مجله سايت مجله سايت .

مجله سايت

بندر لافت قشم ؛ مهماني بادگيرها

به كارگيري بادگيرهاي فراوان در ساخت خانه‌ها، باعث شده تا اين روستا به بندر بادگيرها مشهور شود. تزيينات كمي از جمله اشكال اسليمي (طرح‌هاي گياهان و ساقه‌هاي مارپيچ) نيز در آن‌ها مشاهده مي‌شود.

مقاصد ديدني بسياري در آب‌هاي خليج فارس وجود دارد كه بندر لافت قشم يكي از آن‌هاست. روستاي زيباي لافت در يكي از تماشايي‌ترين جزاير ايران قرار دارد و جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي بسياري را در خود جاي داده است. يكي از قديمي‌ترين روستاهاي ايران. معماري كويري و استفاده از بادگير در معماري آن يكي از جلوه‌هاي بي‌نظير عكاسي است و امكان بازديد از جنگل‌هاي حرا را هم دارد. گشت و گذار در روستا، قايق سواري و عكاسي در روستاي لافت هميشه براي گردشگران لذت بخش بوده و خواهد بود.

 

جاذبه هاي گردشگري بندر لافت
بادگيرهاي روستا
به كارگيري بادگيرهاي فراوان در ساخت خانه‌ها، باعث شده تا اين روستا به بندر بادگيرها مشهور شود. تزيينات كمي از جمله اشكال اسليمي (طرح‌هاي گياهان و ساقه‌هاي مارپيچ) نيز در آن‌ها مشاهده مي‌شود.
بام بندر لافت
يكي از ديدني‌ترين قسمت‌هاي روستاي لافت، محلي موسوم به بام لافت است كه در ميان دو بافت قديمي و جديد روستا قرار گرفته است و امكان تماشاي چهره ديروز و امروز لافت را برايتان فراهم مي‌كند.


جنگل هاي حفاظت شده حرا
جنگل هاي حفاظت شده حرا يكي از شاهكارهاي طبيعت در جزيره قشم هستند كه شهرت جهاني دارند و درختان مانگرو كه با آب شور و شرايط نامناسب به راحتي كنار مي‌آيند در آنجا مي‌رويند. براي رفتن به حرا بايد سوار قايق شويد و به همراه يك راهنماي محلي مسير كوتاهي را طي كنيد.
قلعه نادري لافت
قلعه مخروبه‌اي نزد اهالي با عنوان قلعه نادري يا نادرشاهي شناخته مي‌شود. آثاري از باروي قلعه، ۳۰ حلقه آب شيرين، ۳ بركه آب، ۲ آب انبار قديمي و باقيمانده ۴ برج، از آن بر جاي مانده است.
قلعه پرتغالي هاي بندر لافت
يكي ديگر از ديدني‌هاي بندر لافت، قلعه پرتغالي‌هاست كه در كنار گورستان قديمي روستا قرار دارد. اين قلعه به دستور آلفونسو آلبركرك، دريانورد پرتغالي در سال ۱۵۰۷ ميلادي ساخته شد. پرتغال به مدت ۱۱۰ سال بر راه بازرگاني دريايي بين هند و اروپا تسلط داشت و در اين مدت سازه‌هاي زيادي در جنوب ايران ساخته شد.

آب انبارهايي با سقف گنبدي
آب انبارها نقش مهمي در تامين آب شيرين سواحل جنوبي ايران دارند. مردم آن را با عنوان بركه، به معناي محل ذخيره آب باران، مي‌شناسند. حدود ۳۴ بركه با سقف‌هاي گنبدي شكل و سفيد رنگ در آنجا وجود دارد. بركه سنگي لافت يكي از ديدني‌ترين آن‌هاست كه در كنار چاه‌هاي تلا و قلعه نادري قرار دارد و تاريخ ساخت آن به ۴۰۰ سال پيش باز مي‌گردد.
اسكله باستاني
در بندر لافت آثاري از يك اسكله‌ وجود دارد كه ساخت آن به دوران مادها، هخامنشيان و ساسانيان برمي‌گردد و با سنگ‌هاي لبه‌دار ساخته شده است.
اكوموزه بندر لافت
درست رو به روي بندرگاه، موزه‌اي وجود دارد به نام اكوموزه لافت كه زندگي مردم لافت و معماري سنتي خانه آن‌ها را به نمايش گذاشته است. اتاقي به نام بادگير در موزه وجود دارد كه با رفتن درون آن با كاركرد بادگير و هواي مطبوعي كه ايجاد مي‌كند آشنا مي‌شويد.
براي ديدن ديگر مقاصد گردشگري به صفحه گردشگري مجله دلتا مراجعه كنيد.
 


برچسب: ايرانگردي، سفر، گردشگري، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۸:۱۳ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

پل طبيعت تهران ؛ بزرگترين پل پياده روي ايران

پل طبيعت، پل ارتباطي بين پارك‌هاي طالقاني و بوستان آب و آتش است. سازه‌اي عظيم كه به همت معماران ايراني ساخته شده است.


پل طبيعت تهران، يكي از نماد‎هاي شهر تهران است. سازه‌اي عظيم و بي‌نظير كه دو پارك شاخص پايتخت، يعني بوستان آب و آتش و بوستان طالقاني را به هم متصل مي‌كند. بزرگ‌ترين پل پياده‌روي ايران است و امكانات تفريحي بسيار عالي و مدرني دارد. اين گذرگاه مدرن مي‌تواند يك مقصد شب‌گردي خوبي براي خانواده‌ها باشد.

پل طبيعت تهران
پل طبيعت يك پل سه طبقه است كه به عنوان بزرگ‌ترين پل عابر پياده و يا به قولي غير‎خودرويي معروف شده است. با شهرتي جهاني كه جاذبه‌هاي زيباي آن به خصوص در شب، جزء يكي از مقاصد گردشگران و بازديدكنندگان است. اين پل سازه‌اي مدرن روي عرض بزرگراه مدرس در ارتفاع ۴۰ متري با نورپردازي‌هاي بي‌نظير و جلوه‌هاي ديدنيِ ويژه‎ ساخته شده است و تعدادي از شاهراه‌هاي اصلي تهران مانند بزرگراه مدرس، همت، رسالت و حقاني درست در برابر چشمان شما قرار مي‌گيرد.

 

بليط پل طبيعت تهران
ابتدا بايد بگويم شما هيچ هزينه‌اي براي بازديد از اين سازه نمي‌پردازيد و در واقع هزينه ديدن آن رايگان است و فقط كافي است براي رفتن به اين پل تصميم بگيريد.
ساعت بازديد پل طبيعت تهران
ساعت بازديد هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب است.

تفريحات و خوشمزه گردي
طبقه اول از هر دو پارك آب و آتش و پارك طالقاني، مي‌توانيد به سطح اول پل بياييد. فضايي ۱۴۵۰ متري كه كافي شاپ، گالري، رستوران، كافه و… در آن ايجاد شده است.
طبقه دوم، با فضاي سبز و گياهان چشم‌نواز، داراي سكوهايي در بخش شمالي و جنوبي است و به شكل يك  مسير حركتي براي پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و كالسكه طراحي شده است.
طبقه سوم يا بالاترين سطح، بعداً به پل اضافه شد و نيمكت‌ها و مكان‌هاي متعددي دارد كه فقط براي نشستن و ديدن مناظر روح نواز از ارتفاعي بلند است.
براي خوشمزه گردي مي‌توانيد از رستوران پل طبيعت استفاده كنيد و به كافه‌ها و فودكورت‌‌هاي مختلف و متنوع آن سر بزنيد و چشم‌انداز بي‌نظيري از شهر را تماشا كنيد.

 

چطور برويم؟
آدرس پل طبيعت تهران كجاست: تهران، ميدان ونك، بزرگراه حقاني، بعد از چهارراه جهان كودك، پارك آب و آتش

مسير دسترسي به پل طبيعت

از طريق بوستان آب و آتش: بايد از معابر فرعي ضلع شرقي خيابان آفريقا و بعد از عبور از چهارراه جهان كودك به خيابان ديدار جنوبي وارد شويد و به پارك آب و آتش برسيد.
از مسير بوستان جنگلي طالقاني: مي‌توانيد از مسير غرب به شرق بزرگراه حقاني و يا ايستگاه مترو حقاني وارد بوستان طالقاني شويد.
دسترسي به پل طبيعت با مترو: ايستگاه مترو حقاني به اين جاذبه گردشگري نزديك است و مي‌توانيد از آن با كمي پياده‌روي به مقصد برسيد.
از طريق اتوبوس: از پل سيد خندان يا ميدان ونك يا ميدان رسالت مي‌توانيد سوار اتوبوس‌هاي خط ونك – رسالت بشويد. در ايستگاه آب و آتش از اتوبوس خارج شده و به صورت پياده مسير را ادامه بدهيد.
دسترسي به پل طبيعت با تاكسي: از بسياري از مناطق تهران مي‌توانيد با تاكسي به اين پل برويد. ميدان رسالت، سيد خندان، ميدان ونك به صورت مستقيم به مقصد متروي حقاني مي‌روند و از آنجا پياده مي‌توانيد خود را به پل برسانيد.
براي مطالعه مطالب مشابه به مجله گردشگري ، مجله دلتا مراجعه نماييد.
 


برچسب: تهرانگردي، سفر، گردشگري، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۲:۱۵ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

آدرس اتاق فرار هاي تهران ؛ گردشگري هيجان انگيز

شايد باورتان نشود كه در همين تهران خودمان 14 اتاق فرار يا اسكيپ روم با سناريوهاي مختلف وجود دارد. درجه سختي آن‌ها متفاوت است و مي‌توانيد در هر گروه سني به اين بازي بپردازيد.

براي يك گردشگري متفاوت و هيجان‌انگيز مي‌توانيد سراغ يكي از جديدترين و پرطرفدارترين تفريحات تهران يعني اتاق فرار يا اسكيپ روم برويد. براي هر سني مناسب است و مي‌تواند يك تفريح لذت‌بخش براي گروه دوستان يا خانواده شما باشد.

اتاق فرار (Escape Room)
وقتي خود را به جاي شخصيت يكي از بازي‌هاي اسرارآميز، معماگونه و بعضاً ترسناك مي‌گذاريم هميشه لذت مي‌بريم. اما در اتاق فرار شما بايد نه در دنياي مجازي بلكه در دنيايي واقعي به حل معما بپردازيد، دقيقاً در پايتخت شگفت‌انگيز ايران، تهران. شما بايد در زماني محدود يعني در يك ساعت، مبارزه كنيد، فكر كنيد، شكست بخوريد و يا پيروز شويد. در اتاق فرار فقط يك ساعت زمان داريد تا معما را حل كنيد! معما چيست؟ “چگونه از اتاق فرار كنيم؟”

لذت از اتاق فرار تهران
زماني مي‌توانيد بيشترين لذت را از اتاق فرار ببريد كه كار گروهي خوبي را ارائه دهيد. بنابراين خوب است دوستان خود را همراه خود ببريد و يا مهم‌ترين كار را بكنيد: خانواده خود را همراهتان ببريد. مهارت‌هاي فكري، اطلاعات عمومي، دقت و توجه و خلاقيت و از همه مهم‌تر توجه به محدوديت‌ها مهم‌ترين چيزهايي است كه تنهايي به آن نخواهيد رسيد.

 

ليست ۱۴ اتاق فرار تهران
شايد باورتان نشود كه در همين تهران خودمان ۱۴ اتاق فرار يا اسكيپ روم با سناريوهاي مختلف وجود دارد.

نجات شهر عمارت دبيرالملك
خانه اسرار خانه ذهن زيبا- پاسداران
اتاق فرار فكركده- سعادت‌آباد
اتاق فرار- خيابان اميركبير
شام آخر- جردن، ميراث لاله- پارك لاله
قرنطينه فرهنگ‌سراي رسانه
تهران ۱۳۴۶- خيابان نوفل لوشاتو
اتاق فرار ريپتون- ستارخان
گاراژ متروكه- پارك وي
جعبه سياه- خيابان فاطمي
انيگما- برج ميلاد
فرار از زندان- خيابان دولت
اسكيپ روم- كريمخان
معماي تسلاي- مجموعه كوروش و…


تورهايي براي اتاق فرار تهران
برخي از سايت‌هاي تخفيف جاذبه‌هاي گردشگري، براي اتاق فرار تهران اقدام به برگزاري تورهاي متعددي مي‌كنند كه مي‌توانيد با كمي جستجو در اينترنت آن‌ها را بيابيد. البته مركز بازي‌هاي فكري علاوه بر تهران در شهرهاي كرج، شيراز، اصفهان، كرمان و اهواز نيز مراكز مشابه را راه‌اندازي كرده است. كافي‌شاپ‌هايي در شهرهاي بزرگ ايران وجود دارند كه فضايي را جهت انجام بازي فكري تعبيه كرده‌اند.

 

رزرو اتاق فرار به‌صورت اينترنتي انجام مي‌شود.
حداكثر گروه‌هاي ۷ نفره مي‌توانند وارد اتاق فرار شوند. اگر بيشتر از ۷ نفر باشيد مي‌توانيد دو دوره اتاق فرار را رزرو كنيد.
هزينه حدودي رزرو اتاق فرار نفري ۳۰ هزار تومان و بيشتر است.
درجه سختي سناريوهاي اتاق فرارهاي تهران با يكديگر متفاوت است.
حتما از قبل، راهنماي بازي اتاق فرار و قوانين اسكيپ روم را مطالعه كنيد.
براي خواندن مطالب بيشتر گردشگري با مجله گردشگري مجله دلتا بمانيد.


برچسب: تهران، تهرانگردي، سفر، گردشگري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۸:۵۱ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

پارك آبي دبي ، شهر موج هاي هيجان انگيز

 بيشترين سرگرمي مخصوص كودكان و خانواده‌ها در بخش درياچه يوها قرار دارد. بيش از 100 بازي مختلف كه والدين هم مي‌توانند در كنار فرزندان خود تفريح كنند.

پارك‌هاي آبي و شهربازي‌هاي شاخص دنيا براي گردشگراني كه با فرزندانشان سفر مي‌كنند يكي از شاخص‌ترين مقاصد گردشگري است، طرفداران زيادي دارد و از بهترين انتخاب‌هاست. يكي از مشهورترين اماكن تفريحي، پارك آبي دبي با نام وايلد وادي است. وسايل بازي آبي متعددي دارد كه هر يك از آن‌ها در نوع خود بي‌نظير است.

پارك آبي دبي
پارك وايلد وادي، هفتمين پارك آبي برتر دنياست و بزرگترين استخر موج خاورميانه را دارد. يكي از مهم‌ترين جاهاي ديدني دبي است و امكانات رفاهي و تفريحي قابل توجهي در اين پارك فراهم شده است. جزء ده پارك آبي برتر دنيا است كه در يكي از بهترين مناطق دبي، در ساحل جميرا، مقابل هتل برج العرب قرار دارد و گردشگران را به شور و هيجان وامي‌دارد. در سال ۱۹۹۹ ميلادي و در فضايي باز ساخته شده است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با ديگر مقاصد تفريحي دبي “مكان هاي تفريحي دبي را بشناسيد” را مطالعه كنيد.

 

اين پارك حدود ۳۰ نوع سرگرمي دارد كه سرسره ۳۳ متري، استخر موج و ساحل حمام آفتاب آن جزء شناخته‌شده‌ترين‌ها است. به علاوه گواهينامه ايزو (ISO) را از آن خود كرده كه نشان مي‌دهد اين مجموعه تفريحي به صورت كاملاً استاندارد ساخته شده‌است.

وسايل بازي پارك آبي وايلد وادي دبي
سرسره سقوط آزاد جميرا سكيرا | Jumeirah Sceirah
جميرا سكيرا، محبوب‌ترين سرسره وايلد وادي است. دو محفظه دارد و وقتي وارد آن شويد شمارش معكوس اعلام مي‌شود و قبل از آن كه آمادگي كامل را پيدا كنيد، زير پاي‌تان خالي شده و به معناي واقعي سقوط مي‌كنيد، سپس درون سرسره‌اي بزرگ و سرپوشيده سر مي‌خوريد. جالب است به شما بگويم سرعت اين بازي به ۸۰ كيلومتر در ساعت هم مي‌رسد!

قايق و درياچه يوها | Juha’s dhow and lagoon
سرگرمي‌هاي مخصوص كودكان و خانواده‌ها در اين بخش قرار دارد. بيش از ۱۰۰ بازي مختلف شامل ۵ سرسره، تفنگ‌هاي آبپاش، دوش‌هاي آبپاش و استخرهاي كودك كه والدين هم مي‌توانند در كنار فرزندان تفريح كنند.

سفر يوها | Juha’s journey
قسمت سفر يوها، بخش تفريحات آرام و لذتبخش پارك آب دوبي است. يكي از پرطرفدارترين بخش‌هاي وايلد وادي است با نام رودخانه آرام. در مجموع ۳۶۰ متر طول دارد و آب با شدت كمي در جريان است. مي‌توانيد با تيوپ‌هاي يك يا دو نفره در اين رودخانه حركت كنيد و از مناظر اطراف لذت ببريد. تونل‌هاي كوچك، بزرگ و آبشارهايي در اين رودخانه هستند كه مسير را جذاب‌تر مي‌كنند.
رودخانه خروشان | Action River
در رودخانه خروشان، جريان‌هاي ۱۰۰،۰۰۰ ليتري آب، وضعيت متلاطمي را درون رودخانه به وجود مي‌آورد و با موج‌هاي يك متري غافلگير خواهيد شد. عمق كمي دارد اما بهتر است جليقه نجات بپوشيد.

استخر موج | Wave pool
اين استخر بزرگ‌ترين استخر موج در خاورميانه و با كيفيتي قابل قبول ساخته شده است. با موج‌هاي بزرگ و كوچك كه گاه بلندي موج‌ها به ۱.۵ متر هم مي‌رسد. تمام افراد با هر سني مي‌توانند براي تفريح و آب بازي به اين استخر بروند، البته كودكان بايد همراه والدين خود باشند و كساني كه شنا بلد نيستند بايد جليقه بپوشند.
براي خواندن مطالب مرتبط با گردشگري به مجله دلتا و مجله گردشگري آن مراجعه كنيد.
 


برچسب: جهانگردي، دانستني هاي سفر، دبي، گردشگري، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۱:۲۲ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

روستاي برغان ؛ جاهاي ديدني كرج

از برغان آلو و الك بخريد! هر دو در آشپزي به كارتان مي‌آيد. عكاسي كنيد و از جاذبه‌ها و زيبايي‌هاي روستاي برغان حسابي ديدن كنيد.

روستايي چهارفصل با طبيعتي بسيار زيبا در نزديكي شهر كرج در دامنه جنوبي روستاي البرز قرار گرفته است. روستاي برغان يكي از جلوه‌هاي بي‌نظير طبيعت است و براي ساكنان پايتخت و استان البرز به عنوان يكي از مقاصد تعطيلات آخر هفته شناخته مي‌شود. به سبب داشتن باغات و مزارع و رودخانه‌هاي خروشان يكي از مقاصد تماشايي براي گردشگران شناخته شده است و به همين سبب به عنوان روستاي توريستي ديدني محسوب مي شود.‌

پل تاريخي روستاي برغان
مسير رفتن به روستاي برغان
كمي قبل تر روستاي برغان يكي از جاهاي ديدني تهران به شمار مي‌رفت. حالا اما در استان البرز قرار دارد و يكي از روستاهاي نزديك كرج محسوب مي‌شود. برغان بين كرج و هشتگرد قرار گرفته و فاصله تهران تا برغان هم چندان زياد نيست، در محدوده ساوجبلاغ استان البرز قرار دارد و براي رفتن به برغان كافيست ۱۳ كيلومتر از كرج دورشويد. براي رسيدن به برغان، دو مسير وجود دارد. از كرج – گوهردشت، جاده آتشگاه به سمت اين روستا برويد و يا از اتوبان كرج- قزوين تابلوي كردان را كه ديديد به سمت راست رفته و پس از كردان به سمت برغان برويد.

 

جاهاي ديدني برغان
برغان فقط يك روستا نيست! مجموعه كاملي از ديدني‌هاي تاريخي و طبيعي را يكجا در خود جمع كرده است. به داشتن باغ‌هاي ميوه به ويژه آلو شهرت دارد، بنابراين بخش بزرگي از روستا و اطرافش زمين‌هايي با كاربري كشت است. كوچه باغ‌هاي باصفايي هم دارد كه جان مي‌دهد براي عكاسي.

افزون بر آن تكيه‌هاي برغان شهرت تاريخي دارند. درِ يكي از اين تكيه‌ها سوژه‌اي منحصربه‌فرد براي عكاسان است. به اين در به اندازه‌اي قفل و دخيل بسته‌اند كه چيزي از بافت اصلي آن ديده نمي‌شود. يك درخت سيب قديمي در مركز روستا قرار دارد. از گذشته‌هاي دور تا كنون، مردم روستا شب‌هاي جمعه دور اين درخت جمع مي‌شدند و براي حاجت روايي شمع روشن مي‌كردند. ديدنش خالي از لطف نيست.

 

بقاياي يك كاروانسراي عباسي از ديگر ديدني‌هاي روستاست. كاروانسرا هنوز بازسازي نشده است. مسجد جامع ۸۰۰ ساله روستا نيز با آن چنار قديمي‌اش از ديگر ديدني‌هايي است كه نظر شما را به خودش جلب مي‌كند. پل قديمي برغان كه ابتداي روستا قرار دارد، از ديگر جاذبه‌هايي است كه مي‌توانيد ببينيد. اين پل تاريخي مربوط به دوران صفويان است. رودخانه زير پل هم از زيبايي‌هاي روستا به شمار مي‌رود.

 

بهترين فصل سفر
هر وقت فرصت داشتيد مي‌توانيد اين روستا را ببينيد! اين روستا در همه فصول سال زيباست. بهار و تابستان، پاييز و زمستان منتظر ورود گردشگران است. از آنجا كه به كلان شهرها نزديك است و جاده استانداردي دارد، در هيچ موقع از سال براي رفتن به آنجا با مشكل روبه‌رو نمي‌شويد. زمستانش هم بسيار ديدني است، اگر از آن دسته از برف پيماها هستيد. اين روستا برايتان شگفتي آفرين خواهد بود.

 

نكات مهم در بازديد از روستاي برغان
در فصل ميوه‌دهي باغ‌ها، ميوه تازه بخريد. وقتي فصل ميوه تمام شد، از خشكبار روستا بخريد و با خودتان به منزل بياوريد. آلوهاي خورشتي برغان شهرت جهاني دارند. چرا شما از اين محصول لذيذ مصرف نكنيد؟ شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد مردم برغان به الك سازي شهرت دارند و الك، صنايع دستي اين روستا محسوب مي‌شود. هر خانه و آشپزخانه‌اي به الك نياز دارد. الك برغاني بخريد.

 

نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي ويژه
از نگاه مجله گردشگري مجله دلتا افرادي كه معلوليت حركتي دارند هم، مي‌توانند از روستا بازديد كنند. روستا تقريبا مسطح است و حركت ويلچر بدون مشكل خاصي انجام مي‌شود. به جز بعضي مناطق مثل قسمت‌هايي از رودخانه، بقيه جاهاي روستا براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي ويژه مناسب به نظر مي‌رسد. همچنين اين روستا مي‌تواند مقصد سفري خوب براي خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم باشد. طبيعت روستا و چشم‌اندازهاي محيطي اطرافش مي‌تواند در درك محيطي به اين كودكان كمك كند.


برچسب: كرج، ايرانگردي، سفر، گردشگري، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۷:۴۳ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

سفرهاي داغ در سرماي زمستان

دزفول يكي از قديمي‌ترين شهرهاي ايران است. درجنوب غربي استان خوزستان قرار گرفته و قدمت آن به زمان ساسانيان مي‌رسد. يكي از مقاصد گردشگري براي زمستان 2020 كه جاذبه‌هاي گردشگري متعددي هم دارد.

اگر دنبال منطقه‌اي گرم در زمستان سرد هستيد، چند پيشنهاد براي شما داريم. قيمت‌ها در فصل زمستان معمولاً پايين‌تر است و اگر علاقمند به سفر با خودروي شخصي هستيد، جاده‌ها و خيابان‌هاي شهرهاي توريستي هم خلوت‌تر هستند. اما اگر از سوز سرما و هواي ابري و بارش‌هاي مكرر زمستان دل خوشي نداريد مي‌توانيد اين مطلب را تا انتها مطالعه كرده و يك مقصد گرم براي سفر زمستان ۲۰۲۰ خود بيابيد.

 

 مقاصد سفر در زمستان
چابهار – سيستان و بلوچستان
هواي بندر چابهار در زمستان شبيه به بهار است. از رطوبت هوا كاسته مي‌شود و هواي شرجي ساحل جاي خود را به نسيم و بادهاي خنك مي‌دهد. شهر چابهار پر است از جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي. مردم باصفايي هم دارد كه مسافران را راهنمايي مي‌كنند. شما مي‌توانيد از پديده گلفشان، كوه‌هاي مينياتوري و به خصوص ساحل درك هم ديدن كنيد. جاهاي ديدني چابهار را در زمستان ۲۰۲۰ از دست ندهيد.
پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با ساحل روستاي دَرَك “ساحل درك ؛ پيوند كوير و دريا” را مطالعه كنيد.

دزفول – خوزستان
دزفول يكي از قديمي‌ترين شهرهاي ايران است. در جنوب غربي استان خوزستان قرار گرفته و قدمت آن به زمان ساسانيان مي‌رسد. يكي از آثار ديدني آن پل جهان است كه روي رود خروشاني بسته شده و يكي از بهترين‌ها در سبك خودش شناخته مي‌شود.
آثار باستاني بي‌نظيري مثل خانه تيزنو، آسياب رعنا و مسجد جامع و بازار قديمي دزفول و طبيعت بكر و منحصربه‌فردي مثل دشت لاله‌هاي واژگون از جاهاي ديدني خوزستان است. يك دره هيجان‌انگيز هم در اطراف شهر وجود دارد به نام ” دره توبيرون ” كه در نتيجه هزاران سال فرسايش آبي در كوه و تپه‌ها به وجود آمده و مي‌تواند يك مقصد هيجان‌انگيز براي گردشگران باشد.

بندرعباس – هرمزگان
بندرعباس شهر ساحل و آفتاب است. به جزيره‌هاي اطراف به راحتي دسترسي دارد و محلي است براي بازارهاي هيجان‌انگيز. مركز خريدهايش قيمت‌هاي مناسبي هم دارد. مجتمع‌هاي تجاري سيتي سنتر، زيتون، سرو و رويال مي‌توانند مقصدي عالي براي پاساژگردي باشند. چندين بازار محلي هم وجود دارد كه مي‌توانيد با مراجعه به آن‌ها سوغاتي‌هاي خانگي و محصولات دست‌ساز تهيه كنيد.
طبيعت و مكان‌هاي تاريخي نيز مانند چشمه آب گرم گنو، حمام گله‌داري و عمارت كلاه فرنگي از معروف‌ترين ديدني‌هاي اين شهر هستند. فراموش نكنيد حتماً در سفر به اين شهر قليه ماهي و قوزي گوشت را امتحان كنيد.

مشهد – خراسان
خيلي از ما فقط به قصد زيارت امام رضا (ع) به مشهد سفر مي‌كنيم. اما قضيه از اين قرار است كه اين شهر زيارتي جاذبه‌هاي توريستي بسياري هم دارد كه آبشار آبگرم يكي از آن‌هاست. خيلي از گردشگران براي سفرهاي زمستان ۲۰۲۰ مقصد آبشار آبگرم مشهد را انتخاب كرده‌اند. تنها آبشار ايران كه آب گرمي دارد و دماي آن به حدود ۴۰ درجه هم مي‌رسد! اين آبشار در حدود ۵ كيلومتري جاده مشهد به كلات نادري قرار دارد و در نزديكي روستاي آبگرم مي‌توانيد سراغ آن برويد.

تفت – يزد
تفت به خاطر قرار گرفتن در دامنه شيركوه، آب‌و‌هواي خنك اما نه خيلي سرد دارد. بافت كلي شهر از باغ و خانه‌هاي قديمي تشكيل شده و اگر كمي به برف علاقمند باشيد در اطراف شهر محلي براي اسكي و برف بازي هم وجود دارد.
باغ صدري، آتشكده چم و روستاي سخويد از جاهاي ديدني در شهر تفت است و حال و هواي تاريخي دارد. آبشار و تفرجگاه درگهان نيز به دليل داشتن محيطي بكر و طبيعي و همچنين يك آبشار زيبا در دسته مكان‌هاي ديدني براي سفر در زمستان ۲۰۲۰ قرار دارد.
براي آشنايي با ساير جاهاي ديدني در مجله دلتا به مجله گردشگري مراجعه كنيد
 


برچسب: دانستني هاي سفر، سفر، گردشگري، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۹:۲۹ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

هتل كوروش كيش ، نخستين هتل سبز ايران

هتل كوروش در نزديكي مراكز تجاري بنا شده و با وجود پله هاي ورود به هتل، براي تردد معلولان، رمپ مناسب و ويلچر در نظر گرفته شده است.

هتل كوروش كيش در سال ۱۳۹۷ در اين جزيره زيبا افتتاح شده است. امكاناتي منطبق بر استانداردهاي روز دنيا و پرسنلي مجرب و خوش‌برخورد دارد. لابي هتل ۵ ستاره كوروش با نورپردازي‌ها و دكوراسيون چشم‌نواز فضاي مناسبي را براي مهمانان هتل ايجاد و مكاني آرامش‌بخش براي دورهمي‌هاي دوستانه، استراحت بعد از يك خريد طولاني و بازگشت از تفريحات متعدد كيش فراهم است.

اين هتل به سيستم استفاده از انرژي خورشيدي مجهز است و در بسياري از قسمت‌ها از آن بهره مي‌برد، به همين دليل عنوان نخستين هتل سبز ايران را از آن خود كرده است. همچنين رعايت استانداردهاي زيست محيطي در تمام مراحل ساخت آن از ديگر ويژگي‌هاي بارز هتل كوروش است.

 

هتل كوروش كيش كجاست ؟
هتل كوروش در ميدان پرديس كيش بنا شده‌است. دسترسي آسان به جاذبه‌هاي گردشگري جزيره و تفريحات آبي كيش دارد. براي علاقمندان به خريد و پاساژگردي هم تا مجتمع خريد پرديس ۱ و ۲ فاصله چنداني ندارد. به علاوه اينكه تور گردشگري جزيره آماده راهنمايي مسافران است و هميشه تاكسي جلوي ورودي هتل براي بردن مسافران به نقاط دلخواه آماده است. با وجود پله هاي ورود به هتل، براي تردد معلولان  “رمپ” مناسب و ويلچر در نظر گرفته شده است.

 

اتاق ها و امكانات هتل كوروش
هتل كوروش كيش ۱۶ طبقه و ۱۹۸ واحد اقامتي دارد. داراي اتاق‌هاي دو تخته استاندارد‌، دو تخته رو به دريا، سه تخته استاندارد، سه تخته رو به دريا، سوئيت رويال يك خوابه رو به جزيره، سوئيت رويال دو خوابه رو به جزيره و سوئيت رويال دو خوابه رو به دريا است. امكانات اتاق‌ها نيز شامل تهويه مطبوع ، حمام‌، كانال‌هاي تلويزيوني‌، امكان دسترسي به اينترنت از داخل اتاق، خدمات ۲۴ ساعته روم سرويس، سيستم پيشرفته كنترلي سرتختي، سالن ورزشي و استخر و ماساژ، فروشگاه‌ها و… است.


پذيرش ۲۴ ساعته، خدمات خشكشويي و اتو ، خدمات بيدار باش، دستگاه واكس كفش، فكس ، فتوكپي، خدمات CIP (تشريفات ويژه) و خدمات ترانسفر فرودگاهي رايگان نيز از ديگر امكانات هتل كوروش كيش است.

رستوران هتل كوروش كيش با سرو غذاهاي خوشمزه و تنوع غذايي بالا اعم از غذاهاي ايراني، فرنگي، دريايي و… به علاوه صبحانه‌هاي بي‌نظير با ساعت سرو مناسب از امتيازات هتل محسوب مي‌شود. همچنين اين رستوران ۳۵۰ نفر ظرفيت دارد و براي برگزاري مهماني‌ها در جزيره نيز آماده سرويس‌دهي است.

 

نكاتي درباره هتل
ورود اتباع خارجي بلامانع است.
استخر هتل رايگان است. ( براي كودكان زير ۵ سال استفاده از استخر مجاز نيست)
ترانسفر فرودگاهي دارد.
صبحانه بوفه رايگان است.
تحويل اتاق ساعت ۱۴ و تخليه اتاق ساعت ۱۲ است.
هزينه هتل براي كودكان زير ۵ سال، رايگان است.
اگر دو كودك زير ۵ سال داشته باشيد، هزينه يك كودك دريافت مي‌شود.
سرويس بهداشتي موجود در اتاق‌ها فرنگي است.
چايخانه دارد و در آن قليان سرو مي‌شود.
استعمال سيگار و قليان در داخل اتاق ممنوع است.
پذيرش خانم تنها فقط با ارائه مدارك شناسايي معتبر امكان‌پذير است.
چاي ساز در اتاق دارد.
براي آشنايي با بهترين هتل ها به صفحه هتل هاي مجله دلتا مراجعه كنيد.


برچسب: هتل، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۸:۱۳ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

قلعه ماركوه رامسر با چشم انداز دشت ، كوه و دريا

قلعه ماركوه در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است و به دوران پس از اسلام تعلق دارد. از اين قلعه وسيع فقط سه برج باقي مانده كه يكي از آن‌ها امروز براي نگهباني اين قلعه استفاده مي‌شود.

قلعه ماركوه رامسر بر روي كوهي به همين نام واقع شده است و قدمت بالايي دارد. اين بنا در گذشته كاربرد نظامي و ۶۰۰ مترمربع مساحت داشته است. محلي‌ها آن را مَركو مي‌گويند. سفر به قلعه ماركوه رامسر يك طبيعت‌گردي بي‌نظير است و هنگامي كه روي بلندي قلعه قرار بگيريد، مناظر بي‌نظيري از طبيعت را خواهيد ديد. چشم‌انداز اين قلعه گردشگران خارجي و داخلي بسياري را به سوي خود مي‌كشد و يكي از جاهاي ديدني رامسر است.

 

قلعه ماركوه در آثار ملي ايران ثبت شده است و به دوران پس از اسلام تعلق دارد. از اين قلعه وسيع فقط سه برج نگهباني باقي مانده كه يكي از آن‌ها امروز براي نگهباني اين قلعه شگفت‌انگيز استفاده مي‌شود. هواي بسيار خوبي دارد و چشم‌انداز بي‌مانندي از درياي خزر، ارتفاعات سرسبز البرز، دشت‌ها و مزارع برنج و همچنين روستاهاي اطراف كه براي عكاسي بسيار مناسب است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با فرودگاه رامسر “فرودگاه رامسر ،معرفي فرودگاه‌هاي ايران” را مطالعه كنيد.

گردشگري
عكاسي و پياده روي كنيد
مناظر و مسير، چشم‌انداز بي‌نظير ماركوه، گردشگران و توريست‌هاي خارجي همه مي‌تواند سوژه خوبي براي عكاسي باشد.
كوهپيمايي كنيد
پله‌هاي قلعه ماركوه به تنهايي خود يك كوهپيمايي سبك است؛ اما دامنه‌هاي كوه هم مي‌تواند براي يك كوهپيمايي عالي باشد.

در رامسر به گشت و گذار بپردازيد
رامسر عروس شهرهاي شمالي است. ساحلي بسيار ديدني دارد و مي‌تواند مقصد مناسبي براي خريد سوغات و غذاهاي محلي باشد. همچنين مي‌توانيد از تفريحات آنجا مانند تله كابين رامسر هم لذت ببريد.
به تنكابن و شهسوار سر بزنيد
شهسوار از شهرهاي زيبايي است كه در مسير ماركوه قرار دارد. همچنين رفتن به ساحل باروژ تنكابن هم خالي از لطف نخواهد بود.
در ييلاقات اطراف ماركوه بگرديد
روستاي جواهرده، جنت رودبار، درياسر و حاشيه جنگل‌هاي دالخاني، دوهزار و سه هزار از مناطق سرسبز در غرب مازندران است كه گردشگران را براي ديدن اين همه زيبايي به سوي خود مي‌كشانند.
پله هاي قلعه ماركوه
براي بازديد از اين قلعه بايد ۳۱۱ پله سيماني را بالا برويد. مسيري هموار كه از بين باغ‌ها، درختان و مناطق بسيار سرسبز مي‌گذرد. گذر از پله‌هاي قلعه ماركوه بسيار آسان است و زمان كوتاهي مي‌برد. ابتدا منظره برج بلند سنگي را خواهيد ديد كه با دور زدن آن از سمت جنوب شرقي وارد قلعه خواهيد شد.

قلعه ماركوه كجاست؟
آدرس قلعه ماركوه: مازندران، شهرستان رامسر، بخش كتالم، محدوده ميان نياسته و كرد محله، جاده ماركوه

از سمت جاده چالوس و استان مازندران
حدود ۱۵ كيلومتر بعد از تنكابن در سمت چپ‌تان جاده ميرزاكوچك‌خان جنگلي قرار دارد. وارد جاده كه شديد پس از حدود ۳ كيلومتر در دومين تقاطع تابلوي ماركوه را خواهيد ديد كه شما را به چپ و جاده تلار راهنمايي مي‌كند. پس از ۲ كيلومتر، به ابتداي مسير اختصاصي ماركوه مي‌رسيد كه ۷۰۰ متر بعد به شما امكان پارك خودرو و ورود به قلعه را مي‌دهد.

از جاده قزوين رشت و سمت رامسر
از ميدان معلم رامسر، مسير بلوار باهنر و سپس كاشاني را در پيش بگيريد، در ادامه به سمت كرد محله برويد و وارد جاده تلار شويد و به ابتداي مسير اختصاصي ماركوه برسيد.
ساعت بازديد قلعه ماركوه
در طول روز و روشنايي هوا مي‌توانيد در هر زمان از قلعه بازديد كنيد. پس از غروب، مسير و خود قلعه تاريك است، شما ممكن است بتوانيد مسير قلعه را تا بالاي كوه در شب هم بپيماييد؛ اما براي بازديد از خود قلعه اجازه ورود شما با نگهبان خواهد بود.

براي آشنايي بيشتر با ساير مطالب گردشگري به مجله دلتا و مجله گردشگري مراجعه كنيد.
 


برچسب: ايرانگردي، سفر، گردشگري، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۲:۴۸ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

جاهاي ديدني تفليس، عروس زيباي قفقاز (+ويدئو)

چشمه‌هاي آب گرم، يكي از جاهاي ديدني تفليس است كه در محله حمام‌ها قرار دارند. بخشي از بافت تاريخي تفليس كه تعداد زيادي ساختمان قديمي روي تعداد زيادي چشمه آب گرم معدني ساخته شده‌اند.

جاهاي ديدني تفليس هر سال هزاران ايراني را به سوي خود مي‌كشاند. به تفليس عروس قفقاز مي‌گويند و پايتخت گرجستان است. در واقع تفليس يك پارك‌رود بزرگ و زيباست. يعني يك رودخانه بزرگ دارد كه از وسط شهر مي‌گذرد و به شهرهايي كه رودخانه از ميان‌شان مي‌گذرد، پارك‌رود مي‌گويند. ۳۶ كيلومتر از رودخانه از وسط شهر تفليس مي‌گذرد و در طول رودخانه هم پارك‌هاي زيبايي ساخته‌ شده كه براي گردشگران جذاب و سرگرم كننده است.

تفليس
تفليس شهري زيبا و كهنسال است. بيش از ۱۵۵۰ سال از عمر آن مي‌گذرد و فقط ۱/۵ ميليون نفر جمعيت دارد. هرچند براي يك كشور پايتخت خلوتي‌ است اما شهري كه نه ترافيك داشته باشد و نه آلودگي هوا، حتماً جاي خوبي براي ديدن، سفر و زندگي است. به داشتن چشمه‌هاي آب گرم معدني شهرت دارد و مي‌توان براي يك تور چند روزه روي آن حساب كرد.

 

 

جاهاي ديدني تفليس
تفليس در موقعيت جغرافيايي ويژه‌اي قرار دارد و رودخانه زيبايي كه از ميان شهر مي‌گذرد هم بيش از پيش به جذابيت آن افزوده است. تاريخي طولاني دارد. همين‌ها سبب مي‌شود ديدني‌هاي زيادي داشته باشد. با ما بمانيد تا به جاهاي ديدني تفليس سر بزنيم.

ميدان آزادي و خيابان روستاولي
تقريباً هر شهر ميدان آزادي دارد و تفليس هم از داشتن ميدان آزادي محروم نيست. مي‌توانيد گشتي در اين ميدان بزنيد. ضمن اينكه خيابان‌گردي در خيابان‌هاي مهم هر شهر هم يكي از اركان مهم گردشگري است. در مهم‌ترين خيابان تفليس قدم بزنيد و زيبايي‌هايش را به چشم ببينيد. پارلمان گرجستان، سالن اپرا و باله، موزه مردمي گرجستان، آكادمي علوم گرجستان و بسياري از ساختمان‌هاي مهم دولتي و غيردولتي تفليس در اين خيابان قرار دارند.

درياچه ليسي
درياچه ليسي آب شور دارد. در شمال شهر قرار گرفته و جان مي‌دهد براي ماهيگيري و پرنده نگري. چندان بزرگ نيست؛ اما براي گردشگران اغواكننده به نظر مي‌رسد. همچنين پيدا كردن سوژه‌هاي عكاسي در كنار اين درياچه مي‌تواند بسيار راحت باشد.
محله حمام ها
محله حمام‌ها يكي از باشكوه‌ترين جاهاي ديدني تفليس است و از مناطق بافت تاريخي تفليس به شمار مي‌رود. به اين صورت است كه تعداد زيادي ساختمان قديمي روي تعداد زيادي چشمه آب گرم معدني ساخته شده‌اند و در گذشته، صرفاً كاربري نظافتي نداشته است بلكه جشن‌هاي بزرگي كه ريشه در فرهنگ مردم محلي تفليس دارد، در اين حمام‌ها برگزار مي‌شده‌اند.
جالب است به شما بگويم داستان تولد تفليس اينگونه بود كه يكي از پادشاهان گرجستان زماني كه به قصد شكار در دشت و دمن تفريح مي‌كرد، متوجه اين چشمه‌ها شد و اينقدر خوشش آمد كه دستور داد همين جا شهري بنا كنند.

پل صلح
پل صلح يك سازه تازه تاسيس است، مثل پل طبيعت براي تهران. پل صلح ساخته شد تا قسمت‌هاي قديم و جديد شهر را به هم متصل كند. پل صلح روي رودخانه كورا ساخته شده و نورپردازي منحصربه‌فردي دارد.
شهر تاريخي سيقناقي
يكي از شهرهاي تفليس شهر هرتي است كه بعدها به سيقناقي شهرت يافت، به عصر حجر برمي‌گردد. شهر باستاني سيقناقي يكي از زيباترين جاهاي ديدني تفليس محسوب مي‌شود. در دنيا نيز يكي از زيباترين شهرهاي تاريخي جهان است. ديدنش را از دست ندهيد. اين شهر ۱۲۰ كيلومتر دورتر از تفليس است. با اين حال ارزش ديدن و وقت گذاشتن دارد.

شهر سنگي اوپليستيخه
اوپليستيخه حيرت‌انگيز است! تنها شهر سنگي دنيا. اين شهر يكي از منحصربه‌فردترين جاهاي ديدني تفليس به شمار مي‌رود. اوپليستيخه شهري غار مانند است كه سه طبقه دارد. هر سه هم در زير زمين. روي شهر هم يك قصر سلطنتي ساخته‌اند. گفته مي‌شود اين قصر مربوط به قرن ۱۰ ميلادي است.
نكات مهم در سفر به تفليس
مجسمه مادر گرجستان بر فراز بلندي‌هاي تفليس قرار دارد. سر بگردانيد تا نماد گرجستان جديد را پيدا كنيد. تقريباً از همه جاي شهر قابل ديدن است. در تفليس ۵ درياچه قابل قايقراني وجود دارد. خودتان را به ديدن آنها دعوت كنيد. يكي از آنها به حدي بزرگ است كه گرجي‌ها به آن دريا مي‌گويند. تفليس تقريباً در تمام روزهاي سال بارندگي دارد. از باران‌ها نترسيد. شهر را پر از نور و زيبايي و رنگ مي‌كنند. خوش مي‌گذرد. شايد داشتن ژاكت و چتر، فكر بدي نباشد.
مي‌توانيد زيبايي هاي جاهاي ديدني تفليس را در ويدئو تهيه شده در مجله گردشگري مجله دلتا مشاهده كنيد.


برچسب: جهانگردي، مجله دلتا، فرودگاه، گردشگري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۶:۴۲ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)

كوير دق سرخ ، جاهاي ديدني اصفهان

كويرها خود به خود آنچنان پديده‌هاي شگفت‌انگيزي هستند كه به تنهايي يكي از قطب‌هاي گردشگري به حساب مي‌آيند. تورهاي گردشگري كوير دق سرخ آسمان تاريك آنجا و رصد ستارگانش، سكوت و آرامش بي‌نظيرش، حيات وحش بكرش و پديده‌هاي جذاب زمين شناسي آن را به عنوان جاذبه‌هاي تماشايي آنجا مثال مي‌زنند.

شهر زواره از توابع  شهرستان اردستان است. در شمال استان اصفهان و در جنوب كوير نمك قرار گرفته. برخي تاريخ‌دانان مي‌گويند زادگاه كاوه آهنگر است. قدمتي كهن و باستاني دارد و نامش را از زواره برادر رستم گرفته‌اند. از قرن چهارم با عنوان مدينه السادات ناميده شد و در طي قرون گذشته تاريخ‌دانان بسياري در آثار خود به نام زواره و شخصيت‌هاي برجسته آن پرداخته‌اند. ساختار گلي زواره و معماري ايراني اصيل آن هميشه اين‌جا را به يك مقصد عالي براي توريست‌هاي خارجي تبديل كرده است. اما آنچه جالب توجه است اينكه اين روزها و در فصل سفر به كوير، كوير دق سرخ زواره بسيار مورد توجه قرار گرفته است.

 

دق سرخ
كوير دق سرخ وسعتي به طول تقريبي ۵۰ كيلومتر و عرض ۲۰ كيلومتر را در شمال شرقي شهر زواره از آن خود كرده است. با كوه‌هايي كم ارتفاع در كنار جنگل‌هاي تاغ كه از كوير مركزي ايران جدا شده است. يكي از جاذبه‌هاي اين كوير هم تپه شني بزرگي است كه تقريباً در مركز اين كوير قرار دارد و آشيانه عقاب‌هاي منطقه است. جايي كه در ميان بيشتر كويرنوردان به آشيانه عقاب معروف شده است. جالب است به شما بگويم در اين كوير معادن نمك، طلا و سرب وجود دارد و احتمالاً نفت نيز در آن پيدا مي‌شود.

يك لايه نمك با ضخامت متغير سطح كوير را پوشانده است. شب‌ها روشنايي مهتاب بر اين دشت نمك مي‌تابد و بلورهاي نمك نور را بازتاب مي‌دهند. اين عارضه سطح كوير را به شكل چشم‌نوازي درخشان مي‌كند و مانند آينه‌اي خرد شده در هر گوشه كوير پراكنده است. از اين روست كه كوير دق سرخ مأواي كمپ زنان و علاقمندان به كمپينگ در كوير است.

علاوه بر اين زمين‌ها، چندضلعي‌هاي نمكي حاشيه كوير شكل ديگري است كه چشم‌اندازي ديدني دارد و گاهي ارتفاع آن‌ها تا ۱۵ سانتي‌متر هم مي‌رسد. در محدوده مياني كوير به دليل نمك فوق‌العاده‌ زيادي كه دارد، حتي گياهان نمك‌دوست نيز به چشم نمي‌خورند.

 

دق سرخ جاذبه گردشگري
كوير نوردي
كويرها خود به خود آنچنان پديده‌هاي شگفت انگيزي هستند كه به تنهايي يكي از قطب‌هاي گردشگري به حساب مي‌آيند. تورهاي گردشگري كوير دق سرخ آسمان تاريك آنجا و رصد ستارگانش، سكوت و آرامش بي‌نظيرش، حيات وحش بكرش و پديده‌هاي جذاب زمين شناسي آن را به عنوان جاذبه‌هاي تماشايي آنجا مثال مي‌زنند. همانجا كه تا چشم كار مي‌كند كوير است. تا دلت بخواهد و بزرگي و عظمت پروردگار تنها چيزي است كه با ديدن آن از خاطر هر بيننده‌اي عبور مي‌كند.
عكاسي در كوير دق سرخ
جنگل‌هاي تاغ زواره يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري هستند. عامل مهم تثبيت شن‌هاي روان منطقه كه زمين‌شناسان معتقدند اگر اين جنگل‌ها نبود، سال‌ها پيش زواره و روستاهايش در ميان انبوه ماسه‌هاي كوير مدفون شده بودند. مكان مناسبي براي عكاسان حيات وحش است و شغال، روباه، پايكا، چكاوك كاكلي، جغد و باز در آنجا زندگي مي‌كنند.
تپه‌هاي ماسه‌اي
تپه‌هاي ماسه‌اي مهم‌ترين اشكال اين منطقه را تشكيل مي‌دهند و به‌ صورت آشكاري جهت حركت باد را نشان مي‌دهد و چند ضلعي‌هاي نمكي كاسه‌اي و گنبدي شكل آن از ديگر شگفتي‌هاي اين منطقه است كه ارتفاع آن گاهي تا ۱۵ سانتي‌متر مي‌رسد. در جايي هم سطح كوير شبيه زمين شخم زده و يا به اصطلاح گل كلمي است و آن زماني است كه كوير تا حدودي رطوبت خود را از دست مي‌دهد.
بازديد از باقيمانده شهر ليلاز
اين شهر از نزديكي بادرود تا انتهاي زواره در امتداد درياي سيلك ادامه داشته و آثار فراواني از بقاياي اين شهر شناسايي شده است، سفال‌هاي رنگين شده و خرده شيشه‌هاي بلورين و نادر تا خشت‌هاي ۴۰ در۲۰ و ۲۰ در ۲۰ و خرابه‌ها و  قنات‌ها هر يك گوياي وجود شهري با قدمت ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال است كه روزگاري در دل اين كوير وجود داشته است.
زماني كه به دق سرخ سفر مي‌كنيد بايد سواري‌ها را در يكي از روستاهاي مهاباد، موغار، حسن آباد، جعفرآباد، اميران، علي آباد و كچورستاق گذاشته و به كوير برويد. بيشترين آثار و بقاياي اين شهر را در حوالي همين روستاها خواهيد يافت.

تل شيطان
در قسمت‌هاي مركزي كوير تپه‌هاي ماسه‌اي جزيره مانندي به چشم مي‌خورند كه به تل شيطان شهرت دارد. فرم كلي تل شيطان به شكلي است كه جهت حركت مسير باد را به خوبي نمايش مي‌دهند و عكس‌هاي فوق‌العاده‌اي را مي‌توانيد هنگامي كه نور مهتاب روي آن‌ها افتاده و سايه‌شان بر زمين نقش بسته است، از آن‌ها ثبت كنيد.
آدرس كوير دق سرخ
ابتدا به اردستان برويد و سپس به زواره برسيد، مي‌توانيد به روستاي علي آباد يا روستاي جهان آباد برسيد. روستاي جهان آباد روستاي بسيار كوچكي است و بسياري از ساكنانش آنجا را ترك نموده‌اند. از روستا به سمت شمال شرقي حركت كنيد و راه را درون جاده‌اي خاكي ادامه دهيد. مسير بياباني است و هيچ شباهتي به كوير ندارد اما پس از يك ساعت و نيم با سواري‌ها به حاشيه نمكزار مي‌رسيد.

نكات مهم سفر به كوير دق سرخ
حتماً و قطعاً براي رفتن به كوير از راهنماها كمك بگيريد.
سواري‌هاي آفرودي در روستاها هستند كه مي‌توانيد از آن‌ها بخواهيد تا شما را به كوير برسانند.
بهترين انتخاب مي‌تواند تور زواره باشد كه شما را به كوير دق سرخ هم مي‌برد.
در روستاي علي آباد اقامتگاه بوم گردي هم هست كه اگر نمي‌دانيد چطور در كوير كمپ بزنيد مي‌توانيد در اين روستا اقامت كنيد.
بقاياي شهر ليلاز در جاي‌جاي كوير پراكنده‌اند مانند كوزه‌هاي شكسته و يا سكه‌هاي مسي كه نبايد هرگز آن‌ها را به همراه خود بياوريد.
بخشي از كوير هست كه وسايل الكترونيك و فرستنده راديويي سواري‌ها خوب كار نمي‌كند و موبايل آنتن نمي‌دهد؛ پس حتماً قبل از سفر به عزيزانتان بگوييد كجا مي‌رويد.

هفت شهر ليلاز
بناي هفت شهر ليلاج يا ليلاز كه مركز آن شهر لاسون بوده، در اثر زلزله و يا هجوم ريگ روان و يا بوسيله افراسياب ترك به كلي از بين رفته و فقط آثاري از آن باقي است به‌طوري كه در محل شايع است از بناهاي ليلاز پدر كيخسرو كياني (تخت وتاج كيخسرو به پسر عمويش اروند شاه منتقل شده) بوده كه شهر مركزي بنام پسرش لاسون ناميده شده است.

حدود اين شهرها از موغار شروع و تا نزديكي يزد امتداد داشته و با اين ترتيب قطعي است كه زواره هم جزء اين هفت شهر بوده است .در موقع حفاري و يا بارندگي خرده طلا و چيزهاي ديگري در خرابه‌هاي اين هفت شهر بدست مي‌آيد.

براي آشنايي بيشتر با جاذبه‌هاي گردشگري به مجله گردشگري مجله دلتا مراجعه كنيد.


برچسب: ايرانگردي، سفر، كوير، گردشگري، مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۳:۴۴ توسط:مجله سايت موضوع: نظرات (0)