مجله سايت مجله سايت .

مجله سايت

چال نخجير، غاري ۷۰ ميليون ساله كه هنوز زنده است

در سراسر ايران غارهاي زيادي وجود دارد  كه برخي بر اثر عوامل طبيعي به وجود آمده‌اند و برخي ديگر حاصل دست بشر  هستند. هيچ‌كس نمي‌داند چه تعداد غار هنوز در دل كوه‌ها پنهان مانده است.  غار نخجير كه در استان مركزي واقع شده، يكي از اين غارهاي زيباست كه  ويژگي‌هاي منحصربه‌فردي دارد.

 

بين دو شهرستان دليجان و نراق منطقه‌اي وجود دارد كه به آن چال نخجير  مي‌گويند. اين منطقه در گذشته محل مناسبي براي شكار صيادان بوده است. آن‌ها  صيد خود را به سمت چال نخجير كه مكاني گود است، فراري مي‌دادند و در آن‌جا  به راحتي شكارش مي‌كردند. احتمالا به خاطر همين عمل بوده كه نامش را چال  نخجير به معني پايين‌تر از شكارگاه گذاشته‌اند. نام غاري كه در اين منطقه  قرار گرفته در گذشته‌هاي دور «هوهو» بوده است اما به مرور زمان نام  منطقه‌اي كه در آن قرار دارد را به خود گرفته و به غار چال ‌نخجير شهرت  يافته است. براي آشنايي با اين غار، با مجله دلتا همراه باشيد.

 

منطقه چال نخجير در دامنه كوهي به نام تخت واقع شده است. اين غار زيبا  نيز از غارهاي مربوط به همين كوه است. غار نخجير از معدود غارهاي زنده است  كه به طرز شگفت‌انگيزي خودش را ترميم مي‌كند. جنس غار از آهك بوده و داراي  سه طبقه است. به همين دليل آن را در دسته غارهاي طبقاتي قرار داده‌اند.  مواد موجود در زمين كه بر اثر فرايندهاي طبيعي روي هم انباشته شده‌اند در  اين غار شكلي خاص و منحصربه‌فرد دارند. بيشتر ديوارهاي غار از رسوب‌هاي  آهكي پوشيده شده‌اند و بخش بسيار كمي از آن‌ها نيز از جنس سنگ هستند.

در حال حاضر ۱۲۰۰ متر از غار براي بازديد عمومي آماده‌سازي شده است. بر  اساس گفته متخصصان در انتهاي غار درياچه‌اي وجود دارد كه تا كنون فقط  چهارصد متر مربع از مساحت آن كشف شده و شواهد مبني بر آن است كه وسعت  درياچه بسيار بيشتر از اين مقدار است. عمق درياچه حدود ۷۰ متر است اما سطح  آب همواره در حال تغيير بوده و به همين خاطر امكان بازديد از آن در سفرهاي گردشگري با قايق براي عموم امكان‌پذير نيست.

قدمت  اين غار را دوره سوم زمين‌شناسي تخمين زده‌اند. چيزي حدود هفتاد ميليون  سال! يك گسل معكوس در اين منطقه وجود دارد كه موجب تشكيل اين غار آهكي طي  ميليون‌ها سال شده است. در واقع اين غار از غارهاي لرزه‌ساختي است. سنگ  اصلي درون غار عمري بين ۳۴ تا ۱۶ ميليون سال دارد. البته سن خود غار كمتر  از سن سنگ اصلي درون آن است. با فشارهايي كه به سنگ‌ها و گسل‌ها وارد شده  چين‌خوردگي‌ها ايجاد شده و كوه‌ها شكل گرفته‌اند. سپس بارش‌هاي باران كه  خاصيت اسيدي داشته‌اند در شكاف لاي سنگ‌ها جاي گرفته و كربنات كلسيم سنگ‌ها  را در خود حل نموده‌اند. به مرور و با تكرار اين روند شكاف‌ها وسيع‌تر شده  و بعد از ميليون‌ها سال غار نخجير تشكيل شده است.

پيشنهاد مطالعه: براي مطالعه در مورد غارهاي زيباي ايران، مطلب غار نمكي قشم ؛ در صف يونسكو را در مجله گردشگري دلتا بخوانيد.

همچنين بخوانيد:
چغازنبيل؛ پله پله تا ملاقات خدا 

در فصل آلودگي هوا كجا سفر كنيم؟ 

اقامتگاه ماجرا؛ اقامتگاهي به رنگارنگي خاك‌هاي هرمز 

روستاي ايستا، روستايي كه زمان در آن متوقف شده است 

در زمستان كجا سفر كنيم؟ 

با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۵۱:۰۲ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

رويايي‌ترين هتل‌ها براي خوابيدن زير سقف آسمان

چند نفر از ما آن روزگاري را كه شب هاي  تابستان زير نور ستاره ها در پشت بام ‌خانه‌ها مي‌خوابيديم را به ياد  دارند؟ شب‌هايي كه شايد نور ستاره‌ها امان نمي‌داد تا پلك‌ روي هم بگذاريم.  

 

امروز در كلان شهرها به دلايل زيادي نمي‌شود حس خوابيدن زير سقف آسمان  را تجربه كرد اما هتل بدون سقف مكاني است كه اين حس را براي شما تداعي  مي‌كند. اينكه بهترين اين هتل‌ها كدامند و كجا قرار دارند را در اين مطلب  از مجله دلتا با هم خواهيم دانست.

اقامتگاه Lion Sands Game Reserve | جنوب آفريقا
داشتن يك خانه درختي در كودكي هميشه آرزوي بيشتر ما بوده و شايد هم هست.  در جنوب آفريقا يك خانه درختي وجود دارد كه مي‌تواند اين آرزوي ديرينه را  حتي براي يك شب هم كه شده بر آورده كند. در اين هتل بدون سقف، شب، زماني كه  روي تخت مشغول استراحت هستيد اين امكان را داريد تا كهكشان‌ها و ستاره‌هاي  بي شمار اطرافتان را ببينيد و بشماريد.

اقامتگاه Bangkok Tree House | تايلند
اگر در سفر جهانگردي خود به تايلند رسيديد مي‌توانيد در اين خانه درختي، براي چند روز كاملا  ارگانيك زندگي كنيد. طراحي اين اقامتگاه طوري است كه حتي شما زير سقف آسمان  دوش مي‌گيريد! وجود بركه‌ها و رودخانه‌هايي اطراف اين هتل، اقامت شما را  رويايي‌تر مي‌كند.

اقامتگاه Las Ventanas al Paraiso | مكزيك
هتل لوكس و با شكوهي در مكزيك كه داراي ۷۱ اتاق است. اين اقامتگاه دست  شما را در انتخاب باز گذاشته، چرا كه هم مي‌توانيد در اتاق‌هاي لوكس هتل كه  چشم‌اندازهاي بي‌نظيري دارند اقامت كنيد و هم اين كه درخواست كنيد تا محل  اقامتتان را به ساحل مخصوص هتل ببرند. زماني كه شما دستور اين كار را  مي‌دهيد همه چيز حتي تلويزيون هم برايتان در اتاق ساحلي‌تان مهيا مي‌شود.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با اقامتگاه هاي جذاب در داخل كشور، اقامتگاه ماجرا؛ اقامتگاهي به رنگارنگي خاك‌هاي هرمز را در مجله گردشگري دلتا مطالعه كنيد.

همچنين بخوانيد:
اسپيناس؛ نماد طبيعت زيباي آستارا 

عجيب ولي واقعي، شهري به اندازه يك آپارتمان 

مينياتورك، مثل گاليور در سرزمين لي‌لي پوت! 

پسر آسمان؛ عجيب‌ترين كوهستان دنيا 

ساحل كاپوچينو! 

با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۳۵:۳۳ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)