مجله سایت مجله سایت .

مجله سایت

دهکده جهانی دبی ؛ دور دنیا در یک روز

پاییز فصل سفر بسیار خوبی برای دهکده جهانی دبی است. از کودکان زیر سه سال و افراد بالای ۶۵ سال، مبلغ ورودی دریافت نخواهد شد.


حتماً می‌دانستید بیشتر در آمد شهر دبی از تجارت جهانی است. اما می‌خواهم به شما بگویم در آمد گردشگری در این کشور هم، بخشی از چرخه اقتصاد را می‌گرداند. از این رو است که هر از گاهی شاهد ساختن نقاط متعدد گردشگری، تفریحی و جاذبه های دیدنی و منحصر به فرد در دبی هستیم. امروز سراغ یکی از جاذبه‌ های مشهور این شهر که کلی هم سروصدا کرده و آینه تمام نمایی از دنیاست می‌رویم. دهکده جهانی دبی یا گلوبال ویلیج (global village) نام دارد و با اینکه چندین سال می‌شود که آغاز به کار کرده اما در سال‌ های اخیر بیش از پیش تبدیل به یکی از بهترین جاذبه‌ های گردشگری این شهر شده است. خوب است با مجله دلتا همراه باشید تا سری به این دهکده زیبا بزنیم.

دهکده جهانی دبی یک پرس جهانگردی
در نگاه اول، نام دهکده جهانی معمولاً کنجکاومان می‌کند که بدانیم مفهوم آن چیست. آن هم در شهری کوچک و کویری. داستان از آنجا شروع شد که در ابتدا، سال 1997 دولت امارات با هدف افزودن به جذابیت های گردشگری دبی، برگزاری جشنواره دهکده جهانی دبی را طراحی کرد.

نمایشگاهی بود با چندین غرفه که هر یک از آن ها به یک کشور از دنیا اختصاص می‌یافت. به صورت فصلی بود و در نقاط مختلف برپا می‌شد. اما سال ۲۰۰۵، در پی استقبال چشم گیر مسافران، یک مکان دائم برای آن در نظر گرفته شد.

امروز این دهکده جهانی در یک مساحت بسیار وسیع، با نماینده‌ای از هر کشور مشغول به کار است. در آنجا نمونه هایی شبیه سازی شده از نماد کشور ها یا آثار باستانی‌شان، صنایع دستی، فرهنگ، غذاها و هر چیز دیگری که مربوط به آن کشور می‌شود، وجود دارد. 3500 فروشگاه نیز در این مکان وجود دارند که کلی سوغاتی فرهنگی و هنری از این کشورها در اختیارتان قرار می‌دهند. به علاوه گرسنگی در این دهکده جهانی یک موهبت است چون شما می‌توانید غذاهای کشور محبوبتان را تهیه و با طعم آن آشنا شوید.

 

چرا به دهکده جهانی دبی سفر کنیم؟
گذشته از همه آنچه از جذابیت این دهکده گفته شد، برای خیلی از ما که نمی‌توانیم تمام دنیا را بگردیم، حالا چه در هشتاد روز باشد و چه در هشتاد سال، این دهکده جهانی دبی فرصتی بسیار خوب برایمان است تا بتوانیم دور دنیا را در یک روز بگردیم. با فرهنگ، سنت و آثار باستانی برخی کشور‌ های دیدنی آشنا شویم و از نماد های پر زرق و برق‌شان عکس های متعددی تهیه کنیم.

در معرفی دهکده جهانی دبی می‌توان گفت اینجا مانند موزه لوور پاریس است که آثار باستانی و برخی دیدنی های مکشوف از هر کشوری را کنار هم جمع کرده و در یک بازدید شما فرهنگ همه مردم دنیا را در یک ساعت می‌بینید. در این دهکده جهانی هم شما با یک سفر و در یک روز می‌توانید تمام جهان را با پای پیاده بگردید.

 

گردشگری
در کنار همه این دیدنی ها، بسیاری چیزهای دیگر در این دهکده طراحی شده‌اند که می‌توانند کلی شما را سرگرم کنند. خانه‌های سه بعدی، سرزمین حیوانات، آتش بازی‌ ها، کارناوال های بزرگ، کنسرت و تزئینات پیاده گردی که در کل روز شما را مجذوب خواهند کرد. روزی خوش که خوب است در برنامه سفرتان به دبی حتماً قرار گرفته باشد.

 

غرفه‌های دهکده جهانی دبی
در اینجا چند نمونه از غرفه های برتر را به شما معرفی می‌کنیم، اما سر زدن به همه غرفه‌ ها خالی از لطف نیست. به هر حال شما هزینه ورودی پرداختید و دیدن هر غرفه هم لذت منحصر به فرد خود را دارد و مسلماً حق طبیعی شماست. به علاوه اینکه از پاییز به بعد، گرما اصلاً شما را آزار نخواهد داد.

غرفه ایران دهکده جهانی دبی
به نظرم همه ما در ابتدا باید به سراغ غرفه ایران برویم. راستش غرفه ایران جزء پر طرفدار ترین و بزرگ ترین غرفه‌ های دهکده جهانی دبی است. ورودی آن بسیار زیبا طراحی شده و برگرفته از تخت جمشید است. از عناصر و هنر معماری باستانی ایرانی به خوبی استفاده شده و نماد‌های بسیاری از دوره هخامنشیان و ساسانیان در آن دیده می‌شوند.

 

آجر‌های سفید و کرم بیشترین استفاده را داشته و نورپردازی چشم نوازی دارد. دو مجسمه زیبایی که از تخت جمشید در ورودی آن قرار گرفته خیره کننده است و دل هر گردشگر را می‌رباید. غرفه ایران به قدری دیدنی است که به راحتی می‌توان گفت همچون ستاره ای در آسمان این دهکده می‌درخشد.

فروشگاه هایی برای فروش سوغات اصیل ایرانی نیز در این غرفه دایر است. انواع شیرینی‌ جات و ادویه، فرش های نفیس، پسته و زعفران، بیشترین اقلام را تشکیل می‌دهند. راستی تعدادی رستوران‌ ایرانی هم داخل غرفه مشغول به کارند. اینجاست که همه بازدید کنندگان می‌توانند طعم لذیذ آب گوشت و کباب کوبیده ایران را بچشند.

غرفه کویت دهکده جهانی دبی
طراحی غرفه کویت هم منحصر به فرد بوده و دیدنی های مخصوص به خودش را دارد. سوژه مناسبی برای عکاسی است و یک مکان مناسب، تا تشخیص دهید کویت بسیار کشور ثروتمندی است. فروشگاه‌ های جواهر آلات بسیار سنگین عربی هم دارد و از ادوات گرانقیمتی هم برای تزئین آن استفاده شده است. در برخی قسمت هایش عود و عطر‌های مخصوص کویتی می‌فروشند و می‌توانید طعم غذاهای چرب و پرادویه کویت را هم در آنجا بچشید.

 

غرفه امارات دهکده جهانی دبی
خانه های قدیمی امارات ایده ای برای تزئین این غرفه بودند. به محض آنکه چشمتان به آن ها بیفتد می‌توانید تشخیص دهید که اینجا غرفه امارات متحده عربی است. حتی بدون آنکه نام آن را بخوانید. ساختمان‌ های گلی دارد که داربست‌ های چوبی آنها از کنار دیوار بیرون زده‌ است. غذاهای سنتی مردم امارات و سوغاتی های این کشور هم در این غرفه به فروش می‌رسد و قلیان‌ های سلطنتی عربی هم به وفور به بازدید کنندگان ارائه می‌شود. البته غرفه های بحرین و قطر هم طرحی مانند غرفه امارات دارند. اما از نظر خدمات و جاذبه های دیدنی با یکدیگر متفاوتند.

غرفه ایتالیا دهکده جهانی دبی
قطعاً شما هم معتقدید معماری ایتالیا بی نظیر است. جهانگردان و گردشگران و حتی دیگر مردم جهان عاشق سبک معماری ایتالیا و ظرافت خاص آن و بالاخص دوره رم باستان هستند. در نتیجه اصلاً پر بیراه نیست که در طراحی غرفه ایتالیا از این معماری خیره کننده بهره خوبی برده باشند. حتی برج پیزا را هم می‌توانید ببینید. از غذاهای خوشمزه ایتالیایی هم که نباید غافل ماند که حتی در میان ایرانیان هم طرفداران زیادی پیدا کرده است. نمی‌شود به این غرفه دیدنی سر زد و پیتزا و پاستای اصیل ایتالیا را نخورد!

 

غرفه ترکیه دهکده جهانی دبی
ترکیه هم جزء محبوب غرفه های دهکده جهانی است. طراحی آن مربوط به دوران عثمانی و سلجوقی و بسیار هم دیدنی است. از کاشی‌ کاری‌ های سنتی ترکیه هم استفاده شده که نماد خوبی برای این کشور است. در اینجا می‌توانید طعم اصیل غذاهای ترکی مانند باقلوا استانبولی، کباب ترکی، قهوه ترک، بورک و … را بچید. به علاوه به عنوان سوغات هم می‌توانید انواع ادویه جات، فرش و دیگر صنایع دستی این کشور را خریداری کنید.

غرفه روسیه
کلیسای سنت باسیل در مسکو را به خاطر دارید؟ ساختمان‌ پرزرق و برق میدان سرخ که یکی از جاذبه های دیدنی آن است. طراحی غرفه روسیه هم در دهکده جهانی دبی چیزی مشابه همین کلیسای توت فرنگی است. به همان اندازه زیبا. نورپردازی های عالی دارد و  بازدید کنندگان را به سوی خود جذب می‌کند. صنایع دستی مردم روس هم آنجا ارائه شده و غذاهای سنتی آنها سرو می‌شود. من اگر جای شما بودم حتماً صبحانه های روسی را امتحان می‌کردم.

 

چطور برویم؟
آدرس: دبی، جاده شیخ محمد بن زاید، خروجی ۳۷

تاکسی: می‌توانید از هر جای شهر دبی با تاکسی به دهکده جهانی برسید.

اتوبوس: اتوبوس‌ های ویژه ای برای دهکده جهانی دبی راه اندازی شده است. اتوبوس‌ های خط ۱۰۳ و ۱۰۴ هر سی دقیقه به سمت دهکده حرکت می‌کنند.

مترو: دو خط متروی اختصاصی برای دهکده وجود دارد. به ایستگاه مترو الراشدیه یا همان Rashidiya و مسیر ۱۰۶ ایستگاه  متروی مرکز خرید امارات بروید و مستقیم به دهکده برسید.

 

حرف آخر
در تابستان دهکده تعطیل است. اما از اول نووِمبر تا هفت اپریل دقیقاً معادل آبان تا فروردین باز است. پس پاییز فصل سفر خوبی برای دهکده جهانی دبی است. برای کودکان زیر سه سال و افراد بالای ۶۵ سال، مبلغ ورودیه رایگان خواهد بود. بعد از ظهرها برای بازدید از دهکده در شنبه تا چهارشنبه از ۱۵:۳۰ تا ۲۴:۰۰ زمان بازدید است اما  پنجشنبه و جمعه و ایام تعطیل، تا ساعت یک دایر می‌باشد.

همچنین بخوانید:
شهر فرنگ ؛ سفر به توریستی ترین مناطق دنیا

سفر پاییزی ؛ مگر می شود این کشور ها را ندید!

سفر کردم که از یادم بری!


برچسب: جهانگردی، دبی، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۴:۵۸ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

شهر ری ؛ گردشگری در همین حوالی

برخی از کارشناسان معتقدند زندان هارون الرشید آتشکده‌ ای باستانی بوده و متعلق به دوره ساسانیان است.

شهر های تاریخی و باستانی ایران که در استان تهران واقع شدند کم نیستند و اگر بخواهیم سری به آن ها بزنیم شاید باورمان نشود که زیر گوش‌مان چه آثار تاریخی و باستانی ای قرار داشته و از آن بی خبریم. ری یکی از همین شهر هاست. در استان تهران است و پر از جاذبه‌ های تاریخی و طبیعی. سن و سال آن به دوره قبل از اسلام می‌رسد. اگر ساکن پایتخت باشید می‌توانید یک تور یک روزه برای خود ترتیب دهید و از دیدنی های شهر ری لذت ببرید. اگر هم ساکن نقطه دیگری از ایران هستید با خواندن این مقاله گردشگری می‌توانید مقصد خود را به ین شهر انتخاب کرده و به آن سفر کنید.

 

چرا شهر ری؟
حتی خیلی پیش از آنکه تهران، تهران بشود؛ شهر ری، وجود داشته و تقریباً یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است. هرچند  قدمت اصلی شهر ری مشخص نیست اما محققان در باستانی بودن آن یک نظر دارند و جوابشان «بله» است. جاذبه های تاریخی و جاذبه های طبیعی دارد و می‌تواند مقصد خوبی برای یک روز تعطیل شما باشد.

اگر از خیلی ها بپرسید شهر ری چه جاذبه دیدنی دارد؟ بیشتر اوقات به شما بقعه شاه عبدل عظیم، بازار و نهایتاً برج طغرل یا چشمه علی را پیشنهاد خواهند داد. اما کافی است تصمیم بگیرید و روزی مسافر ری شوید تا ببینید به هیچ عنوان دیدنی های ری، انگشت شمار نیستند. تاریخی کهن پشت آن‌ ها خوابیده و کلی نظر شما را راجع به این شهر تغییر خواهد داد. پس با مجله دلتا همراه شوید.

برج طغرل شهر ری
در منطقه ابن‌ بابویه شهر ری،‌ جایی سرسبز و دل نشین است. درختان بسیار و گل‌ های رنگارنگ دارد، یک بنای آجری 900 ساله میان آن قد علم کرده که برج طغرل نام دارد، یادگار دوره سلجوقی و آرامگاه بنیان گذار این سلسله، «طغرل بیک سلجوقی» است. در شرق آرامگاه ابن بابویه ایستاده و تمام قد بازتابی از فرهنگ و تمدن سلجوقیان در ایران است. برجی است شبیه عقربه‌های ساعت که می‌توانید از روی تابش آفتاب بر روی کنگره‌ های بنا، زمان روز را تشخیص دهید.

طراح آن مشخص نیست. کتیبه یا دست نوشته ای هم از او، و یا راجع به او در بنا قرار نگرفته است، اما با این حال برخی می‌گویند معمار این بنا «محمد امین معمارباشی» است. اینجا همچنین آرامگاه پدر تاریخ ایران و ادیب معاصر «محمد محیط طباطبایی» است. در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و از جاذبه های دیدنی شهر ری است.

 

آرامگاه ابن بابویه ری

ابن بابویه نیز یک آرامگاه است.  شیخ صدوق، «ابوجعفر محمد‌‌ بن‌ علی‌ بن حسین» آنجا دفن شده است. مکانی است که در گورستان قدیمی پایتخت قرار گرفته. بنایی هشت ضلعی دارد با ایوانی با قوس بزرگ رومی. با آینه‌ کاری تزئین شده و یک کتیبه به خط نستعلیق از  آیات قرآن، در این آرامگاه وجود دارد. «میرزا عمو» از خوشنویسان نامی دوره سلطنت «ناصرالدین شاه» نویسنده آن است و مکان خوبی برای ثبت تصاویری از رقص آفتاب در یک مکان تاریخی است.

آتشکده بهرام
در ۱۲ کیلو متری جنوب‌ شرقی شهر ری وقتی به سمت ورامین می‌روی، آتشکده ای بر بلندای تپه‌ ای در روستای قلعه‌ نو قرار دارد.خیلی از گردشگران راجع به این آتشکده اطلاعاتی دارند و ممکن است در سفرتان تعدادی گردشگر خارجی را هم ببینید. این آتشکده به جای مانده از دوره ساسانی است و به غیر از بهرام، به آتشکده ری و چون روی دو پایه بزرگ بنا شده و از دور شبیه به میل است، به تپه‌ میل هم شهرت یافته است.

بی بی شهربانو شهر ری
بر فراز صخره‌ای کوهستانی که در دامنه جنوبی کوهی به همین نام،در محوطه‌ای با دیوار سنگی آرامگاه بی‌ بی شهربانو جای گرفته است. براساس کتیبه ای که در این آرامگاه وجود دارد و همچنین باور برخی اهالی منطقه، «شهربانو» همان همسر امام سوم، «امام حسین» است که راجع به آن شنیده‌اید.

چشمه علی شهر ری

یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهر ری چشمه‌ علی است عمری ۸ هزار ساله دارد. می‌گویند آبی پر از خاصیت دارد. از دل صخره‌ ای بزرگ می‌جوشد، به سوی جنوب جاری شده و سپس به جنوب‌ شرقی می‌رسد. جالب است به شما بگویم در قدیم بسیاری فرش‌ فروش‌ ها و اکثر تهرانی‌ ها، قالی ها و فرش های خود را به اینجا آورده و می‌شستند. چرا که معتقد بودن رنگ فرش در این آب جلا یافته و براق تر می‌شود!

 

باروی ری
باروی ری، بالای نقش بر جسته فتحعلی شاه واقع است، با قدمتی ۶۰۰۰ ساله و احتمال دارد متعلق به دوران مادها باشد. دیواری است که مشخص شده کاربرد تدافعی و نظامی داشته است و دور تا دور شهر را در دوران حکومت اشکانیان پوشانده بوده. امروزه فقط حدود ۳ کیلومتر از بقایای آن باقی است که قسمتی از آن بر صخره چشمه‌ علی امتداد یافته است.

نقش برجسته شهر ری

همان طور که گفته شد، شهر ری از آن شهر های باستانی و تاریخی استان تهران است. در همان نزدیکی چشمه علی در دامنه همین باروی ری، بقایای نقش برجسته ‌ای تاریخی به چشم می‌خورد که فتحعلی‌ شاه را سوار بر اسب و در حال نیزه زدن به یک شیر به نمایش گذاشته و گویا به دستور «فتحعلی شاه قاجار» حجاری شده باشد.

 

بقعه جوانمرد قصاب
یکی از شخصیت های نیمه افسانه ای نامش را در تاریخ ایران حتماً شنیده‌اید «جوانمرد قصاب» است. بقعه‌ ای دارد در نزدیکی شهر ری که محله اطراف هم به همین نام معروف شده. مقبره «ابو العباس قصاب آملی» است که بین اهالی و مردمان زمانه اش به «ابو العباس قصاب جوانمرد» معروف شد. می‌گویند از هواخواهان علی ابن ابی طالب بوده و داستانی از او نقل می‌کنند که بین مردم شهر ری معروف است.

تالاب عشق آباد
شاید در تهران نتوانید مکانی مناسب برای پرنده نگری بهتر از تالاب عشق‌ آباد بیابید. این تالاب پدید آمده در شهر ری، یکی از بهترین مراکز برای پرنده‌ نگری است که نزدیک به ۱۴۰ گونه پرنده مختلف را در این تالاب شناسایی کرده‌اند. پوشش گیاهی آن نی است و می‌توانید عکس های جالبی از آنجا به ثبت برسانید.

حرم و بازار شاه عبد العظیم شهر ری
مدفن شاه‌ عبد العظیم «عبد العظیم حسنی» شهر ری، یکی از معروف‌ ترین زیارتگاه‌ های تهران به شمار می رود. مانند دیگر مکان های زیارتی، مجموعه ای دیدنی از حرم‌ها و گنبد ها، رواق ‌ها، ایوان ها، صحن‌ ها و مساجد متعدد است که معمولاً هر تهرانی یک با ر به آنجا سر زده است.

بازاری جذاب هم در شهر ری است که در شمال این حرم واقع شده و به نام بازار شاه عبد العظیم هم شناخته می‌شود. از دو راسته بازار که یک چهار سوق دارد، تشکیل شده و در دوره ای به دست امیر کبیر باز سازی شده است. می‌توانید در کنار زیارت خود، اجناس مختلف را به عنوان سوغاتی‌ های سفرتان برای نزدیکان بیاورید.

 

قلعه گبری
یکی دیگر از بناهای قدیمی شهر ری قلعه گبری نام دارد. در شهرک علایی و در محله‌ ای به همین نام قرار گرفته است. دو هزار سال سن دارد و قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد.

متاسفانه برج و بارو های این قلعه در گذر زمانی طولانی فرسوده و تخریب شده است. امروز فقط، دیواره‌ های خشتی و گلی طولانی و مرتفعی از آن به جای مانده که می‌‎تواند برای تاریخ گردان بسیار دیدنی باشد.

دژ رشکان
بر بالای کوهی دژ رشکان را خواهید یافت که یکی از چهار قلعه محافظ ری بوده است. با ساختاری که متشکل از لاشه سنگ و ساروج است و به دوره اشکانیان تعلق دارد. در گذشته به فخر آباد نیز معروف بود. تعدادی کاخ و اسلحه خانه‌ نیز در آن وجود داشت که تا زمان قاجار نیز دیده می‌شد. اما امروز تنها بقایای آن روی کوهی استوار است. در دیوار های غربی این دژ سوراخ‌ هایی دیده می‌شود که مخصوص تیرو کمان بوده است.

ارگ سلجوقی
در مقابل دژ رشکان، ارگ سلجوقی که فقط  دیواره ضلع شمالی‌ اش دیده می‌شود، قرار دارد. تعدادی آثار سفالی از آنجا پیدا شده است که در موزه دوران اسلامی قرار گرفته اند. در فهرست آثار ملی ایران با توجه به ارزش تاریخی اش به ثبت رسیده و از آن با نام های دار الاماره یا سرای ایالت نیز در کتب تاریخی عصر سلجوقی نام برده‌ شده است.

برج یزید
برج نقاره‌ خانه که به برج یزید معروف است، در شمال شهرستان ری در غرب امین ‌آباد بنا شده و حدوداً هزار سال پیش به دستور «بزرگ امید» به عنوان محل دفنش ساخته شده است. درواقع این مکان را ساخت تا استخوان هایش را پس از مرگ در آنجا دفن کنند.

 

زندان هارون الرشید
از دوران آل ‌بویه نیز بنایی در شهر ری به جای مانده و زندان هارون الرشید است. اما خوب است بدانید اصلاً کاربری زندان نداشته و فقط به دلیل برخی افسانه ها به این نام معروف شده است.

برخی از کارشناسان دیگر نیز معتقدند این بنا که در دو طبقه ساخته شده، با ۱۰ متر ارتفاع، آتشکده‌ ای باستانی بوده و متعلق به دوره ساسانیان است.

همچنین بخوانید:
برج طغرل ، تاریخ گردی در یک ساعت (+ویدئو)

باغ کتاب تهران؛ بزرگ‌ترین کتابفروشی دنیا بیخ گوش‌مان

موزه مقدم وسط شلوغی تهرون


برچسب: تهرانگردی، سفر، شهر ری، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۱:۵۹ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

سرعین ؛ شهر چشمه های آب گرم

پاییز که به نیمه می‌رسد کم کم رفتن به سمت چشمه های آب گرم آغاز می‌شود. چشمه های آب گرمی که در ایران مان و جود دارند معمولاً درمانی هم هستند و خیل عظیمی از گردشگران و مسافران را به سوی خود می‌کشند. یکی از شهر های ایران که به نام شهر چشمه های آب گرم هم معروف شده، شهر سرعین در استان اردبیل است. شهری کوچک و دیدنی که می‌تواند مقصد بسیار خوبی برای سفر شما باشد با صفحه گردشگری مجله دلتا همراه شوید.

 

سرعین کجاست؟
استان اردبیل مقاصد دیدنی بسیار دارد که یکی از آن ها سرعین است. در گویش ترکی آن را  (سریین) به معنای محل خنک نیز می نامند. در فارسی سرعین و در زبان عربی هم به معنی سرچشمه است. شهر چشمه‌ های آب گرم. یکی از معروف‌ ترین مقصد های گردشگری و پر تردد ایران است. در 30 کیلو متری  استان اردبیل. بیشتر چشمه‌ های آب گرم سرعین خاصیت درمانی دارند و معمولاً بیشتر گردشگران برای بهبود بیماری‌ هایشان خود را به این شهر می‌رسانند. البته حتماً هم سری به دیگر نقاط گردشگری این ناحیه خواهند زد.

از معروف‌ترین مجموعه‌ های آب گرم درمانی سرعین‌ می‌توان به چشمه‌ های سبلان، گاو میش گلی و بش باجیلار  اشاره کرد. همچنین خوب است بدانید یکی از سوغاتی های منحصر به فرد سرعین عسل و سر شیر این شهر است که شهرت بسیار دارد و کندو های عسلش می‌تواند سوژه عکاسی دیدنی ای برای قاب خاطرات شما شوند.

 

گردشگری سرعین
شهر چشمه‌ های بهشتی اردبیل، سرعین، یکی از شهر های زیبای این استان هم هست. غیر از آنچه به آن معروف شده، آثار باستانی و جاذبه‌ های خیره‌ کننده‌ دیگری هم دارد. طبیعتی که سبلان به سرعین بخشیده نیز آنجا را تبدیل به مأوایی برای طبیعت گردی کرده است.

روستای شایق سرعین
هرگاه از روستای شایق حرف می‌زنیم می‌توانیم بگوییم طبیعت لطف بزرگی به این روستا کرده. آنجا سرسبز و خرم است. مناظر فوق العاده‌ای برای طبیعت گردی دارد. یکی از بزرگ‌ ترین روستا های شهر سرعین و عامل مو‌ثر جذب گردشگران است. مردم خونگرم و مهربانی دارد. اکثر اهالی کشاورزند و خانه ها و رفت و آمد های‌شان بسیار مناسب عکاسی است. به علاوه غذای خوشمزه محلی ای دارند به نام پیچاق قیمه یا قیمه کاردی که یکی از لذیذ ترین غذا هایی است که می‌توانید آنجا  امتحان کنید. پیچاق قیمه به معنی گوشتی است که با چاقو به صورت قیمه‌ ای خرد شده که اگر دوغ محلی را هم کنار این غذا میل کنید، سفرتان تکمیل می‌شود.

مجتمع آب درمانی ایرانیان سرعین
اگر هدفتان از رفتن به شهر سرعین فقط آب درمانی هم نباشد، پیشنهاد می‌کنیم باز هم به اولین مجموعه آب درمانی این شهر سر بزنید. قول می‌دهم خالی از لطف نخواهد بود. مجموعه آب درمانی ایرانیان، علاوه بر داشتن چشمه هایی که برای آب درمانی مناسبند، یک استخر بزرگ شنا، سرسره آبی، استخری برای کودکان، سونای بخار و خشک، جکوزی و سالن ماساژ هم دارد. از همه مهم تر اینکه این مجموعه دو بخش جدا برای خانم ها و آقایان در نظر گرفته است.

 

آب گرم های سرعین دره گلستان
دره‌ای پهناور و پوشیده از گل‌ های زیبای وحشی در منطقه گلستان، در شهر سرعین و استان اردبیل قرار دارد. با منظره‌ هایی زیبا و آبگیر های متعدد. چند دریاچه یخچالی هم در دره گلستان وجود دارد که وسعت یخچال‌ های طبیعی این منطقه‌ را نشان می‌دهد. جالب است که به شما بگویم این منطقه هم یک چشمه آب گرم دارد. مناظر دیدنی و چشم نوازش پر از پوشش جانوری غنی است. حیوانات آن عبارت است از انواع کبک، قوچ، میش، گراز و خرس قهوه‌ای.

پیست اسکی آلوارس سرعین
یکی از بهترین پیست‌ های اسکی ایران پیست اسکی آلوارس است. در ۲۴ کیلو متری سرعین و در ارتفاعات کوه سبلان قرار گرفته. در تمام روزهای پاییز و زمستان پوشیده از برف است و حدود هشت ماه از سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. تله‌ سیژ و بال ابر آن یکی از امکانات رفاهی برای بالا رفتن از دامنه کوه و پیست است. روستای آلوارس هم یکی از زیبا ترین روستا های سرعین است که می‌توانید اوقات خوشی را نیز در این روستا سپری کنید.

 

تپه آناهیتا
وقتی به سمت غرب شهر سرعین، می‌روید  اثر تاریخی و کهنی را خواهید دید که به تپه‌ باستانی آناهیتا معروف است. اشیا و سفالینه‌ هایی تاریخی نیز از آنجا به دست آمده که قدمت آن به اواخر هزاره‌ اول و دوم پیش از میلاد مسیح می‌رسد. این منطقه نام‌ های دیگری نیز دارد و به آناهیتا، سارقین و زرتشت نیز معروف است. پس از تحقیقاتی که در آنجا صورت گرفت مشخص شد که چند معبد و آتشکده زرتشتی در آن وجود داشته است که آناهیتا و آتشکده‌ آذر فریق از آن جمله‌اند.

 
 
همچنین بخوانید:
جنگل فندقلو ؛ بهشت بابونه اردبیل

آثار باستانی لرستان ، گنج پنهان در موزه های جهان (+ویدئو)

جشن انگور ؛ ارومیه ، اراک


برچسب: اردبیل، ایرانگردی، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۷:۰۰ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

گردشگری سیاه چیست؟ | dark tourism

البته از نظر برخی افراد دارک توریسم یا گردشگری سیاه اتفاقاً خیلی هیجان انگیز است، و جالب است به شما بگویم در ایران هم شهرهای زیادی وجود دارد که خیلی از علاقه مندان برای گردشگری سیاه به آنجا می‌روند.

اینکه ما هر روز نقاط مختلف را برای دیدن و گشت و گذار و گردشگری تعریف می‌کنیم تا روحمان تازه شود و حال دلمان خوب شود درست، اما! اما نکته ای وجود دارد؛ اینکه تا کنون هیچ انگیزه خاصی برای سفر تعریف نشده است. اما در صنعت گردشگری انگیزه نو پایی به وجود آمده که آن را گردشگری مرگ، گردشگری سیاه یا دارک توریسم می‌نامند. «مرگ» عجیب ترین عنوان برای انگیزه سفر است. اینطور نیست؟ این روزها گردشگرانی را می‌بینید که برای دیدن مکان هایی که به مرگ، بلایای طبیعی و … گرفتار شده باشند و یا به نوعی به آن مرتبط می‌باشند، سفر کرده و با شادمانی و هیجان از آنجا دیدن می‌کنند. با مجله دلتا بمانید تا در این مقاله شما را با مفهوم گردشگری سیاه آشنا کنیم.

 

گردشگری سیاه چیست؟
در بیان ساده «گردشگری سیاه»، یکی از انواع توریسم است. گردشگران برای بازدید از شهرها و مناطقی که گرفتار مصیبت شده‌اند می‌روند. مناطقی که بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، سونامی، در آنها رخ داده. نقاطی که جنگ، قتل، مرگ های بی شمار و کشتار جمعی در آن ها اتفاق افتاده است؛ و در نهایت مکان‌ هایی که به تسخیر ارواح در آمده و به دلایل کاملاً غیر طبیعی، حس ترس و هیجان گردشگران را بر می‌انگیزد، در رده «گردشگری سیاه» قرار می‌گیرند.

 

در این نوع صنعت گردشگری از مکان‌ ها و شهرهای تاریخی که نامشان با مرگ، ترس و اتفاق‌ های رمز‌ آلود عجین شده باشد دیدن می‌شود و تورهای بسیار گران قیمتی در این مکان ها برپا شده و نقطه مشترک تمام این مکان ها مرگ است. اتفاقی ناشناخته که خیلی از این گردشگران معنا و چگونگی آن را نمی‌دانند، اما سفر به جاهایی که مرگ به‌ هر طریقی جان انسان‌ ها یا حیوانات را تهدید کند و یا حتی گرفته باشد، برای آن‌ ها جذاب و هیجان انگیز است. این گردشگران، به راحتی سفر به ساحل‌ و جنگل‌ و هر نقطه زیبا را رها می‌کنند و به نقاط ترسناک و هراس برانگیز می‌روند.

 

البته از نظر این افراد دارک توریسم یا گردشگری سیاه اتفاقاً خیلی هیجان انگیز تر از یکی از انواع گردشگری است؛ و جالب است به شما بگویم در ایران هم شهر های زیادی وجود دارد که خیلی ها برای گردشگری سیاه به آنجا می‌روند. جاذبه‌ های دیدنی آمیخته با ترس و وحشت که در مقاله ای دیگر، به آن‌ ها اشاره کرده و به شما خواهیم گفت برای گردشگری سیاه به  کدام یک از شهر های ایران سفر کنید. قبیله آدم خوار اردبیل، تالاب ارواح نوشهر یا قبرستان جن چابهار از آن دسته هستند.


تاریخچه گردشگری سیاه
بنابر گفته ها تاریخچه این نوع گردشگری به یونان باستان می‌رسد و شروع پیدایش آن را سال 1990 می رسد. همچنین اولین کمپانی که گردشگری سیاه را شروع کرد، گردشگران را به محل حادثه هواپیمایی هایدلبرگ در نیوجرسی آمریکا برد.

گردشگری سیاه یا دارک توریسم نخستین بار توسط فُلی و لنون (Foley & Lennon) از اساتید دانشگاه گلاسکو، در مجله بین المللی و علمی میراث تاریخی و فرهنگی عنوان شد. اما در سال 1993 برای نخستین بار رُجک (Rojeck) در مورد مناطق یا مکان های سیاه پر بازدید از این اصطلاح استفاده کرد.

 

راستش گردشگری سیاه آن‌ قدر ها هم برای برگزار کنندگان تور این مناطق اصلاً سیاه و تلخ نیست. این متولیان معتقدند: دیدن سیاهی در تاریخ بشریت اتفاقاً مجذوب‌ کننده هم هست. رفتن به مکان هایی که هدف اصلی آن ها، جذب گردشگر نیست و به صورت ناخواسته و غیر تعمدی ایجاد شد­ه اند تا منبع تغذیه‌ ای مناسب برای دنیای گردشگری باشند، کلی هم می‌تواند هیجان انگیز باشد.


گردشگری سیاه روی لبه تیغ
به نظرم، گردشگری سیاه مانند شمشیری دو لبه است که جنبه های مثبت و منفی را به یک نسبت در خود دارد. شاید دیدن فجایع انسانی به خودی خود جذابیتی نداشته باشد و شاید نتوان آن مکان ها را، نقاطی با جاذبه گردشگری دیدنی نامید. ولی وقتی در آنجا قرار بگیری، حتماً گردشگری بسیار هم متفاوت می‌شود. از نظر نگارنده نباید صرفاً جنبه ­های منفی و یا سود آور این شاخه از صنعت گردشگری را در نظر گرفت. شاید اگر ما هم مکان هایی را برایتان معرفی کنیم که می‌توانید به عنوان ترسناک ترین و هیجان انگیز ترین مناطق ایران به آنجا بروید، شما هم بار و بندیل تان را ببندید و راهی سفر شوید. مثلاً قصاوت و پلشتی ها را با موزه عبرت تهران ببینید، هراس را در کلبه وحشت انزلی حس کنید و یا زمزمه مرگ را در کویر ریگ جن بشنوید.


همچنین بخوانید:
ترکیه رفتیم چی بخوریم؟ گردشی در غذاهای ترکی

با گردشگری پولدار شوید!

سفر کردم که از یادم بری!


برچسب: جهانگردی، دانستنی های سفر، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۷:۴۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

بازار تجریش تهران

از چه چیزی فرار می‌کنید؟ شما دوباره به این مکان سر خواهید زد. بازار تجریش حتی فقط قدم زدنش برایتان چنان جذابیتی ایجاد خواهد کرد که حتماً دوباره به آنجا برخواهید گشت.

گشت و گذار امروز را با رفتن به یکی از محله های قدیمی تهران آغاز می‌کنیم. از این محله های تاریخی تهران، همان ها که وقتی به سراغش می‌روی معلوم نیست کی برگردی. از آن هایی که از هر کس بپرسی آدرسش را می‌دهد. همان جایی که تمام تهرانی ها با آن خاطره دارند. بیایید به تجریش برویم. سر زده، یهویی، با دست خالی برویم و با چنان دست پری از خرید و خاطره باز گردیم که با پایمان در خانه را باز کنیم و آلبوم خاطره هایمان را پر از عکس ببندیم. با صفحه گردشگری مان همراه شوید تا مجله دلتا قصه بازار تجریش را برایتان بازگو کند.


چرا بازار تجریش ؟

به هر شهر کهن که سفر کنید، بازارش یکی از جاذبه های دیدنی آن محسوب می‌شود. می‌تواند شما را به یک گردش جانانه ببرد. خوب پایتخت هم از این قاعده مستثنا نیست. بازار تجریش یکی از آنهاست. از بازارهای تاریخی تهران. در جوار آستان امامزاده صالح و در قلب محله تاریخی و خاطره انگیز تجریش قرار دارد.

بازار تجریش در منطقه شمیرانات تهران واقع شده، به تکیه مشهور تجریش و امامزاده صالح از یک سو، وَ از سوی دیگر به میدان قدس و میدان تجریش راه دارد. در واقع دو محله قدیمی را به هم می‌رساند. یک مکانی نوستالژیک که هرکس که فرصت گشت و گذار بیابد حتماً به این بازار سر خواهد زد.
از چه چیزی فرار می‌کنید؟ شما دوباره به این مکان سر خواهید زد. بازار تجرش حتی فقط قدم زدنش برایتان چنان جذابیتی ایجاد خواهد کرد که حتماً دوباره به آنجا برخواهید گشت. اصلاً یک قطب بازار گردی های ایران همین جاست و لذت بردن از جو خوب و صمیمانه آن شما را مجذوب خواهد ساخت.

 

چطور برویم؟

آدرس: تهران- محله تجریش- بازار تجریش

به میدان قدس یا تجریش برسید. از سمت پاساژهای اطراف مانند پاساژ قائم یا از سمت امامزاده صالح و حسینیه کناری آن وارد بازار شوید.

مترو: ایستگاه تجریش پیاده شوید. از چهار پله برقی بالا بیایید و به بازار بروید.

اتوبوس BRT: خط هفت بی آر تی، یعنی راه آهن-تجریش و خط اتوبوس رسالت- قدس شما را به اینجا خواهد آورد.
تاکسی: از همه تهران به میدان تجریش و میدان قدس تاکسی  وجود دارد.


زندگی شبانه بازار تجریش
راجع به زندگی شبانه شنیده اید؟ این واژه را معمولاً برای شهر های توریستی و ساحلی به کار می‌برند. جایی که شبش مانند صبحش پر رفت و آمد و پر هیاهوست. در تهران معمولاً وقتی به شب می‌رسیم -غیر از ایام خاص البته- معمولاً مغازه ها کم کم کرکره ها را پایین می‌کشند و خیابان ها سوت و کور می‌شوند. اما زندگی در بازار تجریش، در شب هم جریان دارد. زندگی شبانه را به وضوح در این بازار خواهید دید. تحرک و شلوغی سر جایش است. حتی این روزها خیابان های اطرافش هم حال و هوای این موقع بازار را گرفته‌اند و می‌توانید با خیال راحت شب ها سراغ خرید هایتان بروید.

 

عکاسی از بازار تجریش

به دلیل محصولات ریز و دشت، میوه و سبزی های ترو تازه و رنگارنگ، چیدمان جنس های مختلف، حضور مردم و تردد آنها، معماری زیبای برخی مغازه های قدیمی، ویترین فروشگاه های اطراف، خوراکی های خوشمزه، اغذیه فروشی ها و حتی گربه های خیابانی، بازار تجریش بهترین سوژه های عکاسی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

خوشمزه گردی در بازار تجریش

اصلاً یکی از دلایل سر زدن به بازار تجریش از نظر نگارنده، خوشمزه های آن است. هم خود بازار و هم محله های اطراف آن، مجموعه بی نظیری از ادوات خوشمزه گردی را در اختیار همه گردشگران می‌گذارند. نه تنها سفره خانه و رستوران های ایرانی و سنتی متعدد با آن کباب ها و خورش های خوشمزه ایرانی را آنجا می‌توانید بیابید، آش و حلیم های خوش طعم را نوش جان کنید، کافه های جدید و به روز را همراه دوستان‌تان بگردید، بلکه می‌توانید از بازار سرپوشیده کلی آلو جنگی و آلبالو خشکه و برگه و لبو و باقالی و دها چیز دیگر بخرید که نظیرش را شاید فقط در دربند دیده باشید. از آن میوه های خشکِ آجیل فروشی ها نگویم برایتان که خودم آب از دهانم راه افتاده است.


بازار تجریش تهران قدیم
بخشی از تهران قدیم را در همین بازار تجریش خواهید دید. اینجا بیشتر مغازه ها خرده فروشی هستند و از عمده فروشی ها و مغازه های لوکس و ویترین گردی خبری نیست. حتی برایتان بگویم که بیشتر مغازه ها که نه، حجره های بازار هم بافت سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده‌اند؛ نقشه قدیمی خود را دارند و آن کاشی کاری و مشبک کاری های زیبای سردر خود را هنوز هم  حفظ کرده اند.
مساجد بازار تجریش
یکی از رسوم قدیمی ایرانی ها، رسم ساخت مسجد و مدرسه در کنار بازار بود، بازار تجریش تهران نیز مانند بازار های سنتی شیراز و اصفهان و یزد و … از این قاعده مستثنی نیست. مسجد صاحب الزمان (یا خان سابق)، مسجد اعظم و مسجد سیدالشهدا از مساجد قدیمی این بازار هستند. می‌توانید از آنها کلی عکس بگیرید و به یادگار با خود ببرید.


از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در بازار تجریش
هر چیزی بخواهید می‌توانید از بازار تجریش بخرید، به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد اینجا پیدا می‌شود، از صنایع دستی و آجیل و خوشکبار و ادویه گرفته تا انواع پوشیدنی ها و سبزی های بردنی و نان ها و پیراشکی های خوردنی.
تقریباً تمام صنایع دستی ایران را به صورت یک جا در بازار تجریش مشاهده خواهید کرد. ترمه یزد، مس اصفهان سفال همدان، گلیم و جاجیم کردستان و قالی کرمان و خلاصه هر چیزی که در هر نقطه ایران است را از اینجا می‌توانید بخرید.

 

آجیل و خشکبار مرغوب و ادویه جات و عرقیات را هم اینجا می‌فروشند. میوه و تره بار بازار تجریش هم که زبانزد خاص و عام است. راستی جالب است به شما بگویم هر بار که به اینجا سر بزنید، یک میوه عجیب و غریب جدید را خوهید یافت. مثلاً میوه ای از پیوند هندوانه و آناناس.
ترشی فروشی هایش هم که از همه جا شلوغ تر است. انواع مختلفی از محصولات ترش و سیر دار و رنگارنگ. هرگز نگویید: «دیروز آنجا بودم، امروز نروم!» چون در این بازار هر روز شکل تازه ای از ترشی شما را غافلگیر خواهد کرد. ترشی پوستِ پسته که هیچ، در بازار تجریش ترشی تخم مرغ هم می‌فروشند!


همچنین بخوانید:
باغ کتاب تهران؛ بزرگ‌ترین کتابفروشی دنیا بیخ گوش‌مان

پارک قیطریه در هوای دو نفره پاییزی

کاخ سعد آباد ؛ تهرانگردی شاهانه


برچسب: بازار، تهران، تهرانگردی، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۱:۳۶ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

قلعه بابک ارسباران کجاست؟

یکی از آثار تاریخی ارزشمند ایران، قلعه بابک است که در ارسباران قرار دارد. قلعه ای اسرار آمیزی که دژی دفاعی است، و به احتمال زیاد از دوره ساسانیان است.

قبل از آنکه هوا رو به سردی برود باید مناطق دیدنی شمال غربی کشور را دید. البته هستند کسانی که به استان های این منطقه سفر می‌کنند، تا برف یکدست و دیدنی را ببینند و از حالا برنامه سفر زمستانه خود را هم چیده‌اند. اما اگر از این دسته افراد نیستید امروز در صفحه گردشگری مجله دلتا به شما منطقه‌ بسیار زیبای ارسباران، را پیشنهاد می‌کنیم. یک منطقه محبوب برای گردشگران در استان آذربایجان شرقی. نسبت به سایر مناطق جنگلی در شمال کشور، نا شناخته‌ تر مانده و بسیار هم بکر است. اگر فصل پاییز را برای احیا کردن روح خود با یک سفر بی نظیر انتخاب کرده اید، با مطلب ارسباران بمانید.

 

ارسباران کجاست؟
اینجا ارسباران است؛ در بخش شمالی استان آذربایجان شرقی منطقه ای کوهستانی قرار داد. جنگل هایش از جنس جنگل های هیرکانی است و این منطقه کوهستانی-جنگلی را به یک منطقه محبوب گردشگری تبدیل کرده است. با آثار تاریخی ارزشمند، حیات وحش بسیار خاص، چشم‌ انداز هایی خارق‌ العاده، طبیعتی بکر و دست‌ نخورده، دیدنی، مجذوب‌ کننده و خیلی چیز های دیگر که می‌تواند شما را برای یک سفر خاطره انگیز به آنجا بکشاند. البته به نام های دیگری مانند قره داغ، آرازبار و قراچه داغ هم آن را می‌شناسند.

 از نظر تنوع جانوری بسیار منحصر بفرد و حیرت آور است و به عنوان پارک ملی و منطقه حفاظت شده معرفی شده است. در سال ۱۳۵۰ و ۱۳۵۲ ابتدا منطقه‌ ممنوعه و سپس به منطقه‌ ای حفاظت‌ شده تبدیل شده است.

 

طبیعت گردی در ارسباران
اگر از علاقه مندان طبیعت گردی و جنگل نوردی هستید، در منطقه‌ ارسباران، ییلاق‌های فراوانی وجود دارد که از نظر زیبایی های طبیعی منحصر به فرد است و از ویژگی‌ های ممتاز این ناحیه به‌ شمار می‌رود. اینجا بستری مناسب و ایده‌آل برای شماست تا بتوانید حسابی سر ذوق بیایید. به علاوه اینکه می‌توانید در طول سفر خود با فرهنگ مردم عشایر در این سرزمین نیز آشنا شوید. «ییلاق ایل بسطاملو» برای شما مناسب است. به علاوه روستای علی‌ آباد یا کلیبر، چپرلی و آقداش که بسیار تماشایی و زیبا هستند.

 

گردشگری ارسباران
گذشته از آنکه اینجا منطقه کوهستانی-جنگلی است و حیوانات بسیار دیدنی مثل سیاه‌گوش، شغال، خوک وحشی، روباه، گرگ و خرس قهوه‌ ای؛ و همچنین پرندگانی همچون عقاب طلایی، شاهین، کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز  و… در این منطقه‌ رویایی زندگی می‌کنند؛ منطقه‌ ارسباران آثار تاریخی بسیار ارزشمندی دارد که بسیاری گردشگران را برای بازدید به این منطقه‌ می‌کشانند. مسافران غیر از لذت بردن از مناظر طبیعی و عکاسی از حیوانات می‌توانند به این بناهای تاریخی و کهن سر بزنند. «دژ طوماسیاش»، «کلیسای نازینی» و «قلعه بابک» از آن جمله‌اند.

از دیگر جاذبه‌ های گردشگری که می‌تواند برایتان لذت بخش باشد، چشمه های آب گرم است. در منطقه‌ ارسباران، چشمه‌ های آب معدنی گرم و همچنین چشمه‌ های متعدد دیگری نیز هست که بسیار مورد توجه گردشگران است. «تاسیسات آب‌ درمانی کلیبر»، یکی از مشهور ترین مجتمع‌ های آب درمانی در کشور است که می‌توانید برای رفتن به آنجا به روستای متاللی رفته و به آنجا سر بزنید.

 

کوهنوردی در ارسباران
اگر از کوهنوردان حرفه ای هستید و یا علاقه مند به ورزش کوهنوردی، باز هم ارسباران می‌تواند برایتان مقصدی خوب برای سفر باشد. از مهم‌ ترین کوه‌ های منطقه‌ که می‌توانید به سراغش بروید «کوهستان کمتال» است. ۳۱۰۰ متر ارتفاع دارد و از نوع کوه‌های سنگی است.

صخره نوردان هم می‌توانند تجهیزات خود را بردارند و به این منطقه سفر کنند. آنچه برای شما جالب است اینکه بخشی از تقصیر بکر ماندن منطقه ارسبان به گردن دامنه‌ های پر شیب و راه دسترسی بسیار سخت آنجااست. جایی که در برخی موارد غیر قابل نفوذ است و فقط از دست صخره نوردان حرفه ای بر می‌آید که با تجهیزات کامل، پرچم عبور خود را در آن بکوبند.

 

زیستگاه کره در ارسباران
سازمان جهانی یونسکو  حدود ۷۰ هزار هکتار از زمین‌ های منطقه‌ ارسباران را به عنوان «ذخیره‌گاه زیست‌کره»، نامیده و به ثبت رسانده است. کوهستان‌ های قفقازی ایران در نزدیکی مرز با کشور های جمهوری آذربایجان و ارمنستان را یک ذخیره‌‌ غنی از زیست‌ گاه کره عنوان کرده است. شامل: وسعتی بین مناطق خزری، مدیترانه‌ ای، قفقازی، کوه‌ های مرتفع با بلندایی بالغ بر ۲۲۰۰ متر، دشت‌ های نیمه‌ خشک، مراتع، جنگل‌ها، علفزار های آلپی، چشمه‌ ها و رود ها. در دل طبیعت زیبا و بکر استان آذربایجان شرقی که از سمت شمال به رود ارس، از شرق به مشگین‌ شهر و مغان، از غرب به شهرستان مرند و تبریز و از جنوب به سراب و اوجان می‌رسد. منطقه‌ گردشگری شهرستان اهر را نیز در دل خود دارد که یکی از زیبا ترین مناطق گردشگری شمال غربی ایران است.

 

قلعه بابک ارسباران
یکی از آثار تاریخی ارزشمند ایران قلعه بابک است که در ارسباران قرار دارد قلعه اسرار آمیزی که گفته می‌شود یک دژ دفاعی است. به احتمال زیاد مربوط به دوره ساسانی است. چند بار مورد مرمت قرار گرفته و بخش هایی از آن تعمیر شده است. امروز بعد از گذشت حدود ۱۲۰۰ سال از آن زمان بنای آن، هنوز هم می توان بقایای پر شکوه آن را دید و عظمتش را حس کرد.

 

چطور برویم ارسباران؟
راه‌ های متعددی برای سفر به ارسباران وجود دارد؛ اصلی‌ ترین راه، سفر با تور است که خودش شما را به آنجا و تماشای دیدنی هایش خواهد برد.

راه دوم اینکه به تبریز برسید. به سمت اهر رفته و در جاده‌ی تبریز به اهر، می‌توانید به ارسباران دسترسی یابید. حدود ۱۱۰ کیلومتر را طی می‌کنید تا به اهر برسید.تا اواسط شهر اهر ادامه دهید، از کنار قبرستان شهر عبور کرده و وارد مسیر اهر به کلیبر بشوید. مسیری بسیار زیبا و سرسبز که کوه‌ ها، دره‌ ها، درختان تنومند، رودخانه‌های خروشان، آبشارهای کوچک شما را همراهی می کنند تا به روستاهای زیبا و دیدنی برسید.

همچنین بخوانید:
آثار باستانی لرستان ، گنج پنهان در موزه های جهان (+ویدئو)

سفر کردم که از یادم بری!

جشن انگور ؛ ارومیه ، اراک


برچسب: آذربایجان شرقی، ایرانگردی، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۳:۴۵ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

چهل ستون اصفهان ، یادگار صفویان

البته جالب است بدانید دوازده سال پس از سلطنت شاه سلطان حسین، کاخ چهل‌ ستون دچار حریق شد و ممکن است تعمیراتی که پس از آن صورت گرفته، کاخ را به شکل و شمایل امروز تغییر داده باشد.

اگر مسافر اصفهان باشید و به آنجا سفر کنید. خواهید دید از هر رهگذر که بپرسید کجای اصفهان را بگردم؟ غیر از سی و سه پل عالی قاپو، کاخ چهل ستون اصفهان را نیز به شما پیشنهاد می‌دهند. این کاخ یا باغ نه تنها برای گردشگران -چه داخلی و چه خارجی- دوستداشتنی و دیدنی است بلکه برای خود اصفهانی ها هم اهمیت زیادی دارد. پس امروز بیایید در صفحه گردشگری مان سری به یکی از مشهور ترین و محبوب ترین جاهای دیدنی اصفهان بزنیم و ببینیم امروز مجله دلتا از چهل ستون اصفهان چه دارد برایمان بگوید.

 

چرا نام این باغ چهل ستون است؟
کاخ-باغ چهل ستون یکی از یادگار های بنا شده از دوره صفوی در شهر اصفهان است. بخش کوچکی از باغ جهان‌ نما است که شاه عباس اول، با احداث کوشکی در میان آن، هسته اولیه کاخ چهل ستون را بنا کرد. یکی از مشهور ترین دیدنی های اصفهان که هنوز هم زیبایی‌خود را برای گردشگران و مسافران حفظ کرده است. از آنجا که ایوان اصلی این کاخ بر بیست ستون استوار شده است و انعکاس این بیست ستون بر استخر زیبا و بزرگ عمارت، 40 ستون را تداعی می‌کند، رفته رفته آنجا را به چهل ستون معروف کرد. البته برخی محققین ادب پارسی نقش عدد ۴۰ (نشان تعدد و کثرت) را نیز مد نظر قرار داده و معتقدند این هم شاید دلیل دیگری برای وجه تسمیه کاخ چهل‌ ستون باشد.

باغ چهل ستون
باغ چهل‌ ستون در شرق خیابان چهار باغ و غرب میدان نقش‌ جهان است. درست در بستر شهر و جایی که که امکان دسترسی به آن از سایر باغ‌ ها میسر باشد. در قدیم مجموعه‌ ای از باغ‌ ها در امتداد چهار باغِ دوره صفویه شکل‌ گرفته بودند. مساحت این کاخ ۲۱۲۰ متر مربع  است و محل بنای عمارت یک متر از سطح باغ بلندتر است. سه ورودی دارد که اگر از در اصلی باغ وارد شوید ابتدا به استخر بزرگ جلوی عمارت می‌رسید و سپس خود بنا را خواهید دید.

در دو سوی راهی که به کاخ می‌رسد درختان کهنی کاشته شده‌اند که تا عمارت شما را همراهی می‌کنند. انواع درختان کاج، نارون، افرای سیاه، چنار و عرعر را در مسیرتان خواهید دید. این مسیر شیب کمی هم دارد تا کمکی باشد برای جاری شدن آب در جوی ها که از چاهی عمیق تامین می‌شود. به علاوه منظره زیبای باغچه‌ های اطراف که گل آرایی شده و همیشه پیراهنی از گیاهان فصلی به تن دارند نیز فضای چشم نوازی به آنجا بخشیده است.

 

تاریخچه
باغ چهل‌ستون نمونه‌ ای دیدنی از یک باغ سلطنتی است. با کاوش‌ هایی که در سال ۱۳۲۷ خورشیدی انجام شد، دو کتیبه از زیر گچ های تالار کاخ به دست آمد. آبی و صورتی. یکی از آنها اشعاری کوتاه رانشان می‌داد که بر زمینه صورتی رنگ حک شده و در آن بنای تالار چهل‌ ستون را به شاه‌ عباس دوم نسبت داده و سال اتمام آن را ۱۰۵۷ هجری قمری نشان داده بود. کتیبه دیگر که طولانی تر بود، خطوطی گچ بری شده بر زمینه آبی را نشان می‌داد و بیانگر تعمیراتی بود که در این کاخ توسط شاه سلطان حسین انجام شده بود.

چهل ستون یادگار صفویان
در دوره شاه‌ عباس اول اصفهان به عنوان پایتخت صفویان انتخاب شد. طبق طراحی های این پایتخت، خیابان چهار باغ و باغ‌ های متعددی احداث شد. تعداد باغ هایی که در این دوره بنا شده به ده ها می‌رسید. اما امروز از آن همه فقط باغ هشت‌ بهشت و باغ چهل‌ ستون باقی مانده و بقیه از بین رفته‌اند.

میدان امام هم در همین دوره صفوی بنا شد و کاخ‌ های شاهی یکی پس از دیگری ساخته شدند. دانشمند بلند آوازه دوره صفوی، شیخ بهایی طراح احداث انها بود. او فضائی وسیع در مجموعه‌ دولت‌ خانه را برای بناهای بسیاری در نظر گرفت. این مجموعه کاخ‌ ها با عالی‌قاپو شروع شد و تا میدان اصلی و مرکزی چهار باغ ادامه پیدا کرد. چند کاخ سلطنتی و عماراتی مانند تالار اشرف، تالار طویله، کاخ هشت‌ بهشت و توحید خانه از آن جمله بود.

 

شاه‌ عباس عمارتی به شکل کلاه‌ فرنگی با تعدادی اتاق‌ کوچک در باغی که بعد ها به باغ چهل ستون معروف شد ساخت، تا مکانی برای پذیرایی از میهمانان دربار و برگزاری جشن ها باشد.

در دوره شاه‌ عباس دوم صفوی، عمارت چهل‌ ستون توسعه پیدا کرد و تالارها و ایوان‌ هایی به آن اضافه شد. تالار آینه، تالار هجده ستون، دو اتاق بزرگ در ضلع شمالی و جنوبی، و در نهایت حوض بزرگ مقابل تالار بناشد. همچنین کلیه تزئینات نقاشی، آیینه‌ کاری و کاشی‌ کاری دیوار ها و سقف‌ ها نیز به جای مانده از آن دوره است.

*البته جالب است بدانید دوازده سال بعد از سلطنت شاه سلطان حسین، کاخ چهل‌ ستون دچار حریق شد و ممکن است تعمیراتی که پس از آن صورت گرفته، کاخ را به شکل و شمایل امروز تغییر داده باشد.

 

چطور برویم؟
آدرس: اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری.

برای رسیدن به این باغ باید به شرق خیابان چهار باغِ پایین، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان بروید. چهل ستون آنجاست.

مترو: در ایستگاه شهدا پیاده شوید و سپس به وسیله تاکسی یا پیاده به سمت جنوب حرکت کنید.

اتوبوس: به ایستگاه شهرداری که رسیدید، پیاده شده و از آنجا به سمت باغ چهل ستون بروید.

تاکسی: از هر نقطه اصفهان می‌توانید به میدان نقش جهان بروید و با پیاده روی کوتاه مدت از سمت غرب میدان، به این بنای تاریخی برسید.
معماری کاخ چهل ستون
در این باغ، شما یک بنای چهار ضلعی و نوعی معماری برونگرا خواهید دید که با معماری ساختمان های ایرانی تفاوت دارد. در سه طرف آن، سه ایوان وجود دارد که به آن حالت چلیپایی (صلیبی) می‌گویند. ترکیبی از معماری ایرانی، چینی و فرنگی. در طرح کلی عمارت چهل ستون اصل تقارن رعایت شده است. تمام خطوط، نقوش و زوایای گوناگون، چشم را به سمت نقطه قدرت و حکومت یعنی جایی که تخت شاه در میان ایوان قرار می‌گرفته، هدایت می‌کنند.

ایوان ستون دار
تالار ایوان نخستین بخش کاخ است که در ارتفاع یک متری از زمین بنا شده است و از سمت شمالی و جنوبی به پلکان ختم می‌شود. ایوان اصلی آن 20 ستون دارد. 38 متر است و سقف چوبی آن با آینه کاری ها و نقاشی ها پوشیده شده است. ایوان کاخ چهل ستون از دو بخش تشکیل شده؛ بخش نخست بر 18 ستون چوبی و سنگی استوار شده و چهار ستون وسط روی 4 شیر سنگی قرار گرفته است. بخش دوم کمی مرتفع تر است و سردر ورودی تالار آینه آنجاست.

 

سر در تالار یا تالار آینه
پشت ایوان ستون دار کاخ چهل ستون را سر در تالار اصلی یا تالار آینه می‌گویند. سقف و دیوار های آن با آینه کاری های چشم نواز تزیین شده است. در میان این تالار حوضی کوچک قرار داشته که امروز اثری از آن نیست. کتیبه معروف شاه عباس هم بالای این ایوان قرار داده شده است.

شاه نشین
همه تالار های بزرگ شامل بخشی به نام شاه نشین هستند. این بخش چهل ستون در پشت سردرِ تالار آینه قرار دارد. به ابعاد 7 متر در 5.5 که سقف آن پوشیده از آینه های ریز است. در سال 1238 ه.ش به وسیله محمد حسن افشار در زیر لنگه طاق شاه نشین، تصویری از دوره جوانی ناصرالدین شاه قاجار کشیده شده بود که امروز آن را نخواهید دید.

تالار اصلی کاخ چهل ستون

تالار اصلی زیباترین قسمت چهل ستون است. نقاشی های هنرمندانه و بی نظیری دارد و دیوارهای بالای آن به وسیله‌ سه تابلوی بزرگ رنگ روغن از قرن هفدهم میلادی پوشانده شده است. سه گنبد نقش دار زر اندود زیبا تالار را بیش از پیش دیدنی کرده است. به آن تالار اشرف نیز می‌گویند. روشنایی تالار از پنجره و درگاه های بزرگی که در دو سمت تالار قرار دارند تامین می‌شود. تالار از سمت جنوب با سه درگاه و پنجره مشبک به ایوان ستون دار جنوبی متصل است و قسمت شمالی آن هم با سه درگاه به ایوانی ستون دار که به باغ مشرف است، می‌رسد.

بالاخانه
در بخش بالایی عمارت چهل ستون، مکانی به نام بالاخانه وجود دارد. در گذشته اینجا را محلی برای خلوت و خواب شاه در نظر گرفته بوده‌اند. بام کاخ چهل ستون با کاهگل پوشیده شده و فضای داخلی آن از دیواره هایی دوجداره تشکیل شده است.

 نقاشی‌های کاخ چهل‌ستون
در تالار مرکزی کاخ برخی از آن‌ ها شرح پذیرایی شاهان صفوی از امرای ترکستان و همایون هندی را به نمایش گذاشته اند. همچنین تصاویری از جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان را خواهید دید که همه در دوره قاجار طراحی شده‌اند. دو تصویر دیگر که نمایی از جنگ چالدران در دوران شاه اسماعیل اول و جنگ کرنال در زمان نادر شاه افشار را به نمایش می‌گذارند نیز در اوایل عصر قاجاریه نقاشی شده‌اند.

 

در دو طرف تالار ستون‌ دار، اتاق‌ هایی شامل نقاشی‌ هایی است که برخی از آن‌ها را در زمان حکومت ظل‌ السلطان زیر لایه‌ای از گچ پنهان‌ کرده بودند ولی بعد با کمک کارشناسان و متخصصان از زیر گچ بیرون آمده و مرمت‌ شده‌اند.

تزیینات باغ و استخر
استخر کاخ علاوه بر زیبایی که آن را به رخ گردشگران می‌کشد، باعث لطافت هوای این باغ نیز شده است. در چهار طرف این استخر مجسمه‌ هایی از شیر و آناهیتا، الهه آب قرار دارند که گویا مربوط به عمارت چهل‌ ستون نمی‌شوند چرا که برخی مورخان و صاحب نظران عقیده دارند آن ها از مکان هایی دیگر به باغ آورده شده‌اند. تاریخ حجاری آن ها مربوط به زمان هخامنشیان، ساسانیان، اشکانیان، دیالمه و صفویه است.

 

همچنین بخوانید:
باغ بهادران ، بازار گردو فروشان

هتل کویری بالی ؛ خواستنی و سوزان مثل شن‌زارهای کویر

ابیانه کاشان ، روستای قرمزرنگ ایران


برچسب: اصفهان، ایرانگردی، سفر، گردشگری،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۰:۳۹ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

به یونان سفر کنیم ؛ خیلی هم خوب

خانه های جزیره شیوش یونان تمام قوانین آنچه شما تا به حال از طرح های هندسی می‌دانستید را به هم خواهد ریخت...

سواحل بیشتر نقاط دنیا در پاییز دیدنی است. جزیره هایی که بیشتر مدت سال، آفتابی بی‌نظیر به گردشگران پیشکش می‌کنند، در پاییز بسیار معتدل همراه با نسیم خنک هستند. شهرهای معرکه ای دارند که به یک گنج واقعی در اروپا می‌باشند. یونان با جزایر دیدنی و شهرهای رویایی اش این روزها مقصد بسیاری گردشگران و جهانگردان از چهار گوشه دنیاست. آثار تاریخی غنی یونان در کنار این شهرهای کوچک در جزایر، درخشش غروب خورشید روی گنبدها مقصدی به یاد ماندنی برای شما ترتیب داده اند. ممکن است مسافر یونان باشید پس در صفحه گردشگری مان به شما می‌گوییم به کجای یونان شگفت انگیز سفر کنید تا بی برو برگرد شگفت زده شوید. با مجله دلتا بمانید.

 

جزیره میلوس یونان
سواحل بسیار زیبا و تاریخ غنی جزیره «میلوس» (Milos) بی‌ شک شما را حیرت زده خواهد کرد. اگر عاشق جزایر آرام و خلوت هستید، حتماً به این جزیره یونان سفر کنید. چشم‌ اندازهای منحصر به فردی دارد که به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی تشکیل شده اند. همچنین مناظری که از تلألو غروب خورشید به وجود می‌آیند، آن غذاهای خوشمزه و مردم خونگرم روستاها خاطره ای فراموش نشدنی برایتان خواهند ساخت.

 

جزیره کرت یونان
می‌خواهم پادشاه جزایر یونان را به شما معرفی کنم. جزیره «کرت» (Crete). اینجا بزرگترین جزیره‌ این کشور است و پنجمین جزیره‌ بزرگ در میان همه جزایر دریای مدیترانه. عنوان پادشاه جزایر یونان را سال هاست به خود اختصاص داده. می‌توانید با سفر به این جزیره در سواحل شنی و طولانی آن پیاده‌ روی کنید، روی ماسه ها با نسیم خنک قدم بزنید. می‌توانید بقایای فوق‌ العاده تمدن‌ های کهن یونان را تماشا کنید، یک کوهنوردی یا صخره نوردی شگفت‌ انگیز داشته باشید و غذاهای خوشمزه‌ اش را بچشید.  شما در زیبایی‌ ها و گنجینه‌ های دیدنی جزیره کرت غرق خواهید شد.

 

کورفو جزیره سفید یونان
خانه ها بیشتر در جزیره «کورفو» (Corfu) سفید هستند. فکرش را بکنید رنگ آبی دریا و آسمان آبی چه تابلو بی نظیری مقابل چشمانتان خواهند ساخت و شما به عنوان سوژه این تابلو خواهید درخشید. اصلاً  انگار درست وسط یک فیلم تخیلی هستید. کورفو چندین معبد، قلعه‌ و کلیسا از دوره بیزانس دارد. یک روستای رومی هم به نام کاسیوپی (Kassiopi) به اینها اضافه کنید. تمام اینها هستند که جزیره را به یک مکان تاریخی ایده‌آل برای دوستداران تاریخ گردی تبدیل کرده اند. به شما قول می‌دهم عکاسی در کورفو جای خالی در آلبوم خاطراتتان باقی نخواهد گذاشت.

 

جزیره ایکاریا یونان
یک جزیره کوهستانی با دره های سرسبز و سواحل دینی در یونان وجود درد که زندگی شبانه آنجا تعطیلی ندارد. جزیره «ایکاریا» (Icaria). مغازه‌ها باز هستند. ورزش‌ های آبی و موج سواری شاخصه آن است. یکی از شگفت‌ انگیز ترین جزایر یونان. اینجا هم برای تاریخ گردی مناسب است. می‌توانید به بازدید موزه باستان شناسی و صومعه بروید یا به تماشای بقایای باستانی در ناس (Nas) و یا چشمه‌ های آب گرم شفابخش.

 

میکونوس یونان
سفرتان را با یک تجربه خوشمزه هیجان انگیزتر کنید. اگر علاقه مند خوشمزه گردی در سفر هستید، غذاهای فوق العاده در کنار دریا را در جزیره «میکونوس» (Mykonos) تجربه کنید. البته این جزیره به دلیل جشن‌ های گروهی و کارناوال ها در سواحل زیبایش هم مشهور است و به مقصد مناسبی برای جوان تر ها تبدیل شده. همچنین کافه‌ ها، رستوران ها، هتل‌ های جدید و رستوران‌ هایی با منو هایی از غذاهای دریایی نیز پذیرای شما خواهند بود.اگر به سفرهای لوکس علاقه دارید جزیره میکونوس یونان مناسب شما خواهد بود. سوار کشتی‌ های کروز شوید به این جزیره جذاب سفر کنید

 

خانه های دیدنی شیوش یونان
سواحل مسحور کننده‌ جزیره «شیوش» (Chios) زبانزد است. علاوه بر این، جاذبه‌ هایی نظیر روستا های قرون وسطایی دارد، روستای «مستا» (Mesta) و صومعه «نی مونی» (Nea Moni) از آن دسته یادگارها هستند. هرچند این جزیره به اندازه سایر جزایر یونان مشهور نیست، اما به شما اطمینان می‌دهم ساختمان‌ های این جزیره را در هیچ کجا نخواهید یافت. اینجا تمام قوانین آنچه شما تا به حال از طرح های هندسی می‌دانستید را به هم خواهد ریخت. چرا که جزیره شیوش با خانه های منحصر به فردش شما را مجذوب خواهد کرد.

 

پاکسی جزیره کوچک یونان
جزیره‌ «پاکسی» (Paxi) از جزایر کوچک یونان است، اما بنادر مملو از کشتی آن، این جزیره را به یک استایل جهانی تبدیل کرده است. آب‌ های زلال و فیروزه‌ای کارائیب، سواحل معرکه آن و کشتی های رنگارنگ لنگر انداخته در بندر، مطمئناً رویای هر گردشگر را تحقق می‌بخشد. شنا و شیرجه‌ به شکل بی‌ نظیری در پاکسی یونان به یک تفریح مفرح بدل شده است. همچنین می‌توانید با سفر به این جزیره، با آداب و رسوم سنتی یونانیان نیز بیشتر آشنا شوید. به علاوه سر زدن به معماری های تاریخی روستاها می‌تواند حسابی سرگرمتان کند.

 

موج سواری در اسکیاتوس یونان
دریای اژه سواحل بسیار زیبایی در بیشتر جزایرش به وجود آورده.  بهترین سواحل این دریا در جزیره کوچک «اسکیاتوس» (Skiathos) دیده می‌‍شوند.  آبهای بسیار زلالی دارد و امواج مهیج آن برای موج سواران مآوای بی نظیری ساخته است. شن‌های طلایی زیبا در کنار کافه‌ های ساحلی آن می‌درخشند و روستا های آرام و خلوت آن یکی از جاذبه های معروف این جزیره به شمار می‌روند. فروشگاه‌ هایی دارد که متعلق به زندگی شبانه است. اگر به اسکیاتوس سفر کنید حتماً تعداد زیادی از چهره‌های مشهور را در این جزیره خواهید دید.

 

گاودوس جزیره بکر یونان
حتماً در بین شما مسافران یونان گردشگرانی پیدا می‌شوند که فقط در پی جذب آرامش و غرق شدن در سکوت می‌خواهند به جزیره ای سفر کنند، خیلی هم خوب. جزیره «گاودوس» (Gavdos) جنوبی‌ترین جزیره یونان است که بسیار محیط آرامی دارد. فقط 40 نفر سکنه دارد، سواحل آن دارای تپه‌ های شنی است و صخره‌ ها و گُل‌ ها یش سوژه ای بی نظیر برای عکاسی. محیطی دلنشین و بی هیاهو دارد. از زندگی شهریِ شلوغ در آن خبری نیست. این جزیره دنج زیستگاه حیوانات و پرندگانی دیدنی هم هست که حسابی شما را سر ذوق خواهند آورد.

 

هیدرا جزیره چهار پایان یونان
خلیج سارونیک (Saronic) گوهری در دل خود جای داده است به نام جزیره «هیدرا» (Hydra). یکی از بکر‌ترین مناطق یونان است با معماری سنگی و پیاده‌ روهای سنگ فرش شده. آب‌ های عمیق و بنادر خیره کننده خصوصیت آن است. جالب است بدانید شما هیچ نوع وسیله نقلیه چرخ‌ داری را در آن نمی‌توانید بیابید. برای گردش در طبیعت دست نخورده این جزیره نمی‌توانید از اتومبیل یا هرچیز دیگری استفاده کنید. شما به جای وسایل چهار چرخ باید از وسایل چهار پا مانند قاطر و الاغ استفاده کنید. وسیله حمل و نقل در هیدرا همین ها هستند. پس اگر قصد سفر به این جزیره را دارید حتماً سوار شدن بر قاطر یا الاغ را یاد بگیرید.

 

 
همچنین بخوانید:
سفر ترسناک نیست

سفر کردم که از یادم بری!

جاهای دیدنی پاریس ؛ از این مکان ها غافل نشوید!


برچسب: جهانگردی، سفر، گردشگری، یونان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۵:۴۹ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

مسکو گردی به وقت جادو!

زمانی که وارد موزه گورکی شوید از شما می‌خواهند که کفش‌هایتان را داخل کیسه‌ای بگذارید و دفترشان را با نام و کشورتان امضا کنید...

در اینکه جاذبه‌های دیدنی مسکو مختلف است هیچ شکی نیست. و بر هر گردشگری واجب که آنها را ببیند. اما سوال: فکرش را بکنید یک غول چراغ جادو روسی پیدا می‌کنید و به شما می‌گوید فقط بلد است برای 24 ساعت شما را به مسکو ببرد تا همه جایش را ببینید! چه غولِ بی فکری! مگه داریم؟! من اگر بودم بی درنگ می‌پذیرفتم! اما شما چه می‌کنید؟ من پیشنهاد می‌کنم قبل از هر تصمیمی این مطلب از صفحه گردشگری مان را بخوانید تا بدانید چطور از همه وقتتان استفاده کنید. مجله دلتا به شما خواهد گفت چگونه این کار را بکنید.

خوب رسیدیم. اینجا مسکو قلب تپنده روسیه است. خوش آمدید. اصلاً هم نگران نباشید! چون با برنامه ریزی پیش رو، شما می‌توانید بسیاری از جاذبه‌های شهر و نقاط محبوب بومی را در همین ۲۴ ساعت تماشا کنید. همچنین اینکه اگر با همین فرمان جلو بروید قسمت اعظم مسیر را پیاده طی خواهید کرد. در این صورت هم خیلی نگران حمل و نقل عمومی و تاکسی نیستید، هم کلی عکس های دیدنی برای آلبوم خاطراتتان ثبت می‌کنید. خوب بزن بریم مسکو گردی!

آغاز روز در کافه کانورسیشن
فکر کنید غول چراغ جادویتان شما را صبح اول وقت در مسکو رها کرده است! خوب چه غمی دارید؟ بهتر. روز خود را با یک صبحانه عالی در کافه ای آغاز کنید که روح مدرن مسکو را منعکس کرده و با پنجره‌های بزرگ و دلباز و غذاهای واقعاً خوشمزه‌اش، یکی از بهترین نقاط برای آغاز روز است. اینجا «کافه کانورسیشن» (Conversation Café) در «بولشوی نیکیتسکا» (Bolshaya Nikitskaya) است که سالادهای تازه با گیاهان فصل، تخم‌مرغ و قهوه‌های عالی به شما ارائه می‌کند. متوسط قیمتی اینجا کمی گران است، اما برای این روز جادویی و استثنایی لازم نیست نگرانش باشید. لذتش را ببرید.

 

گردش در اطراف دریاچه پاتریارشی
خوب بعد از صبحانه‌ای که نوش جان کردید به سمت «دریاچه پاتریارشی» (Patriarshie) بروید. در کوچه‌ها و گذرگاه‌های این منطقه جذاب و پر از کافه‌های عالی و مردم زیبا خود را غرق کنید. روی یکی از نیمکت‌ها در کنار مردم محلی دمی بنشینید و قوهای دریاچه را تماشا کنید. به نظرم در تابستان یکی از تفریح‌های لذت‌بخش همین است. اگر در ماه‌های زمستانی در مسکو بودید هم می‌توانید اسکیت‌هایتان را بیاورید و روی دریاچه یخزده بازی کنید.

جالب است به شما بگویم شب‌ها در منطقه پاتریارشی جشنی برپا بوده و مردم مشغول تفریح و شادی هستند. بسیاری از کلوب‌ها و کافه‌ها گران و لوکس هستند. پس بد نیست از همان چراغ جادو بخواهید با بهترین لباس‌هایتان شما را به اینجا بیاورد.

بازدید از موزه گورکی
آها! یک جاذبه دیدنی رایگان! به سراغ «خانه ریابوشینسکی» (Ryabushinsky Mansion) که به «موزه گورکی» (Gorky’s Museum) هم شناخته می‌شود بروید. این خانه تاریخی، به سال ۱۹۰۶ تعلق داشته و نمونه‌ای شگفت انگیز از معماری آرنوو به حساب می‌آید. و از همه بهتر همان رایگان بودن آن است. زمانی که وارد موزه شدید از شما می‌خواهند که کفش‌هایتان را داخل کیسه‌ای بگذارید و دفترشان را با نام و کشورتان امضا کنید. بعد از این شما می‌توانید آزادانه در دو طبقه اینجا گردش کنید و از دیدن لوسترهایی شبیه به لاکپشت، پلکان مارپیچ و حتی یک نیایشگاه مخفی لذت ببرید. برای گردش در این موزه توجه داشته باشید که در روزهای دوشنبه، سه شنبه و آخرین پنجشنبه هر ماه تعطیل است.

 

ناهار در رستوران خاچاپوری
خوب ظهر آمد و دوباره وقت آن رسیده که به خوشمزه گردی برسید. فکر کنم امتحان کردن غذاهای گرجی پیشنهاد بدی نباشد. از عمارت ریابوشینسکی ۱۰ دقیقه‌ای را در امتداد «بلوار توِرسکوی» (Tverskoy) پیاده بروید. اگر تابستان باشد از تماشای فضای سبز خیابان و اگر زمستان باشد از چراغانی‌های کریسمس لذت خواهید برد. تا می‌توانید عکس بگیرید. خوب به رستوران گرجی محبوب یعنی «خاچاپوری» (Khachapuri) رسیدید. در اینجا غذاهای خوشمزه و لذیذی از این کشور را با رویکردی جدید به مشتریان ارائه می‌کنند. در خاچاپوری مسکو فرش‌های سنتی روی دیوار یا ظروف سفالی را نمی‌بینید. غذاهای این رستوران برای کسانی که به گوشت علاقه دارند مناسب است. می‌توانید این غذاها را با سوپ‌های غلیظ و عالی همراه کنید. مطمئنم طعمش را فراموش نمی‌کنید.

پرسه زدن در حوالی مرکز شهر
اگر جای شما بودم و به وقت جادو در مسکو، بعد از ظهر را با پرسه زدن در حوالی مرکز شهر با جاذبه‌هایی چون میدان سرخ سپری می‌کردم. اینجا یکی از افسانه‌ای‌ترین نقاط شهر به شمار می‌رود. با تاریخ، زیبایی و عظمتش بازدیدکنندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد وَ چندین مکان دیدنی مشهور را در خود جای داده است. این میدان با یکی از دیوارهای کرملین، کلیسای جامع سنت باسیل، مقبره لنین و «موزه دولتی تاریخ» و دیپارتمنت استور «گوم» (GUM) احاطه شده‌ است. تماشای اینجا در تابستان و زمستان یا شب و روز به یک اندازه دل‌انگیز خواهد بود. در ماه‌های سرد پیست پاتیناژ و بازار کریسمس در این حوالی برپا می‌شود. پس خیلی فرق هم نمی‌کند که چه فصلی در مسکو رها شده‌اید.

خسته نشوید…
بزرگ‌ترین اسباب‌بازی فروشی اروپا، یعنی «دنیای بچه ها» (Children’s World) در «خیابان نیکولسکایا» (Nikolskaya) است. اگر هنوز هم انرژی داشتید بروید و سری به آنجا بزنید. این فروشگاه بزرگ با فضای زیبا، پر نور، ساعتی عظیم و تصاویر شخصیت‌های کارتنی برای کودکان بسیار جذاب است. از بالای بام این ساختمان، مناظری زیبا از مرکز شهر مسکو را تماشا کنید. در نزدیکی ورودی بام هم «موزه اسباب بازی‌های شوروی» وجود دارد که برای مقایسه بازی‌های کودکان روسی گذشته و امروز جای جالبی است. خوب دیگر باید گرسنه باشید.

 

شام به سبک غذاهای روسی
بله! قبل از اینکه غول چراغ سراغتان بیاید بهتر است به «اودسا ماما» (Odessa Mama) بروید، برای شام. فکر کنم ترکیبی از غذاهای روسی-اوکراینی بد نباشد. مالکان این رستوران فضایی راحت و خودمانی ترتیب داده‌اند و در منو می‌توانید غذاهایی عالی برگرفته از شهر ساحلی اودسا را ببینید. ترکیب آن‌ها از غذای دریایی و غذاهای خانگی اینجا را تبدیل به گزینه‌ای عالی برای صرف شام کرده‌ است. اینجا معمولاً خیلی شلوغ و پر سر و صدا می‌شود و شما را برای شبی پرشور آماده می‌کند. خوب دیگر وقت بازگشتن است. امیدوارم بارها و بارها این سفرهای جادویی را تجربه کنید و لذتش را ببرید. شاد باشید.

همچنین بخوانید:
کلیسای سنت باسیل ، توت فرنگی مسکو!

دیدنی های سن پترزبورگ، سرزمین شب‌های آفتابی+(ویدئو)

سفر ترسناک نیست

 


برچسب: جهانگردی، روسیه، سفر، گردشگری، مسکو،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۴:۳۶ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

دره نی گاه درود ، جایی برای حرفه ای ها

نزدیک ترین جایی که می‌توانید مواد خوراکی از آن تهیه کنید دریاچه گهر است. همچنین می‌توانید با سیستم انرژی خورشیدی که آن جا هست موبایل، پاور بانک و... خود را شارژ کنید.

امروز در صفحه گردشگری‌ مان می‌خواهیم شما دره نوردان، صخره نوردان و کوهنوردان حرفه ای را به تجربه ی آب و هوای تازه، مناظر چشم نواز و یک صعود لذت بخش دعوت کنیم. قصد داریم شما را به سفری در اعماق پستی بلندی های زاگرس ببریم.  همانجا که دره نی گاه درود است، جایی که رودخانه سیمره بی امان در آن می‌خروشد و بیشتر مسیر پیمایش‌تان شما را همراهی می‌کند؛ که بکر مانده و بی صبرانه انتظار حضور شما را می‌کشد. با مجله دلتا همراه شوید تا سفرمان را آغاز کنیم.

 

دره نی‌ گاه اشترانکوه
باید بگویم که این دره تماشایی در 6 کیلومتری غرب دریاچه گهر قرار گرفته و تا روستای تپه تی ادامه دارد، بخشی از منطقه حفاظت شده اشترانکوه محسوب می‌شود. دره نی گاه که گاهی آن را دره نگار هم می‌خوانند حدود 500 متر عرض و 12 کیلومتر طول دارد. مسیر اتصال دریاچه گهر به غرب یعنی روستاهای تپه تی، چم چیت و … است که مسیر آن را فقط می‌توان پیاده یا با چهارپا طی کرد. در چین خوردگی های زاگرس قرار گرفته است و آب رودخانه جاری در آن که عده ای آن را سفیدآب می‌نامند، از دریاچه گهر سرچشمه می‌گیرد. این دره بسیار بکر است و اغلب کوهنوردان و طبیعت گردان حرفه ای که قصد سفر به منطقه درود و اشترانکوه یا صعود به قله را دارند از آن بازدید می‌کنند. چه خوب که یکی از این مسافران شما باشید.

 

نکات ضروری سفر به دره نی گاه
به خاطر داشته باشید این جا خبری از آنتن موبایل و اینترنت نیست بنابراین از همان ابتدا این مطلب را به نزدیکانتان گوشزد کنید.
باید آب بدنتان کم نشود پس از خوراکی های سبک استفاده کنید.
پیش از خسته شدن، استراحت کنید. اگر بیش از حد خسته شوید به غذا و مواد خوراکی بیشتری احتیاج پیدا می‌کنید.
راستی خیلی خودتان را خیس نکنید تا کمتر انرژی برای حرکت خرج کنید.
به فکر خوراکی و وعده غذایی برای 2 روز باشید.
نکته خیلی مهم!
پیش از ورود به دره با پرس و جو از پاسگاه های محیط زیست روستاهای تپه تی از شرایط دره آگاهی پیدا کنید.
اگر هم در حال طی مسیر از سمت دیگر هستید می‌توانید اطلاعاتتان را در درود تکمیل کنید.
دره پیمایی در نی‌ گاه
گفته بودم برای 2 روز آماده باشید چون پیمایش این دره حدود 2 روز زمان می‌برد پس به آمادگی جسمانی بالا و تجهیزات مناسب نیاز دارید. برای ورود به مسیر دره می‌توانید از 2 مسیر متفاوت عازم شوید؛ یکی از سمت روستای تپه تی و دیگری از سمت دریاچه گهر که هر دو به دره ختم می‌شوند. البته پیدا کردن مسیر پیمایش دره سخت نیست چرا که دیواره های آن، راه را به راحتی به شما نشان خواهند داده و حتی در برخی قسمت ها پاکوب های موجود شما را راهنمایی خواهند کرد.

اگر از سمت دریاچه گهر مسیر پیمایش را آغاز کنید، ابتدا عرض دره زیاد است و هر چه پیش بروید عرض آن کمتر می‌شود. به همین خاطر دره را به دو بخش نی گاه بزرگ و نی گاه کوچک تقسیم می کنند.

 

رودخانه دره
همانطور که اشاره کردیم رودخانه تا آخر مسیر شما را همراهی می‌کند وَ گاهی در طول راه مجبور می‌شوید جهت حرکت تان را عوض کنید و به آن سوی رودخانه بروید. همچنین اینکه در بخشی از دره پیمایی تان، دیواره های دره آنقدر تنگ می‌شوند که تنها راه عبور شما از آن جا گذر از رودخانه است. حتماً می‌دانید که اگر رودخانه پر آب و خروشان باشد برای این کار باید از تجهیزاتی مثل طناب، کارگاه و … استفاده کنید.

یکی از بخش های جالب و جذاب رودخانه مکانی است که آن را آکواریوم دره نی گاه می‌نامند. از آن جهت آکواریوم می‌گویند که آبی بسیار زلال دارد. به طوری که شما به راحتی می‌توانید ماهی ها و موجودات داخل آب را ببینید.

آبشار های دره
گاهی ممکن است در میانه های مسیر که جریان آب بیشتر می‌شود؛ در دیواره های دره آبشار های کوچک و بزرگی را مشاهد کنید که از لابه‌لای سنگ ها به سوی دره جاری شده اند و به رودخانه می‌پیوندند. این مناظر جان می دهند که صدها عکس از آنها ثبت کنید.

کمپ زدن در دره نی‌ گاه
بخش مورد علاقه طبیعت گردان، برپا کردن کمپ در طبیعت است. خوب چه بهتر که دره نی گاه باشد و ایستگاههای زیبایش. در طول مسیرتان هیچ گونه آبادی یا روستایی وجود ندارد. بنابراین قبل از پیمایش باید تجهیزات تان را تکمیل کنید و از همه مهم تر اینکه شما هیچ راه فراری ندارید. پس حالا که تا میانه های راه رسیده اید وقت آن است که چادرتان را بر پا کنید تا انرژی لازم برای پیمایش باقی راه را به دست بیاورید.

 

امکانات دره نی گاه
نزدیک ترین جایی که می‌توانید مواد خوراکی محدودی از آن تهیه کنید دریاچه گهر است. همچنین می‌توانید با سیستم انرژی خورشیدی که آن جا هست موبایل، پاور بانک و… خود را شارژ کنید. از درود هم وسایل شب مانی خود را تهیه کنید و سپس عازم سفر شوید.

چطور برویم؟
آدرس: استان لرستان، شهرستان درود، شهر درود، روستای تپه تی

راه اول: ابتدا باید خود را به درود برسانید سپس به سمت جنوب حرکت کنید و پس از گذر از روستاهای سراب بیشه، اندیکان و آب بید به روستای چم چیت برسید.

بعد از روستای چم چیت راه مناسبی برای رانندگی وجود ندارد و شاید مجبور شوید پیاده بروید یا از محلی ها کمک بگیرید. در شرق چم چیت ابتدا روستای عمارت و سپس روستای تپه تی قرار دارد که مسیر دره از همان حوالی شروع می‌شود.

راه دوم: این راه از سمت دریاچه گهر شروع می‌شود. لازم نیست به درود بروید شما باید خود را از طریق جاده دریاچه گهر، به دریاچه برسانید و پس از پیمودن مسیر ساحلی دریاچه وارد جاده مسیر دکل مخابراتی شوید این مسیر شما را ابتدای مسیر دره می‌رساند.

باز هم نکته: برای پیدا کردن مسیر دقیق حتماً از روستایی ها کمک بگیرید. بد هم نیست. خیال خودتان راحت تر است.

همچنین بخوانید:
لرستان و قلعه فلک الافلاک

ماه عسل کجا برویم؟ (+ویدئو)

شهر فرنگ ؛ سفر به توریستی ترین مناطق دنیا

 


برچسب: دره، درود، سفر، طبیعت گردی، گردشگری، لرستان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۶:۱۷ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)