مجله سایت مجله سایت .

مجله سایت

مازیچال کلاردشت کجاست؟ همون کوهی که آهو ناز داره

ییلاق مازیچال کلاردشت یک روستای چهار فصل است و بستگی به سلیقه شما دارد که دوست دارید در کدام فصل به آنجا سفر کنید.

معمولاً هنگام تولید فیلم های دلهره آور، برای به تصویر کشیدن فضاهای وهم آلود، ابر غلیظی از مه را در فضای جنگل می‌پراکنند. اما اگر تا به حال به مقصد امروزمان سفر کرده باشید، این مه دیدنی ترین و دوستداشتنی ترین بخش جنگل خواهد بود. و روستایی که به آن قدم خواهیم گذاشت، گمشده در جنگلی انبوه است که ابرک های کوچک و دوست داشتنی از پشت درختان سر به فلک کشیده، برایمان سرک می کشند. می خواهیم در صفحه گردشگری مان به ییلاق مازیچال کلاردشت برویم. با آن همه دیدنی، دشت های سرسبز و حیوانات بی شماری که در این پهنه گنجیده اند. مازیچال را با مجله دلتا ببینید.

 

 مازیچال مازندران ، مووزی چال مازنی
 اهالی روستا، در گویش مازنی، خودشان اینجا را  “ مووزی چال ” می خوانند. مازیچال همیشه به دلیل زیبایی شگرفش یکی از مقاصد مهم گردشگران و طبیعت گردان است. اگر اهل سفر در هوای سرد هستید و منتظر ماندید تا به آخرین ماه پاییز برسید و یا حتی فصل زمستان. روستای مازیچال برایتان شگفت انگیز خواهد بود.  “مازی ” که به معنای درخت بلوط و “چال ” به معنای چاله است.

با آن چشم اندازی وسیع و تماشایی اش که در یک قاب، جنگل و دریا را در در طیف های مختلفی از رنگ سبزآبی مقابلتان به تصویر می‌کشد. کلبه های ییلاقی روستاییان، جنگل های انبوه و مه دیدنی اش، همراه آن سکوت دل انگیز صبحگاهی، برای گردشگران یک مکان گردشگری است.

اگر به مازیچال سفر کردید خوب است فراموش نکنید آن نان های داغ تنوری را، که صبحگاه با نسیم خنک بوی‌شان را حس می کنید، امتحان کنید. در مازیچال نان تازه تنوری، با چای داغ آتشی و خامه محلی معروف است.

 

طبیعت گردی در روستای مازیچال کلاردشت
طبیعت گردی در این روستا بسیار مفصل و با شکوه است. در همان قدم اول که به روستا نزدیک می‌شوید، از یک جاده جنگلی عبور می کنید که در دو طرف آن درختان انبوه قد علم کرده اند و رویایی بودن طبیعت این روستا را نوید می دهند. جنگل‌های زیبای عباس آباد هم که خود یک نقطه گردشگری است. با درختان بلوط،کاج‌، افرا، صدای پرندگان نا شناخته که در جنگل می پیچد و در نهایت حیوانات بسیاری که ممکن است از لا به لای درختان سوژه مناسب عکاسی شما بشوند.

 

اگر بدانید جنگل مازیچال از جمله جنگل های هیرکانی است، پوشش گیاهی اش برایتان تعجب آور نخواهد بود. پر است از درختان تمشک ، توت ، آلو جنگلی ، سیب ، گلابی ، فندق ، زغال اخته ، نراد ، سپیدار ،‌ افرا ، داغداغان ، توسکا ، نمدار ، راش ، زرشک ، گل سرخ وحشی ، بلوط سیاه ، ممرز ، ازگیل ، ملچ ، بلوط ، زالزالک ، سیاه‌تلو ، خوج و …  وسعتش هشتصد کیلومتر است. اینجا به عنوان «IBA» یعنی منطقه مهم بین‌المللی برای پرندگان به ثبت رسیده است.

 

ییلاق مازیچال ، دهکده چهار فصل حیوانات
مازیچال در همه فصول  تماشایی است، هرفصل با جذابیت های  منحصربه فرد خود، لباسی تازه بر تن روستای مازیچال می کند. منظره ای تازه به وجود می آورد و گردشگران مخصوص به خودش را اینجا می کشاند. بهارش بی نظیر و تابستانش سبز سبز است. پاییز جادویت می کند و زمستان دشتی برف پوش را مقابل دیدگانت قرار می دهد.

 

مازیچال کلاردشت بهشتی امن برای بسیاری جانوران هم هست که در این دهکده زندگی می کنند. همونجایی که آهو ناز داره… اینجا انواع پستانداران و پرندگان وحشی از جمله:

سنجاب ، گوزن ، بز ، پلنگ ، خرس ، خرگوش ، خوک ، شغال ، گربه وحشی ، جوجه تیغی ، گورکن ، گرگ ، قرقاول ، لاشخور ، دارکوب ، دم جنبانک ، کبک ، قوش ، کبوتر ، زاغچه ، جغد و بلدرچین و خزندگانی از قبیل مار و لاک پشت.

اینجا اگر چشم بگردانی همیشه حیواناتی را می توانی ببینی که گوشه کناری نشسته و به شما زل زده‌اند. می توانید ده ها عکس از آن ها برای خود بیاورید که تمام خاطرات سفرتان را برایتان زنده نگه دارند.

 

مازیچال در زمستان
اهالی روستای مازیچال در زمستان ییلاق های خود را ترک می کنند. اما طبیعت از دست نرفته بلکه با آن دامن سفیدش به عروس جنگل می‌ماند. کوهنوردان و طبیعت گردان عاشق برف سر به این بیابان برفی می گذارند. اصلاً نمی شود زمستان باشد و خبری از رفت و آمد گردشگران برف گرد نباشد.

اگر از کوهنوردان حرفه ای هستید و در ماه آخر پاییز و یا فصل زمستان برف پوش به مازیچال رسیدید، تماشای غروب خورشید را روی برف دست نخورده تماشا کنید، آدم برفی بسازید، روی برف ها رد پایتان را بگذارید، عکاسی کنید، چای آتشی بنوشید و زیر لب بخوانید ” زمستون خدا سرده دمش گرم … “

 

بهترین زمان سفر به مازیچال کلاردشت

همانطور که گفتیم ییلاق مازیچال کلاردشت یک روستای چهار فصل است و بستگی به سلیقه شما دارد که دوست دارید در کدام فصل به آنجا سفر کنید. اما در بهار و تابستان شما با دشتی وسیع از زیبایی و سبزی طرفید که گل های بهاره منظره ای شگفت را در آن بوجو آورد اند. تابستانش خنک و مطبوع است و پاییزش چنان تصاویر بی نظیری را برایت به نمایش می گذارد که گویا همین الان قلم جادوی طبیعت آن را نقش کرده است. و زمستانش که بی نظیر ترین زمستان‌ های رویایی‌است.

 

چطور به مازیچال مازندران برویم؟
از جاده چالوس به سمت کلاردشت بروید. بعد از میدان بزرگ کلاردشت تا کیلومتر 2 جاده عبا‌س‌آباد را بپیمایید و به کرد محله برسید. سپس از اهالی بپرسید که چطور باید به روستای مازیچال کلاردشت برسید. چون:

گاهی در مه غلیظ جاده ممکن است خروجی را اشتباه بروید!
در مسیرهایی که با آن آشنایی ندارید بسیار مهم است آهسته برانید. ممکن است یک تکه سنگ یا چوب به لاستیک صدمه بزند.
اگر برای اولین بار به آنجا می‌روید حواستان به پیچ های جاده باشد. چون گاهی شما مستقیم می روید اما ناگهان جاده می‌پیچد.
خوب است خودرو  آفرود داشته باشید.
مهمترین و اصلی ترین مورد در زمینه آفرود “ تجربه “ است، خوب است کمی قبل از سفر افرود سواری را تجربه کنید.

اگر به سفر یک روزه می روید حتماً صبح زود از منزل خارج شوید تا زمان کافی برای استفاده از طبیعت داشته باشید.
کفش و لباس مناسب همراه خود بردارید. لباس گرم مهمترین ملزومات است.
حتماً لوازم کمپنگ را کامل بردارید. زیرانداز، کیسه خواب، چادرمسافرتی و…
فراموش نکنیم که این منطقه بسیار بکر و ارزشمند است، برای حفظ و نگهداری آن، از ریختن هرگونه زباله به طور جدی خودداری کنیم.
همچنین بخوانید:
دره شهر زیبا ؛ ممنون که ثابت می کنی ایران بیابان نیست

آبشار گزو

لرستان هم گرند کانیون دارد!


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۶:۲۷ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

جاهای دیدنی شیراز

با اینکه مسجد نصیرالملک یکی از جاذبه های دیدنی و مکان های گردشگری است، اما پس از گذشتن 150سال همچنان به عنوان عبادتگاه مورد استفاده قرار میگیرد. مسجدی بدون گنبد، که به دلیل قالب بودنِ رنگ صورتی در کاشی ها آن را مسجد صورتی ایران مینامند.

اگر قصد دارید به خارج از تهران سفر کنید و مخصوصاً مقصد گردشگری تان شیراز است باورتان نمی‌شود اگر بگویم باید برای بازدید از جاهای دیدنی شیراز حتماً سه یا چهار روز وقت بگذارید. حیف است به شهر شعر و شعور بروید اما سفر دل انگیزتان را با دیدنی های شیراز پر نکنید. با مجله دلتا بمانید تا خلاصه و مفصل برایتان از دیدنی های شیراز بگوییم. این مطلب یک راهنمای سفر به شیراز است که حسابی می‌تواند به شما کمک کند.

 

بازار وکیل شیراز
همین ابتدا باید بگویم اینجا فقط یک بازار نیست. چرا که شما هم خرید و تاریخ‎ گردی می کنید؛ عکس می گیرید و به خوشمزه‌گردی می‎پردازید؛ هم خاطره می‌سازید، هم با دیدنِ رفت ‎و آمد گردشگران سر شوق می‌آیید. یکی از اولین جاهای دیدنی شیراز و یادگاری از کریم ‎خان زند، وکیل‎الرعایا. قسمتی از مجموعه وکیل که رقیب سرسخت باغ ارم شیراز هم هست.

برخی می‌گویند کریم خان زند پس از دیدن بازار شهر لار، فکر ساخت این بازار به سرش زد؛ اما او خودش هم نمی‌دانست که دارد قلب اقتصادی شیراز را می‌سازد. بازار وکیل شیراز ترکیب بازار سنتی و مدرن است. با کالاهای متنوع، باکیفیت و خوب که خریدتان را به‌یادماندنی تر کنید راستی می توانید تا دلتان بخواهد فالوده شیرازی هم بخورید.

 

سعدیه شیراز
در شهر شیراز از هر کس سراغ سعدیه را بگیری، نشان خواهد داد. داخل یک خیابان زیبای شهر، در نزدیکی باغ دلگشا، محوطه‌ ای با ستون های برافراشته و آراسته به گل و گیاه که گفته می‌شود ابتدا خانقاه بوده و سعدی اواخر عمرش را آنجا سپری کرده و پس از مرگ نیز همان جا دفن شده است.

طراحی این مقبره بسیار چشم نواز و زیباست و نامش از سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته، مکانی بسیار دیدنی و زیبا که سعدیه را به یکی از جاهای دیدنی شیراز تبدیل کرده است.

 

باغ ارم شیراز
باغ ارم یکی از پر بازدید ترین جاهای دیدنی شیراز است و توسط کریم‎خان زند به بهشت امروزی‎اش تبدیل شد.

روزگاری حاج نصیرالملک شیرازی، این باغ را از خاندان ایلخانی خریداری کرد و عمارت فعلی موجود در باغ را بنا نهاد. با این‎که وی در حدود سال 1272 خورشیدی از دنیا رفت، درباره باغ ارم چنین توصیف ‎هایی از خود به جای گذاشت.

«… بستانی است بی مثال و گلشنی است بهشت تمثال …، سروهایش سر به افلاک کشیده، عماراتی دارد شاهانه مشتمل بر تالاری که به واسطه دو ستون قوی پیکر برپااست و ارسی‌ها، گوشواره‌ها و اتاق‎ها و رواق‎های دیگر را از فوقانی و تحتانی دارااست. آبشارهای متعدد از هر جانب آن روان است و سبزه‌های اطراف جویش چون خط بر گرد عارض نوش لبان…»

 

مسجد نصیر الملک
مسجد نصیرالملک به عنوان یکی از جاذبه‎های دیدنی و مکان‎های گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و 150 سال قدمت دارد. مسجدی بدون گنبد با کاشی‎کاری‎ها و مقرنس‎کاری‎های مثال زدنی؛ که به دلیل قالب بودنِ رنگ صورتی در این کاشی‎ها آن را مسجد صورتی ایران می‎نامند.

جالب است به شما بگوییم شما نمی‎توانید برای بازدید از این مکان شگفت انگیز بروید ولی زیبایی های خیره کننده این مسجد را به تصویر نکشید. معماری شگفت انگیز مسجد نصیر الملک بدون هیچ اغراق ،گردشگران را از جای جای ایران و کشور های دنیا برای بازدید و گرفتن عکس به این مکان جذاب و دیدنی می کشاند.

 

مسجد عتیق شیراز
قدمت مسجد عتیق به قبل از اسلام باز می‌گردد که به عنوان عبادتگاه ساخته شد. البته مشخص نیست که این عبادتگاه آتشکده بوده یا چیز دیگر؟! اما قبلاً بنای این ساختمان پایه‎ گذاری شده و آثاری از الگوی اصلی آن باقی مانده بود که در سال 281 هجری قمری “عمرو لیث” صفاری سنگِ اول این مسجد را بنا نهاد و در اواخر دوره ایلخانان، زمان شاه اسحاق، در سال 752 ه.ق ساختمان دارالمصحف به این مسجد اضافه شد. دارای بسیاری نسخ قرآنی خطی است.

با 6 درِ ورودی در چهار ضلع اصلی. آنچه بیشتر مورد توجه علاقمندان به معماری قرار می‎گیرد، ساخته شدن اضلاع به سبک خاصی است. که فقط در مسجد عتیق اتفاق افتاده است. ضلع شمالی رو به قبله. ضلع جنوبی پشت به آن؛ ضلع غربی رو به آفتاب، ضلع شرقی پشت به آن.

 

باغ نارنجستان قوام
باغ نارنجستان قوام شیراز یکی از دیدنی های بسیار معروف استان فارس است. باغی مشهور و تماشایی که یادگار دوران قاجار است. گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند. فضایی فرح بخش دارد و موزه ای که اشیای اهدایی از پروفسور پوپ، ایران شناس آمریکایی، را در آن جای داده اند.

رد پای هفت هنر ایرانی را در این باغ می توانید ببینید. گچ بری، نقاشی سنتی، آینه کاری، حجاری، معرق و منبت کاری در همه جای آن به زیبایی هر چه تمام تر دیده می شود.

 

باغ عفیف آباد
این باغ نمونه کاملی از هنر گل کاری ایرانی است. یکی از جاهای دیدنی شیراز که میرزا علی محمدخان قوام الملک در سال ۱۲۸۴ ه. ق. آن را در یکی از مناطق عیان‌ نشین شیراز بنا کرد.

یکی از بزرگترین موزه‌ های سلاح خاورمیانه هم در آن قرار گرفته، یکی از قشنگ‌ ترین باغ های شیراز که هرجایش را که بگردی بوی گل‌ها مستت می‌کند.

 

ارگ کریمخان زند
ارگ کریمخان یا خانه کریمخانی، مهم ‎ترین و بزرگ‎ ترین بنای باقی مانده از دوره زندیه است. ترکیبی از معماری مسکونی و نظامی با برج و بارو در چهار طرف بنا. با دیوارهای 12 و برج‎ های 14 متری، با اتاق‎ ها و ایوان‎ های نقاشی شده که باغچه‎ها و آب‎ نماها آن را به خوبی تزیین کرده اند.

کریمخان در مرکز شهر شیراز این بنا را ساخت اما چون فردی نظامی بود، برای امنیت اندرونی ‎اش، این چهار برج را در چهار طرف آن، بنا کرد. به علاوه خندقی که امروزه خبری از آن نیست. ارگ، در اصل به معنی قلعه ‎ای است که در میان قلعه‎ای بزرگ‎تر ساخته شده باشد. با این‎که این بنا نشانی از ارگ ندارد، اما مردم خودشان آن‎جا را به نام «ارگ کریمخان» نام‎گذاری کردند.

 

حافظیه
 آرامگاه حافظ، این خداوند گار غزل در شمال شهر شیراز،  با بنایی زیبا که یکی از خاطره انگیز ترین جاهای دیدنی شیراز است، قرار دارد. یک زیارتگاه که خود او پیش‎ بینی کرده بود، مقبره‎اش روزی زیارتگاه خواهد شد.

بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه       که زیارتگه رندان جهان خواهد بود

حافظیه از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شیراز است که در بعضی سال‌ها بیشترین آمار گردشگر را به خود اختصاص می دهد. تمامی مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در سفر به شیراز حتماً از حافظیه که از آثار دوره زندیان است بازدید می‌کنند.

 

تخت جمشید
شهری ‎است باستانی در مرودشت استان فارس، که توسط داریوش در دامنه کوه مهر، بنیان نهاده شد؛ نامش تخت جمشید است و تا قبل از این‎ که توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شود، پایتخت تشریفاتیِ امپراتوریِ سلسله هخامنشی بود. هر پادشاه که آمد در کنار آن کاخی برای خود، بنا نهاد وَ شهر تخت جمشید را گسترش داد تا به 125 هزار متر مربع رسید.

آنچه که پس از سال‎ها از تخت جمشید به دست آمد، شکوه و جلال این دوره را تا حدودی به تصویر کشیده‎است. ستون‎های سربه‎فلک‎کشیده، نقش‎های تراشیده‎شده بر دیوار و سرستون‎ها، وَ تندیس‎های بال‎داری از انسان و حیوان همه و همه نشانه هایی از تمدن پرشکوه ایران باستان است .

 

سوغات و فالوده شیرازی
اصلاً نمی‌شود به جاهای دیدنی شیراز سر زد اما به خوشمزه‌ های فارس نه گفت؛ پس لطفاً خیلی به کالری‌ برنامه‌ های غذایی تان فکر نکنید. دل به دریا بزنید و رژیم خود را بشکنید، کلوچه، مسقطی‌ های سنتی شیرازی و حلوای مسقطی لاری‌ ها را  بچشید. نان برنجی فسایی‌ ها و نان یوخه شیرازی را هم در سبد خرید تان بگذارید. راستی فالوده شیرازی هم بخورید.

 

همه نوع دست‌ باف
در بازدید از جاهای دیدنی شیراز دست ‎بافت‌ هایی که حاصل دستان هنرمندان عشایر است و با طرح و رنگ و لعاب‌شان جادو می کنند را فراموش نکنید. گبه‌ ها را هم در بهترین کیفیت می‌توانید بیابید. گلیم عشایر با نقش و نگارهایی از طبیعت. پارچه‌های رنگارنگ و همه نوع دست‌ باف را می‌توانید بخرید

عرقیجات شیراز
در آخر یادتان باشدکه این ‎جا شهر بهار نارنج هااست. پس عرق بهار نارنج را هرگز از دست ندهید. خلال نارنج و پونه کوهی شیراز، گلنار فارس و… هم بهتر است فراموش ‎تان نشود.

 

 


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۱:۱۸ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

بهترین زمان سفر به پاریس

راستش پاییز یکی از بهترین زمان‌ ها برای سفر به پاریس خنک‌ است. خبری از گردشگران شلوغ و پر سروصدا هم نیست. دیگر لازم نیست برای گشت و گزار در جاذبه ها خیلی در صف بمانید.

یکی از ارکان مهمی که در هنگام سفر به هر نقطه از جهان باید مورد توجه قرار گیرد، بهترین زمان سفر است. مثلاً اگر می‌خواهید به پاریس سفر کنید بد نیست بدانید بهترین زمان سفر به پاریس چه زمانی است. خوب ما هم امروز در صفحه گردشگری مجله مان به این مهم پرداخته ایم. پس شما هم اگر می‌خواهید به پاریس سفر کنید ولی زمان مناسب آن را نمی‌دانید با ما مجله دلتا همراه شوید تا بهترین زمان سفر به پاریس را بیابید.

در بهترین زمان سفر به هر نقطه از جهان خوب است راجع به ویژگی های فصول مختلف آن مقصد صحبت کنیم. تا شما بهترین زمانی که به نظر خودتان برایتان مناسب است را انتخاب کنید. مثل سبک زندگی، تفریحات، بازارها، بعضی فستیوال ها و… . در سفر به پایتخت فرانسه هم، این مقاله ویژگی‌ های هر فصل این شهر را برایتان توضیح می‌دهد تا بتوانید فصل مناسب را یافته و نهایت لذت را از آن ببرید. همچنین خوب است غیر از برج ایفل به دیگر جاهای دیدنی آن مانند دیزنی لند پاریس سر بزنید. همچنین اگر فصل مناسبی برای یک آرامش دلپزیر در هتل های شناور جهان بود، می‌توانید برای ماندن به هتل «آف پاریس سن» (Hotel Off Paris Seine) هم بروید.

سفر به پاریس در زمستان
ژانویه: دیدنی های پاریس در کریسمس همراه با آغاز سال نوی میلادی به اوج خود می‌رسد. پاریس در ژانویه حال و هوایی خاص دارد که سردی هوا را کلاً از ذهنتان محو می‌کند. خوب است یک تور ارزان و یا هتل و پرواز با قیمت مناسب را در نیمه اول ماه به چنگ آورید تا در جشن سال نو هم آنجا حضور داشته باشید. در این صورت می‌توانید در حراجی‌ های زمستانی مد و پوشاک هم حسابی خرید کنید.

فوریه: آب و هوا در این ماه خنک است. اگر تنها هستید پیشنهاد می‌کنیم در این ماه از سفر کردن به پاریس صرف نظر کنید چرا که در روز ولنتاین اینجا پر است از هدایا و شکلات های مختلف و کسی نیست آن ها را به شما هدیه بدهد. البته اگر در فوریه آنجا بودید یا برای خودتان گل بخرید یا  از کارناوال پاریس لذت ببرید.

مارچ: اصلاً اگر در مارچ به گردشگری در پاریس نروید بهتر است. چون ممکن است بهار در پاریس دیرتر از راه برسد و دیگر از شکوفه ها و آسمان آبی خبری نیست و موزه‌ های بزرگ هم دیگر در فصل بلیت رایگان زمستانه نخواهند بود.

 

سفر به پاریس در بهار
اِپریل: همه گردشگران از سفر در بهار به پاریس خاطره خوبی دارند. اپریل در پاریس آب و هوای گرم و مطلوبی بعد از ماه‌های سرد به گردشگران هدیه می‌دهد و شهر پر از رنگ می‌شود. همچنین هنوز گردشگران تابستانی نرسیده اند که شهر را شلوغ کنند و می‌توانید پایتخت را حسابی بگردید.

می: این ماه فرصت تجربه زندگی پاریسی است. با تعطیلاتی که به رویداد مهم گردشگری در پاریس می‌خورد. مانند «شب موزه‌ها» (Nuit des Musées)  که در تمام طول شب موزه‌ ها باز می‌مانند.

ژوئن: درست است که این ماه شاید برای دوستداران موسیقی بهترین زمان‌ سفر به پاریس باشد، با فستیوال‌های موسیقی «جاز پاریس» که هر آخر هفته برگزار می‌شود و یا «جشن موسیقی» (Fête de la Musique) که ۳۵ سال است هر سال آغاز تابستان در سالن‌های کنسرت، کافه‌ها، پارک‌ها و خیابان‌ها برگزار می‌شود. اما بدانید قیمت هتل در این ماه بسیار بالا خواهد بود.

 

 سفر به پاریس در تابستان
جولای: شلوغ‌ ترین ماه پاریس با حضور تعداد زیادی جهانگرد و گردشگر، همین ماه است. مترو‌ ها و اتوبوس‌ ها و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی بسیار پر تردد است. اما در هر حال رژه‌ ها و آتش بازی‌ های دیدنی ای در «روز باستیل» (Bastille) برپا می‌شوند که دیدنشان خالی از لطف نیست.

آگوست: آگوست در پاریس بسیار جالب و شاید عجیب است. بومی های پاریس برای گذران تابستان از شهر رفته‌اند و شما فقط خارجی های گردشگر را در شهر خواهید دید که در پلاژ ها و یادمان ها و دیگر نقاط توریستی پاریس در حال گشت و گزار هستند. به علاوه خوب است بدانید بیشتر رستوران‌ ها و بوتیک‌ ها هم در این ماه تعطیل هستند.

سپتامبر: در این ماه شما شاهد یک پاریس تقریباً ارزان خواهید بود. ساحل کمی خلوت شده است چون از هجوم گردشگران هم کاسته شده. یک ماه رویایی با آفتابی دلچسب. رویداد های جالبی هم مانند هفته دیزاین پاریس و یا هفته مد در جریان خواهد بود. که باز هم زمان مناسبی برای خرید کردن است.

 

سفر به پاریس در پاییز
اکتبر: راستش پاییز یکی از بهترین زمان‌ ها برای سفر به پاریس خنک‌ است. خبری از گردشگران شلوغ و پر سروصدا هم نیست. دیگر لازم نیست برای رفتن به جاذبه ها خیلی در صف بمانید. به علاوه اولین شنبه ماه اکتبر هم هرسال به «شب سفید» (Nuit Blanche) معروف است. یک رویداد هنری که تمام شب هم به طول می‌انجامد.

نوامبر: هیچ چیز مانند قدم زدن در میان برگ‌ های طلایی و قرمز ماه نوامبر زیبا نخواهد بود. پارک‌ ها و بیشه‌ ها بسیار دیدنی و شگفت‌ انگیز هستند. یک ماه بارانی بسیار دلچسب که سفر به پاریس را برایتان کلی خاطره انگیز خواهد کرد.

دسامبر: معمولاً در این ماه دیگر هوا سرد شده اما اگر از سرما دوستان هستید، در این ماه همه چیز با شکوه است. نور پردازی ها در این ماه شکل تازه ای می‌یابند و احتمالاً لقب شهر نور هم از این ماه به پاریس نسبت داده شده است. در دسامبر است که می‌توانید در جشن‌ های کریسمس که در  بازارها و خیابان ها، رستوران ها با غذاهای لذیذ، مغازه‌ها با ویترین های بی نظیر و شیرینی های خوشمزه برگزار می‌شود شرکت کنید. به علاوه یک خرید عالی هم در انتظارتان خواهد بود.

 

حرف آخر
راستش من اگر جای شما بودم پاییز را برای سفر به پاریس انتخاب می‌کردم. خصوصیات دیگری در پاییز پاریس هست که این فصل را بهترین زمان سفر به پاریس می‌کند.

پاریس در این فصل کمتر شلوغ می‌شود. چون فصل گردشگری به پایان رسیده.
باغ های پله رویال، یکی از زیبا ترین پارک های پاریس، از همیشه زیباتر هستند.
با جریان زندگی در پاریس همسو می‌شوید. متوجه خارجی بودن شما نخواهند شد از آن جایی که پشت سر گروهی از مردم مدام در صف نمی‌ایستید، یک جفت چکمه‌ شیک پوشیده اید، پالتوهای تیره رنگ به تن دارید و شال گردن دور گردنتان است.
پاییز فصل شکلات داغ است و در کافه‌ ای دنج مثل «کافه‌ی یوزدبوک» (Used Book Café) می‌توانید کتاب بخوانید و شکلات گرم بنوشید و در باغ تویلری قدم بزنید و دستانتان را با لیوان داغ آن گرم نگه دارید.

از مناظر پاییزی لذت می‌برید. در حالی که تمام شهر پاریس با آن نم باران، رنگ پاییز را به خود می‌گیرد به طوری که گویی از دل نقاشی آبرنگ بیرون آمده است.
بهترین زمان برای بازدید از کاخ ورسای است جایی که در پاییز به اوج زیبایی می‌رسد.
در تابستان امکان پیدا کردن یک میز خالی در ایوان کافه مورد علاقه تان بسیار کم است. اما در پاییز میز خالی در ایوان کافه ها پیدا می‌شود.
در مقایسه با فصل تابستان و زمستان هزینه ها پایین تر است.
همه جا باز است. در ماه آگوست و دسامبر معمولاً بیشتر رستوران‌ها، مغازه‌ها و کافه‌ها و… تعطیلند اما در فصل پاییز، تمام مغازه‌ها باز هستند.

 

 


برچسب: جهانگردی، دانستنی های سفر، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۷:۴۷ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

روستاگردی در چهار میم ایران

روستایی کمتر شناخته شده در خراسان جنوبی وجود دارد به نام ماخونیک که به لی لی پوت ایران معروف شده است. یکی از شگفت انگیز ترین روستاهای کشور که به واسطه معماری، این لقب را به آن نسبت داده‌اند.

در میان صدها مقصد گردشگری جذاب که به شما معرفی کرده ایم. روستاهای دیدنی بودند که فرصت یک سفر ناب و بی نظیر  را برایمان فراهم کرده‌اند. مناطقی که نه فقط در فهرست شگفت انگیز ترین مقاصد گردشگری شما می‌گنجند بلکه خاطراتی عالی را برای تان به جا خواهند گذاشت. این روستاها در نقاط مختلف ایران قرار دارند و می‌توانید برنامه لازم را برای رفتن به هر یک از آن ها انجام دهید. امروز در صفحه گردشگری مان یک سفر روستاگردی راه انداخته ایم به چهار روستای ماسوله، مازیچال، ماخونیک و میمند. چهار میم از ایران. مناطقی بسیار شگفت که حیف است از دیدن آن غافل شوید. اگر عاشق سفر به مکان های سرد پاییزی هستید حتماً این مطلب مجله دلتا را بخوانید.

 

توصیه هایی برای روستاگردی
از همان ابتدای سفر مقصد روستاگردی خود را مشخص کنید.
اگر قصد کمپ زدن دارید، حتماً تجهیزات مناسب همراه خود داشته باشید. همچنین می‌توانید مطلب لوازم کمپینگ در همین مجله را مطالعه کنید.
روستاگردی معمولاً یکی از ارزان ترین شاخه گردشگری در ایران است.
اطلاعات لازم سفر به مقصد روستاگردی را پیش از سفر، درباره فرصت های گردشگری و اقامتی روستای مورد نظر تکمیل کنید.
 صنایع دستی مخصوص به هر روستا متفاوت است. با حمایت از چنین کالاهای گران بهایی، به رونق صنعت صنایع دستی ایران کمک کنید.
برخی از مقصدهای روستاگردی کشور مانند ماسوله و سوباتان، در پاییز، زیبایی هایی خیره کننده ای دارند. حتماً آماده عکاسی باشید.

 ماخونیک ؛ روستا گردی در سرزمین لی لی پوت
روستایی کمتر شناخته شده در خراسان جنوبی وجود دارد به نام ماخونیک که به لی لی پوت ایران معروف شده است. یکی از شگفت انگیز ترین روستاهای کشور که به واسطه بافت خانه ها و معماری آن، این لقب را به آن نسبت داده اند. در فهرست روستاهای شگفت انگیز جهان هم قرار گرفته و مکانی بی نظیر برای گردشگران و جهانگردان خارجی و داخلی است.

قبلاً، همه اهالی این روستا کوتاه قد بودند. اصالت افغانی داشتند، و انسان های عادی برای ورود به خانه ها باید حتماً خم می‌شدند. هرچند امروز این اوضاع کمی فرق کرده است و دیگر از قد کوتاه و زندگی بدوی، خبری نیست. در دهستان درج استان خراسان جنوبی واقع شده، تا افغانستان هم فقط نیم ساعت فاصله دارد و از تهران تا آنجا، حدود هزار و دویست کیومتر است.

 

میمند ؛ روستاگردی در 12 هزارسال قدمت
اینجا یک روستای صخره ای 12 هزار ساله است. یکی از مقاصد ممتاز روستا گردی در ایران. جایی بین شیراز و یزد و کرمان قرار دارد. بافت بی نظیری دارد و یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های بشر است. هرچند تاریخ دقیق شروع زندگی در میمند در دست نیست. اما جالب است بدانید سنگ‌ نگاره‌‌ای در اینجا کشف شده که توسط فرانسویان قدمت این روستا را به 12000 سال پیش عقب برده است.

روستای میمند جذابیت های بسیاری دارد و زندگی که هنوز در آن جریان دارد. همین امر به نوبه خود پای گردشگران خارجی و داخلی بسیاری را به این روستا باز کرده است. میمند پر از جاذبه‌ های بی‌نظیر و زیبا است. زیبا و شگفت انگیز و چشم‌نواز. در 38 کیلومتری شمال شرقی شهر بابک استان کرمان قرار دارد. در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و نام بلند ایران را با شاخصه “دست‌کند” بودن خود برافراشته است

 

ماسوله ؛ روستاگردی پلکانی
ماسوله گردی همیشه یکی از خاطره انگیز ترین سفر ها است. همانجا که چراغ خانه های مردم مهمان نواز و خونگرمش درشب، منظره ای دیدنی را در برابر لنز دوربین های گردشگران به تصویر می‌کشد. اینجا بام خانه ها، حیاط خانه دیگری‌است.

از نظر زیبایی و موقعیت آب و هوا، ماسوله، دهکده ‎ای رویایی است. با معماریِ منحصر به فرد که گویا خانه هایش روی دوش هم سوار شده‎اند تا دستشان از دامنه سبز کوه به آسمان آبی برسد.

ماسوله ، یک طبیعت رمانتیک دارد و برای نوستالژی گردهایی که به آنجا سفر می‌کنند. گزینه های جالب قدم زدن روی برگ درختان و آواز های کوچه باغی و گشتن در روستا را به ارمغان می‌آورد. راستش با اینکه ماسوله نام شهر را می‎کشد اما جالب است به شما بگویم ماسوله دهکده‎ ای‌است با قدمتی که به قرن چهاردهم میلادی می‎رسد. طبیعتی بکر و دست نخورده دارد و کوهستان ها، آبشارها، جنگل های انبوه، ییلاق ها و  دره‎های زیبایش زبانزد است.

پر بیراه نیست که بگوییم اینجا برای گردشگران یک بهشت است،  بهشتی که در بیشتر فصول سال حلقه‎ای از مه را گرداگرد خود به نمایش خواهد گذاشت.

 

سفر به مازیچال ؛ روستاگردی در ابرها
خیلی از ما همیشه رویای گردشگری در میان ابرها را داشته ایم. اگر بگوییم پس از فیلبند می‌توانید در این روستا به آرزویتان برسید دروغ نگفته ایم. یکی از زیباترین مقصد های گردشگری طبیعی کشور. با چشم اندازی بسیار زیبا، دیدی وسیع از رامسر تا چالوس، موقعیتی بی‌ نظیر که تپه‌ها وکوه‌ هایش هنگام بارندگی، پر از ابرهایی می‌شود که هر لحظه به شکل‌ های زیبایی در می آیند و از پشت درختان برایتان سرک می‌کشند.

اینجا کوه ها و جنگل های دیدنی هم دارد و مسیر روستا گردی اش پر از سوژه های منحصر به فرد عکاسی است. آب و هوای دلپذیر کوهستانی و مناظر زیبای جنگل و نمای دریای ابر، تصویری بهشتی را به نمایش می‌گذارد. سوال این است که آیا مازیچال قطعه گمشده ای از بهشت است؟

 

 


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۶:۱۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

عجیب ترین مکان های دنیا

«چشمه بزرگ منشوری» سومین چشمه آب گرم دنیاست. یکی از عجیب ترین مکان های دنیا در آمریکا. اینجا به رنگین کمانی می ماند که روی زمین پدید آمده است.

زیبایی های جهانی که در آن ساکنیم بی پایان است. این دهکده جهانی در هر لحظه فوران دیدنی هایش را به سمت گردشگران نشانه می‌رود؛ وَ هر روز که نه، هر ساعت به ساعت انگشت تعجب بر دهان ساکنین این سیاره می‌نشاند. امکان ندارد در طول زندگی مان جمله «چه قدر زیباست» را برای طبیعتی به کار نبرده باشیم. این زیبایی ها گاهی به قدری حیرت انگیز است که باورمان نمی‌شود چنین منظره خارق العاده ای واقعاً وجود داشته باشد. مکان‌هایی سوررئال که ممکن است بعضی از آن ها را شنیده، اما به چشم خود ندیده‌ بایشید. این مطلب از صفحه گردشگری مان تعدادی از این زیبایی های حیرت انگیز را برایتان می‌شمارد تا بتوانید به هر کدام از آن ها که برایتان دوست داشتنی تر بود سفر کنید. عجیب ترین مکان های دنیا را در مجله دلتا را به خاطر بسپارید.

 

دارک هجز، ایرلند شمالی
مکانی با نام Kingsroad را در سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) به خاطر دارید؟ این مکان با آن درختان دیدنی و در هم تنیده واقعاً وجود دارد. اینجا جاده ای در ساحل انتریم است در ایرلند شمالی. در واقع در قرن 18 میلادی خانواده استوارت درخت‌ هایی را در کناره های جاده‌ منتهی به عمارت خود کاشتند که امروز بعد از قرن ها به یکی از توریستی‌ ترین نقاط ایرلند شمالی تبدیل شده است. دارک هجز (The Dark Hedges) بهترین و دیدنی ترین عکس ها را به گردشگران عاشق عکاسی هدیه می‌کند و تمام فصول سال، زیبایی خود را با سخاوت مقابل چشمان گردشگران به نمایش می‌گذارد.

 

دریاچه‌ی بایکال شمالی، روسیه
امکان ندارد نام دریاچه بایکال (Northern Lake Baikal) را به عنوان یکی از عجیب ترین مکان های دنیا نشنیده باشید یا تصاویرش به چشمتان نخورده باشد. هفتمین دریاچه بزرگ جهان در جنوب سیبری که در فهرست میراث جهانی ثبت شده است. بسیار جذاب و دیدنی است و بزرگ‌ ترین دریاچه آب شیرین دنیا محسوب می‌شود. آب این دریاچه به قدری زلال است که به شاخصه منحصر به فرد آن تبدیل شده و تا عمق 40 متری زیر آب را می‌توان به راحتی دید! اکثر طبیعت گردان و گردشگران عکس های بی‎نظیری در هنگام زمستان از یخ زدگی این آب زلال گرفته اند که شگفت انگیز است.

 

این تصویر در دمای 19 درجه زیر صفر گرفته شده. در فصل سرما که به خوبی شگفتی آب های زلال یخ زده را به تصویر کشیده است. اگر سرما شما را سر شوق می‌آورد، حتماً در زمستان برای دیدن این دریاچه بروید اتا بتوانید چنین عکس هایی را برای خود به یادگار بیاورید.

آبشار کوآنگ سی، لائوس
آبشار «کوانگ سی» (Kung Si Waterfall) در لائوس است که حسابی دل جهانگردان را برده. جهانگردان در فصول مختلف سال برای دیدن این آبشار می‌آیند. آبشاری سه‌ طبقه که آبی بسیار تمیز دارد و معمولاً استخر طبیعی آن از دست مسافران و گردشگران در امان نیست. پوشش گیاهی منحصر به فرد و زیبایی بی حدی دارد. رنگهای شفاف و چشم نواز این آبشار و طبیعت اطرافش آن را تبدیل به مقصدی پر تردد برای مسافران کرده است.

 

چشمه‌ منشوری بزرگ، ایالات متحده‌ آمریکا
اینجا سومین چشمه آب گرم دنیاست. یکی از عجیب ترین مکان های دنیا در آمریکا. «چشمه بزرگ منشوری» (Grand Prismatic Spring). در پارک ملی «یلوستون» قرار دارد. باکتری‌ های مختلفی در آب این چشمه وجود دارد که آن را به رنگ های متنوعی مانند سبز،قرمز، سبز و … در آورده است. اینجا یک رنگین کمان است که روی زمین فروریخته است. در فصول مختلف این طیف رنگی تغییر می‌کند. پارک ملی یلوستون با داشتن این جاذبه طبیعی و ده ها جانور کم نظیر مانند خرس‌ گریزلی، گرگ‌ و موس (گوزن شمالی) و… یک مکان دیدنی و جاذبه گردشگری را در اختیار بازدید کنندگان قرار داده است.

 

دره‌ی آنتلوپ، ایالات متحده‌ آمریکا
در آریزونا بیابانی است به نام ناواجو. در ناواجو، دره‌ای عمیق و باریک است به نام دره آنتلوپ (Antelope Canyon). قرن‌ها توسط آب و باد دچار فرسایشی عجیب شده و اشکالی مارپیچ به خود گرفته است. انعکاس نور در اینجا مناظری حیرت آور به وجود آورده. راهرو‌ های باریک و پر پیچ‌ و‌ خمی برای عبور جریان آب به شکل نعل اسبی و خطوط نا متقارن دیدنی با آن رنگ های درخشان، زیبایی بی پایانی را موجب شده است. آنتلوپ همیشه سوژه بی نظیری برای عکاسی گردشگران و مسافران بوده است.

 

سالار دی یونی، بولیوی
در جنوب غربی کشور بولیوی، بزرگترین دریاچه آب شور جهان قرار گرفته است.  سالار دی یونی(Salar de Uyuni) زیبا و منحصر به  فرد است. یخ زدن این دشت نمک در زمستان بسیار عجیب و دیدنی است. به یک آینه‌ بزرگ می‌ماند که تصویر بی نظیری از انعکاس آسمان را برای گردشگران به نمایش گذاشته است. یک نمای پر جلال که هر ساله گردشگران بسیاری را از همه نقاط دنیا به اینجا می‌کشاند. سنگ های نمکی که در اطراف هستند هم معمولاً سوغاتی های بی نظیری محسوب شده و اگر در هتل های اطراف سالار دی یونی اقامت کنید خواهید دید که تمام یا بخشی از مبلمان و اشیای موجود در فضای آنجا از همین سنگ ها ساخته شده اند.

 

هواکیکینا، پرو
مطمئنم چنین جایی را ندیده اید. غیر از باغ شازده ماهان خودمان در دل کویر، که باید بدانید اینجا ده برابر از آنچه می‌‍شناسید بزرگ تر است. واحه ای به نام هواکیکینا (Huacachina). در اطراف دریاچه طبیعی در پرو یکی از عجیب ترین مکان های دنیا ساخته شده و دور تا دورش را تپه های شنی طبیعی فرا گرفته‌اند.

اینجا غیر از جاذبه گردشگری یک تفریحگاه هم هست که انواع تفریحات کویری در آن انجام می‌شود. تفرجگاهی برای خانواده‌ها که اسکی روی تپه های شنی و سافاری از جمله تفریحات رایج این روستاست. افسانه یا افسانه هایی هم راجع به پری این دریاچه گفته می‌شود و سفر کردن به آنجا خالی از لطف نیست.

 

دروازه‌ی جهنم، ترکمنستان
در ترکمنستان یک گودال عظیم وجود دارد که سال هاست آن را دروازه جهنم می‌نامند. در واقع این مکان پر است از گاز های مختلف و دود گوگرد که حدود 40 سال در حال سوختن است. این دهانه بزرگ، شعله های همیشه روشن وَ بوی سوختن که تا شعاعی آن طرف تر به مشام می‌رسد باعث شده تا نام دروازه جهنم (The Door to Hell) را به این مکان بدهند. هرچند باید بگویم آوازه اینجا به تمام جهانگردان و گردشگران رسیده و سالانه هزاران نفر از آنها را به اینجا می‌کشاند. در کنار روستای قره‌ قوم در ترکمنستان واقع است. قطر 70 متری این گودال، عظمت آن را به خوبی نشان می‎دهد و نام دروازه جهنم را برای این مکان برازنده می‌کند.

 

همچنین بخوانید:
جاهای دیدنی قبرس؛ قصه‌های جزیره

سفر دو روزه به پوکت

دزدان دریایی همه از کارائیب نیستند


برچسب: جهانگردی، دانستنی های سفر، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۵:۴۰ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

هتل های شناور جهان ، آرامش بخش ترین استراحت دنیا

راستش این خیلی خوب است که بتوانیم راه های مختلفی برای اقامت چند روزه را در کشور مقصدمان امتحان کنیم. مثلاً اگر می خواهیم به یک شهر ساحلی برویم چرا خودمان را محدود به همان جای همیشگی کنیم؟

تا به حال اقامت در هتلی که روی آب شناور باشد را تجربه کرده‌اید؟ چه چیز سراغ دارید که بتواند بیشتر از این به شما آرامش ببخشد؟ هتلی که روی آب شناور است؟ با صدای امواج می‌خوابید و با نسیم خنک از خواب بیدار می‌شوید. این یک تجربه‌ جدید از سفر است. کنار منظره‌ ای فوق العاده دیدنی که روحتان را تازه می‌کند. بالاخص اگر در پاییز باشد که نه هوا سرد است و نه آفتاب سوزان و نه هوای ساحل شرجی. در این مقاله از صفحه گردشگری مان می‌خواهیم زیبا ترین هتل های شناور جهان را به شما معرفی کنیم که در سفرتان به این کشورها سراغ آن ها رفته و خاطره خوشی برای خود ثبت کنید. با مجله دلتا همراه باشید.

 

چرا هتل های شناور؟
راستش این خیلی خوب است که بتوانیم راه های مختلفی برای اقامت چند روزه را در کشور مقصدمان امتحان کنیم. مثلاً اگر می‌خواهیم به یک شهر ساحلی برویم چرا خودمان را محدود به همان جای همیشگی کنیم؟ از این رو انتخاب هتل های شناور انتخاب درجه یکی برای اقامت است. هم فال است و هم تماشا. هرچند سلیقه‌ های متفاوتی وجود دارد که برای خاطره انگیز تر کردن سفر، بی شک می‌توان از آن ها بهره برد. اما اگر شما هم از یکنواختی خیلی دل خوشی ندارید، این موارد از هتل‌ های شناور جهان را به خاطر بسپارید تا سفر پاییزتان از آن ها بهره ببرید.

آف پاریس سن، فرانسه
یک هتل شیک از هتل های شناور جهان که مکان شگفت انگیزی برای یک استراحت فارغ از روزمرگی است هتل «آف پاریس سن» (Hotel Off Paris Seine) در کشور فرانسه است. روی رودخانه‎ سن قرار گرفته و با طراحی زیبایی که دارد سفر شما را بسیار لذت بخش تر از سفر های قبلی‌تان می‌کند.

 

مانتا ریزورت، تانزانیا
در تانزانیا، هتلی بی نظیر برای خلوت کردن و استراحتی منحصر به فرد وجود دارد. هتل «مانتا ریزورت» (The Manta Resort) با طراحی سبک سوئدی اش، پذیرایی و حمام را همردیف با سطح آب قرار داده. روی سقف آن می‌توانید آفتاب بگیرید و از همه بهتر، در اتاق‌ خوابی بخوابید که زیر سطح آب ساخته شده و می‌توانید حرکت موجدات دریایی را زیر گوشتان احساس کنید. فقط نمی‌دانم اگر کوسه ای نیمه شب از پنجره اتاق خوابتان  به شما خیره شود چه خواهید کرد؟!

 

فلوت هاوس ریور کوای، تایلند
رودخانه‌ی «کوای» در تایلند یک هتل شناور با نام «فلوت هاوس ریور کوای» (The Float House River Kwai Resort) دارد که از چوب درخت بامبو ساخته شده است. اینجا در واقع 12 سوئیت دارد با سقف های کاهگلی که هر کدام‌شان یک محل برای آفتاب گرفتن و یک تراس مختص به خود دارند. تفریحگاهی هم آنجا قرار دارد با تفریحاتی نظیر فیل سواری، کوهنوردی و کایاک سواری و…

 

تاج لیک پلس، هند
در شهر «اودایپور» (Udaipur) هند هتل شناوری وجود دارد که به ونیز شرق شهرت یافته. عمارتی سفید و درخشان که در مرکز دریاچه ای زیبا قرار گرفته و منظره زیبایی را به وجود آورده است. نام این هتل شناور «تاج لیک پَلِس» (Taj Lake Palace)  است که چشم اندازی فوق العاده به مناظر اطراف دارد. اینجا همان هتلی است که تصویرش را هم در فیلم 1983 «جیمز باند» دیده اید.

 

کینگ پاسیفیک لوج، کانادا
در سواحل دریاچه «بریتیش کلمبیا» هتلی به نام «کینگ پاسیفیک لوج» (King Pacific Lodge) قرار دارد که اطرافش را جنگل‌ های انبوه فرا گرفته است. چه چیزی بهتر از آب شفاف و ساحلی تماشایی سراغ دارید که بتواند لذت یک سفر عالی را در یکی از هتل های شناور جهان به شما بدهد؟  17 اتاق و سوئیت دارد و اگر طرفدار یک استراحت لاکچری هستید می‌توانید از طریق هواپیما های شناور به آنجا بروید.

 

سان بورن لندن
«سان بورن لندن» (Sunborn London) هتل شناوری است که روی یک کشتی سفید رنگ تفریحی قرار گرفته و که یک دماغه بلند و شیب‌ دار و قاب‌ های شیشه‌ ای کرِم رنگ دارد. در این کشتی بدون موتور تلاش شده تا شما به یاد کشتی های قدیمی لوکس و گرانقیمت بیفتید و هرچه بیشتر از استراحت در این مکان لذت ببرید.

 

 

بوت هتل فورتونا، مجارستان
در کشور مجارستان هتلی شناور وجود دارد که یکی از زیبا ترین هتل های شناور جهان است. «بوت هتل فورتونا» (Boat Hotel Fortuna) که روی رودخانه‌ «دانوب» قرار گرفته. در واقع یک کشتی شناور است که نور پردازی های آن درشب بی نظیر است. پارک دیدنی  «سنت ایستوان» نیز در همان نزدیکی است که می‌توانید ساعت های خالی خود را در آنجا سپری کنید.

 

جیلی لانکانفوشی، مالدیو
اولین تفریحگاه در مالدیو، هتل «جیلی لانکانفوشی» (Gili Lankanfushi)، است که از کلبه‌های شناور روی آب به وجود آمده است. 44 خانه از چوب در این هتل قرار دارد که بسیار هم دیددنی است. گردشگران می‌توانند روی تراس آفتاب بگیرند و به اسنورکلینگ، اسکی روی آب و غواصی هم بپردازند. همچنین دیدن دلفین ها هم از دیگر تفریحات این هتل شناور است.

 

 


برچسب: جهانگردی، دانستنی های سفر، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۵:۲۹ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

مکان های تفریحی دبی را بشناسید

فراری پارک دبی، از بزرگ‌ ترین شهر بازی‌ های است که به برند فراری تعلق دارد. یکی از مکان های تفریحی دبی که مجموعه‌ ای هیجان انگیز از 20 بازی‌ سواری مختلف را برای گردشگران ترتیب داده است.

وقتی نام دبی به میان باشد معمولاً همه ما بیشتر، تصویری از مراکز خرید و پاساژها و رستوران بارهای این شهر در ذهنمان نقش می‌بندد. نهایت آسمان خراش‌ های بلند و هتل هایش را هم به یاد بیاوریم. اما در صفحه گردشگری امروز مان به شما اطمینان می‌دهم که داستان دوبی اینجا ختم نشده و به سمت مراکز تفریحی نیز ادامه دارد. در واقع باید بگویم در سفر به دبی باید منتظر هیجان‌ انگیزترین تفریحات باشید. تجربه‌ هایی که در سفرهای گذشته خود به اینجا هرگز نداشته‌اید. بازدید از مکان های تفریحی دبی سفرتان را کلی خاطره انگیز خواهد کرد. با مجله دلتا همراه شوید.

مکان های تفریحی دبی
مکان های تفریحی دبی بسیارند و در دسته‌ تفریحات لوکس و خاص قرار می‌گیرند. در اینجا تعدادی از محبوب‌ ترین آن ها را می‌شماریم تا بتوانید بهترین مقصد را برای خودتان انتخاب کنید. همچنین اگر دوست داشتید دور دنیا را در یک روز بگردید حتما به مطلب دهکده جهانی دبی هم در همین مجله سر بزنید.

 

موشن گیت دبی
اینجا یکی از مکان های تفریحی دبی به سبک هالیوود است. هر کجایش، یا شخصیت های فیلم ها و انیمشن های هالیوود را می‌بینید یا صحنه پردازی ها شما را به یاد آن ها می‌اندازد. در هتل ترانسیلوانیا گشت می‌زنید با شرک عکس می‌اندازید، اسمورف‌ ها را از نزدیک می‌بینید و ده ها چیز دیگر که با الهام از هالیوود آنجا قرار داده شده است. یک شهر بازی فانتزی که بد نیست سفر خود را با آن خاطره انگیز تر کنید.

فراری پارک دبی
چه شما اتومبیل باز باشید یا نه، چه برند های اتومبیل را بشناسید یا نه، حتی اگر فراری را از نزدیک ندیده باشید، حتماً نامش را شنیده‌اید. یادتان هست کارت بازی هایی که در بچگی انجام می‌دادیم. اگر سری کارت های سواری های مختلف بود، حتماً فراری را برنده می‌شدیم؟

یکی از محبوب‌ ترین برند های اتومبیل در کل جهان فراری است. لوکس و پرطرفدار. فراری پارک دبی، از بزرگ‌ ترین شهر بازی‌ هایی است که به برند فراری تعلق دارد. یکی از مکان های تفریحی دبی که مجموعه‌ ای هیجان انگیز از 20 بازی‌ سواری مختلف را برای گردشگران ترتیب داده است. سالن‌ های نمایش، رستوران‌ های متنوع و برای کودکان هم زمین بازی امکانات ویژه‌ ای است که در این شهر بازی منحصر به فرد مشاهده خواهید کرد.

 

ترن هوایی فراری پارک دبی
اگر به مجموعه فراری پارک رفتید، بهتر است بخش‌ های ویژه آن را از قلم نیندازید. مثل ترن هوایی. شهرت ترن هوایی فراری پارک در دنیا پیچیده است چرا که آن را سریع‌ ترین ترنِ بازی دنیا می‌خوانند.. پس اگر یک پرس آدرنالین میل دارید و دلتان یک بازی هیجان انگیز می‌خواهد حتماً به این قسمت سر بزنید و کلی لذتش را ببرید.

زیپ لاین دبی
این روز ها پرواز در آسمان به هر نحو لذت بخش است. زیپ لاین هم از آن دسته ورزش های هیجان انگیزی است که به راحتی لذت پرواز را به هر گردشگر می‌چشاند. مطلب زیپ لاین چیست؟ را در همین مجله ملاحظه کنید. چیزی که باید بدانید اینکه زیپ لاین دبی بلند ترین و سریع‌ ترین زیپ لاین دنیااست که در کتاب گینش هم ثبت شده است. با طول ۲۸ زمین فوتبال! و چند صد متر ارتفاع. می‌توانید کل آسمان شهر دبی را پرواز کنید. «اگه این اسمش پرواز نیست پس چیه؟»

 

شهر بازی آی ام جی دبی
از محبوب‌ ترین مکان های تفریحی دبی مجموعه شهر بازی موضوعی آن است. دهکده دایناسورها را به حقیقت پیوند داده، سینما های ۵ بعدی  دارد وَ بخش کارتون نتورک و بلوار آی ام جی آن معروف است. پارکینگ رایگان و رستوران‌ های متعددی را در فضای خود جای داده است.

فلای‌بورد دبی
تفریحات آبی در همه سواحل دیده می‌شود و طرفداران مخصوص خود را دارد. فلای‌ بورد یکی از همین تفریحات آبی و هیجان انگیز است. یک تجربه‌ جالب در یکی از برترین مکان‌ های تفریحی دبی که گردشگران استقبال زیادی از آن می کنند. می‌توانید با فشار آب در هوا معلق شوید و به این سو و آن سو بروید. هرچند ممکن است کنترل کردن آن کمی طول بکشد اما دست آخر موفق خواهید شد.

پارک آبی آتلانتیس دبی
در دبی یک پارک آبی وجود دارد که به هیچ وجه نباید انتظار معمولی بودن را از آن داشته باشید. پارک آبی آتلانتیس یک شهر آبی شگفتی انگیز است. شهر هولناک ترین سرسره های مارپیچ. اینجا یکی از بخش‌ های هتل آتلانتیس در جزیره‌ نخل شکل جمیرا است.  بخش‌ های متفاوت غواصی، آکواریوم، شیرهای دریایی و… دارد. اما سرسره‌ های آبی! یادتان باشد حتما به سرسره های آبی U شکل آن سر بزنید تا حسابی هیجان را تجربه کنید.

 

سرزمین دلفین‌ها را هم می‌توانید ببیند. یکی از فرح بخش ترین قسمت های مجموعه پارک آبی آتلانتیس است که پرطرفدار ترین آن هم به حساب می‌آید. می‌توانید در اینجا با دلفین ها شنا کنید! همچنین ده ها عکس برای خودتان بیاورید که در حال نوازش این موجودات هستید و آن ها به لنز دوربین شما لبخند می‌زنند.

 

پارک آبی وایلد وادی دبی
کیفیت پارک آبی وایلد وادی که یکی دیگر از پارک‌ های آبی جهانی و مکان های تفریحی دبی است بسیار بالاست. در این پارک ماشین‌ های ایجاد موج، وجود دارد که بتوانید موج سواری کنید. همچنین بزرگ‌ ترین سرسره‌ آبی دنیا هم در اینجا قرار گرفته و  ۳۰ بخش مختلف سرگرمی دارد که خود به تنهایی می‌تواند یک پای ثبت خاطرات سفر شما باشد.

آکواریم دوبی ، تونلی در اقیانوس
تا به حال شده برای ویترین گردی جایی بروید و بعد خود را درحال قدم زدن در اقیانوس ببینید؟ مگه داریم؟ بله داریم! یکی از مکان های تفریحی دبی، آکواریوم‌ بزرگی است که در دل یک مرکز خرید قرار گرفته است. دبی مال شما را به دیدن یکی از بزرگترین آکواریوم های پهناور و زیبای دنیا دعوت می‌کند. یکی از مهم‌ ترین آکواریوم های زیر آبی با جذابیت های منحصر به فرد.

 

این آکواریوم عمقی به اندازه ۱۰ میلیون لیتر آب دارد و صدها نوع جانور دریایی را در خود جای داده است. در هیجان انگیز ترین بخش آن می توانید با کوسه ها دیدار کنید. خون خوار ترین موجودات دریایی در چند قدمی شما. برای این دیدار شما در محفظه‌ای فلزی قرار می‌گیرید و کوسه ها را با همه وجود حس می کنید. می‌توانید حتی صدای تپش قلب خود را هم بشنوید.

 


برچسب: جهانگردی، دانستنی های سفر، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۱:۴۳ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

دهکده گنجنامه همدان

یکی از رشته‌های ورزشی هیجان انگیز بانجی جامپینگ است که در دهکده گنجنامه همدان هم وجود دارد. فکرش را بکنید پرش از ارتفاع 40 متری چه قدر ممکن است هیجان انگیز باشد. اپراتور یک طناب فنردار بسیار محکم را به پای شما می‌بندد و باید از ارتفاعی بلند، پایین بپرید.

یکی از مقاصد ممتاز گردشگری در ایران، که برخی از شهر های آن، حتی آوازه جهانی دارند همدان است. پایتخت سفال ایران لاجین را در دلش جای داده و تاریخ کهن این سرزمین را در بازوانش. سوغات خوشمزه بسیار دارد و صنایع دستی زیبا. درست است که همدان را خیلی ها با بابا طاهر و غار علیصدر می‌شناسند، اما ظرفیت های گردشگری طبیعی و تاریخی در استان همدان،‌ بسیار بیش تر از تصور عامه است. مثلاً ممکن است راجع به گنجنامه همدان شنیده باشید اما حتماً راجع به دهکده گنجنامه همدان چیزی نمی‌دانید. پس با مجله دلتا بمانید تا از شهرک توریستی گنجنامه همدان با شما بگوییم.

 

گنجنامه همدان ، دهکده توریستی
در دامنه شمالی الوند، در فاصله 5 کیلومتری شهر همدان، در مجاورت دره‌ های سرسبز عباس‌ آباد و کتیبه‌ های تاریخی هخامنشی، کنار آبشار گنجنامه، دهکده گنجنامه همدان نیز قرار دارد. با سالن بولینگ و دیگر امکاناتی مفرح که مقصد گردشگریِ دیدنی در این استان به حساب می‌آید. روزانه پنج هزار گردشگر را پذیراست. امکانات اقامتی هم دارد. صعود به قله الوند و صخره نوردی هم از اینجا امکان پذیر و تا دشت باستانی میشان هم گسترش پیدا کرده است.

تله کابین، سورتمه ریلی، آبگیر ماهی‌گیری، شهربازی مدرن، سینما چهار بعدی، بانجی جامپینگ، پینت بال و … از دیگر امکانات این دهکده توریستی است، همچنن به دلیل کوهستانی بودن منطقه و بارش برف از اواخر پاییز می‌توان ورزش های برفی نظیر اسکی را نیز به آن افزود. وجود امکان خوشمزه گردی با رستوران‌ های کلاسیک و سنتی، به علاوه ویترین گردی در مجموعه‌ های خرید و غرفه‌ های صنایع دستی هم اینجا را به یک نقطه گردشگری عالی تبدیل کرده است.

غرفه صنایع دستی و آتلیه عکاسی در کنار نمایشگاهی از عکس های کهن شهر همدان و بافت سنتی آن به صورت یک نمایشگاه دائمی در این دهکده وجود دارد.

 

چطور به دهکده گنجنامه همدان برویم؟
خود را به جنوب غربی استان همدان برسانید. از مرکز همدان، اتوبوس و تاکسی برای سفر به دهکده گنجنامه همدان وجود دارد.

به آنجا که رسیدید اگر قصد بازدید از کتیبه ها را دارید، یک راه پلکانی هم در مسیر هست تا بتوانید به نزدیکی کتیبه های ۲۵۰۰ ساله بروید.

سورتمه ریلی دهکده توریستی همدان

اینجا طولانی ترین و سریع‎ترین سورتمه ریلی کشور به طول هزار و 500 متر و 60 کیلومتر سرعت در ساعت قرار دارد. سورتمه ریلی دهکده گنجنامه همدان از جدید ترین فناوری‌ ها بهره گرفته و 13 تا 20 سورتمه می تواند روی خط آن فعالیت کند.

بانجی جامپینگ دهکده گنجنامه همدان

یکی از رشته‌های ورزشی هیجان انگیز، بانجی جامپینگ است که در دهکده گنجنامه همدان هم وجود دارد. فکرش را بکنید پرش از ارتفاع 40 متری چه قدر ممکن است هیجان انگیز باشد. اپراتور یک طناب فنردار بسیار محکم را به پای شما می‌بندد و باید از ارتفاعی بلند، پایین بپرید. چیزی مانند ژاکت به شما پوشانده می‌شود. قوزک بند هم از تجهیزات اجباری این ورزش است. طناب، هم به ژاکت و هم به قوزک بند متصل می‌شود. فشار و شُک ناگهانی این پرش توسط فنرها گرفته می‌شود اما چیزی از میزان آدرنالین خون شما کم نمی‌کند.

تله کابین دهکده گنجنامه همدان

تله‌ کابین دهکده گنجنامه همدان در ۵ کیلومتری شهر همدان و انتهای دره عباس‌آباد  قرار دارد. در مجاورت کتیبه‌ های گنج‌ نامه واقع شده‌ است. هزار و 600 متر طول دارد و ۸۰۰ متر ارتفاع. این تله‌ کابین به سمت منطقه میدان میشان که یکی از ارتفاعات سرسبز کوه الوند است امتداد می‎یابد. می‌توانید برای عزیمت به ارتفاعات کوهستانی قله‌ ای از آن استفاده کنید.

پینت‌ بال دهکده گنجنامه همدان
پینت بال یک جنگ کمدی است. به این صورت که به جای شلیک گلوله به سمت هدف، باید به سر و روی آن رنگ بپاشید. به این فکر کنید که هدف شما هم دوست‌تان باشد. در این جنگ هیچ گونه نقشه طراحی شده و کشت و کشتار نیست بلکه همه اش خندیدن و ریسه رفتن است. هیجان این بازی به قدری است که ممکن است از یک مجموعه تفریحی شما فقط و فقط به قصد جنگ رنگ ها به آنجا مراجعه کنید.

در مجموعه دهکده گنجنامه همدان هم این بازی در نظر گرفته شده و می‌توانید در سفرتان به آنجا سر بزنید. حتماً خاطره بسیار خوشی را از بازدید به این مجموعه همراه خود ببرید.

 

سنگ نوشته های دهکده گنجنامه همدان
میراثی گرانقدر از دوران کهن در این دیار باقی است، سنگ نوشته هایی که یکی از جذابیت های گردشگری در این استاد، و دهکده گنجنامه همدان است. در دل صخره های کوه الوند، کتیبه هایی منحصر به فرد که هر یک در سه ستون بیست سطری به زبان های پارسی، ایلامی و بابلی نوشته شده‌است.

داریوش اول، صدها سال پیش از میلاد مسیح، پس از سنگ نوشته های بیستون کرمانشاه، دستور حجاری گنجنامه را صادر می‌کند. بعد از او خشایار شاه، دستور ساخت دومین کتیبه را داد. لوح سنگی سمت چپ، به نام داریوش بزرگ و در سمت راست لوح خشایار شاه کنده شده است. در پایین دره عباس آباد قرار گرفته و وجود آن در اینجا اهمیت همدان به عنوان مرکز حکم فرمایی را نشان می‌دهد.

سوراخ هایی روی صخره برای محافظت کتیبه ها از آسیب باد و باران و آفتاب تعبیه شده که اگر از نزدیک به کتیبه ها نگاه کنید متوجه آن ها خواهید شد. 3 متر طول و 2 متر عرض دارند. در فرو رفتگی حدود 30 سانتیمتر و رو به شرق قرار گرفته‌اند. کتیبه های گنجنامه همدان در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.

 

کتیبه های گنجنامه همدان
متن سمت چپ به زبان پارسی است. ستون وسط به زبان بابلی و سمت راست به زبان ایلامی است.
واژه نخستین که در ستون زبان پارسی دیده می‌شود،‌ کلمه baga به معنای خدایگان است.
اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی همدان ترجمه فارسی و انگلیسی این کتیبه ها را در همان محل قرار داده است که گردشگران داخلی و خارجی می‌توانند مفهوم کتیبه ها را ببینند.
بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارند.
ستایش اهورا مزدا و جلال و جبروت نیاکان شاهان هخامنشی محور اصلی این کتیبه ها است.

 


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۵:۱۹ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

در یک روز برفی کجای تهران پیاده روی کنیم؟

در یک روز برفی کجای تهران پیاده روی کنیم؟
  16 نوامبر، 2019
۶
 0
فکرش را بکنید که روز برفی و پیاده روی منحصر به فرد خود را روی پل بسیار زیبایی بگذرانید که در ارتفاع 40 متری زمین هستید. جایی که ، شاهراه های اصلی تهران مانند بزرگراه مدرس، همت، رسالت و حقانی درست در برابر چشمان شما زیر بارش برف قرار دارند

با شروع فصل سرما و بارش برف حتی اگر در پاییز هم باشد. بیشتر هموطنان برای دیدن این پدیده دل انگیز و چشم نواز راهی مناطقی می‌شوند که یا پوشیده از برف شده اند، یا می‌توانند از آنجا به راحتی شاهد بارش برف باشند، یا تصاویر برفی ثبت کنند و یا در نهایت برف بازی کنند. خیابان‌ های سطح شهر معمولاً بهترین گزینه اند. اما کدامیک مناسب ترند و یا دیگر مکان هایی که می‌توانند در یک روز برفی حس خوب پیاده روی را به ما بدهند کجا هستند؟ برنامه‌ تان را به بعد از خواندن این مطلب از صفحه گردشگری مان موکول کنید تا بهترین مقصد را برای خود بیابید. با مجله دلتا همراه باشید.

 

روز برفی خیابان ولیعصر
شاید یکی از خاطره انگیز ترین خیابان های تهران همین خیابان ولیعصر باشد. راستش از نظر من نسل جدید و نسل قدیم هم ندارد. زمستان و بهار هم سرش نمی‌شود، باران و برف و آفتاب هم نمی‌شناسد. اینجا فقط و فقط یک خیابان دیدنی است با خاطره های طولانی. با جذاب‌ ترین پیاده‌ روی. در واقع هرگز از پیاده روی در خیابان خوب چنارها خسته نمی‌شوید. از اینکه یک روز برفی را در این خیابان گذرانده‌اید هم پشیمان نمی‌شوید. قدم زدن روی برف نو، در خیابان ولیعصر هیچگاه کهنه نمی‌شود.

اینجا ستون فقرات شهر تهران است و تقریباً از آن بالاهای تهران، در واقع فرق سر تا جنوب آن یعنی نوک پای تهران را در بر می‌گیرد. می‌توانید پیاده روی تان را از خیابان تجریش شروع کنید و تا هر جایی که دلتان بخواهد بروید. بعد هم از هر جا که خسته شدید به یکی از ایستگاه های اتوبوس بروید و دوباره به همانجا که شروع کردید برگردید. به علاوه تماشای بارش برف از پنجره های بزرگ اتوبوس و دیدن تصاویر برفی از خیابان ولیعصر بسیار لذت بخش است.

 

بام تهران در یک روز برفی

ارتفاعات شهر تهران همیشه بیشتر از نقاط دیگر در یک روز برفی دیدنی هستند. پیاده روی در محوطه بام تهران جذابیت‌  مخصوص به خود را دارد. به علاوه وقتی به آنجا رسیدید می‌توانید منظره تمام تهران را زیر بارش برف تماشا کنید. گرفتن عکس برف که با سرعت روی سر تمام تهران می‌ریزد بسیار دلپذیر است. به علاوه در آنجا تفریحات متنوعی هست که اگر تصمیم دارید روز برفی خود را در بام تهران بگذرانید می‌توانید سری به مطلب بام تهران کجاست؟ در صفحه گردشگری مجله دلتا، بزنید تا روزتان هم فال باشد و هم تماشا.

راستی فراموش نکنید یک آش کشک حسابی بخورید آن هم با کشک زیاد تا هم گرمتان کند هم خاطره خوشمزه ای از بام پایتخت را در ذهنتان به جای بگذارد.

 

روز برفی پارک ملت
یکی از قدیمی ترین پارک های تهران پارک ملت است. کلی خاطره انگیز هم هست. معمولاً طرفداران خاص خودش را هم دارد. البته این برای یک روز خوب پاییزی و یا پیاده روی در یک روز برفی صدق نمی‌کند. چراکه از جای جای تهران برای رفتن زیر بارش برف و ثبت تصاویر برفی و دیگر لذت های زمستانی به پارک های تهران می‌آیند. فرقی هم نمی‌کند پارک جمشیدیه باشد یا پارک قیطریه کهن سال و مهربان. اصلاً همه پارک‌ های سطح شهر همیشه در فصل پاییز و زمستان دیدنی تر  از باقی فصول هستند.

 

اینجا هم مانند بام تهران تفریحات بی نظیری دارد که پردیس سینمایی یکی از آنهااست، می‌توانید برای با خبر شدن از آن به مطلب پارک ملت به چه علت دیدنی است مراجعه کنید تا از آن با خبر شوید.

روز برفی دریاچه خلیج فارس

دریاچه چیتگر یا خلیج فارس یکی از زیباترین و البته پرامکانات‌ ترین جاذبه‌ های تفریحی پایتخت شده است. امکانات مختلفی هم دارد که در مقاله «دریاچه چیتگر ، ساحل پایتخت» مجله دلتا به طور کامل به آن اشاره کردیم. اینجا یک فضای بسیار ایدئال برای پیاده‌ روی است. و شما می‌توانید روز برفی خود را در پیاده روی عریض با چشم اندازی بی نظیر به دریاچه چیتگر تجربه کنید.

 

اگر پیاده روی تان را به عصر یک روز برفی بیندازید، غیر از ویترین گردی که صبح و شب ندارد، می‌توانید یک عصرانه یا شام حسابی را در یکی از کافه رستوران های با کیفیت اینجا نوش جان کنید. دور از هیاهوی شهر در کنار این دریاچه قدم بزنید و از هوای لطیف و بارش آرام برف لذت ببرید.

روز برفی پارک قیطریه
بارها شده تصمیم گرفته‌ اید به جایی بروید و قدم بزنید. جایی که حسابی لذت پیاده روی را ببرید. خیلی هم خوب. همانطور که گفتیم پارک های تهران برای پیاده روی جان می‌دهند. حسابی کیف خواهید کرد که اگر پارکی مثل قیطریه را برای پیاده روی یک روز برفی انتخاب کنید. چه بخواهیم و چه نخواهیم، به شما خوش خواهد گذشت.

 

مسیر پیاده روی عالی قیطریه با آن پوشش گیاهی و سنگ فرش های بی انتها، با درختان چندین ساله و آن همه تفریح که می‌توانید راجع به آن در اینجا بخوانید، می‌توانند حال و هوای دلمان را خوب کنند. پارکی مثل پارک قیطریه نظیرش پیدا نمی‌شود. خوب است اگر برای گرفتن تصاویر برفی، برف بازی، گرفتن تعدادی عکس برف یا کلاً ثبت تصاویر برفی، تصمیم خاصی ندارید، حتماً به پارک قیطریه سر بزنید.

 

روز برفی مجموعه سعدآباد
اصلاً فرقی نمی‌کند شما در یک روز برفی به کاخ سعد آباد بروید یا عصر یک روز پاییزی. رفتن به کاخ سعدآباد ، یک پیاده روی شاهانه است. برف و بارانش هم شاهانه است. آن درختان دیدنی، آن باغ پهناور آن هوای دلپذیر و چه و چه و چه… کلی لذت را برایتان به همراه خواهد داشت. ارمغانی خوش است رفتن به دربار تهران. حالا این بماند که داریم می‌رویم کلی هم خوش بگذرانیم. گردشگرانِ پیاده گرد پایتخت نشین، وقتی صحبت از پیاده روی در یک روز برفی به میان می‌آید حتماً مقصد خود را مجموعه کاخ سعد آباد معرفی می‌کنند. زیبایی‌ های بی پایان این مکان، اولین چیزی است که از این پاتوق‌ همیشگی به یاد دیگران می‌اندازد. پیاده‌ رو‌ های عریض با آن درختان بلندقامت جلوه بی‌ نظیری از بارش برف را به نمایش می‌گذارند.

 

روز برفی خیابان ۳۰ تیر
از جمله مکان های شلوغ و پر رفت و آمد که برای یک پیاده روی جانانه جان می‌دهد خیابان 30 تیر است. این خیابان هرگز نمی‌خوابد و زندگی شبانه آن همیشه در جریان است. اصلاً می‌توان گفت خیابان سی تیر به خیابان همیشه بیدار هم معروف است. اگر ترجیح می‌دهید که پیاده‌ روی خود را به شب بیندازید. این خیابان در کنار پارک جمشیدیه و قیطریه یکی از انتخاب های منحصر به فرد زمستانی است.

خیابان سی تیر یکی از قدیمی‌ ترین خیابان‌ های پایتخت است، که امروز یکی از جاذبه های گردشگری تهران هم هست. کافه‌ های سیاری که نوشیدنی‌ های گرم و دلچسبی را برای فروش ارائه می‌دهند و یا آن غذاهای خوشمزه در این فوداستریت  می‌توانند خاطره یک پیاده‌ روی فراموش نشدنی را برایتان به ارمغان بیاورند.

 

روز برفی پارک جمشیدیه
یکی از جاذبه‌های بس بی‌ نظیر و تماشایی تهران پارک جمشیدیه است. به لحظات زندگی تان رنگ تازه‌ ای می‌بخشد و پاییز و زمستان و بهار و تابستانش حرف تازه ای برای گفتن دارد. این پارک واقعاً سر شوق می‌آوردت. جایی که پر از جذابیت های منحصر به فرد است. حالا فکرش را بکنید اینجا مقصد پیاده روی شما در یک روز برفی باشد، آنوقت است که این پارک تمام زیبایی‌ هایش را زیر گوشت زمزمه می‌کند. اصلاً سحر می‌شوی در فضای بی‌ مثال‌ش. به علاوه کوهنوردان، کوه پیمایی خود را در یک روز برفی معمولاً از اینجا به سمت ارتفاعات کلک چال تجربه خواهند کرد.

 

روز برفی پل طبیعت
مجموعه پارک آب و آتش را همه می‌شناسند. تهرانی ها که اصلاً نگویید نه، اینجا یک مکان تفریح مشهور در تهران است.  پل طبیعت و پارک طالقانی که امروزه تبدیل به یکی از اصلی‌ ترین پاتوق‌ ها برای پیاده گردی و پیاده روی های طولانی شده است. یکی از سرگرمی های بی نظیر در فضای زیبا و متفاوت در قلب شهر.

فکرش را بکنید که روز برفی و پیاده روی منحصر به فرد خود را روی پل بسیار زیبایی بگذرانید که در ارتفاع 40 متری زمین هستید. جایی که ، شاهراه‎ های اصلی تهران مانند بزرگراه مدرس، همت، رسالت و حقانی درست در برابر چشمان شما زیر بارش برف قرار دارند و محو تماشای انبوه فضای کاملاً سفید پوش شده خواهید شد. یادتان باشد حتماً کنار فانوس دریایی عکسی از خاطره روز برفی خود ثبت کنید.

 

روز برفی پارک پردیسان
هرگاه از یکی از شهروندان تهرانی آدرسی از یک مسیر پیاده روی خوب را بپرسید، حتماً مسیر پیاده روی پارک پردیسان را به شما پیشنهاد خواهد داد. پارک پردیسان در حاشیه اتوبان حکیم گزینه بسیار خوبی برای پیاده‌ روی یک روز برفی خواهد بود. مسیر پیاده‌ روی عریضی که دارد و بارش برفی که کلی روحتان را تازه می‌کند. نمی‌گذارد پیاده روی شما به کمتر از یک ساعت برسد! شب‌ های پاییزی خوش‌ آب‌ و هوای شما را بسیار دلچسب‌ تر کند. مسیر پیاده‌ روی این منطقه نسبتاً زیاد است و طی کردن آن می‌تواند چند ساعت نیز طول بکشد.

 

 


برچسب: تهران، تهرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۷:۴۰ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)

کویر یزد یا دروازه قرآن ؛ نفس های آخر آبان

ین روزها اگر به اینجا سفر کنید شاهد موتور سواری گروهی خواهید بود که کویر یزد را برای  سواری انتخاب کرده‌اند.

امروز اولین برف پاییزی بارید، دیگر داریم روبه سردی می‌رویم. این آخرین نفس های فصل کویر است. آبان که تمام شود و آذر بیاید، شاید شب های کویر دیگر خیلی سرد شود. پس بهتر است اگر قصد سفر به کویر را دارید. همین روزها بار سفر ببندید و راهی شوید. قبلاً در صفحه گردشگری مان کویر های زیادی را که می‌تواند مقصد سفرتان باشد به شما معرفی کردیم. کویر مرنجاب دیدنی، کویر مصر، ریگ جن با آن رمز و رازش، کویر ورزنه و تفریحاتش، طبس و… همچنین به شما گفتیم که کلاً آبان فقط برویم کویر چون فصل سفر به این مناطق است. امروز هم در مجله دلتا سراغ کویر یزد یا همان کویر دروازه قرآن رفتیم تا جذابیت های عمومی وَ خاص آن را به شما معرفی کنیم که بهتر بتوانید مسیر خود را بیابید.

 

چرا کویر دروازه قرآن؟
اینجا یکی از دیدنی ترین کویر هاست. کویر یزد یکی از جاذبه های دیدنی و طبیعی استان یزد محسوب می‌شود. به علاوه از آنجا که از دروازه قرآن یزد فاصله کمی دارد، آن را به نام کویر دروازه قرآن هم می‌شناسند. معمولاً در فصل کویر شلوغ است. جالب اینکه یک تالاب با چشم انداز بی نظیر هم دارد که پای ثابت گردشگری است. امکانات بسیار خوبی هم در این کویر هست. هم تفریحی و هم اقامتی. هرچند فاصله کمی تا شهر یزد دارد و می‌توانید برای شب مانی به یزد بروید، اما اگر اهل کمپ زدن هم باشید باز هم امکاناتی برایتان فراهم است که معمولاً در کویر های دیگر نمی‌توانید آن را بیابید. اگر نمی‌دانید چطور در کویر کمپ بزنید، در کویر یزد کمپ کویری برپاست و می‌توانید همینجا هم ساکن شوید.

 

چطور به کویر یزد برویم؟
آدرس:  استان یزد، شهر یزد، بلوار جمهوری اسلامی، بعد از دروازه قرآن، خیابان نصر، جاده خاکی

به این صورت که: جاده خاکی را که تقریباً 4 کیلومتر ادامه دهید، آثار کمپ های کویری را خواهید. باید برای رسیدن به تالاب راه‌تان را تا آنجا ادامه دهید. وقتی از کنار تالاب عبور کردید می‌توانید از طریق راه های فرعی برای دیدن زیبایی آن بروید. البته اینجا تابلوی راهنما ندارد پس خوب است از کویر نوردان دیگر کمک بگیرید و یا با راهنماهایی که در کمپ های کویری حضور دارند برای بازدید بروید.

 

 در کویر یزد چه کنیم؟
بسیاری تفریحات دیدنی و لذت بخش در کویر یزد وجود دارد که می‌تواند سفر به کویرتان را کلی خاطره انگیز کنند. برخی از آنها در همه کویرها مرسوم، و برخی دیگر فقط خاص کویر یزد است. با آن ها آشنا شوید:

تالاب پساب کویر یزد
بیشتر گردشگران و کویر نوردان معتقدند، دیدنی ترین جای کویر یزد تالاب پساب است که در واقع از مجموعه ای از تالاب های کوچک و بزرگ بین تپه های شنی به وجود آمده. پرندگان و انواع حیوانات را خواهید دید که به هوای آب به اطراف این تالاب سه کیلومتری می‌آیند. عکاسی از نیزارها نیز خالی از لطف نخواهد بود.

 

کویرنوردی و پیاده روی در کویر یزد
یکی از لذت بخش ترین کارهایی که می‌توان در کویر یزد یا هر کویر دیگری انجام داد، پیاده روی، روی تپه های شنی داغ است. پستی بلندی ها را که بپیمایی و منظره زیبای کویر را زیر پای قدرتمند خودت احساس کنی، سرشار از ذوق خواهی شد. اگر کویر نورد حرفه ای نیستید و فقط برای آرامش اینجا آمده‌اید بهترین چیز اینکه در منطقه امن کویر کفش ها را از پا درآورید و قدمی روی شن‌های گرم صحرا بزنید. این لذت بخش ترین راه آرامش گرفتن از کویر است.

 

کمپ زدن در کویر یزد
کمپ زد جزء لاینفک سفر به کویر است. اصلاً عده ای از گردشگران و کویر نوردان فقط منتظر فصل طلایی کویر می‌شوند تا برای شب مانی در آنجا، راهی این مناطق شوند. به علاوه اینکه ماندن در کویر از بزرگترین تجربه های لذت بخش هر انسانی است. امتحان کنید.

عکاسی در کویر یزد
اصلاً می‌شود به دل طبیعت زد و عکاسی نکرد؟ وقتی در این جلوه بی نظیر طبیعی هستید می‌توانید بهنترین سوژه ها را برای خود بیابید. گذشته از آن سلفی های متعدد که حتماً خواهید گرفت، حیوانات کویری، گردشگران، کمپ های منحصر به فرد کویر یزد و همراهان‌تان می‌توانند نقش زیبایی برای آلبوم خاطرات شما شوند.

 

کمپ های کویر یزد
یکی از منحصر به فرد ترین امکانات کویر یزد یا دروازه قرآن وجود کمپ های کویری در این منطقه است. به اضافه امکاناتی که سفر شما را لذت بخش تر خواهد. نظیر: سرویس بهداشتی، اقامتگاه، رستوران و سفره خانه های تفریحی و … به علاوه در این کمپ ها امکانات تفریحی فرح بخشی نیز وجود دارند.

 

تفریحات کویر یزد
پاراگلایدر
پاراگلایدر یکی از ورزش های باد خیز است که انجام آن در کویر، ده  ها برابر به هیجان آن می‌افزاید. بادهای مناسبی که در کویر یزد می‌وزد می‌تواند مأوای خوبی برای گردشگران علاقمند به پاراگلایدر باشد.

 موتور چهار چرخ
طرفداران موتور چهارچرخ در کویر یزد می‌توانند در ازاء پرداخت مبلغی، این تفریح تک نفره را انجام دهند. بالا و پایین رفتن از تپه های شنی کلی هیجان انگیز خواهد بود. به علاوه گروه هایی حرفه ای را هم در کویر یزد خواهید دید که از یکدیگر سبقت می‌گیرند و به راحتی شما را سرگرم می‌کنند.

 

آفرود سواری
ماشین‎ های شاسی ‎بلند بیابان گرد که برای حرکت در مسیر های ناهموار به خصوص ماسه ای و شنی ساخته شده‌اند برای کویر نوردی بسیار مناسبند. سواری گرفتن از آفرود های دو دیفرانسیل می‌تواند سفر شما را کلی خاطره انگیز کند. پس حتماً آن را تجربه کنید و روی تپه ها حسابی ویراژ دهید.

شتر سواری
شتر سواری در کویر یکی از شاخصه های آن است. نمی‌شود کویر نوردی کرد و یکی از این حیوانات دوستداشتنی پر طاقت را ندید. ساربانان خوش ذوق هم که شیرین کاری هایی را مانند حیوانات دست آموز به این شتر ها یاد داده اند، بنا بر این شترها گذشته از سواری، کلی کارهای عجیب دیگر هم انجام می‌دهند. مثل لبخند زدن. به علاوه باز هم نمی‌شود شما مسافر کویر باشید اما عکسی از آن ها در بین دیگر عکس های یادگاری تان نباشد.

 

موتور سواری
این روزها اگر به اینجا سفر کنید شاهد موتور سواری گروهی خواهید بود که کویر یزد را برای  سواری انتخاب کرده‌اند. راستش نمی‌دانم اجازه استفاده از موتورهای‌شان را به شما می‌دهند یا نه! اما اگر خودتان موتورسوار حرفه ای بوده و موتورسیکلت خود را همراه برده باشید، می‌توانید با آن ها مسابقه دهید. موتور سواری در دل کویر شگفت انگیز است.

 

حرف آخر
با اینکه کویر یک زیبایی مطلق و یک جاذبه شگفت انگیز است اما بهتر است همیشه احتمال همه چیز را داد. برای همین توصیه می‌کنم اگر برای کمپ زدن به کویر می‌روید حتماً قبل از تاریکی هوا به آنجا رسیده و کمپ خود را برپا کنید. تا هوا تاریک نشده! دوم اگر فقط برای تفریح و بازدید می‌روید باز هم حتماً تا قبل از تاریکی هوا برگردید چون اگر در کویر سرگردان شوید ممکن است هر اتفاقی برایتان بیفتد. تا هوا تاریک نشده! ممکن است به تاریکی بر بخورید، راه را نیابید، موبایل‌تان برای استفاده از جی پی اس آنتن ندهد و هزاران چیز دیگر! حتی ممکن است یکی از مرادبیک ها را هم ببینید!

 

 

همچنین بخوانید:
میبد زیبا، مهر تاریخ بر پیشانی یزد

کاروانسرای زین الدین ، جایی که فقط تویی و صحرا و خدا

باغشهر تفت ، نار خندان باغ را خنده بر لب می کند


برچسب: ایران، ایرانگردی، سفر، گردشگری، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۹:۴۸ توسط:مجله سایت موضوع: نظرات (0)