته. ندیده بودمش تا دیروز که مسیری را به سوی خیابان ولیعصر در پیش گرفتم. به تقاطع شهید بهشتی رسیدم و مقابل در رستوران ایستادم.

آنچه می خواستم یافتم
خودش بود. به داخل سرک کشیدم. کافه رستوران بود که با آن‌که در ساعت شلوغی نرسیده بودم اما آنجا تقریبا شلوغ بود. داخل شدم. درست می‌دیدم. همه پرسونل کوتاه قامت بودند. در جایی که صنعت رستوران داری تبدیل به رقابت شده است. زدن یک همچین کافه رستورانی جرأت می‌خواهد و همتی بلند. و آن‌ها این کار را کرده بودند. حتی بدون تبلیغات و کمکی آن‌چنانی که آن‌ها را به چشم بیاورد.

 

با مدیریت صحبت کردم. محمد ابراهیمی نامی بود که نه با زبانش بلکه با دل دریایش صحبت می‌کرد:

از همان ابتدا می‌دانست دنبال چه هستم. گفت:

دوستداشتم سنتی باشد و قدیمی
فضای داخلی کاملاً به سبک خانه‌های قدیمی‌است و با حوضی کوچک وسط حیاط حتی اتاق‌هایی که دور این حیاط واقع شده.
موسیقی سنتی زنده، و همکاری کوتاه قامتان دیگر.
همه شان قبلاً در رستوران کار کرده اند.
 از دوستانی دعوت کردم که در انجمن کوتاه قامتان با آن‌ها آشنا شدم و برخی‌شان تحصیل کرده و هنرمند هستند.
این کافه رستوران در همه‌ی بخش‌ها به جز امور مرتبط با آشپزخانه و آشپزی از افراد کوتاه قامت استفاده می‌کند.
متاسفانه سبک نگرش به کسانی که آسیب‌پذیرتر هستند، بسیار خاص است. بنابراین قصد داشتم ضمن ایجاد اشتغال، کار متفاوتی کرده باشم که بتواند ماندگار و درعین حال حمایتگر از آن‌ها باشد؛ آنانی که در عین آسیب پذیربودن توانمندی‌هایی بالقوه دارند.

شعار اصلی این کافه رستوران که در پوسترهای تبلیغاتی نیز درج شده: “همت از ما، حمایت از شما، برکت ازخدا ” است.
عامل موفقیت و جذب مشتری حضور 15 پرسنل کوتاه قامت است که با همدلی دراین مجموعه کار می‌کنند.
این کافه رستوران با مدیریت یک کوتاه‌قد و ایجاد فضایی که به خاطر وجود دوستان هنرمند، سرگرم کننده است، درخدمت بلند اندیشان است.

حرف آخر
وقتی بیرون اومدم تقریباً شب شده بود. برام جالب بود که حتی اگر دنیا نیمِ تورو بهت نده، خودت می‌تونی خیلی بیشتر از قامتت رو ازش پس بگیری.

جایی که همه فکر می کنند زیبایی ظاهری و قدو قامت بلند فاکتورهای مثبتی هستند که انسان را به سوی موفقیت سوق می‌دهد، اما این‌جا جایی بود که فهمیدم اینطور نیست. اون‌ها فقط انگیزه و اراده قوی داشتند و تمرکز بر هدف. و از همه مهمتر مقاومت در برابر ناملایمات. پیشنهاد می‌کنم حتماً برای دیدن این کافه رستوران بروید. حتی اگر چیزی هم آن لحظه هوس نکرده باشید، سر زدن به این مکان می‌تواند دلگرم کننده باشد.
رستوران کوتاه قامتان درخیابان شهید بهشتی مقابل پارکینگ سینما آزادی قراردارد.
همچنین بخوانید:
باغ کتاب تهران؛ بزرگ‌ترین کتابفروشی دنیا بیخ گوش‌مان

بام تهران کجاست ؟

تهران قدیم را بگردیم


برچسب: تهرانگردی، رستوران، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۹:۳۶ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

کولوسئوم رم ؛ قتلگاه گلادیاتور

شاید کولوسئوم خاطره خوبی از خود بین مردم به جای نگذاشته باشد، اما امروز به عنوان  یک جاذبه بی نظیر گردشگری در رم شناخته می‌شود.

بی‌شک کولوسئوم (Colosseum) در شهر رم که تاریخ بنای آن به قرن اول میلادی می‌رسد از لحاظ معماری نقطه‌ی عطفی در تاریخ امپراطوری روم در کشور ایتالیا محسوب می‌شود. جایی که بیشتر مردم از تمام نقاط رم یا همه ایتالیا و یا حتی کل جهان می‌آمدند تا شاهد نبرد دو گلادیاتور پرقدرت با یکدیگر یا با حیوانات درنده و یا برده‌ ها با یکدیگر در این آمفی تئاتر باشند. با مجله دلتا همراه شوید تا ببینید این قتلگاه چگونه به یک منطقه گردشگری تبدیل شده است.

 

زمان ساخت آمفی‌تئاتر کولوسئوم به دوره‌ی امپراطوری وسپاسیان (Vespasian) باز می‌گردد که در زمان «تیتوس» ۸۰ سال بعد از میلاد بنای آن نهاده شد و در نهایت توسط برادرش «دومیتیان» به پایان رسید. وحشتناک‌ترین مکان دوره قرون وسطی. در جشنواره‌ی گشایش این آمفی‌تئاتر عظیم که ۱۰۰ روز به طول انجامید، بیش از ۵۰۰۰ حیوان وحشی کشته شدند. یکی از آمار‌های کشته‌شدگان کلوسئوم مربوط به فستیوالی است که در سال ۲۴۰ بعد از میلاد برگزار شد. برای این جشن تعداد کشته‌شدگان به این شرح آمده است: ۲۰۰۰ گلادیاتور ، ۷۰ قلاده شیر، ۴۰ اسب وحشی، ۳۰ فیل، ۳۰ قلاده یوزپلنگ، ۲۰ الاغ وحشی، ۱۹ زرافه، ۱۰ گوزن شمالی، ۱۰ کفتار، ۱۰ ببر، ۱ اسب آبی و ۱ کرگدن!

 

کولوسئوم جاذبه گردشگری
شاید کولوسئوم خاطره خوبی از خود بین مردم به جای نگذاشته باشد، اما امروز به عنوان یک جاذبه بی نظیر گردشگری در رم شناخته می‌شود. همچنین بارها و بارها در بیشتر فیلم های تاریخی من جمله فیلم مشهور گلادیاتور این مکان را دیده اید. اما فکرش را بکنید که شما می‌توانید با سفر به این منطقه و رفتن به این آمفی تئاتر با شکوه از تمام زیر و بم این مکان دیدن کنید. همچنین  زمانی را تصور کنید که دو گلادیاتور در طبقه زیرین ایستاده اند تا پس از باز شدن درِ آهنین، با کشتن یکدیگر شادی را برای تماشاگران به ارمغان بیاورند.

 

تاریخچه
حتمالاً نام کولوسئوم از مجسمه‌ی عظیم و باشکوه کلسئوس نرویوس (Colossus Neronis) که در نزدیکی استادیوم قرار داشته نشأت گرفته، اما غیر از آن با نام آمفی‌تئاتر فلاوین یا فلاویوس نیز مشهور بوده است. در آن زمان کولوسئوم، مهم‌ترین قسمت از مسیر مسافران در مابین سنت پیترز (St. Peter’s) تا لاتران (Lateran) قرار گرفته و یک منطقه حومه شهری در این بخش ایجاد کرده بود. کولوسئوم برای جنگ‌های گلادیاتور‌ها، شکار حیوانات، بازآفرینی جنگ‌های معروف و درام‌هایی بر پایه‌ی اسطوره‌های قدیمی‌ استفاده می‌شد و مایه‌ی نشاط تماشاچی‌ها، امپراطور و اشرفیان می‌شده است. از نکات قابل توجه این آمفی‌تئاتر باستانی این است که تمام افراد رومی می‌توانستند به‌صورت رایگان برای تماشای برنامه‌ها به اینجا بیایند، همچنین در زمان برنامه به تماشاچی‌ها غذا و خوراکی داده می‌شد.

بر اساس نوشته‌های تئودورت، یک اسقف و تاریخ‌نگارِ کلیسا، جنگ‌ بین دو گلادیاتور در سال ۴۰۷ توسط امپراطوری مسیحی به نام هونوریوس (Honorius) غیر قانونی و جنگ با حیوانات وحشی نیز در سال ۵۲۳ غدغن اعلام شد و این پهنه دیگر مورد استفاده قرار نگرفت. او جنگ‌های خونین گلادیاتورها را به خاطر یک راهب به نام تلماخوس (Telmachus) غدغن کرد که تنها شهید کولوسئوم است که شواهدی در مورد کشته شدن وی در این مکان وجود دارد.

 

سرنوشت کولوسئوم
این آمفی‌تئاتر بارها توسط آتش و زلزله تخریب شده است و به طور مداوم تا پایان قرن پنجم ترمیم می‌شد؛ اما برای مدت کوتاهی در سال ۵۲۳ پس از بسته شدن تعمیر نشد. در سال ۵۲۶ بربرین توتیلا (barbarian Totila) و ارتش وی به منظور دست‌یابی به مقادیر با ارزشی از برنز، بخش‌هایی از این مکان را تخریب کردند. پس از آن نیز رومی‌ها از سنگ‌های آن برای ساخت خانه‌هایشان استفاده نمودند. در این برهه زمانی کولوسئوم برای محل دفن نیز استفاده می‌شده است. مقبره‌هایی در سه منطقه اطراف آمفی‌تئاتر یافت شده است: در بخش پی ساختمان در جوانب شمالی و شرقی در زمین‌های خارجی در نزدیکی در خروجی امروزی.

در قرن سیزدهم کلوسئوم توسط خاندان فرانگیپانی (Frangipani) اشغال و حومه اطراف آن به یک منطقه سرسبز تبدیل شد. پس از آن کولوسئوم بازسازی شد و کاوش‌های باستانی در آن به راه افتاد که این کار تا به امروز نیز ادامه دارد.

 

چارلز دیکنز در کلوسئوم
مسافرانی که در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ به این مکان آمده‌اند به‌شدت تحت تأثیر آن قرار گرفته‌اند. از میان این افراد می‌توان به چارلز دیکنز (Charles Dickens) اشاره کرد. او در سال ۱۸۴۶ می‌نویسد:

نمای کلوسئوم کاملاً با تراورتن ساخته شده و بعضی از طاق‌های آن با مجسمه پر شده‌اند. ۸۰ ورودی در آن وجود دارد که ۲ تا از آن‌ها مخصوص امپراطور و هیئت همراه آن است. درون آن با آجر، توفا و مرمر ساخته شده است که مقدار کمی از این مرمرها امروزه باقی مانده‌ است. بخش مرکزی که به آن میدان می‌گویند توسط چوب و کانواس برای ضد آب شدن پوشیده شده و بر روی این‌ها یک لایه از ماسه برای جذب خون کشیده شده است. کف این میدان منتهی به مکانی می‌شود که یک گلادیاتور و حیوانی برای نبرد منتظر بوده‌اند.

 

این آمفی‌تئاتر توسط دیواری ۵ متری پوشیده شده که برای محافظت از تماشاچیان در مقابله حمله‌ی حیوانات وحشی بوده است. در بالای دیوار لژ سلطنتی قرار دارد که محل نشستن امپراطور و مهمانان ویژه او بوده است. در نزدیکی محل نشیمن امپراطور صلیبی برای یادبود مسیحیانی که گمان می‌رود در اینجا به شهادت رسیده‌اند نصب شده است. در بالای این بخش، صندلی تماشاچیان قرار دارد که به سه ردیف تقسیم شده است: پایین ترین بخش برای شوالیه‌ها، بخش میانی برای شهروندان متمول و بخش بالایی برای عامه مردم. به طور کلی کولوسئوم می‌تواند ۴۵۰۰۰ نفر گنجایش داشته باشد. مجسمه غول‌پیکر نرو بین کلوسئوم و معدن کناری آن که مربوط به ونوس و روم است مشاهده می‌شود.

 


برچسب: ایتالیا، جهانگردی، رم، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۰:۴۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

آبان ، فقط بریم کویر

به یاد داشته باشید که کویر هر چه قدر هم که زیبا و آرام به نظر برسد، به یک‌باره می‌تواند بی رحم شود.


یکی از جذاب‌ترین بخش‌های طبیعت‌گردی در ایران، سفر به کویر است که هرکدام در گوشه‌ای از سرزمین پهناورمان قرارگرفته‌اند و علاقه‌ مندان به کویر نوردی را به‌سوی خود می‌خوانند. بالأخص اینکه در فصل آبان هستیم و فصل طلایی کویرهای ایران. این مطلب از صفحه گردشگری امروز به معرفی جامع و کامل کویرهای ایران می‌پردازد، همچنین مسیر دسترسی، دیدنی‌ها و تفریحات آن‌ها، که می‌توانید مقصد خود را به هرکدام از این سرزمین‌های طلایی تغییر دهید. با مجله دلتا همراه شوید.

 

کویر مرنجاب
کویر مرنجاب اصفهان یکی از کویرهای کوچک اما بسیار زیبای ایران است که در قلب بیابان‌های مرکزی ایران قرار دارد. این کویر در دل خود یک کاروانسرای بسیار زیبا دارد که به کاروانسرای مرنجاب معروف است و البته یکی از 999 کاروانسراهایی است که شاه‌عباس صفوی در ایران ساخت.

زیبایی کویر مرنجاب در نوع خود بی‌ نظیر است و می‌توانید در نیمه دوم سال، زمانی که همه‌جا سرد است لذت قدم زدن روی شن‌های داغ را تجربه کنید.
انجام تفریحاتی نظیر شترسواری، موتور چهارچرخ و آفرود در مرنجاب امکان‌پذیر است.
یکی از کاروانسرای های عباسی ایران در قالب یک اقامتگاه سنتی در این کویر قرار دارد و تجربه اقامت در یک کاروانسرای قدیمی را به شما هدیه می‌دهد.
این کویر در نزدیکی دریاچه نمک آران و بیدگل قرار دارد و دیدن پلی گون‌های دریاچه و غروب زیبای آن خالی از لطف نیست. همچنین تماشای جزیره سرگردان این دریاچه نیز تجربه‌ای متفاوت به شما ارائه می‌دهد.
کویر مرنجاب پوشش گیاهی و جانوری متنوعی دارد و همین موضوع می‌تواند بازدیدی جالب و متفاوت برای شما رقم بزند.

آدرس: ایران، استان اصفهان، شهر آران بیدگل، کویر مرنجاب

باید وارد جاده‌ای شوید که مرنجاب نام دارد. از ابتدای این جاده تا کاروانسرای مرنجاب حدود 40 کیلومتر راه در پیش دارید؛ در طول مسیر و حدوداً هر 500 متر یک‌بار تابلوهایی را می‌بینید که به شما اعلام می‌کنند راه را درست آمده‌اید. هوشیار باشید و اگر این تابلوها را ندیدید از همان مسیری که آمده‌اید برگردید چراکه در طول مسیر مرنجاب چندین بار با دوراهی‌های مختلف مواجه می‌شوید.

کویر ریگ جن
سفرهای زیادی به کویرهای ایران می‌شود؛ اما این ناحیه از مناطق کویری ایران هنوز هم وهم خاصی در دل می‌اندازد و با همه کویرهای معروفی که می‌شناسید تفاوت دارد؛ ریگ جن تنها می‌تواند مقصد طبیعت گردان حرفه‌ای و متخصص باشد و نباید در سفر به آن بی‌گدار به آب زد. به یاد داشته باشید که کویر هر چه قدر هم که زیبا و آرام به نظر برسد، به یک‌باره می‌تواند بی‌رحم شود و زندگی‌تان را بگیرد؛ پس تنها با افراد متخصص و راه‌بلد به ریگ جن بروید و جان خود را به بازی نگیرید.

کویر ریگ جن یکی از مناطق رمزآلود ایران به شمار می‌رود.
در سفر به این کویر هیجان خاصی را در کنار راز آلودگی آن تجربه می‌کنید.
زیبایی‌های مناطق کویری ازجمله تپه‌ها و رمل‌های شنی و آسمان پرستاره شب را می‌توانید در ریگ جن ببینید.
پر از اتفاقات توجیه نشده و شایعه‌های مجازی است.
آدرس: کویر مرکزی ایران، جنوب غربی دشت کویر، مرز استان‌های سمنان و اصفهان

 

کویر مصر
در قلب دشت کویر، کویر مصر اصفهان، مقصدی آشنا و دل‌ نشین برای طبیعت دوستان و گردشگران است. بسیاری از افراد  در انتظار خنکای هوا هستند تا آب‌وهوای مصر مطبوع شود و بار سفر ببندند. تور کویر مصر هم از آن گزینه‌های پرطرفدار است که از شهرهای مختلفی چون تهران و اصفهان، برگزار می‌شود و نشان از محبوبیت این مقصد دارد.

 

کویر در عین سادگی زیبایی‌های بسیاری دارد که چشم شما را به خود خیره خواهد کرد.
کویر مصر یکی از تماشایی‌ترین آنها در  ایران است که گردشگران زیادی را به‌سوی خود می‌کشاند.
این کویر دارای امکانات تفریحی خوبی ازجمله آفرود، موتور چهارچرخ و شترسواری است که تجربه‌ای متفاوت برای شما رقم می‌زنند.
وجود اقامتگاه‌های بومی مناسب، باعث می‌شود که در این کویر دغدغه‌ای برای اقامت نداشته باشید.
آدرس: استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، دهستان جندق، روستای مصر

کویر ورزنه
برای رفتن به مانی که علاقه‌مندانش عاشقان عکاسی، به‌ویژه عکاسی شب؛ عاشقان تفریحات هیجانی و گروه‌های دوستانه و خانواده‌ها هستند؛ کویر ورزنه بهترین انتخاب است. جایی که در تابستان، حتی نگاه کردن به آن‌ عطش انسان را برمی‌انگیخت، اما در فصل طلایی خود به ما لبخند می‌زنند.

 

زیبایی کویر ورزنه در نوع خود بی‌نظیر است و لذت کویرنوردی و راه رفتن روی ماسه‌های داغ را به شما ارزانی می‌دارد.
بزرگ‌ترین سایت تفریحی کویری ایران در ورزنه قرار دارد.
با سفر به ورزنه می‌توانید انواع تفریحات هیجانی مانند موتورسواری (چهارچرخ)، زیپ لاین، شترسواری و کویر نوردی با ماشین‌های آفرود را تجربه کنید.
این کویر در کنار شهر زیبا و تاریخی ورزنه قرار دارد بنابراین با سفر به این منطقه می‌توانید از دیدنی‌های شهر و همچنین دیدنی‌های اطراف آن مثل تالاب بین‌المللی گاوخونی نیز دیدن کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تالاب گاوخونی در همه‌روزه‌ای سال آب ندارد.
در این کویر ممکن است با گیاهان و جانوران مختلفی برخورد کنید چراکه این کویر دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است.
آدرس: شهر اصفهان، شهر ورزنه

 

کویر دروازه قرآن یزد
کویر دروازه قرآن یکی از جاذبه‌های طبیعی استان یزد است که در نزدیکی شهر یزد قرار دارد. این کویر در فاصله کمی از دروازه قرآن در ورودی یزد واقع شده است و احتمالاً به همین دلیل، چنین نامی را بر آن گذاشته‌اند. با کمی رانندگی در جاده خاکی از ورودی شهر یزد می‌توانید به این کویر برسید و از دیدن زیبایی‌هایش لذت ببرید. کویر دروازه قرآن امکانات خوبی برای اقامت و تفریحات دارد و همین موجب شده تا به یکی از مقاصد محبوب بین کویرهای ایران و یزد تبدیل شود.

به سبب وجود یک تالاب در آن، شهرت بسیاری برای خود رقم‌زده است و چشم‌انداز بی‌نظیری دارد.
از نظر ظاهر یکی از خاص‌ترین کویرهای ایران است و نمونه‌اش را در هیچ جای کشور نمی‌بینید.
کمپ‌های اقامتی و تفریحی در آن فعال هستند و امکانات خوبی را در اختیارتان می‌گذارند.
اقامت در یکی از خاص‌ترین کمپ‌های کویری را در این‌جا تجربه می‌کنید.
فاصله کمی تا شهر یزد دارد و نیاز نیست فاصله خیلی زیادی را تا رسیدن به آن طی کنید.
آدرس: شهر یزد، بلوار جمهوری اسلامی، بعد از دروازه قرآن، خیابان نصر، جاده خاکی

 

کویر شهداد کرمان
ممکن است بخواهید باغ شازده ماهان را ببینید و به کرمان سفر کنید یا شاید مسافر کاروانسرای زین‌الدین کرمان باشید؛ اگر از شهر شهداد به سمت شهرستان نهبندان به راه بیفتید، پس از مدتی چشمتان به تابلویی می‌خورد که شما را به سمت کلوت های شهداد راهنمایی می‌کند.

کلوت یعنی چه؟
کلوت به برجستگی‌هایی گفته می‌شود که بین شیارهای U شکل ایجادشده‌اند. رأس این برجستگی‌ها صاف به نظر می‌رسد؛ اما طرفِ رو به باد آن‌ها به‌صورت پرشیب و طرف دیگر آن‌ها به‌صورت کم شیب شکل‌گرفته است. این اشکال معمولاً در رسوبات قدیمی و نرم دریاچه‌ها ایجاد می‌شوند و به شکل تپه‌های فرسایشی رخ می‌نمایند. کارشناسان بر این باورند که کلوت از دو واژه «کل» به معنای «آبادی» و «لوت» اسم همین منطقه یعنی دشت لوت، تشکیل‌شده است.

کلوت های شهداد در گستره ای 11 هزار کیلومترمربعی شکل‌ گرفته‌اند و برخی این منطقه را شهر افسانه‌ای کلوت ها می‌نامند. این عارضه طبیعی حدود 20 هزار سال قبل در اثر فرسایش آبی و بادی، ایجادشده است. و یکی از دلایل بی‌نظیر سفر کویر نوردان به کرمان است.

 

یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعی ایران هستند و نمونه آن‌ها را در کمتر جایی می‌توان دید.
برخی منظره کلوت های شهداد را چشم‌اندازی ماورایی توصیف می‌کنند و آن را فضایی وهم‌آلود می‌دانند.
تفریحات هیجانی مانند سافاری در این منطقه در انتظارتان است.
به دلیل وجود کمپ کویری شهداد، امکانات خوبی دارد.
گزینه‌ای جذاب برای کویرنوردی به‌ویژه در پاییز است.
با عنوان گرم‌ترین نقطه کره زمین شهره شده است.
بخشی از دشت لوت است که نامش در میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
آدرس: استان کرمان، 40 کیلومتری شهر شهداد

 

کویر کاراکال یزد
کویر کاراکال منطقه‌ای در نزدیکی شهر بافق و روستای صادق‌آباد است که برخی آن را زیباترین کویرهای ایران می‌دانند. این کویر یکی از شناخته‌شده‌ترین زیستگاه‌های کاراکال، یکی از گربه‌سانان ایران است و به همین دلیل با این نام خوانده می‌شود. تماشای آسمان شب، تجربه تفریحاتی چون شترسواری، آفرود و …، اقامت در اقامتگاهی سنتی و زیبا و بهره بردن از آرامشی بی‌پایان، تجاربی است که در سفر به کاراکال نصیبتان می‌شود.

در نزدیکی شهر قرار دارد و با طی کردن جاده‌ای آسفالته به‌راحتی به این کویر می‌رسید.
پیاده‌روی در نخلستان‌ها
پیاده‌روی در کویر و بالا رفتن از تپه‌های شنی
عکاسی از چشم‌اندازهای کویری
تماشای غروب آفتاب
آدرس: استان یزد، شهر بافق، روستای صادق آباد

 

همچنین بخوانید:
کاروانسرای زین الدین ، جایی که فقط تویی و صحرا و خدا


آثار باستانی لرستان ، گنج پنهان در موزه های جهان (+ویدئو)


آبشار لونک


برچسب: ایرانگردی، سفر، کویر، کویرنوردی، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۵:۱۲ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

دریاچه چیتگر ، ساحل پایتخت

محوطه چیتگر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در بخش شرقی که مجموعه‌ای از رستوران‌ها و کافه‌های لوکس به همراه مرکز خرید بام لند قرار دارد و در سمت غربی هم دریاچه و رستوران‌ها و جاذبه‌های مهیج.

یکی از جدیدترین و متفاوت‌ترین جاذبه‌هایی که برای گذراندن اوقات فراغت یا تفریح در کنار دوستان می‌توان انتخاب کرد، دریاچه چیتگر است. در غرب تهران واقع شده و محدوده‌ی بسیار وسیعی را به خود اختصاص داده است. تفریجات هیجان انگیز، رستوران های متنوع و لوکس‌ترین مراکز خرید پایتخت به نام بام لند از جمله دلایلی است که باید حتماً سری به این دریا چه بزنید. با صفحه گردشگری مجله دلتا همراه شوید.

دریاچه

ه چیتگر
بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران را دریاچه چیتگر می‌دانند. چراکه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تفریح در چهار فصل سال و پر است از تفریحات نظیر: راید اسکیت هوایی، پرش آزاد، سرسره سقوط آزاد، چرخ و فلک، سینمای چند بعدی و…  که برای جوانان گزینه‌ی تفریحی بسیار جذابی به شمار می‌رود.

 

رستوران‌های متنوعی هم وجود دارد که امکان ندارد به آنجا بروید و یکی از آن‌ها را برای سرو غذا انتخاب نکنید. به علاوه یکی از منحصر به‌ فرد ترین مراکز خرید تهران هم در محوطه دریاچه چیتگر به نام “بام لند” هست که می‌توانید کلی ویترین گردی کنید.

برای کسانی که می‌خواهند یک روز پر هیجان را تجربه کنند دریاچه چیتگر تهران می‌تواند گزینه بسیار خوب و مناسبی باشد. همچنین خوب است بدانید این محوطه فقط برای تفریحات هیجان انگیز نیست، بلکه برای کسانی که دنبال جایی دنج و خلوت هم می‌گردند انتخاب عالی به شمار می‌رود. پیاده‌روی کنار دریاچه و لذت از منظره پرواز پرندگان بسیار فرح‌بخش است.

 

چطور برویم؟
برای رسیدن به دریاچه می‌توانید با خودروی شخصی، اتوبوس و مترو استفاده کنید.

با خودروی شخصی می‌بایست یکی از دو بزرگراه همت غرب یا بزرگراه آزادگان شمال را انتخاب کنید و خودتان را به این دریاچه برسانید.

در صورتی که خواستید با مترو به سمت دریاچهبروید، در ایستگاه ایران خودرو پیاده شوید و به ایستگاه اتوبوس که در همانجا قرار دارد بروید و خودتان را به شهرک شهید باقری که دریاچه چیتگر در آن واقع است، برسانید.

اگر هم برای رفتن به چیتگر اتوبوس را انتخاب کردید، به پایانه اتوبوس های صادقیه بروید و بعد از آن با استفاده از اتوبوس به سمت دریاچه شهدای خلیج فارس یا دریاچه چیتگر بروید.

آدرس ۱: ﺗﻬﺮان، ﺑﺰرﮔﺮاه ﺷﻬﯿﺪ ﻫﻤﺖ، ﺧﺮوﺟﯽ ﺑﻠﻮار ﮐﺎﺷﺎن، میدان موج، خیابان موج بلوار صدف، مرکز تجاری تفریحی بام لند

آدرس ۲: تهران، منطقه ۲۲، اتوبان همت غرب، خروجی دریاچه چیتگر

 

بخش های مختلف دریاچه
این محوطه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در بخش شرقی که مجموعه‌ای از رستوران‌ها و کافه‌های لوکس به همراه مرکز خرید بام لند قرار دارد و در سمت غربی هم دریاچه و رستوران‌ها و جاذبه‌های مهیج. که البته بلیط اکثر بازی‌های هیجانی دریاچه چیتگر در گیشه‌ای واقع در قسمت ورودی غربی دریاچه چیتگر به فروش می‌رسند.

قایق سواری در چیتگر
در دریاچه، دو اسکله و چند نوع قایق به چشم می‌خورد که قایق‌های پدالی، شارژی، قایق‌های اتوبوسی یا کاتامارا و قایق‌های موتوری از آن جمله هستند.

اسکله غربی: اگر از سمت بلوار میلاد خودتان را به دریاچه رسانده باشید، این اسکله به شما نزدیک‌تر است. قدری ضلع غربی دریاچه را پایین بروید تا اسکله و قایق های بزرگ و کوچک را ببینید.

نکات مهم: قایق سواری برای خانم‌های باردار، افراد زیر ۱۴ سال تنها و افراد بالای ۹۰ کیلوگرم ممنوع است و نباید در حین قایق‌سواری، خوراکی و نوشیدنی میل کنید.

 

راید اسکیت هوایی
محل: غرب دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای ۷ سال – محدودیت قد: حداقل ۱۲۰ سانتی متر، حداکثر ۲۰۰ سانتی متر – محدودیت وزن: حداکثر وزن ۹۰ کیلوگرم

سرسره های سقوط آزاد
محل: شمال دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای ۸ سال – محدودیت قد: حداقل ۱۲۰ سانتی متر، حداکثر ۲۰۰ سانتی متر – محدودیت وزن: حداکثر وزن ۱۲۰ کیلوگرم

تشک پرش آزاد
محل: شرق دریاچه چیتگر، بام لند

 

پیست پرش در آسمان
محل: شمال دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای ۵ سال – محدودیت قد: حداقل ۱۳۰ سانتی متر، حداکثر ۲۰۰ سانتی متر – محدودیت وزن: حداکثر وزن ۱۳۰ کیلوگرم

بخش تفریحی وی آر لند
محدودیت ها: محدودیت سن ماژول میز: ۱۰ سال به بالا – محدودیت سن وی آر لند: ۷ سال به بالا – محدودیت وزن وی آر لند: حداکثر ۱۰۰ کیلوگرم

رول گلایدر
محل: شمال دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای ۸ سال – محدودیت قد: حداقل ۱۲۰ سانتی متر، حداکثر ۱۹۵ سانتی متر – محدودیت وزن: حداقل وزن ۳۰ کیلوگرم، حداکثر وزن ۱۴۰ کیلوگرم

فوتبال دستی انسانی
محل: شرق دریاچه چیتگر، بام لند

 

اسکای فلایر بام لند
محل: شرق دریاچه چیتگر، بام لند

سافاری پارک وحشت
محل: غرب دریاچه چیتگر

سینمای شش بعدی چیتگر
محل: غرب دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای ۱۲ سال، مناسب برای بالای ۱۶ سال

 

چرخ و فلک
محل بازی: شرق دریاچه چیتگر، کمی بالاتر از مرکز خرید بام لند

ماشین برقی یا کوبنده
محل: غرب دریاچه چیتگر، کنار گیشه بلیت

پیست کارتینگ
محل بازی: غرب دریاچه چیتگر، کنار باجه فروش بلیت

بازی های مخصوص کودکان
در سمت غرب دریاچه چیتگر تهران مجموعه‌ای از بازی‌های مخصوص کودکان نیز قرار دارد که با نام «زمین بازی و جایزه» نیز خودنمایی می‌کند. تقریباً ۱۰ بازی متنوع در این مجموعه وجود دارد که می‌تواند برای کودکانتان بسیار هیجان انگیز باشد.

 

غیر از بازی چه کنیم؟
در کنار بازی‌ها و فعالیت‌های هیجان انگیز، اگر اهل هیچ کدام از آن‌ها نبودید می‌توانید به سمت فعالیت‌هایی تفریحی بروید و آرامش مورد نیازتان را بدست آورید. برخی از این فعالیت‎ها رایگان بوده و برای برخی باید هزینه‌های مربوطه به آن را بپردازید.

پیاده روی در بخش گذر موج
تفریح در ساحل سنگی دریاچه چیتگر
عکاسی کنار دریاچه
پیک نیک در کنار دریاچه چیتگر
ماهیگیری در چیتگر
دوچرخه سواری کنار دریاچه

بام لند
جذاب‌ترین دلیل رفتن به سمت دریاچه چیتگر برای من، مرکز خرید بام لند است! این مرکز خرید یکی از لوکس‌ترین و جدیدترین مراکز خرید شهر تهران است. امکانات بام لند باعث شده تا همه روزهزاران نفر از این مکان بازدید کنند. یکی دیگر از مواردی که باعث شده‌است تا بام لند محبوب شود، وجود کافه و رستوران ‌های با کیفیت و متنوع در این مجموعه که به خاطر آب‌وهوای فوق العاده‌ای که دریاچه به آن می‌دهد باعث خاص تر شدن رستوران‌های آن نیز شده است.

 

وجود برندهای برتر دنیا و مراکز تفریحی جذابی مانند سالن‌‌های سینما، مجموعه‌ی تفریحی مخصوص کودکان، مسیر مخصوص پیاده‌روی، کلوپ ماهی‌گیری، وی آر لند، پاتیناژ، آمفی تئاتر روباز و بسته و کلی مجموعه‌ی جذاب و جالب دیگر، بام لند را از سایر مراکز تفریحی تهران متمایز کرده است.

از جمله برندهای معروفی که می‌توانید در مرکز خرید بام لند پیدا کنید می‌شود به آدیداس، آلدو، سواروفسکی، کالینز، ویمنز سیکرت، منگو و … اشاره کرد.

چطور برویم بام لند؟
آدرس: ﺗﻬﺮان، ﺑﺰرﮔﺮاه ﺷﻬﯿﺪ ﻫﻤﺖ، ﺧﺮوﺟﯽ ﺑﻠﻮار ﮐﺎﺷﺎن، میدان موج، خیابان موج بلوار صدف، مرکز تجاری تفریحی بام لند.

 

بهترین زمان رفتن به دریاچه
در شش ماه اول سال شرایط جوی برای رفتن به سمت دریاچه چیتگر تهران به منظور پیک‌نیک، پیاده روی و تفریج گزینه بسیار خوبی به شمار می‌رود.

اما در شش ماه دوم سال که هوا سرد می‌شود شرایط آنچنان مانند شش ماه گذشته نیست ولی ممکن است برخی از شما با یک لیوان چای یا قهوه در کنار دریاچه و تماشای مرغ های دریایی لذتی چندین برابر از فصل گرم سال را تجربه کنید.

در نتیجه هر ۴ فصل سال برای رفتن و بازدید از دریاچه چیتگر می‌تواند گزینه‌ی جذاب به شمار بیاید و تنها بستگی به حال و هوای شما دارد.

 

 

همچنین بخوانید:
باغ کتاب تهران؛ بزرگ‌ترین کتابفروشی دنیا بیخ گوش‌مان

بام تهران کجاست ؟

فیروزکوه ، دیدنی های ندیده


برچسب: تهران، تهرانگردی، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۴:۲۲ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

جاهای دیدنی پاریس ؛ از این مکان ها غافل نشوید!

کلیسای نوتردام در طول عمر خود، تاج‌گذاری پادشاهان و یک امپراتور، انقلاب‌ ها و جنگ‌های مختلفی را به خود دیده و چندین بار بازسازی شده است تا توانسته از ویرانی نجات پیدا کند.


اکثر ما هنگامی که صحبت از پاریس به میان می آید فقط نماد این شهر یعنی برج ایفل را به یاد می آوریم. اما در گردشگری امروز، ما به شما می گوییم که جاهای دیدنی پاریس کجاست که اگر گردشگری حرفه ای هستید و یا مسافری که ممکن است گذرتان به این شهر، پایتخت فرانسه بیفتد، غیر از برج ایفل و موزه لوور و کلیسای نوتردام کجای شهر را نباید از دست بدهید. با مجله دلتا همراه باشید.

برج ایفل
بی شک معروف‌ترین جاذبه‌ی پاریس، برج ایفل است. آن را در سال 1889 میلادی و به مناسبت میزبانی «نمایشگاه جهانی» تأسیس کردند. برج ایفل با 324 متر ارتفاع، بلندترین ساختمان در پایتخت محسوب می‌شود و معماری آن را «گوستاو ایفل» (Gustave Eiffel) برعهده داشته است. سالانه حدود 6.9 میلیون نفر از این برج بازدید می کنند.همچنین می‌توانید ده‌ها عکس مختلف از فراز این برج و چشم انداز های جذاب آن بگیرید و همراهتان بیاورید.

 

طاق پیروزی
ناپلئون در سال 1806 میلادی و به افتخار پیروزی جنگجویانش در «نبرد استرلیتز» طاق پیروزی را بنا کرد که با نام‌های دیگری همچون «طاق نصرت» و «دروازه‌ی پیروزی» نیز شناخته می‌شود. این بنا، بزرگ‌ترین دروازه‌ی پیروزی در جهان به شمار می‌رود و 30 سال طول کشید تا ساخت آن به طور کامل به پایان برسد. این طاق، مقبره‌ی سرباز گمنام و شعله‌ای جاویدان را نیز در برمی‌گیرد که این شعله از سال 1923 تا کنون، هر روز رأس ساعت 6:30 بعد از ظهر روشن می‌شود تا به نوعی یاد کسانی را زنده نگه دارد که در نبردهای مختلف برای کشورشان جنگیدند و در این راه جان باختند.

 

باغ تویلری
در خیابان شانزه لیزه، این باغ شگفت انگیز قرار دارد. دستور ساخت این باغ را ملکه «کاترین مدیچی» در سال 1564 میلادی صادر کرده بود و در دوران انقلاب فرانسه روی مردم باز شد. باغ تویلری، یکی از زیباترین باغ‌ های پاریس به شمار می‌رود و از قرن 19 به بعد به یکی از پارک‌ های پرطرفدار برای پیاده‌روی و استراحت تبدیل شده است. یکی از جاهای دیدنی پاریس که حتماً باید سری به آن بزنید.

 

موزه لوور
در بخش شرقی باغ تویلری، از یکی دیگر از طاق‌های ناپلئون به نام «طاق پیروزی کاروسل» عبور می‌کنید و بعد از آن به موزه لوور خواهید رسید. سالانه بیش از 7.4 میلیون نفر از سراسر دنیا به این مکان می‌آیند تا علاوه بر بازدید از معماری بی‌نظیر ساختمان آن، از 38،000 اثر مختلف آن نیز دیدن کنند. همین موضوع، لوور را به پربازدیدترین موزه در جهان تبدیل کرده است.

 

اپرای گارنیه
کاخ گارنیه، ساختمان اپرای بزرگ و باشکوهی است که تأسیس آن به سال 1861 میلادی برمی‌گردد. این بنا، یکی از مجلل‌ترین ساختمان‌ها در پاریس محسوب می‌شود و تیمی 14 نفره از نقاشان و موزاییک‌کارها و 73 مجسمه‌ساز، فقط برای تمرکز روی دکور نمای جنوبی آن به کار گرفته شده بودند. این بنا در طول تاریخ، الهام‌بخش آثار هنری بزرگی همچون رمان و فیلم «شبح اپرا» بوده است.

 

کلیسای نوتردام
کلیسای نوتردام، یکی از بهترین نمونه‌های معماری گوتیک و یکی از ارزنده ترین جاهای دیدنی پاریس در فرانسه به حساب می‌آید و قدمتی 854 ساله دارد. این کلیسا در طول این مدت طولانی، تاج‌گذاری پادشاهان و یک امپراتور، انقلاب‌ها و جنگ‌های مختلفی را به خود دیده و چندین بار بازسازی شده است تا توانسته از ویرانی نجات پیدا کند.

 

پانتئون
پانتئون پاریس، برجسته‌ترین بنای واقع در «محله‌ی لاتین (لَتان)» به حساب می‌آید و ابتدا قرار بود آن را به کلیسا تبدیل و وقف «سنت ژنِویِو» کنند. ساخت این بنا در سال 1790 میلادی به پایان رسید؛ اما با مرگ یکی از سیاستمداران مورد احترام مردم یعنی «اونوره گابریل ریکوتی، کنت دو میرابو»، تصمیم گرفتند تا کاربری این مکان را به آرامگاه تغییر دهند تا محل دفن کسانی باشد که جانشان را در طول تاریخ برای کشور فدا کرده بودند.

 

کلیسای سنت شاپل
کلیسای سنت شاپل، یکی دیگر از شاهکارهای معماری گوتیک به حساب می‌آید و در «ایل دولاسیته» واقع شده است. قدمت این کلیسای سلطنتی به سال 1238 میلادی بر می‌گردد و پادشاه لویی نهم دستور ساخت آن را داده بود تا از آثار با ارزش مقدسی نگهداری کنند که از امپراتوران قسطنطنیه خریداری کرده بود. امروزه بیشتر گردشگران به دلیل پنجره‌های رنگی تماشایی این کلیسا از آن بازدید می‌کنند که متعلق به قرن 13 میلادی است.

 

باغ لوکزامبورگ
در قرن 17 میلادی، ملکه «ماری مدیچی» در باغ لوکزامبورگ و کاخ داخل آن زندگی می‌کرد و دستور داده بود تا آن‌ها را طوری طراحی کنند که به کاخ پیتی و باغ‌ های بوبولی در فلورانس شباهت داشته باشند تا او را به یاد سرزمین مادری‌اش، یعنی ایتالیا بیندازند. این باغ بیشتر با چمن‌ های سرسبز، باغچه‌های گل‌کاری شده، «فواره‌ی مدیچی» و مسیر پیاده‌روی‌اش شناخته می‌شود که درختان، دور تا دورش را احاطه کرده‌اند.

 

موزه انولید
موزه انولید در سال 1671 میلادی و به دستور لویی چهاردهم تأسیس شد تا جانبازان جنگی معلول یا بی‌بضاعت را در خود جای بدهد. این بنا را بیشتر با گنبد بزرگ و طلایی رنگش می‌شناسند و 15 حیاط را شامل می‌شود که به هم متصل هستند. این مکان علاوه بر مقبره ناپلئون، یک کلیسا و موزه‌ی نظامی را نیز در برمی‌گیرد.

 

میدان وژ
«میدان وژ» (Place des Vosges)، قدیمی‌ترین میدان شهر پاریس است و بیشتر با درختان منظم هرس شده و آجرهای قرمز رنگ ساختمان‌ هایی شناخته می‌شود که این درختان را احاطه کرده‌اند. این میدان، بین سال 1605 تا 1612 میلادی و به دستور پادشاه هانری چهارم تأسیس شد و این‌گونه بود که محله‌ی «لو مره» (Le Marais) مورد توجه ثروتمندان و طبقه‌ی اشراف قرار گرفت. میدان وژ، محل مناسبی برای آفتاب گرفتن و تماشای مردم و حدس زدن داستان ویژه‌ی زندگی هر کدام به شمار می‌رود!

 

کانال سنت مارتین
«کانال سنت مارتین» (Canal Saint-Martin)، بین سال 1802 تا 1825 کنده شده و حدود 4.6 کیلومتر طول دارد. امروزه این مکان، به مقصدی پرطرفدار برای پیک نیک تبدیل شده و مردم برای مدتی هرچند کوتاه در کنار آب می‌نشینند و خستگی در می‌کنند.

 

همچنین بخوانید:
برج ایفل، آنچه درباره اش نمی‌دانیم (+ویدئو)


16 نکته طلایی که قبل از سفر باید بدانید!


برچسب: پاریس، جهانگردی، سفر، فرانسه، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۸:۰۹ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

تفریحات گردنه حیران

دهکده گردشگری حیران اولین بار در سال 1390 کار خود را آغاز و به سرعت توسعه پیدا کرد تا میزبان مسافرانی باشد که از جاده اردبیل به آستارا گذر می‌کنند.


اصلاً مگر می‌شود از جاده‌های ایران سخن گفت و نامی از گردنه حیران نبرد؟ یکی از زیبایی‌های کشورمان جاده‌هایی هستند که گذر از آن‌ ها بسیار لذت‌بخش است. کافی است نگاهی به عکس‌های گردنه حیران بیندازید تا برای سفر به این مقصد زیبا وسوسه شوید و بار سفر ببندید. صفحه گردشگری مجله دلتا امروز قصد دارد شما را با این جاذبه کشورمان بیشتر آشنا کند. تا بدانید غیر از لذت بردن از جاده می‌توانید به چه تفریحات دیگری بپردازید.

گردنه حیران کجاست؟
مسیری حیرت انگیز و تماشایی به طول 35 کیلومتر است که در میانه‌های جاده آستارا به اردبیل قرار دارد و به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای ایران شناخته می‌شود. نام این گردنه را از این جهت حیران گذاشته‌اند که هرکسی با قرار گرفتن در آن مبهوت شگفتی خلقت می‌شود و حیرت‌زده به طبیعتی می‌نگرد که در هر ساعت با جلوه‌ای تازه غافلگیرش می‌کند.

این گردنه رویایی، از یک طرف مشرف به کوه‌های پوشیده از جنگل‌های انبوه است و در سوی دیگر آن، جنگل‌هایی را می‌بینید که متعلق به کشور آذربایجان هستند. در کنار همه این زیبایی‌ها، دهکده گردشگری حیران نیز در این مکان واقع‌شده و با امکانات تفریحی و رفاهی خوب پذیرای گردشگران است.

 

تفریحات گردنه حیران
منطقه گردشگری حیران
این منطقه بسیار زیبا، به سبب توانمندی بالا در جذب توریست به‌عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری در ایران انتخاب شده است. دهکده گردشگری حیران اولین بار در سال 1390 کار خود را آغاز و به سرعت توسعه پیدا کرد تا میزبان مسافرانی باشد که از جاده اردبیل به آستارا گذر می‌کنند.

 

سورتمه حیران
سورتمه ریلی، یکی از هیجان انگیزترین بخش‌های دهکده گردشگری حیران است و توجه بسیاری از مسافران را در حین گذرشان از گردنه حیران جلب می‌کند. این سورتمه ریلی، با 1500 متر طول، عنوان مرتفع ترین و طولانی ترین سورتمه ریلی شمال کشور را به خود اختصاص داده است و همین مورد آن را از دیگر سورتمه‌های کشور متمایز می‌کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر گذرتان به شهر آستارا افتاد و از مسیر تماشایی تنگه حیران عبور کردید، حتماً به این سورتمه سری بزنید و تجربه‌ای هیجان‌انگیز برای خود بسازید.

 

کارتینگ حیران
کارتینگ حیران یکی از تفریحات هیجان انگیز این دهکده گردشگری است که در میانه راه گردنه حیران، مسافران را به‌سوی خود می‌کشاند. پیست کارتینگ حیران با حدود 50 کارت (ماشین کارتینگ) و مسیری به طول 1000 متر می‌تواند لحظات متفاوتی را به شما هدیه دهد.

استفاده از این ماشین‌های کارتینگ برای خانم‌ها و آقایان مجاز است؛ اما برای کودکان زیر 11 سال محدودیت دارد. خوب است بدانید برای استفاده، هیچ نیازی به گواهینامه نیست و شما می‌توانید حتی بدون تمرین‌های قبلی رانندگی هم، این ماشین‌ها را برانید و لذت ببرید. مدت‌زمان استفاده از پیست، 6 دقیقه است.

 

تله کابین حیران
این تله کابین دارای مسیری به طول 1752 متر است که ایستگاه آغازین آن در منطقه حیران قرار دارد و در مسیر خود وارد جنگل فندقلوی اردبیل می‌شود. ارتفاع ایستگاه بالایی 1720 متر از سطح دریا و اختلاف ارتفاع بین دو ایستگاه در حدود 500 متر است؛ سرعت کابین‌ها نیز به 6 متر بر ثانیه می‌رسد. جالب است بدانید که این تله کابین از نظر تکنولوژی ساخت در دسته ایمن‌ترین و پیشرفته ترین دستگاه‌های اروپا قرار می‌گیرد. همچنین تمام کابین‌ها ساخت کشور سوئیس هستند؛ بزرگ ترین و بهترین سازنده کابین‌ در جهان.

 

تله کابین حیران 30 کابین 6 نفره معمولی و 3 کابین وی آی پی 3 نفره دارد. کابین‌های وی آی پی امکانات ویژه‌ای از قبیل صندلی‌های مبله چرمی، سیستم پخش موسیقی، یخچال با وسایل پذیرایی و شیشه‌های دودی دارند.

قلعه شیندان
یکی از قلعه‌هایی تاریخی و مرتفع در مرز جمهوری آذربایجان و ایران به شمار می‌رود و قدمت آن به حدود دو هزار سال پیش بازمی‌گردد. دژ و قلعه تاریخی در ارتفاع ۱۸۵۰ متری بر فراز کوه شیندان، بالای روستای ونبین (به معنای محل نور ) و آنسوی مرز واقع‌شده‌ که در این قلعه آتشکده‌هایی قرار داشت. از اتفاقات مهم این قلعه می‌توان به قیام حمزه خان تالش (حاکم آستارا) در عهد شاه عباس صفوی اشاره کرد. طی این رویداد حاکم اردبیل به مدت ۹ ماه قلعه را به محاصره درآورد و در نهایت حمزه خان با کشتی به شیروان متواری شد.

حرف آخر
 در آخر می‌توان گفت یکی از جذاب‌ترین تجربه‌ها رانندگی در گردنه زیبای حیران است که زیبایی آن به جد بی‌حدوحصر است.

همچنین بخوانید:
حیران ، جاده ای حیرت انگیز و تماشایی


گردنه حیران ، جاذبه زیبای گردشگری


فوران آدرنالین ؛ در ارتفاع هشتاد متری(+ویدئو)


برچسب: آستارا، اردبیل، ایرانگردی، گردنه حیران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۴۳:۴۵ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

فوتبال حبابی ؛ ورزش مختلط !

فوتبال حبابی ؛ ورزش مختلط !
  ۳۰ مهر، ۱۳۹۸
۲

 1
این بازی گروهی و مفرح را می‌توانید با دوستان یا خانواده‌تان انجام دهید. در تیم های 6 نفره بازی و یک روز سرشار از هیجان را تجربه کنید.

خبر داریم اون هم چه خبری! فوتبال حبابی آوردیم تا لذتش را ببرید. یک تفریح پر از هیجان که خاطره‌اش هیچ‌ گاه از یادتان نمی‌رود. می‌توانید کلی بخندید و تفریح کنید. این فوتبال حبابی یکی از سرگرمی‌ های جدیدی است که در تهران در حال فعالیت است و کلی از جوانان را به سمت خود جذب کرده. در صفحه گردشگری امروز پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مطلب را از دست ندهید چون احتمالاً به یکی از این مراکز تفریحی سر خواهید زد. مجله دلتا را بخوانید.

فوتبال حبابی چیست؟
جالب است به شما بگویم این تفریح فقط برای کسانی که به فوتبال علاقه‌مند هستند طراحی نشده بلکه شامل قشر گسترده‌ای از افراد جامعه می‌شود و می‌توانید در کنار دوستان و خانواده به این تفریح هیجان ‌انگیز بپردازید. این بازی درواقع ترکیبی نوآورانه از تفریح و ورزش است که در آن بازی فوتبال درحالی‌که نیمه بالایی بدن بازیکنان در داخل یک حباب متورم حلقه‌ای قرار دارد حرکت و به یکدیگر برخورد می‌کنند. این حباب‌ ها شبیه حباب‌ های زورب (Zorb) است، با این تفاوت که فقط نیمه بالایی بدن و سر بازیکنان را پوشش می‌دهد.

 

هدف در این بازی فقط گل زدن و برنده شدن است و حباب‌ ها مانند سپر محافظ عمل کرده و درعین‌حال افزایش احتمال برخوردهای تن‌به‌تن را باعث می‌شوند که تجربه‌ای عجیب و مفرح و درعین‌حال ایمن را برای بازیکنان به وجود می‌آورد. هرچند این رشته بسیار پر جنب‌وجوش است و گل زدن هم بسیار مشکل؛ زیرا بالاتنه بازیکنان تماماً در داخل حباب پوشیده شده است و بنابراین حفظ تعادل و گردش‌های سریع بازیکنان در آن محدود می‌شود که این امر خود بر جذابیت‌ های آن می‌افزاید.

تاریخچه
فوتبال حبابی اولین بار توسط دو نروژی به نام های یوهان گلدن و هنریک الوستاد (Elvestad) ابداع شد که درواقع ترکیبی از فوتبال، زوربینگ و کشتی سومو بود. ابداع کنندگان این ورزش با این تفکر که فوتبال را پربرخوردتر و درعین‌حال ایمن‌تر کنند و به شکل سرگرم‌کننده‌تری درآورند، خالق رشته ورزشی خاصی شدند که در آن بازیکنان دو تیم با پوشش حبابی شبیه به حباب‌های ورزش زوربینگ در مقابل یکدیگر فوتبال بازی کنند.

 

اگرچه فوتبال حبابی در بسیاری از کشورهای جهان دارای مسابقات رسمی است اما در برخی کشورها هم این رشته به‌صورت کاملاً تفریحی انجام می‌شود و به خوبی جای خود را در میان جوانان و طرفداران حرکت و نشاط باز کرده است.

همچنین جالب است به شما بگوییم در برخی کشورها  فوتبال حبابی را به نام ورزش مختلط می‌شناسند. چرا که دو تیم جداگانه از زنان و مردان می‌توانند با یکدیگر رقابت کنند.

فوتبال حبابی در بام لند چیتگر

بازی فوتبال حبابی را در مجموعه تفریحی بام لند به شما پیشنهاد می‌دهیم. این بازی گروهی و مفرح را می‌توانید با دوستان یا خانواده‌تان انجام دهید. در تیم های 6 نفره بازی و یک روز سرشار از هیجان را تجربه کنید. نگران هم نباشید، تمام تجهیزات کامل همراه با لباس در اختیار نفرات قرار می‌گیرد.

آدرس: شهرک گلستان، میدان موج، بلوار موج، روبروی تالار مروارید، مجموعه تفریحی ورزشی دریاچه (نرسیده به بام لند)

آنچه باید بدانید
کارت‌خوان: دارد
مخاطب: آقایان و بانوان
محدودیت قد: حداقل قد 115 سانتی متر
مدت زمان بازی: ۳۰ دقیقه
لوازم بازی: کفش مناسب همراه داشته باشید، زانوبند در مجموعه ارائه می‌شود. مجموعه دارای دوش و رختکن مجزا است و کلاه و توپ ارائه می‌شود.
بازی به صورت ۳ به ۳ و در مجموع ۶ نفره برگزار می‌شود
در ازای هر ۲ نفر اضافی نسبت به تعداد مجاز نفرات برای بازی، ۱۰ دقیقه به مدت زمان بازی اضافه می‌شود.
اولین مجموعه شهر بادی در ایران
مجموعه در فضای باز است

کجا فوتبال حبابی بازی کنیم؟
 ولنجک
آدرس: ولنجک، بلوار دانشجو، میدان یاسمن، ضلع شرقی میدان، باشگاه ولنجک

شمال تهران
آدرس: ستاری شمال، چهارراه مخبری، ایران زمین شمالی، خیابان غروب، مجتمع بهان(پشت دیوان عدالت اداری)

 فرمانیه
آدرس: تهران، خیابان ابوذر

 بام لند
آدرس: شهرک گلستان، میدان موج، بلوار موج، روبروی تالار مروارید، مجموعه تفریحی ورزشی دریاچه چیتگر. بام لند


 غرب صادقیه
آدرس: پونک ستاری شمال چهارراه مخبری خیابان ایران‌زمین شمالی پشت ساختمان دیوان عدالت اداری کوچه غروی مجتمع آموزشی بهان

مجموعه ورزشی اکسیر (فوتبال حبابی )
آدرس: بلوار ارتش، شهرک نفت، خیابان کنگان، انتهای کوچه کنگان یکم، ضلع شرقی دبیرستان فرزانگان

همچنین بخوانید:
بانجی جامپینگ، سقوط آزاد با طعم آدرنالین + (ویدئو)


میدان تجریش تهران؛ اینجا روح زندگی جاریست


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۷:۲۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

هالووین چیست؟

یادتان باشد اگر به مراسم هالووین می‌روید، برای ورود به هریک از مکان‌ها باید از قبل بلیت تهیه کنید وگر نه ممکن است کلی در صف بمانید.


نزدیک آبان ماه که می‌شویم مانند جشن کریسمس، تمام دنیا برای مراسم خاصی خود را آماده می‌کنند. مراسمی که پیش روست، جشن هالووین است که اکثر ایرانیان فکر می‌کنند هالووین همان بالماسکه است که مردم لباس‌های ترسناک می‌پوشند و یکدیگر را می‌ترسانند. اما داستان بسیار گسترده‌تر است از این‌ها. بنابراین تصمیم داریم در مطلب دانستنی‌های گردشگری امروز، اطلاعاتی راجع به این جشن پرشور به شما بدهیم. تا اگر قصد شرکت در این مراسم را دارید بدانید کجا و چطور باید آماده‌باشید. مجله دلتا را بخوانید.

 

جشن هالووین
هالووین ( Halloween ) مراسمی است که در برخی کشورها مانند کانادا، سوئیس، فنلاند، انگلیس، ایرلند، آمریکا، آلمان و اسکاتلند، 31 اکتبر مصادف با 10 آبان ماه برپا می‌شود.

از هفته‌ها قبل علاقه‌مندان به شرکت در مراسم هالووین در فروشگاه و بازارها به دنبال لباس‌های ترسناک می‌گردند، هرچه ترسناک‌تر بهتر…

 

کوچه و خیابان‌ها پر می‌شود از اشیای ترسناکی مثل ماکت جمجمه‌ی انسان، کدوتنبل‌های ترسناک تزیین‌شده، عروسک‌های شیطانی جادوگران، تارهای عنکبوت مصنوعی. همه با لباس‌های وحشتناک به این طرف و آن طرف می‌روند و همه جا پر می‌شود از آدم‌های رنگارنگ و شیطانی، همه باهم در خانه‌ها و خیابان‌ها جمع می‌شوند، آتش می‌افروزند و شادی می‌کنند.

 

به هالووین جشن ارواح هم می‌گویند زیرا شرکت‌کنندگان سعی می‌کنند چهره‌ها و تزیین کوچه و خیابان‌هایشان را شبیه به روح کنند و رعب و وحشت به وجود آورند. کودکان در شب با لباس‌های ترسناکشان زنگ خانه‌ها را می‌زنند و از صاحب‌خانه‌ها درخواست شکلات می‌کنند و تا شکلاتی نگیرند در جایشان باقی می‌مانند.

 

هالووین در گذشته بیشتر با دین و مراسم مذهبی آمیخته بود. مردم بیشتر بر سر مزار رفتگانشان می‌رفتند. میهمانی‌هایی می‌گرفتند و غذاهای مختلفی آماده و به یکدیگر تعارف می‌کردند زیرا عقیده داشتند در این شب پلی میان این جهان و دنیای دیگر ایجاد می‌شود و ارواح می‌توانند به کنار آشنایان‎شان بیایند و با آن‌ها غذا بخوردند و هرکس سخاوت بیشتری در سیر کردن دیگران داشته باشد تا هالووین بعد از گزند بدی‌ها دور می‌ماند.

 

همچنین در گذشته هالووین چهره‌ای دوستانه‌تر داشت و مردم با ارواح به خوردن شام می‌پرداختند اما حالا در بعدی ترسناک و خشن به آن نگاه می‌کنند.

مناطق متروکه نقاط گردشگری
یکی از آدابی که رفته‌رفته در حال کم‌رنگ‌تر شدن است، گردش و تفریح و سر زدن به مناطق خالی از سکنه، متروک و هولناک است. در هالووین این مکان‌ها بیشتر به جاذبه‌های گردشگری تبدیل‌شده‌اند که هزاران مسافر را به‌سوی خود می‌کشاند. چراکه از سنت‌های موجود در هالووین ترسناک‌تر جلوه دادن مناطق متروکه و حتی وحشتناک کردن اماکن مختلف است. بنابراین از چند روز پیش از هالووین شروع به تزیین مناطق متروکه می‌کنند و برای این مراسم آماده می‌شوند.

 

گورستان جاذبه دیدنی!
گورستان در شب همیشه از مناطق ترسناک بوده است و در هالووین بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. افرادی که عاشق هیجان هستند به گورستان‌ها می‌روند و از روزها قبل از شروع مراسم برای تزیین کردن قبرستان‌ها اقدام می‌کنند.

مکان های خالی از سکنه
 گردش و تفریح در مکان های خالی از سکنه یکی از فعالیت‌های جذاب هالووین است، بسیاری از علاقه‌مندان به هالووین خانه‌هایشان را به‌صورت ترسناک و همانند مکان‌های خالی از سکنه تزیین می‌کنند و اغلب روی درب ورودی‌شان می‌نویسند اینجا مکانی متروکه است. این جمله به‌نوعی دعوت دیگران به آن مکان است، وقتی فردی وارد این خانه‌ها می‌شود افرادی در کمین هستند که او را به‌صورت غیرمنتظره‌ای بترسانند، کسی که وارد این خانه‌ها می‌شود باید بسیار شجاع باشد و خود را برای هر اتفاقی آماده کند.

 

یادتان باشد اگر به مراسم هالووین می‌روید، برای ورود به این مکان‌ها باید بلیت تهیه کنید و کلی هم در صف انتظار بمانید.

نمادهای هالووین
برخی نمادها مانند فانوس و مشعل از دیرباز در این مراسم حضور داشته و برای ترساندن و دور کردن ارواح استفاده می‌شده اند؛ اما رفته‌رفته دیگر مصنوعات مخصوص به هالووین به یکی از تجارت‌های پرسود تبدیل شد و این روند همچنان هم ادامه دارد.

لباس و شکلات

از مهم‌ترین مقوله‌ها در هالووین ، پوشش‌های منحصربه‌فرد است. لباس‌های مخصوص این مراسم بیشتر شبیه‌ساز چهره‌های مافوق طبیعی مانند خون‌آشام، هیولا، ارواح و اسکلت‌ها، مومیایی، جادوگران و شیاطین هستند.

 

هزاران هزار شکلات و شیرینی در روزهای پیش از هالووین فروخته می‌شوند. میزان مصرف شکلات در روزهای هالووین از تمام روزهای دیگر سال بیشتر است.

 

شیطان

یکی از نمادهای ترسناک در مراسم هالووین که جایگاه ویژه‌ای دارد، انواع عروسک‌های شیطانی روی درختان و یا خانه‌هاست تا جلوه‌ای ترسناک ایجاد کنند. همچنین شرکت‌کنندگان از ماسک‌هایی شیطانی برای ترساندن یکدیگر استفاده می‌کنند.

جمجمه ها و کدو
جمجمه‌های مصنوعی انسان و حیوان را نمادی برای یادآوری مرگ و گذرا بودن زندگی و روز رستاخیز می‌دانند.

همان‌طور می‌دانیم کدوتنبل یکی از نمادهای اصلی هالووین است که آراسته می‌شود و جلوه‌ای کاملاً خبیث به خود می‌گیرید.

 

آینه
گفته می‌شود اگر دختران مجرد در شب هالووین در اتاقی تاریک بنشینند و به آینه خیره شوند چهره همسر آینده خود را خواهند دید.

 

تاریخچه هالووین
هالووین مصادف است با تغییر فصل پاییز و شروع فصل زمستان، به همین دلیل به عنوان نمادی میان زندگی و مرگ بوده و هست.

جشن هالووین برگرفته از جشن سلتیک ( Celtic ) است. قدمت آن به 2000 سال پیش بازمی‌گردد. مردمان لباس‌های ترسناک می‌پوشیدند و آتش به دست پرسه می‌زدند تا ارواح را از محله‌هایشان دور کنند.

در قرن هشتم میلادی پاپ گرگوری سوم تصمیم گرفت که روز 31 اکتبر را تعطیل اعلام کند و از  آن پس جشن هالووین به‌صورت رسمی پایه‌گذاری شد.

هالوین کجا بریم؟
درست است که هالوین رسم ما نیست اما شاید شما گردشگری باشید که بخواهید با بیشتر مراسم هر نقطه از دنیا آشنا شوید. خوب ما به شما می‌گوییم که کجا می‌توانید آن را ببینید.

 

کورینالدو، ایتالیا
باید بدانید که شهروندان کورینالدو از نسل جادوگرانی هستند که آن‌ها را پرستش می‌کنند.

کورینالدو پایتخت جادوگران در جشن هالووین است. این شهر شیطانی‌ترین مکانی است که می‌توانید به آن سفر کنید. پس اگر به‌اندازه کافی شجاع هستید برای برگزاری جشن هالیوون کورینالدو را انتخاب کنید.

لاس‌ وگاس، ایالات ‌متحده
شهر لاس‌وگاس به‌عنوان شهر سرگرمی شناخته می‌شود، در هالووین نیز به شکلی باشکوه کل شهر شاهد حضور اشباح دنیای فانتزی است. هزاران نفر بازدیدکننده، گرد هم جمع شده و دنیایی متفاوت مملو از شرکت‌کنندگانی  با لباس‌های تماشایی را تشکیل داده وبا زدن  ماسک و گریم‌های سرگرم‌کننده، ضیافتی شاد را جشن می‎گیرند .

 

 لندن
لندن یکی از وحشت‌انگیزترین مقاصد اروپایی برای برگزاری جشن هالووین شناخته‌شده است.

مراقب باشید! زیرا ممکن است زمانی که در یکی از خیابان‌های تاریک و مه‌آلود لندن راه می‌روید ناگهان روح هری پاتر به استقبال شما بیاید.

قلعه دراکولا، رومانی
قلعه دراکولا خانه ولاد سوم (شاهزاده والاچیا) که نقش بزرگی در رقم زدن یک جشن هالووین فراموش‌نشدنی برای شما ایفا می‌کند. این قلعه که در دل جنگل‌های ترانسیلوانیا، رومانی واقع‌شده و بهترین مکانی است که می‌توانید در آن ذهنتان را به معنای واقعی بترسانید!

 

ادینبورگ، اسکاتلند
در این شهر اتفاقات وحشت‌انگیز زیادی انتظار شما را می‌کشند. در شب هالووین مقصدی بی‌نظیر برای گردشی شهری به همراه خانواده و دوستان است که توسط زامبی‌ها و خون‌آشام‌هایی که در این شهر قرون‌وسطایی رفت‌وآمد می‌کنند، احاطه‌شده است.

وُهاک، مکزیک
روز بزرگداشت مردگان، مراسمی باشکوه است که حتی هم‌اکنون نیز توسط بازماندگان دو تمدن کهن و نام‌آشنای جهان، مایا و آزتک جشن گرفته می‌شود. مردم محلی در این روز به ملاقات عزیزان ازدست‌رفته‌ خود می‎روند و گورستان‌ها را به محلی شاد، پرنور و لبریز از جنب‌وجوش تبدیل می‌کنند. می‌توانید عکس‌های جالبی از پوشش استخوان شرکت‌کنندگان بگیرید.

 

همچنین بخوانید:
سفر ترسناک نیست


سفر دو روزه به پوکت


برچسب: جهانگردی سفر گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۸:۱۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

جشن انگور ؛ ارومیه ، اراک

برگزاری جشن انگور یکی از نمادی‌ترین مراسم شکرگزاری در برابر خالق هستی است.


جشن انگور نام مراسمی آیینی-سنتی است که هرسال در برخی از شهرهای ایران از جمله ارومیه و اراک برگزار می‌شود. درواقع برگزاری جشن در هنگام برداشت محصولات در همه جای دنیا رواج دارد. «جشن انگور» و آیین «دوشاب‌ پزان» یکی از این مراسم است. شاید بتوان گفت از زمانی که مردم انگور را به‌عنوان محصول ویژه و ممتاز انتخاب کردند و دست به ایجاد تاکستان‌ها زدند، این جشن و آیین به‌عنوان یک سنت در میان آن ها رواج پیدا کرد. با صفحه گردشگری مجله دلتا سیری در این جشن زیبا داشته باشید و یکی از این شهرها را به‌عنوان مقصد ایران‌گردی خود برگزینید.

 

جشن انگور
مراسم برداشت محصول انگور و یا همان جشن انگور در میان مسلمانان به «شانادر» و در میان مسیحیان به «اوشانا» معروف است، یکی از نمادی‌ترین مراسم شکرگزاری در برابر خالق هستی. «شانی‌در» در لغت از ترکیب دو کلمه‌ی «شانی» (نام گونه‌ی بسیار مرغوبی از این محصول به نام انگور شانی) و «در» (از مصدر دَرمق به معنای چیدن) ساخته‌شده و به معنای انگورچینی یا شانی چینی است. این مراسم هرسال از 25 تا 30 مهرماه بسیاری گردشگران را به سوی خود می کشاند.

 

نحوه اجرای مراسم شانی‌در:
اجرای مراسم شانی‌در توسط رییس و ریش‌سفید شروع می‌شده است. مردم از صبح در داخل میدان وسیع منطقه اجتماع می‌کردند و منتظر وی می‌شدند. او به همراه 4 خانم و یک دختر و پسر خردسال که سبدهای انگور به دست داشته‌اند وارد می‌شد.

وجود چهار خانم نمادی از عناصر چهارگانه (آب، باد، خاک و آتش) و دختر و پسر خردسال نمادی از ادامه‌ حیات بودند. ریش‌سفید سخنان خود را با دعا و نیایش و شکرگزاری شروع و دعای ویژه جشن انگور را اجرا می‌کرده است. بعد از مراسم شکرگزاری دختر و پسر خردسال با سبدهایی پر از انواع انگور به‌عنوان تبرک از مردم پذیرایی می‌کرده‌اند و هر کس به نیتی برمی‌داشته است . پس از آن مراسم گرفتن شیره انگور (دوشاب) شروع می‌شد. برای گرفتن دوشاب ابتدا محصول را می‌شستند و توسط دستگاه‌های مخصوص له کرده و در ظرف‌هایی بنام «تَغار» می‌ریختند تا آب آن بیرون بیاید، سپس، خاک مخصوصی برای ته‌نشین شدن املاح اضافه می‌کردند تا آب انگور صاف شود. سپس باقی‌مانده را در دیگ‌هایی با هیزم فراوان می‌پختند تا به غلظت مناسب برسد.

 

بعدازاین مراسم مردان پهلوان منطقه، مراسم کشتی محلی را اجرا می‌کردند و سپس به نواختن ساز و دهل در میدان و رقص دسته‌جمعی و ایجاد صف طولانی (به نشانه اتحاد) می‌پرداختند و سرودهای محلی ویژه‌ای را می‌خواندند.  تمام این مراسم بهانه‌ای برای شکرگزاری و جشن و سرور برای برداشت حاصل دسترنج کشاورزان بوده است.

سرودهای جشن انگور:
در این روز سروده‌های مخصوصی خوانده می‌شود که بی‌مناسبت با جشن نیست. در هر منطقه افراد مشخصی می‌بایست این سروده‌ها را اجرا می‌کردند که این افراد گاهی اوقات با دعوت اهالی آن منطقه فاصله زیادی را می‌پیمودند تا در این روز خود را برای خواندن سرودهای جشن انگور برسانند. این سروده‌ها بیشتر به منظور ایجاد شادی و نشاط ادا می‌شدند و مردم به رقص و پای‌کوبی می‌پرداختند. درواقع این جشن به‌نوعی تخلیه غم و اندوه و رسیدن به شادی و نشاط در بین مردم آذربایجان بوده است.

 

جشن انگور اراک
روستای هزاوه در استان مرکزی و در نزدیکی شهر اراک قرار دارد. آن روستا زادگاه قهرمانانی چون امیرکبیر، میرزا بزرگ قائم‌مقام و میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام بوده است. خانه امیرکبیر یک روز برای بازدید عموم آزاد است و می‌توانید هنگام شرکت در جشن انگور استان مرکزی از این خانه دیدن کنید.

همچنین به‌منظور معرفی جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و اقتصادی اراک تورهای یک‌روزه گردشگری در کنار این جشن پیش‌بینی‌شده است. مهم‌تر اینکه دیگر جاذبه‌های دیدنی شهر را از قلم نیندازید از جمله حمام سنتی آن را که می‌تواند کلی عکس‌های خوب به شما بدهد.

 

جشن انگور ارومیه
امروزه تمام مراسم ذکرشده‌ی این جشنِ باشکوه در «دهکده‌ی ساحلی باری» در کنار دریاچه‌ی ارومیه برگزار می‌شود. ورود خانلارخانی و گروهش با لباس‌های محلی به همراه کالسکه‌ای مزین با دانه و برگ‌های انگور، مراسم دعا و شکرگزاری به زبان آذری و ترجمه فارسی، اجرای موسیقی آذربایجانی و با ساز و دهل، خواندن سروده‌های محلی آذربایجانی (قوشماجا و بایاتی)، رقص محلی گروهی، مراسم گرفتن دوشاب و … فقط بخشی از این فستیوال زیبا و باستانی است.

ایجاد نمایشگاهی در نزدیکی محلِ برگزاری جشن و همچنین آشنا کردن میهمانان با تولیداتِ فراورده های انگور ازجمله شیره، آبغوره، سرکه، کشمش و مارمالاد بخش‌های دیگر این فستیوال را تشکیل می‌دهند.

 

باور‌های کهن «شانی‌در» در ارومیه :
در ایام قدیم مردم ارومیه با توجه به پایبند بودن به آداب‌ورسوم کهن نیاکان خود و به دلیل اینکه میوه انگور را یک میوه مقدس می‌شمردند، تا قبل از مراسم عید انگور از خوردن آن خودداری می‌کردند.
اغلب میهمانان عادت داشته‌اند که با لباس سفید در این جشن شرکت کنند.
افرادی که هرسال در این جشن شرکت می‌کردند در روز یادشده هرکجا که بودند خود را به جشن می‌رساندند.
در زمان چیدن انگور با تمام وجودشان سعی می‌کردند که دانه‌ی انگورها از خوشه جدا نشود و روی زمین نیفتد زیرا این امر را گناه و ناشکری از نعمات پروردگار می‌دانستند.
برخی از مردم محلی بر این باور بودند که سرکه به دست هرکسی عمل نمی‌آید و فقط افراد خاصی می‌توانند از تفاله‌ها، سرکه عمل‌آورند؛ حتی بعضی بر این عقیده بوده‌اند که نباید به سرکه چشم‌زخمی برسد زیرا هم شگون ندارد و هم موجب خرابی سرکه می‌شود.
همچنین بخوانید:
آثار باستانی لرستان ، گنج پنهان در موزه های جهان (+ویدئو)


شیطان کوه لاهیجان ، تا گول نخورده اید رویتان را برگردانید!(+ویدئو)

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۲:۲۲ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

دریاچه صورتی ، آدامس بادکنکی استرالیا

دانشمندان بر سر علت اصلی صورتی‌رنگ بودن این دریاچه اختلاف‌نظر دارند. اما  به‌طور حتم از مهم‌ترین دلایل رنگ آب این دریاچه، وجود مقدار زیادی نمک است.

 
برای طرفداران طبیعت‌گردی روزبه‌روز مکان‌های بیشتر و بیشتری پیدا می‌شود که بتوانند لیست سفرهای خود را تکمیل کنند. مهم نیست که به پارک نزدیک خانه می‌روند یا جنگل‌های انبوه و بکر قاره آفریقا، آن‌ها فقط باید روح خود را همیشه و همیشه شارژ نگه‌ دارند. خوب برای این گردشگران و دیوانه‌ وار عاشق طبیعت‌ها امروز صفحه گردشگری‌مان پیشنهاد ویژه‌ای دارد. دریاچه صورتی هیلیر در جزیره میدل استرالیا. باورتان نمی‌شود، حتماً با مجله دلتا همراه شوید.

 

دریاچه صورتی کجاست؟
سرزمین‌هایی که هر یک دیدنی و شاهکاری خدادادی را در خود جای‌داده‌اند، مقصدی فوق‌العاده برای جهانگردان است. مانند دریاچه صورتی که آب آن نه به رنگ آبی بلکه واقعاً صورتی‌رنگ است؛ پدیده‌ای نادر که نمونه‌اش را فقط در چند نقطه جهان خواهید یافت.

اگر از بالا به این دریاچه منحصربه‌فرد نگاه کنید چیزی شبیه به آدامسی بادکنکی را خواهید دید. این پدیده فوق‌العاده 600 متر طول و 250 متر عرض دارد و دورتادورش با شن و ماسه‌های نرم و لطیف پوشانده شده است. دریاچه صورتی استرالیا، کوچک اما باشکوه و زیباست. جنگل‌های انبوه و درختان اُکالیپتوس و کاغذی به رنگ سبز زمردین نیز در شمال دریاچه خودنمایی می‌کنند و منظره‌ای شگفت‌انگیز خلق کرده‌اند.

این دریاچه دقیقاً در میانه میدل آیلند یا جزیره میانی قرار دارد، جزیره‌ای در جنوب غربی استرالیا که اتفاقی در سال 1802 توسط محققی به نام متیو فلیندرز (Matthew Flinders) کشف شد.

 

چرا صورتی؟
دانشمندان حدس می‌زنند دلیل این پدیده، وجود باکتری‌هایی است که در لایه‌های بیرونی نمک‌های دریایی زندگی می‌کنند. دریاچه صورتی مملو از نمک است و خانه‌ای شده برای این نوع باکتری‌ها که اصلاً هم آسیبی به انسان نمی‌رسانند، پس اصلاً نگران نباشید؛ آن‌ها فقط اینجا جمع شده‌اند تا منظره‌ای فوق‌العاده را برای تفریح ما بسازند. زمانی که سطح آب دریاچه صورتی بالاتر است و هر چه درجه حرارت آب بیشتر باشد، رنگ دریاچه هم پررنگ‌تر دیده می‌شود.

ازآنجاکه هنوز دانشمندان بر سر علت اصلی صورتی‌رنگ بودن این دریاچه اختلاف‌نظر دارند، آزمایش‌های گوناگونی روی DNA موجودات داخل این دریاچه صورت می‌گیرد. اما به‌طور حتم از مهم‌ترین دلایل رنگ آب این دریاچه، وجود مقدار زیادی نمک است، این دریاچه 10 برابر آب اقیانوس‌ها نمک دارد.

 

تفریح کنیم
 برای سرگرمی گردشگران، تفریحاتی نیز در اطراف این دریاچه صورتی زیبا وجود دارد:

تماشای پرندگان
جزیره میدل آیلند دارای حیات‌وحش بسیار غنی است. این جزیره از زیست‌ بوم‌ های بااهمیت پرندگان در دنیا محسوب می‌شود. همه پرنده‌های موجود در این مکان حفاظت‌شده و تحت نظارت هستند و شکارشان ممنوع است. خوب است بدانید تعداد زیادی از پرنده‌ها نیز به این مکان مهاجرت کرده‌اند به همین سبب جمعیت آن‌ها در فصول مختلف تغییر می‌کند.

گشت و گذار در طبیعت
میدل آیلند طبیعتی فوق‌العاده دارد که باعث شده اکثر گردشگران و مسافران طبیعت‌گرد، این منطقه و دریاچه صورتی را انتخاب کنند. اگر شما هم از دوستداران طبیعت هستید می‌توانید ساعت‌ها در میان طبیعت دیدنی این جزیره قدم زده و لذت ببرید.

 

شنا
بررسی‌هایی که روی دریاچه صورتی هیلیر انجام‌گرفته، نشان می‌دهد که آب موجود در این مرداب، اصلاً به انسان آسیبی نمی‌رساند پس می‌توانید با خیالی آسوده و بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای در آن شنا کنید.

البته گردشگرانی که به دیدار این دریاچه می‌آیند اغلب هدفشان لذت بردن از مناظر طبیعی‌است و کسی نیست که فقط برای شنا و آب‌بازی به دیدار این دریاچه بیاید.

هلیکوپتر سواری
یکی از رایج‌ترین راه‌های رسیدن به دریاچه صورتی استرالیا، استفاده از هلیکوپتر است. پس لذتش را ببرید. با سوارشدن بر هلیکوپترها می‌توانید دریاچه زیبای هیلیر را از زاویه بالا تماشا کنید که خود از جذاب‌ترین تفریحات این ناحیه به‌حساب می‌آید.

پاراگلایدر
با توجه به این که هلیکوپترها گردشگران را برای بازدید از این دریاچه می‌برند. چتربازان حرفه‌ای می‌توانند تجربه پرواز را هم بر فراز این پدیده زیبا امتحان کنند. البته این تفریح مخصوص ورزشکاران و افراد حرفه‌ای است.

 

قایق و کشتی سواری
یکی دیگر از راه‌های رسیدن به دریاچه صورتی استرالیا، کشتی و قایق‌سواری در اقیانوس است که همین کار نیز برای گردشگران تفریح جالبی است.

ماهیگیری
به دلیل هم‌جواری این دریاچه فوق‌العاده با اقیانوس، امکان ماهیگیری در اقیانوس هند نیز وجود دارد و می‌تواند یکی از بهترین تفریحات در اطراف دریاچه هیلیر باشد.

بهترین فصل سفر
در تمام فصول سال امکان بازدید از دریاچه هیلیر وجود دارد؛ اما بین ماه‌های خرداد تا اواسط آبان را بهترین زمان برای سفر به دریاچه صورتی هیلیر می‌دانند. از آبان ماه تا فروردین برای بازدید از هیلیر زیاد زمان خوبی نیست زیرا نسیم خنک و هوایی سرد، مزاحم لذت بردنتان از جاذبه های زیبا خواهد شد.

 

حرف آخر
برای سفر به دریاچه صورتی استرالیا خوب است وسایلی را همراه خود داشته باشید. البته لوازمی که نیاز دارید تا حدودی هم به خودتان بستگی دارد. اما یادتان نرود عینک آفتابی، دمپایی و صندل، کرم ضد آفتاب، آب آشامیدنی، حوله و برخی داروهای عمومی را همراه خود داشته باشید.

همچنین بخوانید:
سفر ترسناک نیست


سفر دو روزه به پوکت


16 نکته طلایی که قبل از سفر باید بدانید!


برچسب: آیلند استرالیا جهانگردی سفر گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۹:۴۷ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)